جعبه

پيري پوست

پيري پوست: پيري بخشي از دوران زندگي آدمي است كه در طي آن بدن تغييرات زيادي مي كند. معمولا اين تغييرات از سنين حدود ۴۰ سالگي شروع مي شود.  با افزايش سن، پوست ما هم تغيير مي كند.

چگونگي پيري پوست و اينكه در چه سني پوست ما شروع به پير شدن كند به چندين عامل بستگي دارد، از جمله:
سبك زندگي؛
رژيم غذايي؛
وراثت؛
ديگر عادات شخصي (مانند سيگار كشيدن و مراقبت روزانه از پوست)؛
تاثير نور خورشيد در فرآيند پيري پوست:
نور خورشيد هم يكي از عوامل ديگر پيري پوست است. قرار گرفتن به مدت طولاني در معرض خورشيد، علت اصلي آسيب به پوست است. آسيب خورشيد به پوست ناشي از نور ماوراء بنفش (UV) است كه سبب تخريب بافت الاستين در پوست مي شود و در نتيجه پوست خاصيت ارتجاعي خود را از دست دهد و چروك شود. آسيب اشعه ماوراء بنفش به پوست در طولاني مدت حتي مي تواند سبب بروزسرطان پوست شود.

ساير عوامل مؤثر بر پيري پوست عبارتند از:

از دست دادن بافت چربي بين پوست و عضلات (پشتيباني زير جلدي)؛
استرس؛
تأثير نيروي گرانش با افزايش سن بر پوست؛
مراقبت روزانه از پوست؛

تغييرات پوست در اثر پيري عبارتند از:
خشك شدن پوست؛
نازك شدن پوست؛
پوست به راحتي كبود مي شود؛
چروك شدن و جمع شدن پوست؛
بروز لكه هاي قهوه اي كه به لكه هاي پيري معروفند؛
افتاده شدن پوست اطراف دور چشم، پلك ها و گونه ها؛
خشك شدن  و چروك شدن پوست در دوران پيري به دليل از دست دادن آب پوست و كاهش فعاليت غدد چربي پوست به دليل تغييرات هورموني مي باشد. البته گاهي ابتلا به بيماري هايي از جمله بيماري هاي كليوي، كبدي و ديابت مي تواند مشكلات پوستي را تشديد كند.

آيا مي توان از بروز تغييرات پوست در دوران پيري جلوگيري كرد؟
در پاسخ بايد گفت خير. پيري پوست روندي اجتناب ناپذير است. البته همانطور كه ذكر كرديم با استفاده از روش هاي مراقبتي مي توان اين فرآيند را به تأخير انداخت و كاهش داد. البته بايد توجه داشت كه اين مراقبت ها را بايد از سنين جواني آغاز نمود.

به عنوان  مثال، استفاده از ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ و لباس هاي مناسب براي زماني كه در معرض نور شديد خورشيد هستيم، شستشوي روزانه پوست با محلول هاي مناسب و استفاده از كرم هاي متناسب با پوست بدن، رژيم غذايي مناسب، عدم استفاده بي رويه از فست فودها و مواد غذايي ناسالم، داشتن سبك زندگي درست و سالم، دوري از استرس و برطرف نمودن بيماري هاي زمينه اي كه بر كيفيت پوست تاثير دارد (از جمله بيماري هاي كبدي)، مي تواند تا حدود زيادي تاثير محيط بر پوست را كاهش دهد و فرآيند پيري پوست را به تأخير اندازد.

درمان بيماري هاي كبدي:
همانطور كه گفته شد، درمان برخي از بيماري هاي زمينه اي از جمله بيماري هاي كبدي كه تاثير مستقيمي بر پوست بدن دارد مي تواند براي داشتن پوستي بهتر بسيار موثر باشد. با توجه به اينكه هنوز درمان قطعي براي بيماري هاي كبد و خصوصاً كبد چرب در طب نوين وجود ندارد، تاكيد پزشكان براي درمان اين بيماري ها اغلب بر رعايت مواردي از قبيل كاهش وزن و چربي خون و كنترل ديابت است. از طرف ديگر مصرف بسياري از داروهاي شيميايي در طولاني مدت سبب ايجاد بيماري هاي كبدي مي گردد. اما در طب سنتي با استفاده از خواص بعضي گياهان دارويي و فرآوري آنها محصولاتي تهيه شده كه از اين طريق به آساني و با موفقيت زيادي كبد چرب درمان مي شود. از جمله اين محصولات مي توان به شليور اشاره نمود. اما بايد توجه داشت كه تنها مصرف دارو كافي نيست و براي نتيجه بهتر بايد پيش نيازهاي درماني نيز رعايت شود. براي دريافت اطلاعات بيشتر در اين زمينه مي توانيد مقاله شليور را مطالعه كنيد و يا از مشاورين ما بهره گيريد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۳:۳۶ توسط:وي پك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :