جعبه

فتق ، انواع فتق و درمان

فتق چيست ؟ انواع فتق در زنان و مردان

در اين مقاله مي خواهيم به سوالاتي نظير فتق چيست ، باد فتق چيست و انواع فتق در زنان و مردان پاسخ دهيم. به طور كلي مشكلات ناشي از فتق طيف بسيار گسترده اي دارد كه داشتن كمي اطلاعات در خصوص هر كدام از آن ها مي تواند كمك بسيار زيادي در شناسايي دقيق مشكل و رفع آن داشته باشد.

[caption id="attachment_629" align="alignnone" width="300"]باد فتق فتق[/caption]

فتق چيست و باد فتق چيست ؟

يك فتق زماني اتفاق مي افتد كه يك ارگان از عضله يا بافتي كه در آن قرار دارد، به زور به بيرون راه پيدا مي كند.به طور مثال، روده ها ممكن است از يك ناحيه ضعيف در ديواره شكمي عبور كنند. فتق ها در شكم بسيار شايع هستند اما همچنين مي توانند در بالاي ران، ناف يا دكمه شكمي و ناحيه كشاله ران نيز ايجاد شوند.

اكثر فتق ها سريعاً باعث تهديد حيات فرد نمي شوند اما به خودي خود نيز از بين نمي روند. گاهي اوقات فتق نيازمند جراحي است تا از عوارض خطرناك جلوگيري شود.اما بريم سراغ توضيحات كامل در خصوص انواع فتق ، باد فتق و فتق در زنان و مردان.

انواع رايج فتق

فتق هرني اينگوئينال

شايع ترين نوع فتق همين نوع مي باشد. اينگوئينال ها 70 درصد انواع فتق را تشكيل مي دهند. اين نوع فتق زماني رخ مي دهد كه روده از يك نقطه ي ضعيف يا شكاف در ديواره ي پاييني شكم بيرون مي زند، اغلب در كانال اينگوئينال.

كانال اينگوئينال در كشاله ران يافت مي شود. در مردان، اين ناحيه جايي است كه طناب اسپرماتيك از شكم به طرف كيسه بيضه مي رود. اين طناب بيضه ها را نگه مي دارد. در زنان، كانال اينگوئينال شامل يك رباط است كه رحم را در جاي خود نگه مي دارد. اين نوع فتق در مردان رايج تر از زنان است.

[caption id="attachment_630" align="alignnone" width="259"] فتق هرني اينگوئينال[/caption]

 

فتق هياتال

يك فتق هياتال زماني رخ مي دهد كه بخشي از معده ي شما از ديافراگم بيرون بزند و به قفسه سينه تان نفوذ كند. ديافراگم يك صفحه عضلاني است كه به شما كمك مي كند تا با انقباض و كشيدن هوا به داخل ريه ها نفس بكشيد. ديافراگم ارگان هاي داخل شكم را از قفسه ي سينه جدا مي كند.

اين نوع فتق در افرادي كه بيش از 50 سال دارند، رايج تر است. اگر كودكي دچار اين شرايط شود، به طور معمول به علت يك اختلال مادرزادي ايجاد شده است. فتق هاي هياتال تقريبا هميشه باعث رفلاكس معده و احساس سوزش مي شوند.

[caption id="attachment_631" align="alignnone" width="300"] فتق هياتال[/caption]

 

فتق ناف

فتق هاي نافي مي تواند در كودكان و نوزادان زير 6 ماه رخ دهد. اين اتفاق زماني مي افتد كه روده ي نوزاد از طريق ديواره ي شكمِ نزديك ناف بيرون مي زند. شما ممكن است متوجه يك برآمدگي در ناف يا نزديك آن با نگاه به فرزندتان شويد.

فتق هاي نافي تنها موردي هستند كه به خودي خود و با قوي تر شدن عضلات ديواره شكمي از بين مي روند؛ معمولاً تا 1 سالگي كودك. اگر فتق خود به خود خوب نشود، ممكن است نياز به جراحي براي از بين بردن آن باشد.

[caption id="attachment_632" align="alignnone" width="255"] فتق ناف[/caption]

 

فتق انسيزيونال

فتق هاي انسيزيونال مي توانند بعد از جراحي شكم اتفاق بيافتد. روده ي شما ممكن است از طريق زخم برش جراحي يا بافت تضعيف شده اطراف آن، بيرون بزند.

فتق در زنان چگونه است؟

حالا به صورت اختصاصي مي خواهيم مشكلات و انواع فتق در زنان را بررسي كنيم. ابتدا انواع فتق در زنان را معرفي مي كنيم و سپس در خصوص علت فتق صحبت ميكنيم.

فتق راني يا فمورال چيست؟

عضلات شما معمولا به اندازه كافي قوي هستند تا روده ها و اندام هاي خود را در جاي مناسب نگه داريد. با اين حال گاهي اوقات، بافت هاي داخل شكمي مي توانند از طريق يك نقطه ضعيف در عضله هنگامي كه بيش از حد به خود فشار مي آوريد، بيرون بزنند. اگر بخشي از بافت از طريق ديواره كانال فمورال ( راني ) بيرون بزند، فتق فمورال ناميده مي شود. يك فتق فمورال به عنوان يك برآمدگي در نزديكي كشاله ران يا ران ظاهر مي شود.

فتق فمورال (راني) همچنين مي تواند به عنوان فتق فموروسيل نيز ناميده شود.

فتق فمورال در زنان بيشتر از مردان است. به طور كلي فتق فمورال رايج نيست. اكثر فتق هايي كه بر كشاله ران تاثير مي گذارند، فتق هاي اينگوئينال هستند و كمتر از 3 درصد فتق ها، فمورال مي باشند. اكثر فتق هاي فمورال علائمي ندارند؛ با اين حال اگر جريان خون به روده ها مسدود شوند، مي توانند باعث مشكلات شديدي بشوند. اين يك مورد اورژانسي است و به جراحي فوري نياز دارد.

علل ايجاد فتق در زنان

علت هاي فتق فمورالي در زنان : علت دقيق فمورال و ساير فتق ها اكثر اوقات مشخص نيست. شما ممكن است با يك ناحيه ضعيف كانال فمورال متولد شده باشيد يا آن منطقه در طول زمان ضعيف شده باشد.

تنش مي تواند به تضعيف ديواره عضلاني كمك كند. عواملي كه مي تواند منجر به انواع معرفي شده فتق در زنان شود، عبارت اند از :

 • زايمان
 • يبوست مزمن
 • بلند كردن اجسام سنگين
 • اضافه وزن
 • دشواري در ادرار به دليل بزرگ شدن پروستات
 • سرفه مزمن
 • [caption id="attachment_633" align="alignnone" width="300"] فتق زنان[/caption]

   

آيا احتمال بروز باد فتق در من وجود دارد؟

فاكتورهايي كه خطر ابتلا به باد فتق را افزايش مي دهد عبارت اند از :

 • يك سابقه فتق شخصي يا خانوادگي
 • اضافه وزن يا چاقي
 • سرفه مزمن
 • يبوست مزمن
 • سيگار كشيدن كه مي تواند موجب سرفه مزمن شود.

شرايطي مانند فيبروز كيستيك همچنين مي تواند به طور غير مستقيم خطر ابتلا به باد فتق را افزايش دهد. فيبروز كيستيك عملكرد ريه ها را كاهش مي دهد و باعث سرفه مزمن مي شود.

نشانه ها و علائم فتق فمورال در زنان

حتي در بعضي موارد ممكن است متوجه فتق فمورال نشويد. فتق هاي كوچك و متوسط معمولاً علائمي ندارند. در بسياري از موارد حتي ممكن است برآمدگي فتق فمورال كوچك را نيز مشاهده نكنيد.

فتق هاي بزرگ ممكن است بيشتر قابل توجه باشند و باعث ناراحتي شوند. برآمدگي ممكن است در ناحيه كشاله ران يا در نزديكي بالاي ران شما قابل مشاهده باشد. برآمدگي ممكن است بدتر شود و در هنگام ايستادن، بلند كردن اجسام سنگين و يا هرگونه فشار ديگري باعث ايجاد درد شود. فتق فمورال اغلب بسيار نزديك به استخوان لگن قرار دارد و درنتيجه ممكن است باعث درد لگن شود.

 

علائم شديد فتق در زنان

علائم شديد مي تواند نشان دهنده اين باشد كه فتق فمورال، روده شما را مسدود كرده است. اين يك وضعيت بسيار جدي است كه آن را خفگي مي نامند. خفگي فتق مي تواند زندگي شما را در معرض خطر قرار دهد. اين يك موقعيت اورژانسي است . علائم شديد فتق فمورال عبارتند از :

 • درد شديد معده
 • درد ناگهاني كشاله ران
 • حالت تهوع
 • استفراغ

اگر از اين علائم رنج مي بريد، سريعاً با 115 تماس بگيريد. درمان اضطراري مي تواند فتق را ثابت كند و زندگي شما را نجات دهد.

درمان رايج ترين باد فتق در زنان : فتق فمورال

فتق هاي فمورال كوچك و بدون علامت ممكن است نياز به درمان خاصي نداشته باشند. پزشك شما وضعيت تان را بررسي خواهد كرد تا پيشرفت علائم را مشاهده كند. فتق هاي فمورال متوسط تا بزرگ نياز به جراحي دارند، به ويژه اگر آنها باعث ايجاد هر گونه ناراحتي مي شوند.

جراحي فتق تحت بيهوشي صورت مي پذيرد. اين بدان معني است كه شما در حين عمل خواب هستيد و قادر به احساس درد نيستيد. نوع عمل جراحي بستگي به چند عامل دارد از جمله :

 • خبرگي جراح
 • اندازه فتق
 • پيش بيني عوارض
 • پيش بيني مدت زمان ريكاوري
 • هزينه

 

 

درمان فتق با تغيير سبك زندگي

تغيير رژيم غذايي مي تواند اغلب اوقات علائم فتق هياتال را بهبود بخشد، اما فتق را از بين نمي برد. از وعده هاي غذايي بزرگ يا سنگين اجتناب كنيد. بعد از صرف غذا، خم نشويد و دراز نكشيد و وزن بدن خودتان را در محدوده وزني سالم نگه داريد.

ورزش هاي معيني ممكن است به تقويت عضلات اطراف فتق كمك كنند كه ممكن است برخي علائم را كاهش دهند. با اين حال، ورزش هايي كه به طور مناسب انجام نشوند، مي توانند فشار روي فتق را افزايش دهند و در واقع، بيرون زدگي آن را بيشتر كنند. بهتر است با پزشك يا فيزيوتراپ خود صحبت كنيد كه بهتر است چه ورزشي را انجام دهيد و چه ورزشي را انجام ندهيد.

اگر اين تغييرات ناراحتي شما را از بين نبرند، ممكن است براي درمان فتق نياز به جراحي داشته باشيد. همچنين مي توانيد با مصرف نكردن غذاهايي كه باعث ريفلاكس اسيد يا سوزش معده مي شوند، مانند غذاهاي تند و غذاهاي داراي گوجه فرنگي علائم خود را بهبود ببخشيد. علاوه بر اين، شما مي توانيد با كاهش وزن و ترك سيگار، رفلاكس اسيد خود را كاهش دهيد.

جلوگيري از باد فتق

اما قطعا پيشگيري بهتر از درمان است. بايد بدانيد كه باد فتق هم قابل پيشگيري است. شما هميشه نمي توانيد از ضعف عضلاني كه باعث ايجاد فتق مي شوند، جلوگيري كنيد. با اين حال مي توانيد فشاري كه روي بدن تان وارد مي شود را كاهش دهيد. اين كار مي تواند مانع از بروز باد فتق گردد و يا از بدتر شدن فتق موجود جلوگيري كند. نكات پيش گيرانه عبارتند از :

 • سيگار نكشيد.
 • در هنگام بيماري به پزشك خود مراجعه كنيد تا از ايجاد سرفه مداوم جلوگيري كنيد.
 • حفظ وزن بدن سالم
 • اجتناب از تنش در طي حركات روده يا ادرار كردن
 • اجسام را با زانوها بلند كنيد نه با پشت.
 • اجسامي كه براي شما بيش از حد سنگين است را بلند نكنيد.

جمع بندي

اين مسئله مهم است كه علائم اوليه فتق را تشخيص دهيم. يك فتق درمان نشده به خودي خود از بين نخواهد رفت. با اين حال، با مراقبت هاي پزشكي اوليه يا تغيير سبك زندگي مي توانيد اثرات فتق را به حداقل برسانيد و از عواقب تهديد كننده زندگي جلوگيري كنيد.

سعي كرديم در اين مقاله جامع تمامي انواع فتق و باد فتق را بررسي كنيم و روش هاي درماني و عادات صحيحي را براي رفع مشكلات ناشي از آن معرفي كنيم.

[caption id="attachment_634" align="alignnone" width="300"] باد فتق[/caption]

 

انواع فتق٬ باد فتق٬ درمان باد فتق٬ درمان باد فتق دز طب سنتي٬ درمان فتق٬ درمان فتق در طب سنتي٬ فتق


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۰:۴۵ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :