جعبه

منشأ لكه هاي بارداري-حاملگي- كجاست؟! علل و پيشگيري

منشأ لكه هاي بارداري-حاملگي- كجاست؟! علل و پيشگيري

بارداري باعث ايجاد تغييرات متعددي در بدن زن هم از نظر جسمي و هم از نظر عاطفي مي‌شود. اين امر به دليل  تغييرات هورموني مي‌باشد. با اينكه برخي از زنان به دليل درخشندگي پوست خود زيبا مي‌شوند، اما برخي ديگر پوستشان خشك، خسته و ضعيف به نظر مي‌رسد.

اكثر زنان در دوران بارداري با مشكلاتي مانند تيره شدن پوست يا حضور لك‌هاي قهوه‌اي رنگ ناخوانده‌اي روي پوست صورت يا بدنشان مواجه مي‌شوند كه به آنها در اصطلاح پزشكي «ملاسما» يا در اصطلاح عمومي «لك‌هاي دوران بارداري» گفته مي‌شود و به دلايل مختلفي در پوست گردن، گونه يا بيني مادران ظاهر مي‌شوند.لك‌هاي قهوه‌اي رنگ معمولا در سه ماهه دوم بارداري ظاهر مي‌شوند و با متولد شدن نوزاد و همينطور كاهش سطح هورمون‌ها تخفيف يافته و بهبود مي‌يابند.

علل ايجاد لك‌هاي حاملگي
تغييرات هورموني
تغييرات هورموني در دوران بارداري و مصرف قرص‌هاي ضدبارداري كه هورموني هستند، فشار مضاعفي به كبد وارد مي‌كنند. اين فشارها رسوباتي ايجاد مي‌كنند كه مانع ترشح صفرا مي‌شوند؛ همين موضوع باعث مي‌شود به مرور لكه‌هايي روي پوست ظاهر ‌شود. به همين دليل برخي از خانم‌ها ممكن است در دوران بارداري با اين لكه‌ها مواجه شوند.

تغذيه نامناسب
از آنجايي كه كبد قادر به از بين بردن همه سموم بدن نيست، برخي از مواد غذايي به راحتي قابل هضم و تجزيه نيستند و كبد را دچار مشكل خواهند كرد پس اگر مي خواهيد كبدتان به درستي كار كند تغذيه مناسب داشته باشيد.

از خوردن اين مواد غذايي پرهيز كنيد.
از خوردن غذاهاي كنسروي و فست فودي و همچنين غذاهاي سرخ شده با روغن زياد يا غذاهايي كه چربي بالايي دارند، خودداري كنيد (مصرف روغن هاي جامد و مايع بازاري اكيدا ممنوع. روغن كنجد خالص و ارگانيك راجايگزين كنيد)
برخي از غذاها با يكديگر سازگاري ندارند، به همين دليل بهتر است باهم خورده نشوند. به عنوان مثال ماست به همراه تخم مرغ نبايد خورده شود؛ اشتباهي كه خيلي از افراد انجام مي‌دهند. حتي خوردن ماست با ترشي و همچنين تخم‌مرغ با ترشي توصيه نمي‌شود. كبد براي هضم و آناليز اين مواد انرژي زيادي را صرف مي‌كند اما درنهايت ممكن است يكسري مواد زائد وارد كبد و سپس خون شوند و لكه‌هاي پوستي را ايجاد كنند.
پنيرهاي شور يا پنيرهايي كه مدت زيادي است در يخچال مانده‌اند را بهتر است دور بيندازيد و از خوردن آنها صرف‌نظر كنيد.
قرارگيري در معرض نور مستقيم خورشيد

اين مورد هم نياز به توضيح بيشتر ندارد. چه باردار باشيد چه نباشيد قرارگيري در معرض نور مستقيم و شديد خورشيد به پوست شما آسيب مي زند. قطعا در دوران بارداري اين تاثير به مراتب بيشتر خواهد بود، پس حواستان به پوستتان باشد.
عوامل تشديد كننده لك ها
بوتاكس
تزريق ژل
استفاده از ليزر
كرم‌هاي لايه بردار شيميايي
كرم‌هاي جوان كننده پوست
قرار گرفتن در برابر نورخورشيد
استفاده از كرم هاي ضد لك
استفاده از محصولات حاوي عصاره سويا
استفاده از عطرهاي شيميايي، دستمال مرطوب، وسايل
آرايشي، كرم‌هاي برنز كننده و…

 

بارداري٬ پيشگيري از لكه هاي بارداري٬ علت لكه حاملگي٬ علت لكه هاي بارداري٬ لكه بارداري٬ لكه حاملگي٬ لكه هاي بارداري٬ لكه هاي بارداري چيست؟٬ منشا لكه هاي بارداري


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۹:۱۰ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :