جعبه

درمان موخوره در طب سنتي

مــوخــوره و درمان آن در طب سنتي

 

موخوره

موخوره بيماري ناآشنايي نيست و نياز به معرفي چنداني ندارد. به بيان ساده، موخوره، دوشاخه شدن و شكنندگي انتهاي تار موهاست كه باعث بدشكل شدن آنها مي شود.

[caption id="attachment_602" align="alignnone" width="300"] موخوره[/caption]

 

علل ايجاد موخوره

1- يبوست: از مهمترين دلايل ايجاد موخوره است كه البته به طور معمول مورد غفلت واقع مي شود. تعريف عملي براي اجابت مزاج مناسب آن است كه فرد، حداقل روزي يك بار، آن هم به آساني دفع مدفوع داشته باشد و اگر غير از اين بود دچار يبوست است كه بايد نسبت به درمان آن اقدام كرد.

2- استفاده از رنگ ها و ساير مواد شيميايي بر روي موها

3- اقدامات فيزيكي مانند سشوار كشيدن و برخي روش هاي نامناسب بستن يا حالت دهي مو كه باعث ايجاد موخوره مي شوند.

4- خشكي مو به هر دليل كه باشد مي تواند باعث موخوره شود.

[caption id="attachment_603" align="alignnone" width="300"] خشكي مو[/caption]

 

درمان

درمان موخوره بايد با درمان علل ايجاد كننده آن توام باشد، يعني موارد 1 تا 4 هر كدام كه در مورد بيمار مصداق دارد بايد برطرف شود.

 

الف- درمان هاي عمومي

موخوره معمولا ناشي از غلبه خشكي بر كبد است. به تجربه ديده ام كه در اكثر موارد، به ويژه در افراد جوان، اين غلبه خشكي، ريشه در گرمي كبد دارد. اگرچه انواع ديگر شوره هم ديده مي شوند. به نظرم مي رسد توصيه هاي ذيل براي همه مبتلايان به اين بيماري مفيد باشند:

 

الف-الف- تغذيه: اين افراد بهتر است مصرف غذاهاي چرب و سرخ كردني، غذاهاي تند و پرادويه، غذاهاي مصنوعي و كارخانه اي، آجيل هاي بوداده، تخم مرغ، چاي و قهوه و گوجه و بادنجان را كاهش دهند.

[caption id="attachment_604" align="alignnone" width="300"] غذاهاي مضر براي موخوره[/caption]

 

الف-ب- يك داروي ساده كه براي عموم اين افراد قابل تجويز است اين است كه روزي سه استكان از مخلوط مساوي عرق هاي كاسني و شاهتره ميل كنند. افراد سرد مزاج مي توانند علاوه بر اين دارو، صبح ناشتا يك قاشق غذاخوري خاكشي را با يك ليوان آب داغ ميل كنند. افراد گرم مزاج مي توانند يك قاشق چايخوري خاكشي را به هر استكان از تركيب فوق اضافه كنند.

 

الف-ج- بسياري از افراد، از انجام حجامت سود زيادي مي برند. اين مساله به ويژه در افراد جوان تر يا داراي مزاج گرم صدق مي كند. بهتر است در ابتدا حجامت عام(بين دو كتف) انجام شود و به فاصله دو-سه هفته، در صورت ضرورت، حجامت سر انجام شود. به هر حال بايد توجه داشت كه تشخيص ضرورت انجام يا عدم انجام حجامت به عهده پزشك معالج است.

 

ب- درمان هاي موضعي

1- كوتاه نگه داشتن موها: اين اقدام در درمان بيماري تاثيري ندارد اما ظاهر موها را بهتر مي كند و استفاده از سايد داروهاي موضعي را آسان تر مي كند اگرچه شايد براي خانم ها كه اكثر مبتلايان اين بيماري را تشكيل مي دهند چندان خوشايند نباشد.

[caption id="attachment_605" align="alignnone" width="300"] كوتاه نگه داشتن مو[/caption]

 

2- به تجربه ديده ام كه نسخه ساده ذيل تقريباً در تمامي بيماران موثر و مفيد است:

50 گرم گل خطمي را با 2 ليوان آب به آرامي حدود نيم ساعت بجوشانيد و سپس صاف كنيد. مايع باقيمانده را با شامپوي خود مخلوط كنيد. (مهم نيست كه از چه شامپويي استفاده مي كنيد.) هر بار كه حمام مي رويد شامپو را كاملاً تكان دهيد تا با اين آب مخلوط شود و سپس شامپو كنيد. خواهيد ديد كه پس از مدّتي، علاوه بر آنكه موهايتان بسيار نرم و حالت پذير مي شوند، موخوره آن نيز به تدريج درمان خواهد شد. توجّه داشته باشيد كه عصاره گل خطمي حتما بايد با شامپو مخلوط شود و در غير اين صورت خيلي سريع فاسد خواهد شد.

 

تذكر: عصاره گل ختمي كه به ترتيب فوق آماده مي شود ممكن است كمي روي رنگ هاي شيميايي مو تاثير بگذارد و احياناً آنها را مات كند.

[caption id="attachment_606" align="alignnone" width="300"] گل ختمي[/caption]

 

3- استفاده از صابون هاي طبيعي مانند صابون هاي زيتون، مراغه، قهوه اي، برگردان و ... هم مفيد است. بهتر است تاحد امكان از شامپو و مواد شوينده شيميايي استفاده نشود. در موهاي بسيار خشك، حتي شايد استفاده از صابون هاي طبيعي هم مضر باشد و بهتر است موها با زرده تخم مرغ، مخلوط سدر و روغن زيتون و ... شسته شوند.

4- ماساژ موها و به ويژه انتهاي آنها با روغن هايي مانند روغن بادام شيرين يا روغن كنجد هم مفيد است.

[caption id="attachment_607" align="alignnone" width="300"] ماساژ مو براي مو خوره[/caption]

 

5- بستن موها با لعاب تخم كتان يا لعاب اسپرزه، بستن تفاله چاي روي موها و كمپرس آب شنبليه تازه از روش هاي مفيد ديگر است.،

6- مايع ضدّ موخوره‏

خواص دارو: نافع در موخوره (شكستگى و خشكى موها).

اجزاى دارو: سركه انگور خانگي (10 واحد)؛ مرّ مكى (5/ 3 واحد).

شيوه ساخت دارو: مرّ مكى را پودر كرده در سركه حل كنند و در ظرف شيشه ‏اى نگه دارند.

زمان و مقدار مصرف‏: هفته‏ اى 3 بار، مايع را با برس به موها خصوصا قسمت‏هايى كه دچار عارضه هستند بماليد. پس از آغشته شدن كامل موها به دارو، بگذاريد تا مايع خشك شود. پس از آن، موها را با آب و بدون شامپو يا صابون بشوييد.

[caption id="attachment_608" align="alignnone" width="300"] موخوره[/caption]

 

خشكي كبد٬ درمان موخوره٬ درمان موخوره در طب سنتي٬ درمان موضعي موخوره٬ علل ايجاد موخوره٬ ماساژ مو٬ مايع ضد موخوره٬ موخوره٬ يبوست


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۳۶:۵۳ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :