جعبه

آزمايش ذخيره تخمدان

با پيشرفت علم پزشكي روش هاي مختلفي براي به تاخير انداخت زمان باروري در خانم ها ايجاد شده است كه به همين دليل زنان مي توانند با مشورت با پزشك و دستور متخصص زمان بندي مناسب با توجه به ذخيره تخمداني خود داشته باشند.

ذخيره تخمداني

كاهش ذخيره تخمدان ميتواند به صورت كاهش كيفيت يا كميت تخمكها و يا پتانسيل باروري نمايان گردد و هنوز هيچ تست استانداردي به تنهايي جهت اين ارزيابي تاييد نشده است. ذخيره تخمكهاي ابتدايي در دوره جنيني تشكيل شده تا هفته 20 بارداري به 6-7 ميليون رسيده و سپس كاهش يافته است. در بدو تولد هر نوزاد دختر با يك ميليون اووسيت متولد مي شود. اين كاهش همچنان ادامه يافته در ابتداي بلوغ به 500000 خواهد رسيد. تفاوت فراواني از جهت كميت و كيفيت ذخيره تخمكها ، رزرو تخمداني و زمان وقوع حوادث توليد مثلي مثل بلوغ و يائسگي بين زنان مختلف وجود دارد. علاوه بر مسائل محيطي، اجتماعي اقتصادي، عادتهاي رفتاري و اشكالات آناتوميك، مسائل ژنتيك نيز در باروري افراد تاثير گذارند. فرضياتي در مورد ارتباط برخي ژنهاي خاص از جمله موتاسيون
BRCA1وكاهش رزرو تخمداني مطرح مي باشد كه براي اثبات آنها نياز به بررسيهاي بيشتر وجود دارد. مصرف سيگار از عادات مضري است كه اثر آن بر كاهش ذخيره تخمدان تاييد شده اما كاهش نشانگرهاي ذخيره تخمداني در مصرف آن هميشه رخ نمي دهد.

هورمون آنتي مولرين (AMH) چيست؟

هورمون مهار كننده ي مولرين در بافت بيضه‌ي مردان و تخمدان زنان توليد مي شود و ميزان آن برحسب سن و جنس متغير است. در زنان اين هورمون بوسيله سلول هاي گرانولوزا در فوليكول هاي موجود در تخمدان ساخته مي شود. اندازه‌گيري سطح اين هورمون براي ارزيابي تعداد  فوليكولهاي باقيمانده (ذخيره) يا تخمك ها در تخمدان اهميت دارد. ارزيابي ذخيره تخمداني توسط هورمون هاي سرمي FSH و AMH و سونوگرافي لگن انجام مي گيرد. حساسيت تست AMH بسيار بالا است و حتي از اين تست به تنهائي ميتوان براي غربالگري اوليه ذخيره تخمداني استفاده كرد.

[caption id="attachment_638" align="alignnone" width="300"] هورمون آنتي مولرين (AMH)[/caption]

 

اهميت هورمون مهار كننده‌ ي مولرين در انسان چيست؟

اين هورمون در اوايل رشد جنين پسر توسط بافت بيضه توليد مي شود و سبب رشد اندام هاي جنسي مردانه مي شود، در حاليكه مانع از رشد اندام جنسي زنانه مي گردد AMH .در نوزادان پسر بالا است و تا ۲ سالگي بالا مي ماند و سپس بتدريج كاهش مي‌يابد و در سن بلوغ به ميزان حداقل خود مي رسد.

در جنين دختر AMH توليد نمي‌شود و عدم حضور اين هورمون اجازه مي دهد كه اندام جنسي زنانه رشد كند. سطح اين هورمون در دختران تا سن بلوغ پائين است در دوره ي پيش از بلوغ توليد آن در تخمدان ها آغاز شده و سطح آن افزايش مي‌يابد. سطح AMH بتدريج طي سالها كاهش مي‌يابد و در دوران پيش از يائسگي و شروع يائسگي تقريبا غيرقابل اندازه گيري خواهدبود.

 

اهميت تست ذخيره تخمدان

زناني كه ذخيره تخمداني كاهش يافته اي دارند داراي قدرت باروري پائيني ميباشند و نيز در معرض خطر بيشتري براي سقط جنين هستند AMH .در دوران باروري در زنان بسيار اهميت دارد AMH .در تنظيم و تعادل اثر دوره اي FSH و LH در تخمدان و در نتيجه در تكامل و رسيدن تخمك نقش دارد. سنجش اين هورمون مي تواند در تخمين ذخيره‌ي تخمك و احتمال باردارشدن كمك كند.

چه افرادي بايد تست ذخيره تخمدان دهند؟

زنان كمتر از ۳۸ سال كه قصد دارند بارداري خود را بدليل مسائل شخصي و يا اجتماعي به تاخير اندازند. چنين افرادي اگر در نتيجه انجام اين تست مشخص شود كه ذخيره تخمداني پائيني دارند ميبايد زودتر اقدام به باردار شدن كنند تا به اين وسيله شانس موفقيت خود را در بچه دار شدن افزايش دهند. زنان مسن‌تر از ۴۰ سال كانديدهاي خوبي براي انجام اين تست نيستند زيرا آنها بطور طبيعي (بدليل بالا بودن سن) داراي ذخيره تخمداني كمتري هستند. گروه ديگري كه كانديد براي انجام اين تست هستند زناني هستند كه در معرض خطر بالائي براي كاهش ذخيره تخمداني هستند كه شامل افرادي است كه سابقه خانوادگي براي نارسائي تخمدان دارند و يا افرادي كه مبتلا به بيماري هاي خودايمني هستند و بالاخره افرادي كه شيمي‌درماني كرده اند و يا سابقه جراحي تخمدان دارند.

ساير موارد كاربرد اين تست عبارتند از:

  • ارزيابي فعاليت تخمداني و باروري
  • ارزيابي سندرم تخمدان پلي كيستيك
  • پايش (مانيتورينگ) درمان سرطان تخمدان)تومورهاي ترشح كننده( AMH
  • ارزيابي ناهنجاري جنيني و تشخيص جنسيت آن
  • پيش‌بيني شروع دوران يائسگي
  • ارزيابي فعاليت بيضه در نوزادان پسر

چه زماني براي انجام تست AMH مناسب است؟

از آنجا كه AMH برخلاف FSH در طول سيكل ماهانه داراي نوسانات كمي است بنابراين در هر روز از سيكل ماهانه ميتوان اين تست را انجام داد.

 

نمونه مناسب براي انجام تست ذخيره تخمدان چيست؟

نمونه خون سياهرگي كه در آزمايشگاه از طريق خونگيري از سياهرگ هاي سطحي به سادگي انجام مي گيرد. براي انجام تست رعايت شرايط خاصي لازم نيست.

تفسير نتيجه آزمايش ذخيره تخمدان

AMHدر سندرم تخمدان پلي‌كيستيك افزايش مي يابد.

AMHدر برخي از انواع سرطانهاي تخمدان افزايش مي‌يابد.

كاهش AMH در دوره‌ي درمان تومورهاي تخمدان كه اين هورمون را توليد ميكنند نشان دهنده‌ي اثربخشي درمان است.

تست AMH در فرآيند لقاح خارج رحمي (IVF) كاربرد دارد. ميزان AMH با احتمال موفقيت IVF ارتباط دارد.

كاهش قابل ملاحظه در سطح AMH نشان دهنده ي شروع يائسگي است.

سطح هورمون AMH در دختربچه‌ها و پس از يائسگي پائين است.

فقدان يا پائين بودن سطح اين هورمون در پسربچه‌ها ممكن است در اثر اختلال در ژن AMH باشد و معمولا در صورت عدم رشد بيضه ها يا در اختلال در عملكرد بيضه‌ها ديده مي شود. فقدان آندروژنها منجر به ناهنجاري دستگاه تناسلي و اندام هاي جنسي مي شود.

طبيعي بودن سطح AMH و آندروژن ها در پسربچه‌هائي كه بيضه‌ي آنها پائين نيامده به اين معني است كه بيضه‌ها وجود دارند و فعاليت آنها هم طبيعي است ولي از نظر فيزيكي در جايگاه طبيعي خود قرار نگرفته‌اند.

AMH توسط فوليكول در حال رشد در تخمدان با سرعت ثابتي توليد مي شود و مقدار آن تحت تاثير قرصهاي ضدبارداري يا حاملگي قرار نمي‌گيرد.

 

آزمايش ذخيره تخمدان٬ اهميت تست ذخيره تخمدان٬ تخمدان٬ تست AMH٬ تست ذخيره تخمدان٬ تفسير نتيجه آزمايش ذخيره تخمدان٬ ذخيره تخمدان٬ كاهش ذخيره تخمدان٬ نارسايي تخمدان٬ هورمون مولرين

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۳:۰۴ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :