جعبه

چاي كوهي - خواص و مضرات چاي كوهي

چاي كوهي و خواص و مضرات آن

چاي كوهي يا پشمينه

چاي كوهي در اكثر نقاط دنيا پرورش پيدا مي كند، در زمان هاي قديم از چاي كوهي به عنوان درمانگر زخم و التيام آن استفاده شده است. قدمت استفاده از چاي كوهي در ايران به دوران قديم بر مي گردد و در طب سنتي جايگاهي ويژه، و از آن استفاده هاي متعددي مي شود. اين چاي بيشتر در نواحي غرب ايران رويش مي كند، براي آگاهي بيشتر از خواص اين چاي با گياه ياب همراه باشيد.

[caption id="attachment_141" align="aligncenter" width="300"]چاي گوهي يا پشمينه چاي كوهي يا پشمينه[/caption]

گلهاي چاي كوهي برنگ سفيد يا زرد مي باشند كه در بالاي ساقه بصورت مجتمع بچشم مي خورد. اين گلها كمي معطر و داراي بوي مخصوصي مي باشد. ميوه چاي كوهي بشكل كپسول است.

تركيبات شيميايي

مهمترين ماده شيميايي چاي كوهي هاپيرين Hyperin  و همچنين ماده قرمز رنگي بنام هايپريسين Hypericin است چاي كوهي داراي تانن و اسيد نيكوتي نيك نيز مي باشد.

خواص دارويي چاي كوهي

از نظر طب قديم ايران اين گياه گرم و خشك است. ماده قرمز رنگي كه در برگ‌هاي چاي كوهي وجود دارد و با فشار دادن برگ‌ها از آن استخراج مي ‌شود براي التيام زخم ‌ها و درمان سوختگي‌‌ها به كار مي‌رود. براي تهيه جوشانده و يا دم كرده اين گياه بايد حدود يك قاشق چاي‌خوري برگ و گل خشك گياه را در دو فنجان آب جوش ريخته و آن را آنقدر بجوشانيد تا يك فنجان باقي بماند، سپس آن را مصرف كنيد.

 

برخي از خواص اين گياه به اين شرح هستند:

 

۱) ضد كرم معده و روده است.

۲) ادرار آور وقاعده آور است.

۳) گرفتگي صدا را باز مي‌كند و خلط آور است.

۴) براي درمان كزاز به كار مي‌رود.

۵) اگر برگ آن را بصورت پودر درآورده و روي زخم‌هاي عميق بپاشيد آن‌ها را درمان مي‌كند.

۶) درمان كننده اسهال و اسهال خوني است.

۷) براي درد دنبالچه بهترين دارو است.

۸) اگر مشكوك به خونريزي مغزي هستيد و يا احتمال خونريزي مغزي وجود دارد حتما از اين دارو استفاده كنيد .

۹) درمان كننده بيماري مننژيت است.

۱۰) براي درمان فلج به كار مي‌رود.

۱۱) سياه سرفه را از بين مي‌برد.

۱۲)درد پشت و گردن و خشكي گردن را درمان مي‌كند.

۱۳) براي كم خوني مفيد است.

۱۴) چاي كوهي اشتها را باز مي‌كند بنابراين مي‌توان آنرا به بچه‌ها و افراد مسن كه اشتها ندارند توصيه كرد.

۱۶) براي رفع افسردگي مفيد است.

۱۷) درمان كننده بي‌خوابي است.

۱۸) در درمان سرماخوردگي معجزه مي‌كند.

۱۹) براي درمان تب و اثر نيش سمي حشرات به كار مي‌رود.

 

و بالاخره با تحقيقات جديدي كه دانشمندان روي اين گياه معجزه آسا انجام داده‌اند، دريافته‌اند كه چاي كوهي مي‌تواند ويروس‌ها را از بين برده و حتي براي از بين بردن ويروس بيماري AIDS نيز كاربرد دارد .

مدتي است دانشمندان درباره اثر اين گياه در درمان سرطان خون تحقيقات گسترده‌اي انجام داده و به نتايج درخشاني نيز دست يافته‌اند.

اين دارو اثر بسيار خوبي براي رفع افسردگي دارد. اگر سه دوره متوالي از اين دارو استفاده شود حالات افسردگي را از بين برده بيخوابي را مداوا مي‌كند و بيماران اعتماد به نفس خود را باز مي‌يابند.

 

مضرات چاي كوهي

استفاده از اين گياه دارويي براي كساني كه قرص ضد بارداري، داروهاي ضد آسم و ضد سرماخوردگي و حساسيت مصرف مي‌كنند توصيه نمي‌شود.

 

ميزان مصرف و طرز تهيه ي چاي كوهي

يك قاشق مرباخوري پر از چاي كوهي را در يك ليوان آب جوش ريخته و با قاشق خوب به هم بزنيد. آن گاه روي آن را با يك نعلبكي بپوشانيد و بگذاريد مدت 20 دقيقه بماند تا دم بكشد. سپس آن را صاف كرده و با شكر سرخ ميل كنيد.

چاي كوهي، يك نوشيدني خوش رنگ، خوش مزه و دل چسب است كه در شب هاي سرد پاييزي و زمستان، پس از يك روز كار و تلاش با ايجاد آرامش و رفع خستگي، انرژي از دست رفته را به شما باز مي گرداند.

از نظر طب قديم ايران اين گياه گرم و خشك است . ماده قرمز رنگي كه در برگهاي چاي كوهي وجود دارد وبا فشار دادن برگها از آن استخراج مي شود براي التيام زخم ها و درمان سوختگي ها به كار مي رود .

چاي كوهي درمان كننده بيماري مننژيت است؛ درد پشت و گردن و خشكي گردن را درمان مي كند و ضدافسردگي است. اين گياه اشتها را باز مي كند بنابراين مي توان آنرا به بچه ها و افراد مسن كه اشتها ندارند داد. كساني كه از داروهاي آسم و ضدسرماخوردگي و حساسيت استفاده مي كنند نمي توانند چاي كوهي مصرف كنند خاصيت اين گياه در درمان افسردگي به اثبات رسيده و مكانيزم اثر ضد افسردگي آن از طريق مهار آنزيمي است.

براي تهيه جوشانده و يا دم كرده اين گياه بايد حدود يك قاشق چايخوري برگ و گل خشك گياه را در دو فنجان آب جوش ريخته و آن را آنقدر بجوشانيد تا يك فنجان باقي بماند سپس آنرا مصرف كنيد .

پشمينه٬ چاي كوهي٬ چاي كوهي كجا ميرويد٬ چاي كوهي يا پشمينه٬ خواص چاي كوهي٬ خواص دارويي چاي كوهي٬ طرز تهيه ي چاي كوهي٬ مضرات چاي كوهي٬ ميزان مصرف چاي كوهي٬ ميزان مصرف و طرز تهيه ي چاي كوهي


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۰۱:۴۳ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :