جعبه

علل كمر درد و درمان آن در طب سنتي

علل كمر درد و درمان آن در طب سنتي

بي‌شك پس از سرماخوردگي، كمردرد شايع‌ترين عارضه در بين افراد تمام جوامع است. هر چند كه گاهي از آلرژي پس از سرماخوردگي به عنوان شايع‌ترين عارضه نام برده مي‌شود اما آمارها نشان مي‌دهند 85 در صد افراد حداقل يك‌بار در طول زندگي خود كمردرد را تجربه خواهند كرد. در اين مقاله سعي بر آن داريم كه با قلمي ساده و روان به بررسي كمردرد از جنبه‌هاي مختلف آن بپردازيم.

 

علل ايجاد كمردرد در جامعه ايران

كمردرد يكي از شايع‌ترين عارضه‌ها در ايران مي‌باشد كه قريب 95 درصد افراد بالاي 50 سال با آن درگير هستند. آمارهاي مربوط به كمردرد، در ايران هشدار يك فاجعه بزرگ در كشور را مي‌دهد. فاجعه‌اي كه ما خود به آن دامن زده‌ايم. يكي از مهم‌ترين عوامل ايجادكننده كمردرد و يا تشديد دردهاي آن ناحيه استفاده از سنگ‌هاي توالت به صورت سنتي در كشور ما مي‌باشد. وضعيت بسيار نامناسب ستون فقرات در هنگام استفاده از اين سنگ‌هاي توالت سنتي اسباب كمردرد را حتي در سنين كم فراهم مي‌آورد. از عوامل ديگر، شستشوي رخت و لباس با دست و بدون استفاده از ماشين لباسشويي  مي‌باشد. وضعيت غلط خوابيدن و يا نشستن طولاني مدت جوانان در هنگام استفاده از رايانه و اينترنت، حمل بارهايي فراتر از آستانه تحمل ستون فقرات و مهره‌ها، ايجاد روابط با وضعيت‌هاي بد در بين زوجين، كاربرد مكرر از راه‌پله به جاي آسانسور و.... از ديگر عوامل شيوع اين عارضه در كشور ما مي‌باشند.

[caption id="attachment_3108" align="alignnone" width="300"] علل كمر درد در طب سنتي[/caption]

انواع كمردرد

اولين گام يك درمانگر جهت مداواي كمردرد تشخيص نوع درد كمر مي‌باشد. كمردردها داراي علل مختلفي مي‌باشند و داراي تقسيم‌بندي‌هاي مختلفي مي‌باشند اما از منظري مي‌توان آن‌ها به دو دسته ساده تقسيم كرد، دسته اول شامل كمردردهايي كه معمولاً هنگام ايستادن زياد يا حركات زياد ستون مهره‌ها و يا فشارهاي وارد بر ستون مهره‌ها شدت مي‌يابند و هنگام استراحت در رختخواب با تكيه زدن بر جسمي و يا در حالت سكون بدن كم مي‌شود و دسته دوم كمردردهايي كه مربوط به دررفتگي ديسك بين مهره‌ها يا مربوط به عارضه‌هاي كليوي يا روده‌اي و يا مربوط به ناراحتي‌هاي رواني مانند هيجان و اضطراب يا روماتيسمي مي‌باشد.

در هنگام مواجهه با كمردرد غذاهايي با مزاج گرم نسبت به غذاهايي با مزاج سرد در تسكين اين عارضه نقش بيشتري دارند

درد ناشي از اين دسته از كمردردها در حال استراحت نيز كاهش نمي‌يابد و ادامه خواهد داشت. درمان كمردردهاي نوع اول بيشتر به صورت خانگي و پرهيز از عوامل ايجادكننده و تشديدكننده آن‌ها مي‌باشد اما جهت درمان و مداواي كمردردهاي نوع دوم نياز به بررسي‌هاي دقيق مي‌باشد لذا به بيماراني كه از دردهاي كمري دسته دوم رنج مي‌برند توصيه مي‌شود جهت تشخيص و درمان خود به متخصصين مرتبط مراجعه كنند.

[caption id="attachment_3109" align="alignnone" width="300"] انواع كمر درد[/caption]

پيشگيري از كمردرد

جلوگيري از هر شرايطي كه ستون مهره‌ها و فقرات را در وضعيت نامناسب قرار دهد. مانند استفاده از توالت‌هاي سنتي، شستشوي رخت به صورت نشسته و.....  انجام حركات تخصصي ورزشي و درماني.  استفاده از تشك‌هاي طبي و با انعطاف و نرمي مناسب.  عدم حمل بارهاي سنگين و به صورت نامناسب.  عدم استفاده مكرر از پله.  استراحت كافي پس از يك دوره فعاليت جسماني طولاني.

 

غذاهاي موثر درمانگر

خوراكي‌هايي كه مي‌بايست در هنگام كمردرد بيشتر مصرف گردند عبارت‌اند از: زرده تخم‌مرغ (ترجيحاً جهت درمان از سفيده استفاده نگردد)، عسل كه هم به صورت استعمال موضعي در نواحي داراي درد و هم به صورت خوراكي در هنگام درد مصرف مي‌شود، خورش فسنجان به همراه گردوي فراوان، خورش كرفس، مصرف پلو به همراه زيره، چاي زنجبيل، خرما (هم به صورت مصرف خوراكي و هم جهت گرم كردن موضع از آن استفاده مي‌گردد)، انجير، سير، برگ تازه اسفناج، جوجه آب‌پز، آب تره و.....

[caption id="attachment_3110" align="alignnone" width="300"] درمان كمر درد با خوراكيهاي گرم[/caption]

از اسامي غذاها و مواد خوراكي كه در بالا نام برده شد مي‌توان اين نتيجه را گرفت كه در طب سنتي هنگام مواجهه با كمردرد غذاهايي با مزاج گرم نسبت به غذاهايي با مزاج سرد در تسكين اين عارضه نقش بيشتري دارند. البته نوع خاصي از كمردرد به نام كمردرد سوء مزاجي وجود دارد كه ناشي از تداخل اخلاط مي‌باشد كه در اين حالت مي‌بايست به اصلاح وضعيت مزاج فرد پرداخت تا از عارضه كمردرد رها گردد.

[caption id="attachment_3111" align="alignnone" width="300"] درمان كمر درد با چاي زنجبيل[/caption]

درمان‌هاي گياهي

در بحث درمان‌هاي گياهي اين نكته قابل ذكر است كه از آنجايي كه معمولاً كمردردهاي با شدت زياد طاقت‌فرسا مي‌باشند كه به اسبابي جهت سوء استفاده بعضي از درمانگرنماها تبديل شده‌اند. بعضاً تبليغاتي بسيار اغراق‌آميز در معرفي محصولات درماني مرتبط با كمردرد ديده مي‌شود كه صرفاً جنبه تبليغاتي دارند و خارج از آستانه واقعيت مي‌باشند. طبيبان در گذشته بر اين باور بودند كه كمردرد عارضه‌اي است كه به كندي به انسان تحميل مي‌گردد لذا درمان آن نيز در درازمدت صورت مي‌گيرد. اين موضوع امروزه هم در طب مدرن و هم در طب سنتي به اثبات رسيده است. درمان كمردرد يك روند طولاني مدت است و بيمار مي‌بايست در طول روند درمان براي اينكه بهترين نتيجه حاصل شود شكيبا باشد.

واقعيت ديگر در مورد درمان كمردرد اين است كه بيماران داراي كمردرد به مثابه يك كوه آتش‌فشان فوران كرده مي‌باشند تمام روش‌هاي درماني فقط قادرند اين كوه آتش‌فشان فوران كرده را به آتش‌فشاني خاموش تبديل كنند و تا كنون هيچ روش درماني نتوانسته است اين آتش‌فشان را به كلي از بين ببرد. لذا بيماران مي‌بايست توجه كامل را مبذول فرمايند كه بعد از كاهش ميزان درد و يا فرو نشستن درد در ناحيه كمر با رعايت تمام نكات در پيش گوشزد شده از بازگشت مجدد درد كمر جلوگيري كنند.

* يكي از ساده‌ترين و ابتدايي‌ترين روش‌هاي درماني كمردرد گرم كردن موضع به وسيله روغن‌هاي مختلف و يا كمپرس آب گرم مي‌باشد. در اين روش مي‌بايست توجه كرد كه گرم كردن به صورت متناوب باشد. به طور مثال 3 دقيقه كمپرس آب گرم (آب با گرماي بسيار ملايم) بر روي موضع قرار گيرد. بعد از اين مدت كمپرس را برداشته و پس از چند دقيقه مجدداً موضع با كمپرس گرم شود.

از بين عرقيات حكما بيشتر توصيه به استفاده از عرق سير، عرق كرفس و عرق تره مي‌كنند و از بين آب ميوه‌ها انجير، آب آلوها، آب توت و آب مركبات به خصوص ليموشيرين توصيه مي‌گردد

* يك روش درماني بسيار كارا در طب سنتي فصد عرق‌النسا است (عرق النسا نام يكي از رگ‌هاي بدن است كه در پشت قوزك پا قرار دارد). گاها ديده مي‌شود كه عرق‌النسا را به غلط معادل عارضه سياتيك دانسته‌اند كه اين ديدگاه اشتباه است. بيماري كه قصد دارد از طريق فصد عرق‌النسا به درمان كمردرد خود بپردازد مي‌بايست قبل از انجام فصد به اين مراتب عمل كند: 1- بيمار مي‌بايست از سه روز پيش از فصد روزي دو عدد كپسول اجابت بخورد (اين كپسول در داروخانه‌هاي گياهي موجود مي‌باشد) 2-  بيمار مي‌بايست از سه روز پيش از فصد بعد از هر وعده غذا يك عدد كپسول سورنجان بخورد.3- مالش موضع درد از 48 ساعت قبل از فصد با يكي از پمادهاي تسكين‌دهنده درد كه منشأ گياهي داشته باشد. 4- گذاشتن ضماد كمري بر روي موضع از 48 ساعت قبل از فصد ( ضماد كمري شامل دمبه گوسفند به طول يك كف دست و ضخامت يك انگشت مي‌باشد كه روي آن را مقداري خرما، عسل و زنجفيل ريخته و بر روي موضع قرار مي‌دهند). اين ضماد كمري مي‌بايست هر 12 ساعت يك‌بار عوض شود. بيمار پس از طي كردن اين مراتب مي‌تواند فصد عرق‌النسا را انجام دهد. در پايان ذكر اين نكته لازم و ضروري است كه انجام فصد مي‌بايست حتماً زير نظر پزشك متخصص اين امر صورت گيرد زيرا در صورت عدم علم و تخصص كافي درمانگر در انجام عمل فصد مي‌تواند عواقب بسيار خطرناك و بدي را به دنبال داشته باشد.

[caption id="attachment_3112" align="alignnone" width="300"] درمان كمر درد با طب سنتي[/caption]

نقش عرقيات گياهي و آب ميوه‌هاي طبيعي

از آنجايي كه عرقيات بسيار رقيق و با درصد خلوص بسيار پايين مي‌باشند لذا در درمان كمردرد كارا نمي‌باشند و معمولاً به عنوان درمان‌هاي مكمل تجويز مي‌گردند اما به عنوان روش درمان اصلي روي آن‌ها نمي‌توان حساب كرد. از بين عرقيات حكما بيشتر توصيه به استفاده از عرق سير، عرق كرفس و عرق تره مي‌كنند و از بين آب ميوه‌ها انجير، آب آلوها، آب توت و آب مركبات به خصوص ليموشيرين توصيه مي‌گردد.

[caption id="attachment_3113" align="alignnone" width="300"] عرقيات گياهي براي كمر درد[/caption]

پرهيز غذايي

همان‌گونه كه پيش از اين نيز ذكر شد معمولاً در زمان بروز كمردرد حكما بيشتر به استفاده از غذاهايي با مزاج گرم توصيه داشته‌اند و پرهيزات غذايي آن‌ها غذاها و مواد غذايي با مزاج سرد بوده است. حكما مصرف نكردن گوشت قرمز، بادمجان، باميه، خيار، هويج، گوجه‌فرنگي و غذاهايي با زمينه مايع مانند انواع سوپ‌ها و آبگوشت‌ها و... در زمان مواجهه با كمردرد را توصيه كرده‌اند.

[caption id="attachment_3114" align="alignnone" width="300"] پرهيز غذايي براي كمر درد[/caption]

توصيه‌هاي كلي

فردي كه دچار كمردرد شده است مي‌بايست در يك جاي سفت مثلاً روي يك پتو استراحت نمايد. اگر كمردرد شديد باشد بهتر است كه سر كمي بالاتر از بدن قرار گيرد و با قرار دادن بالشي نرم در زير كاسه زانو، وضعيت پاها  به صورت نيمه خميده در آيند. اگر بيمار قصد خوابيدن به پهلوها راداشته باشد بهتراست كه تنها كمي به طرف جلوخم شود و زانوها نيز خم باشند تا بيمار احساس آرامش كند اما خوابيدن به طور دمر به هيچ وجه توصيه نمي‌گردد و چنانچه فرد داراي كمردرد ناچار باشد كه دمر بخوابد حتماً مي‌بايست يك بالش نرم در زيرشكم و يك بالش هم در زيرساق پاها قرار دهد. فرد داراي كمردرد مي‌تواند با قرار دادن كمپرس آب گرم و يا گرمكن‌هاي الكتريكي اسباب تسكين درد را با افزايش خون رساني به موضع فراهم كند. اگر در بيماري گرفتگي عضلات مشاهده شود مي‌توانند از داروهاي گياهي شل كننده عضلات كه به صورت ضمادي يا خوراكي هستند استفاده كنند. امروزه اكثر پزشكان طب نوين نيز براي گرفتگي عضلات از پمادهاي رايج گياهي كه جهت بر طرف كردن گرفتگي عضلات در داروخانه‌ها وجود دارند استفاده مي‌كنند زيرا اين پمادهاي موضعي گياهي بسيار كارا و با اثرات قوي مي‌باشند.اگر آثار هيجان و ناراحتي‌هاي عصبي و رواني مشاهده شود مي‌توان ضمن تقويت روحي بيمار از داروهاي آرام‌بخش گياهي مانند دمنوش‌هاي اسطوخودوس و يا دمنوش‌هاي به‌ليمو استفاده نمود.

[caption id="attachment_3115" align="alignnone" width="300"] توصيه هاي كلي براي كمر درد در طب سنتي[/caption]

 

انواع فصد٬ انواع كمر درد٬ انواع كمر درد خطرناك٬ انواع كمر درد در طب سنتي٬ انواع كمر درد و درمان٬ انواع كمر درد و علت٬ درمان كمر درد٬ درمان كمر درد با بادكش٬ درمان كمر درد با روغن هاي گياهي٬ درمان كمر درد با روغنمالي٬ درمان كمر درد با سير٬ درمان كمر درد با ضماد٬ درمان كمر درد با طب سنتي٬ درمان كمر درد با طب سنتي دكتر خيرانديش٬ درمان كمر درد با فصد٬ درمان كمر درد با ماساژ٬ درمان كمر درد در طب سنتي٬ علل كمر درد٬ علل كمر درد در طب ستي٬ فصد٬ فصد براي كمر درد٬ فصد عرق‌النسا٬ كمر درد٬ كمر درد شديد٬ كمر درد صبحگاهي٬ كمر درد عصبي


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۷:۲۴ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :