جعبه

روش هاي طب سنتي براي زيبايي و مراقبت از پوست

روش هاي طب سنتي  براي زيبايي و مراقبت از پوست

پوست شما لباس تن شماست، پوست زيبا و شفاف مي تواند تاثير بسزايي را در زيبايي و منحصر به فرد بودن شما ايفا كند. روش هاي زيادي براي محافظت، شفاف و زيبا سازي پوست وجود دارد؛ اما با توجه به هزينه بر بودن و بعضا استفاده از مواد نا مرغوب و غير مناسب ما روش هاي خانگي را به شما توصيه مي كنيم.

در سال گذشته شما را با ماسك ها و تركيباتي از مواد طبيعي آشنا كرديم كه به راحتي و با كارگيري مواد ارزان و در دسترس موجود در منزل مي توانستيد به مراقبت بهتر از پوست تان مبادرت كنيد.

در سال جديد نيز بر آن هستيم كه اين روند را ادامه داده و شما را با چالشي به نام «خودت انجام بده» براي تهيه برخي از تركيبات مفيد در زمينه درمان هاي مرتبط با پوست بيشتر آشنا كنيم. اما ابتدا بهتر است كه با مطمئن ترين روش براي مناسب بودن اين ماسك ها آشنا شويد كه از هر نوع آسيبي به پوست تان خودداري به عمل آوريد.

[caption id="attachment_2714" align="alignnone" width="300"] روشهاي خانگي براي داشتن پوست زيبا[/caption]

 

خطرهاي محصولاتي كه در خانه تهيه مي شوند

امروزه به واسطه بسياري از همين «خودت انجام بده» ها، از طريق اينترنت و با استفاده از موادي كه در آشپزخانه منزل هر فردي وجود دارد مي توان ماسك هايي را تهيه كرد اما دكتر «ترسي اوانس» از متخصصان پوست در اين مورد مي گويد كه اين مواد و تركيبات ممكن است گزينه هاي مناسبي براي پوست شما به حساب آيند اما اين امكان نيز وجود دارد كه شما به آنها حساسيت داشته باشيد.

پزشك متخصص ديگري مي گويد به عنوان مثال ليمو مي تواند سبب روشن تر شدن پوست شود اما مي تواند حساسيت هاي فراوان پوستي را در مقابل نور آفتاب به وجود آورد. حتي اگر هم اين محصولات آسيب رسان نباشند ممكن است، آنطور كه شما انتظارش را داشتيد عمل نكنند.

وي توصيه مي كند استفاده از اين «خودت انجام بده» ها مي تواند احساس خوبي را در افراد به وجود آورد و براي شان مفرح نيز باشد اما قبل از آنكه هر چيزي را روي صورت خود بماليد بهتر است كه آزمايشي را براي اطمينان از عدم حساسيت به آن انجام دهيد. ابتدا آن ماده يا تركيب را به مدت چند روز روي بازوي خود و با يك چسب قرار دهيد و اگر بدن تان عكس العمل بدي به آن نشان نداد مي تواند چراغ سبزي براي استفاده از آن بر روي صورت تان باشد.

در ادامه ماسك هاي مورد تاييد متخصصان پوست را كه بسيار ساده و ابتدايي نيز هستند را مرور خواهيم كرد.

بلغور جو به عنوان كلينزر

اگر «رتينوئيدهاي» موجود در تركيبات ضد پيري در پوست تان حساسيت هايي را به وجود مي آورد، آن را با اسكراب تركيب شده از بلغور جو و عسل جايگزين كنيد. دكتر «آوا شمبان» از خصوصيت ضد تورم در اين تركيب خبر مي دهد و مي گويد كه تركيب ذكر شده از خاصيت ضدعفوني كنندگي نيز برخوردار است.

اسيد لاكتيك موجود در ماست نيز مي تواند همچون يك لايه بردار ملايم عمل كند. همراه كردن آن با دانه هاي آفتابگردان مي تواند پودر اسكرابي با خاصيت مرطوب كنندگي را به وجود آورد. دكتر شمبان مي گويد مي توانيد به تركيب اندكي روغن اضافه كنيد تا بتواند بعد از لايه برداري در پوست تان رطوبت را به وجود آورد. بلغور جو و دانه هاي آفتابگردان را داخل مخلوط كن بريزيد. به تركيب حاصل دو قاشق غذاخوري ماست و يك قاشق غذاخوري عسل گرم اضافه كنيد.

آن را به آرامي روي صورت، گردن و سينه خود بماليد و اجازه دهيد به مدت ۳ دقيقه باقي بماند و سپس آن را با آب گرم آبكشي كنيد.

[caption id="attachment_2715" align="alignnone" width="300"] ماسك بلغور جو و عسل[/caption]

 

شكر براي درخشندگي پوست

تهيه اسكراب شكر به عنوان يك لايه بردار خانگي، مفيد است. كمي روغن زيتون يا روغن نارگيل به شكر اضافه كنيد. دكتر «جسي چوانگ» مي گويد مي توانيد مقداري جو و عسل نيز به اين تركيب اضافه كنيد تا آبرساني بيشتري انجام دهد و باعث آرامش پوست تان شود.

[caption id="attachment_2716" align="alignnone" width="254"] ماسك شكر براي درخشندگي[/caption]

 

چاي سبز براي پوست هاي قرمز و حساس

دكتر شمبان توصيه مي كند از تركيب آرامبخش چاي سبز و گلاب براي مرطوب كردن پوست استفاده شود. در طب سنتي  چاي سبز به عنوان يك آنتي اكسيدان عمل مي كند و گلاب نيز خاصيت ضدتورم دارد.

وي مي گويد: “زماني كه پوست در عارضه هاي پوستي اي چون «اگزما» و «پسوريازيس»، قرمز رنگ و حساس مي شود، احتمالا در پوست تورمي به وجود آمده. تركيب چاي سبز و گلاب مي تواند سيستم طبيعي را براي كاهش آسيب هاي راديكال هاي آزاد به سلول ها آماده كند.”

براي تهيه تركيب مناسب مي توانيد دو عدد چاي سبز كيسه اي را به مدت ۱۵ دقيقه در داخل نصف ليوان جوش قرار دهيد. چاي هاي كيسه اي را خارج كرده و نصف ليوان گلاب به آن بيافزاييد. براي استفاده تركيب حاصل را در داخل يك بطري اسپري كننده تميز ريخته و بعد از مصرف نيز مابقي را در يك ظرف سربسته و در يخچال نگهداري كنيد.

[caption id="attachment_2717" align="alignnone" width="300"] ماسك چاي سبز براي پوستهاي قرمز و حساس[/caption]

 

شير براي پوست هاي تحريك شده بر اثر خارش يا سوختگي

كمپرس شير از درمان هاي قديمي براي پوست هاي حساس بود كه به گفته دكتر كرونبرگ، خوب هم عمل مي كرد. پارچه اي را به شير آغشته كرده و خوب بچلانيد و آن را بر روي محل خارش قرار دهيد.

[caption id="attachment_2718" align="alignnone" width="300"] ماسك شير براي پوستهاي تحريك شده[/caption]

 

روغن نارگيل به عنوان مرطوب كننده

دكتر چوانگ در اين مورد مي گويد كه يكي از بهترين مرطوب كننده هاي خانگي مي تواند روغن نارگيل باشد كه به خوبي و با حرارت بدن جذب پوست مي شود. مي توانيد مقاله هاي استفاده هاي كاربردي ، مصارف گوناگون و معجزه هاي نادانسته در مورد روغن نارگيل را كه قبلا به انتشار رسيدند را نيز در اين ارتباط مطالعه بفرماييد.

[caption id="attachment_2719" align="alignnone" width="300"]مرطوب كننده طبيعي روغن نارگيل براي مرطوب كنندكي پوست[/caption]

 

سفيده تخم مرغ براي تميز كردن منافذ پوست

سفيده تخم مرغ و ماست مي تواند براي تميز كردن منافذ پوست بسيار مناسب باشد. اسيد لاكتيك موجود در ماست كثيفي هاي منافذ را بر طرف مي كند و سفيده تخم مرغ نيز آن را خشك مي كند.

دكتر شمبان مي گويد آواكادو نيز مي تواند باعث مرطوب كردن پوست و مبارزه با تورم آن شود. مي توانيد با يك سفيده تخم مرغ، يك قاشق غذاخوري ماست و نصف يك عدد آواكادو، ماسك خانگي تهيه كنيد. اين تركيب را به مدت ۱۰ دقيقه بر روي پوست خود قرار داده و سپس آن را آبكشي كنيد.

[caption id="attachment_2720" align="alignnone" width="300"] ماسك سفيده تخم مرغ[/caption]

 

ماست براي پوست هاي خشك

پوست هاي خشك با «رتينوئيد»، آفتاب و برخي ديگر از تركيبات تحريك مي شوند. ماسك شيرِ دكتر شمبان با دارا بودن اسيد لاكتيك موجود در شير و ماست مي تواند گزينه مناسبي براي مرطوب كردن و لايه برداري به شمار آيد.

وي بر اين باور است كه تركيب آن با عسل كه خاصيت ضدتورم دارد مي تواند ماسك مناسبي براي صاف كردن پوست باشد. دوقاشق غذاخوري پودر شير را با ۱/۴ فنجان ماست و نصف قاشق غذاخوري عسل تركيب كنيد. تركيب را روي صورت و سينه خود بماليد و اجازه دهيد به مدت ۱۵ دقيقه باقي بماند. با آبي كه در دماي اتاق نگهداري شده، صورت و گردن را آبكشي كنيد.

[caption id="attachment_2721" align="alignnone" width="300"]ماسك براي پوستهاي خشك ماسك پودر شير و عسل[/caption]

سركه براي پوست هاي قرمز

سركه نه تنها به عنوان ضدعفوني در خانه كاربرد دارد بلكه مي تواند ميكروب هاي روي پوست را نيز از بين ببرد. دكتر چوانگ توصيه مي كند براي از بين بردن ميكروب هاي روي ناخن ها و انگشتان مي توانيد نوك انگشت ها را در داخل تركيب آب و سركه قرار دهيد تا باكتري هاي احتمالي اين مناطق از بين بروند.

وي پيشنهاد مي كند كه دو بار در هفته، انگشت هاي قرمز و حساس را در تركيب آب و سركه كه ميزان آب آن دو برابر سركه باشد قرار دهيد.

[caption id="attachment_2722" align="alignnone" width="300"] ماسك سركه براي پوستهاي قرمز[/caption]

چاي كيسه اي براي چشم هاي سوزان

زماني كه با چاي كيسه اي بابونه براي خود چاي دم مي كنيد آن را دور نياندازيد. دكتر كرونبرگ اين چاي را گزينه مناسبي براي كمپرس سرد مي داند كه در درمان چشم هاي سوزان موثر است. «تانن» موجود در اين چاي، مي تواند باعث آرام شدن پوستي كه در آن خارش وجود دارد شود و براي كل بدن نيز كاربرد دارد. چاي كيسه اي سرد را به مدت ۱۰ دقيقه روي محلي كه در آن احساس خارش مي كنيد قرار دهيد.

[caption id="attachment_2723" align="alignnone" width="300"] چاي كيسه اي براي چشمهاي سوزان[/caption]

 

بلغور جو به عنوان كلينزر٬ پوست٬ پوست زيبا با طب سنتي٬ پوست زيبا با مواد طبيعي٬ پوست زيبا در طب سنتي٬ پوست زيبا و شفاف٬ چاي سبز براي پوست هاي قرمز و حساس٬ چاي كيسه اي براي چشم هاي سوزان٬ روغن نارگيل به عنوان مرطوب كننده٬ زيبايي پوست٬ زيبايي پوست در طب سنتي٬ سركه براي پوست هاي قرمز٬ سفيده تخم مرغ براي تميز كردن منافذ پوست٬ شفافيت پوست٬ شكر براي درخشندگي پوست٬ شير براي پوست هاي تحريك شده بر اثر خارش يا سوختگي٬ ماست براي پوست هاي خشك٬ ماسك٬ ماسك صورت٬ ماسك صورت در طب سنتي٬ ماسك طبيعي در طب سنتي

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۱۵:۳۶ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :