جعبه

درمان مشكلات پوست و مو با طب سنتي

درمان مشكلات پوست و مو با طب سنتي

پوست انسان به صورت يك لايه محافظ بدن در مقابل عوامل آسيب‌رسان محيطي مي‌باشد و مانند لباسي سرتاسر بدن انسان را پوشانده است.

پوست و ناخن انسان از جنس عصب مي‌باشند و سلامت ناخن در راستاي سلامتي پوست مي‌باشد. پس هر بيماري پوستي مي‌تواند ناخن را نيز درگير كند و در نتيجه به دنبال درمان بيماري پوستي، سلامتي ناخن نيز حاصل مي‌شود.

[caption id="attachment_3120" align="alignnone" width="300"] بيماريهاي پوست[/caption]

اصول كلي در مورد پوست و مو و بيماري‌هاي آن

بر اساس مكاتب طب سنتي ايراني، درمان بيماري پوستي به سبب جنس عصبي پوست (سخت و متراكم بودن آن) بايد به آرامي صورت بگيرد. زيرا دفع ماده بيماري‌زا از پوست به زمان نياز دارد و نبايد توقع درمان برق‌آساي اختلالات پوستي را از طريق طبيعت درماني و طب سنتي داشت. از طرف ديگر پوست از ديدگاه حكما يك اندام دفعي به حساب مي‌آيد و در نتيجه بدن مي‌تواند مقداري از مواد دفعي خود را از اين طريق دفع نمايد. اين مطلب نكته مهمي است، چرا كه در بسياري از بيماري‌هاي داخلي مثل بيماري‌هاي دستگاه گوارش، كبد، كليه و مجاري ادراري و تناسلي، طبيعت هوشمند بدن وارد عمل مي‌شود و مواد زائد حاصل از آن‌ها را به پوست منتقل مي‌كند. بدين ترتيب از بيمار شدن آن عضو داخلي كه نقش مهم‌تري (نسبت به پوست) در حيات فرد دارد، جلوگيري مي‌نمايد. پس در درمان اختلالات پوستي بايد ابتدا بيماري‌هاي اعضاء داخلي را درمان نموده سپس سراغ درمان پوست برويم.

در طب سنتي براي درمان ريزش موي سر و رشد مجدد آن توصيه شده ابتدا كمبود ويتامينB، رفع و سپس سبزي‌هايي مانند تره، سير و موسير مصرف شود

قدم بعدي در درمان اختلالات پوستي و تغييرات رنگدانه‌اي آن (بعد از درمان بيماري‌هاي داخلي) تقويت عضو رئيسه و اصلي بدن يعني كبد مي‌باشد كه نقش اساسي در توليد اخلاط اربعه سالم در بدن را دارا است. يكي از ميوه‌هاي موثر در تقويت كبد (به ويژه در شرايطي كه حرارت در بدن و كبد وجود دارد)، ميوه انار است. انار شيرين با طبع سرد و تر مايل به اعتدال همراه با قوت قابضه مي‌باشد، كه نقش بسيار مهمي در تصفيه كبد و تقويت آن داشته و نيز در درمان انواع مختلف ضعف كبد كاربرد دارد. اين ميوه الهي مقوي طحال بوده و موجب نيكو نمودن رنگ رخسار مي‌شود (ايجاد خوش‌رنگي و شادابي پوست مي‌كند). پس به نظر مي‌رسد كه يكي از اقدامات اوليه جهت داشتن پوستي زيبا، خوش‌رنگ و با طراوت مي‌تواند استفاده از انار به صورت مرتب (در زماني كه در فصل خود، اين ميوه در بازار وجود دارد) باشد. الان هم كه هنوز فصل اين ميوه است خوب است مصرف آن را در سبد تغذيه‌اي خوراك‌هاي روزانه خود قرار دهيد.

ذكر اين نكته لازم است كه آب انار تازه را با آب مخلوط ننماييد و در ضمن جهت جلوگيري از ترشي آن مي‌توانيد به آب انار كمي شكر اضافه نماييد. البته مصرف انار براي افرادي كه معده و كبد سرد دارند و يا زخم معده و روده دارند توصيه نمي‌شود.

درمان خشكي پوست به روش طب سنتي

مصرف برخي ميوه‌ها و سبزي‌ها در درمان خشكي پوست موثر هستند و در مقابل مصرف نوشابه، چيپس، شكلات و تنقلات بي‌ارزش به خشكي پوست دامن مي‌زنند.

براي درمان خشكي پوست مي‌توان از انواع سبزي‌ها، ميوه، غلات، دانه‌هاي خوراكي و آجيل استفاده كرد. سبزي‌ها و ميوه‌هاي زردرنگ و نارنجي در طراوت پوست موثر هستند. سبزي‌هايي مانند هويج، كدو حلوايي يا ميوه‌هايي مانند نارنگي و پرتقال، طالبي، زردآلو و ليمو از اين دسته است كه به دليل داشتن بتاكاروتن كه به نوعي يك آنتي‌بيوتيك محسوب مي‌شود باعث شادابي پوست خواهد شد. مصرف متعادل انواع گوشت بايد در برنامه غذايي گنجانده شود. روغن زيتون، سير، پياز و تخم‌مرغ بهتر است بيشتر مصرف شود چرا كه گوگرد موجود در آن‌ها باعث حفظ لطافت و جواني پوست مي‌شود. مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخودفرنگي نيز باعث دريافت ويتامين B1 و جلوگيري از خشكي پوست مي‌شود. ميوه‌هايي كه مملو از ويتامين‌هاي A و C هستند براي شادابي پوست موثرند و مصرف آب ميوه‌هاي طبيعي و شير باعث حفظ لطافت پوست مي‌شود.

يكي از اقدامات اوليه جهت داشتن پوستي زيبا، خوش‌رنگ و با طراوت مي‌تواند استفاده از انار به صورت مرتب (در زماني كه در فصل خود، اين ميوه در بازار وجود دارد) باشد

حتي مصرف آب نيز به حفظ پوست مي‌انجامد كه به اين منظور مصرف حداقل 8 ليوان آب در روز توصيه مي‌شود. مصرف زياد فست‌فودها و غذاهاي سرخ‌شده براي پوست مناسب نيست و خوردن نوشابه، چيپس، شكلات و تنقلات بي‌ارزش سودي براي پوست ندارد. بخور كردن در منزل، خواب كافي و ورزش كردن از عواملي است كه باعث بازسازي و ترميم سلول‌هاي پوستي مي‌شود و جريان خون را در رگ‌ها افزايش مي‌دهد. البته خوب است بدانيد كه برخي بيماري‌ها مانند تيروئيد، ديابت و مصرف برخي از داروها مانند ضدحساسيت‌ها از عوامل ايجاد خشكي پوست است. در اين ميان عوامل ارثي، برنامه غذايي نامناسب، قرار گرفتن پوست در معرض هواي سرد يا نور خورشيد و شست و شوي زياد بدن با صابون مخصوصاً از نوع قليايي از ديگر عوامل است.

[caption id="attachment_3121" align="alignnone" width="300"] درمان خشكي پوست در طب سنتي[/caption]

درمان ريزش مو به روش طب سنتي

در طب سنتي براي درمان ريزش موي سر و رشد مجدد آن توصيه شده ابتدا كمبود ويتامينB، رفع و سپس سبزي‌هايي مانند تره، سير و موسير مصرف شود. همچنين مي‌توان براي جلوگيري از ريزش مو، موها را با ماست شست‌وشو داد.

در طب سنتي براي درمان ريزش موي سر و رشد مجدد آن روش‌هاي متعددي وجود دارد اما همه آن‌ها در جهت تحريك جريان خون در زير پوست سر استفاده مي‌شوند.

عوامل متعددي در ريزش مو دخيل هستند كه يكي از آن‌ها كمبود ويتامين B و ماده معدني گوگرد در بدن است. براي جبران كمبود اين ماده معدني مي‌توان از انواع پياز خوراكي و سبزي‌هايي مانند تره، سير و موسير استفاده كرد. همچنين براي تحريك جريان خون در سر، مي‌توان موها را با ماست شست‌وشو داد چرا كه آب ماست از ريزش مو جلوگيري مي‌كند.

مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخودفرنگي نيز باعث دريافت ويتامين B1 و جلوگيري از خشكي پوست مي‌شود

به افرادي كه دچار ريزش مو شده‌اند توصيه مي‌شود كه يك عدد خيار بزرگ را كه كاملاً رسيده و زرد شده است را از وسط به دو نيم كنند و در آن، مقداري جو قرار دهند. پس از چند روز جو از آب خيار استفاده كرده و جوانه مي‌زند و پس از مدتي خشك مي‌شود. پس از آن، خيار را كوبيده و به همراه حنا يا ماست به سر زده شود. راه ديگري هم وجود دارد كه مي‌توان مقدار كمي سير را رنده كرده و بعد به آن مقداري عسل اضافه كرده و با هم مخلوط شوند. اين مايع به مدت 2 ساعت بر روي كف سر و موها ماليده شود و سپس شسته شود. همچنين برخي گياهان در تقويت و رشد مو موثر هستند. گياه بابونه نمونه‌اي از اين گياهان است. اين گياه، تارهاي مو را تقويت مي‌كند و آسيب‌هاي مو را كه بر اثر بيماري به وجود مي‌آيد به حداقل مي‌رساند.

[caption id="attachment_3122" align="alignnone" width="300"] درمان ريزش مو در طب سنتي[/caption]

درمان پوست خشك٬ درمان پوست خشك با طب سنتي٬ درمان پوست خشك در طب سنتي٬ درمان پوست خشك دست٬ درمان پوست خشك سر٬ درمان پوست خشك صورت٬ درمان پوست خشك نوزاد٬ درمان ريزش مو٬ درمان ريزش مو با طب سنتي٬ درمان ريزش مو در طب سنتي٬ درمان ريزش مو دكتر خيرانديش٬ درمان مشكلات پوست٬ درمان مشكلات پوست با طب سنتي٬ درمان مشكلات مو٬ درمان مشكلات مو با طب سنتي٬ مشكلات پوست٬ مشكلات پوست و مو٬ مشكلات مو


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۸:۴۹ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :