جعبه

خواص انار در طب سنتي

خواص انار در طب سنتي

درخت انار از جمله درختاني است كه تمامي بخش هاي آن از ريشه، پوست تنه، گل و ميوه، مصرف درماني دارد؛ به عنوان مثال پوست ريشه آن در تهيه داروي ضد كرم مصرف بسيار دارد. همچنين از عصاره انار در تهيه شربت اشتها آور جهت تقويت اشتهاي بيماران استفاده مي شود.
اين ميوه هم از نظر محل رويش (برّي و بستاني) و هم از نظر مزه (شيرين، ترش و ميخوش) داراي انواعي است و بهترين نوع آن بستاني شيرين رسيده داراي دانه هاي بزرگ و شاداب است. همه انواع و اجزاي آن (از جمله آب انار) داراي قوت قبض مي باشند ولي شدت آن بر حسب مزاج انار متفاوت است.

[caption id="attachment_3149" align="alignnone" width="300"] خواص انار[/caption]

انار شيرين

در طب سنتي انار شيرين داراي طبيعت سرد مايل به اعتدال و در اول تر و با قوت قبض است. با آن كه داراي غذائيت اندكي است اما توليد كننده خون صالح در بدن مي باشد. همچنين نفاخ است و در افراد گرم مزاج موجب تقويت قواي جنسي مي گردد. باعث تفتيح و گشايش سده ها (گرفتگي ها) ي بدن و ادرارآور است. جهت پاكسازي خون، تقويت كبد، رفع سرفه هاي گرم، رفع خارش بدن و نيكويي رنگ رخسار مفيد است. موجب تليين و تقويت اعضاي تنفس است. مصرف به اعتدال آن، موافق معده و زياده روي در مصرف آن موجب فساد غذا و ايجاد سستي در معده مي شود. رب انار شيرين در تمامي افعال بالا قوي تر از آب آن عمل مي كند.

انار اين ميوه ي پاييزي سرشار از آنتي اكسيدان است و به همين دليل در پيشگيري از ابتلا به انواع سرطان ها مؤثر است. اين ميوه را مي توانيم به عنوان يك ضد سرطان به خصوص در سرطان هاي پروستات و سينه معرفي كنيم

[caption id="attachment_3150" align="alignnone" width="300"] خواص انار شيرين[/caption]

انار ميخوش

انار ميخوش طبيعت آن در سردي و تري نزديك به اعتدال است و در كتب، از آن با نام «رمان مز» نيز ياد شده است. در كاهش حرارت و حدّت صفرا و غليان و جوشش خون، قوي تر از انار شيرين عمل مي كند.

انار ترش

انار ترش نسبت به نوع شيرين، داراي سردي بيشتر بوده و خالي از يبوست نيست و در كامل الصناعه عنوان شده كه قوي البرد و معتدل در رطوبت به همراه يبوست لطيف است، در حالي كه مخزن الادويه مزاج آن را در درجه دوم سردي و خشكي آورده است. در كاهش حرارت معده و كبد و غليان خون و صفرا مؤثر است و خوردن آن به ويژه پس از غذا، موجب تقويت دهانه ورودي معده و مانع صعود بخارات معدي به سمت مغز مي شود و همچنين از بقراط نقل شده مصرف آب انار ترش به همراه آرد جو در درد و سوزش دهانه معده مؤثر است.  رب انار ترش در كاهش تهوع حين بارداري و تمايل زنان باردار به خوردن مواد غيرطبيعي مفيد مي باشد.
اما زياده روي در مصرف انار ترش به ويژه خوردن ناشتاي آن، موجب ايجاد زخم و خراش در جدار داخلي روده ها مي گردد.

[caption id="attachment_3151" align="alignnone" width="300"] خواص انار ترش[/caption]

مصلح انار

در كتب طبي، مصلح انار شيرين را انار ترش و مصلح انار ترش را انار شيرين عنوان كرده اند.

انار در طب سنتي ديگر كشورها

بيشترين موارد استفاده از انار در طب چيني، در درمان اسهال و به ويژه اسهال هاي مزمن و خوني، پرولاپس ركتوم و همچنين دفع كرم از بدن و در طب هندي، در تهوع و استفراغ و دردهاي چشمي و برخي انواع اسهال مي باشد.

خواص انار به طور كلي

* انار اين ميوه ي پاييزي سرشار از آنتي اكسيدان است و به همين دليل در پيشگيري از ابتلا به انواع سرطان ها مؤثر است. اين ميوه را مي توانيم به عنوان يك ضد سرطان به خصوص در سرطان هاي پروستات و سينه معرفي كنيم.
* همچنين اين ميوه باعث كاهش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي مي شود چرا كه به كاهش كلسترول خون كمك مي كند.
* افرادي كه به دنبال كاهش وزن هستند مصرف انار را در برنامه خود قرار دهند چرا كه مصرف انار به حفظ وزن مناسب و كاهش وزن كمك مي كند.

در كتب طبي، مصلح انار شيرين را انار ترش و مصلح انار ترش را انار شيرين عنوان كرده اند

* انار سرشار از ويتامين C و پتاسيم است و مصرف آن به سلامت و تحكيم دندان ها و لثه ها كمك مي كند و براي افرادي كه به اسهال دچار شده اند مفيد است.
* مصرف روزانه آب انار به كاهش بيماري فشار خون كمك مي كند و جريان خون رساني را به قلب بهبود مي بخشد همچنين آنتي اكسيدان ها موجود در آن از لخته شدن خون جلوگيري مي كند.
* انار به عنوان يك ميوه شست و شو دهنده معده و پاك كننده آن مطرح است و بدبويي دهان و زرد شدن دندان ها را از بين مي برد.
* از انار ترش نيز مي توان در كاهش قند خون و قطع سكسكه استفاده كرد و از انار شيرين در درمان سرماخوردگي، تقويت معده و ريه، رفع حساسيت و مسموميت، بهبودي درد گوش و گرفتگي صدا و برطرف كردن آبريزش چشم، خارش پوست، خونريزي رحم و كم خوني استفاده كرد.

[caption id="attachment_3152" align="alignnone" width="300"]خواص انار خواص آب انار در طب سنتي[/caption]

مراقب باشيد

به ندرت ميوه اي را مانند انار مي توان يافت كه خواص بسياري داشته باشد؛ با وجود تمام اين خواص، خوردن انار براي كساني كه به زخم معده و روده دچار شده اند مضر است و زياده روي در خوردن آن باعث ايجاد يبوست، ناراحتي هاي معده و گلودرد مي شود بنابراين افرادي كه به ناراحتي هاي ريوي دچارند در مصرف آن بايد احتياط كنند.

[caption id="attachment_3153" align="alignnone" width="300"] مضرات انار[/caption]

 

انار٬ خواص انار٬ خواص انار براي پوست٬ خواص انار براي پوست صورت٬ خواص انار براي جنين٬ خواص انار براي ديابت٬ خواص انار براي سرماخوردگي٬ خواص انار براي قلب٬ خواص انار براي كبد چرب٬ خواص انار براي كودكان٬ خواص انار براي لاغري٬ خواص انار براي معده٬ خواص انار براي مو٬ خواص انار ترش٬ خواص انار دانه سفيد٬ خواص انار در طب سنتي٬ خواص انار سفيد٬ خواص انار شيرين٬ خواص انار ميخوش


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۲:۱۳ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :