جعبه

چرا هميشه احساس خستگي مي‌كنيم؟ ۱۰ دليل شايع احساس خستگي

در اينجا به ۱۰ دليل شايع احساس خستگي مزمن اشاره مي‌كنيم كه سه تاي اول، از بقيه شايع‌تر هستند:

۱- غذايي كه مي‌خوريد
همان‌طور كه مي‌دانيد يكي از بهترين مواد خوراكي انرژي‌زا، قند و شكر، قهوه و مواد غذايي كافئين دار است؛ اما مسئله آنجاست كه بعد از مصرف اين مواد غذايي و انرژي‌زايي آن، يك خستگي شديد و نيز نوسانات قند خون به وجود مي‌آيد.

لذا به دنبال يك برنامه غذايي سالم باشيد، يعني رژيمي حاوي ميوه و سبزي و پروتئين‌هاي خالص و بدون چربي.

به گفته پزشكان، داشتن يك برنامه غذايي متعادل و سالم تأثير واقعاً مثبتي در كاهش خستگي شما دارد و داشتن يك برنامه غذايي نامتناسب، تأثيري عكس.

۲- مدتي كه مي‌خوابيد
خيلي از افراد به دليل زندگي پرمشغله و يا به هر دليل ديگري به‌اندازه كافي نمي‌خوابند. اگر شما يكي از آن‌ها هستيد، لازم است از مصرف نوشيدني‌هاي كافئيني چند ساعت قبل از خواب جدا خودداري كنيد. قبل از خوابيدن تلويزيون را خاموش كرده و محل خوابتان را آرام و بدون استرس نماييد.

۳- ميزان ورزش و فعاليت بدني شما
ورزش‌هاي روزانه مثل پياده‌روي، اگرچه نقش مؤثري در افزايش سطح انرژي و شادابي روحي و جسمي شما دارند، اما لازم است برنامه‌هاي ورزشي را به‌گونه‌اي تنظيم كنيد كه حداقل سه ساعت بازمان خواب شب شما فاصله داشته باشند، مخصوصاً ورزش‌ها بدن‌سازي و ورزش‌هاي سنگين. لازم است حداقل ۳ تا ۴ ساعت قبل از خواب اين ورزش‌ها تمام‌شده باشند.

توجه: درست است كه شروع ورزش، حتي ورزش سبكي نظير پياده‌روي در افرادي كه تابه‌حال كم‌تحرك بوده‌اند، عامل اصلي خستگي آن‌ها مي‌شود، اما واقعيت آن است كه تداوم اين ورزش‌ها به‌مرور به يك عامل انرژي‌دهنده تبديل خواهد شد.

اما آيا دلايل جدي‌تري هم براي خستگي وجود دارند؟
دلايل خستگي كه در بالا به آن‌ها اشاره كرديم به نظر ساده مي‌آيند و با تغييرات ساده‌اي در سبك زندگي قابل‌دسترس هستند؛ اما شايع‌ترين دلايل احساس خستگي آن‌هايي هستند كه در ادامه مي‌خواهيم به آن‌ها بپردازيم.

پس اگر شما بعد از اصلاح سه علت بالا، همچنان احساس خستگي مزمن را داشتيد، ممكن است پاي يكي از مشكلات زير در ميان باشد:

۴- كم‌خوني
كم‌خوني يكي از شايع‌ترين دلايل احساس خستگي دائمي است كه با انجام يك آزمايش خون ساده مي‌توان به آن پي برد. اين مشكل بيشتر در زنان وجود دارد، مخصوصاً خانم‌هايي كه قاعدگي سخت و طولاني‌مدت را تجربه مي‌كنند.

درمان كم‌خوني به علت اصلي كم‌خوني و نوع آن بستگي دارد؛ اما ازآنجايي‌كه شايع‌ترين نوع كم‌خوني در جامعه ما كم‌خوني ناشي از فقر آهن است يك رژيم غني از مواد غذايي آهن‌دار و يا مصرف شربت و قرص آهن مي‌تواند درمان‌كننده باشد. البته بايد به پزشك مراجعه كنيد تا علت كم‌خوني شمارا تشخيص دهد و نبايد خودسرانه قرص آهن بخوريد.

۵- كمبود مواد مغذي
مواد مغذي مانند پتاسيم و منيزيم نقش مهمي در سوخت‌وساز بدن و انرژي‌زايي دارند. كمبود اين مواد مغذي در بدن را نيز مي‌توان با انجام آزمايش خون تعيين كرد.

۶- مشكلات غده تيروئيد
پركاري و كم‌كاري تيروئيد هر دو باعث احساس خستگي مي‌شوند. با توجه به شيوع بالاي بيماري‌هاي تيروئيد، لازم است با انجام يك آزمايش خون از وضعيت هورمون‌هاي تيروئيد خود مطلع شويد.

۷- ديابت
گروهي از بيماران ديابتي كه همواره قند خون تنظيم‌نشده دارند، چه آن‌هايي كه دارو مصرف مي‌كنند و چه آن‌هايي كه داروي خاصي را استفاده نمي‌كنند، معمولاً در ملاقات با پزشك خود احساس خستگي و بي‌حالي را گزارش مي‌كنند.

پس اگر شما احساس بي‌حالي و خستگي دائمي، تاري ديد و پر ادراري داريد، به شما توصيه مي‌كنيم كه آزمايش قند خون ناشتا را حتماً انجام دهيد.

۸- افسردگي
اگر شما احساس خستگي و كسالت داريد و اين احساس همراه است بااحساس نااميدي، غم و اندوه و كاهش اشتها، احساس مي‌كنيد چيزي شمارا خوشحال نمي‌كند و دليلي براي خوشحالي و شادي نمي‌بينيد، ممكن است به افسردگي مبتلا شده باشيد.

پس اين احساس را دست‌كم نگيريد و با مراجعه به روان‌پزشك، از تشديد اين علائم و جدي‌تر شدن بيماريافسردگي خود پيشگيري كنيد.

۹- اختلالات خواب
اگر هيچ‌وقت احساس سرزندگي و پرانرژي بودن نداريد، يكي از علت‌هاي ممكن، اختلالات خواب است، مخصوصاً اگر در زمان خواب خروپف هم مي‌كنيد. خور و پف مي‌تواند يكي از علائم بيماري آينه خواب باشد.

آينه خواب يكي از شايع‌ترين اختلالات خواب است. مبتلايان به اين بيماري در خواب دچار قطع و وصل شدن تنفس مي‌شوند، اما براي اين بيماري درمان نيز وجود دارد.

۱۰- بيماري قلبي تشخيص داده نشده
خستگي مي‌تواند علامت بيماري قلبي نيز باشد، مخصوصاً در زنان. محققان مي‌گويند اگر شما با ورزش كردن مشكل‌داريد، ورزش را از سطح سبك شروع كنيد.

اما اگر بعد از مدتي حتي با كاهش شدت ورزش، شما همچنان احساس ناراحتي مي‌كرديد، ممكن است بيماري قلبي تشخيص داده نشده علت خستگي شما باشد.

 

خستگي٬ درمان خستگي٬ درمان خستگي با طب سنتي٬ علل خستگي٬ كمبود مواد مغذي


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۶:۳۲ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :