جعبه

راه هاي درمان يبوست با طب سنتي

راه هاي درمان يبوست با طب سنتي

يبوست از ديدگاه طب سنتي «ام الامراض» يا «مادر بيماري‌ها» است. به همين دليل است كه در مراجعه به مطب‌هاي متخصصان طب سنتي، يكي از اولين پرسش‌ها اين است كه «آيا شكمتان خوب كار مي‌كند يا نه؟»

حتي گفته مي‌شود بسياري از بيماري‌هاي رواني، كج‌خلقي‌ها، عصبانيت‌ها و... نيز ريشه در يبوست دارند، بنابراين براي داشتن زندگي سالم، لازم است حتماً به درمان و پيشگيري از اين بيماري بپردازيم، اما گاهي يبوست نسبت به درمان‌هاي معمول مقاوم است و حتي با مصرف ملين هم برطرف نمي‌شود. در اين صورت چاره كار چيست؟ دراين مطلب پاسخ اين پرسش را خواهيد گرفت.

 

ورزش

با پياده‌روي به جنگ يبوست برويد! يكي از دلايل اصلي ابتلا به يبوست، كم‌تحركي و ورزش نكردن است. به گفته بوعلي سينا، اگر مداوم ورزش كنيد، هيچ‌گاه دچار يبوست نخواهيد شد. البته منظور ورزش‌هاي سنگين نيست چراكه برخي از ورزش‌ها مي‌توانند باعث يبوست شوند. بهترين فعاليت‌هاي فيزيكي براي رفع يبوست، پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و حركت‌هاي تقويت‌كننده عضلات شكم هستند. درواقع ورزش كردن و قرار گرفتن در هواي آزاد، نوعي ملين طبيعي محسوب مي‌شود.

[caption id="attachment_3167" align="alignnone" width="300"] راههاي درمان يبوست[/caption]

 توجه به مصلحات

هر غذايي را به جايش بخوريد! تغذيه نامناسب، مصرف غذاهاي خشك و خوراكي‌هاي ناسازگار با مزاج از ديگر دلايل بروز يبوست هستند. علاوه بر اين‌ها بايد به مصلحات و تدابير تعيين‌شده براي مصرف خوراكي‌ها در هر منطقه از كشور توجه كرد. مثلاً اگر مازندراني‌ها برنج مصرف نكنند، دچار يبوست مي‌شوند درحالي‌كه ساكنان تهران ممكن است با خوردن برنج يبوست بگيرند يا اگر ماهي در مازندران خورده شود، مشكلي ايجاد نمي‌كند اما اگر در يزد مصرف شود، ممكن است يبوست و نفخ را به دنبال داشته باشد.

در طب سنتي، اعتقاد بر اين است كه مصرف بعضي خوراكي‌ها مثل بادمجان، عدس، گوشت‌هاي نمك‌سود شده، ماهي‌هاي شور، شيريني، قهوه، شكلات، چاي پررنگ، سبزي‌هاي تند، خوراكي‌هاي ترش و قابض مثل آبغوره، فست‌فودها و غذاهاي آماده و همچنين آب يخ مي‌تواند باعث يبوست شود

[caption id="attachment_3168" align="alignnone" width="300"] راههاي درمان يبوست[/caption]

اصلاح عادت‌هاي غذايي

هر لقمه را 30 بار بجويد! تند غذا خوردن باعث ايجاد تشنگي و يبوست مي‌شود و آهسته جويدن و صرف غذا با آرامش خاطر به پيشگيري از يبوست، چاقي و كبد چرب كمك مي‌كند، بنابراين بهتر است هر لقمه غذا را 30 تا 40 بار بجويد و بعد قورت دهيد. اين كار باعث سيري زودرس، كم شدن حجم غذاي مصرفي و هضم بهتر مواد غذايي نيز مي‌شود. علاوه بر اين‌ها، توصيه مي‌شود تا وقتي گرسنه نشده‌ايد، غذا نخوريد. روي هم خوردن مواد غذايي مختلف نيز باعث سوءهاضمه مي‌شود.

[caption id="attachment_3169" align="alignnone" width="300"] آهسته غذا خوردن[/caption]

دفع منظم و نوشيدن آب كافي

اجابت مزاج را به تعويق نيندازيد! براي جلوگيري از بروز يبوست بايد عمل تخليه را در ساعت‌هاي معيني انجام دهيد. خيلي از افراد اين توصيه را براي كودكانشان به كار مي‌برند و به آن‌ها مي‌گويند صبح‌ها بعد از بيدار شدن از خواب و شب‌ها قبل از خوابيدن دستشويي بروند اما خودشان به آن عمل نمي‌كنند درحالي‌كه به تعويق انداختن عمل دفع و نگه‌داشتن فضولات در بدن مي‌تواند باعث يبوست و مشكل‌هاي متعدد شود. نوشيدن مايعات به‌اندازه كافي نيز مي‌تواند به رفع يبوست كمك كند. در فصل‌هاي سرد هم كه بلغم در بدن رسوب مي‌كند، توصيه مي‌شود صبح‌ها ناشتا يك استكان آب جوش بنوشيد. اين عمل باعث لينت مزاج مي‌شود.

[caption id="attachment_3170" align="alignnone" width="300"] دفع منظم و نوشيدن آب در طب سنتي[/caption]

اصلاح تغذيه

در طب سنتي، اعتقاد بر اين است كه مصرف بعضي خوراكي‌ها مثل بادمجان، عدس، گوشت‌هاي نمك‌سود شده، ماهي‌هاي شور، شيريني، قهوه، شكلات، چاي پررنگ، سبزي‌هاي تند، خوراكي‌هاي ترش و قابض مثل آبغوره، فست‌فودها و غذاهاي آماده و همچنين آب يخ مي‌تواند باعث يبوست شود. در مقابل، غذاهايي مثل اسفيدباج (آبگوشت جوجه يا بزغاله و گوشت‌هاي راحت‌هضم همراه با سبزي‌هايي مثل اسفناج و كدو و...) طبيعت گرم و تر دارند و روده‌ها را مرطوب مي‌كنند. گوشت مرغ چاق و بال جوجه يا مرغ نيز باعث لعاب‌دار شدن خوراك و نرم شدن مدفوع مي‌شود؛ به‌خصوص در كساني كه سوداوي مزاج هستند. از طرفي، مصرف مرغ همراه دارچين، بادام، زيتون و كرفس، شكم پر كردن آن با سبزي‌ها و همچنين آبگوشت خروس با روغن بادام شيرين به رفع يبوست كمك مي‌كند. در واقع دارچين لطيف‌كننده و مقوي معده است و نفخ را از بين مي‌برد. تخم كرفس نيز جاذب از معده و دافع از روده است؛ يعني مواد زائد را از معده به سمت روده‌ها جذب و از روده‌ها به خارج از بدن دفع مي‌كند. روغن‌زيتون هم ملين است و دل‌درد را برطرف مي‌كند البته به‌شرط اينكه غذا با شعله زياد طبخ نشود و خوراك به‌خوبي جا بيفتد.

[caption id="attachment_3172" align="alignnone" width="300"]اصلاح تغذيه در طب سنتي خواص تخم كرفس[/caption]

درمان يبوست با نسخه طب سنتي

* در طب سنتي خوردن يك ليوان خاكشير هنگام صبح، مصرف يك ليوان آب كرفس با آب هويج و همچنين مصرف عرق كاسني با عسل براي رفع يبوست توصيه مي‌شود.
* همچنين مخلوطي از پودر گل سرخ با ماست بدون چربي، مصرف زيتون همراه با غذا و خوردن روزانه سبزي شويد و جعفري مفيد است.
* مصرف صبحانه و شام سبك نيز به رفع يبوست كمك مي‌كند.
* همچنين خوردن گياه آلوئه ورا توصيه مي‌شود چون اين گياه تقويت‌كننده معده و روده و سرشار از ويتامين A، B1، B2، B6، است. آلوئه ورا تنظيم‌كننده هضم غذا است و دفع مواد زائد از روده را آسان مي‌كند.
* گشنيز نيز در رفع يبوست موثر است. اين سبزي تقويت‌كننده معده و ضد باكتري معده و روده است.
* بادرنجبويه نيز از خانواده نعناع است و ويتامين‌هاي A، B و C دارد و تقويت‌كننده معده و روده بوده و صفرا را از بين مي‌برد.
* مصرف كاهو نيز به دليل داشتن مواد معدني، يد و كلسيم براي رفع يبوست مفيد است.
* مصرف روزانه زيتون و انجير خشك هم توصيه مي‌شود.

چرا به يبوست دچار مي‌شويم؟
طب سنتي معتقد است بعد از خوردن هر وعده غذايي، بايد فضولات حاصل از آن دفع شود. البته در اين زمينه استثناء هم وجود دارد؛ افراد سالخورده به‌طور طبيعي فضولات دفعي‌شان كمتر است. علاوه بر دفعات اجابت مزاج، قوام مدفوع هم اهميت دارد. مثلاً ممكن است فرد روزي 4 بار دفع داشته باشد اما اجابت مزاجش همراه با يبوست باشد و با اتمام دفع احساس سبكي نكند.
يبوست علل بسيار متعددي دارد؛ مثلاً حرارت و خشكي روده‌ها مي‌تواند باعث سفت شدن مدفوع شود. بعضي افراد هم به دنبال اسهال مزمن دچار يبوست مي‌شوند. مصرف داروهاي مخدر، شقاق و بواسير، انسداد در روده‌ها يا مسير ريزش صفرا به روده، تنگي‌ها و چسبندگي‌ها، كرم‌ها و انگل‌هاي روده، بيماري‌هاي عصبي، عضلاني و رواني، تندخويي و عصبانيت، بي‌خوابي، تغذيه نامناسب و سرطان‌ها مي‌توانند باعث يبوست شوند. توجه داشته باشيد كه اگر يبوست به روش‌هاي ساده درمان نشود، حتماً بايد اقدام‌هاي تشخيصي انجام بگيرد.

[caption id="attachment_3173" align="alignnone" width="300"] درمان يبوست با طب سنتي[/caption]

 

درمان يبوست٬ درمان يبوست با انجير٬ درمان يبوست با بارهنگ٬ درمان يبوست با خاكشير٬ درمان يبوست با داروهاي گياهي٬ درمان يبوست با سياه دانه٬ درمان يبوست با گل سرخ٬ درمان يبوست با گل محمدي٬ درمان يبوست با گياهان دارويي٬ درمان يبوست چيست٬ درمان يبوست در بارداري٬ درمان يبوست در طب سنتي٬ درمان يبوست شديد كودكان٬ درمان يبوست طب سنتي٬ درمان يبوست كودك٬ درمان يبوست نوزاد٬ يبوست٬ يبوست در بارداري٬ يبوست در كودكان٬ يبوست در نوزادان٬ يبوست شديد٬ يبوست نوزاد


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۵:۳۱ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :