جعبه

خواص بي نظير عرق رازيانه در طب سنتي

خواص بي نظير عرق رازيانه در طب سنتي

رازيانه گياهي گلدار از راسته آپيالس، از تيره چتريان و از سرده رازيانه‌ها است. اين گياه سرشار از تركيباتي مشابه هورمون زنانه استروژن (فيتواستروژن‌ها) است و طبيعتي گرم دارد. با اينكه برخي از افراد طعم رازيانه را دوست ندارند اما اين ماده مي‌تواند مزاياي زيادي براي سلامتي افراد داشته باشد.

بررسي خواص معجزه آساي عرق رازيانه

عرق رازيانه طبيعت آن گرم بوده و داراي مقدار زيادي از هورمونهاي زنانه است. عرق رازيانه بيشتر براي خانم‌ها توصيه مي‌شود. مصرف اين عرق در خانم‌هاي يائسه باعث كاهش و برطرف شدن عوارض و علايم اين دوران شده و در كساني كه دچار يائسگي زودرس شده‌اند، موجب درمان و بازگشت عادات ماهيانه مي‌شود.عرق رازيانه همچنين در درمان اختلالات هورموني خانم‌ها مؤثر است؛ به‌طور مثال مصرف آن به افرادي كه دچار لكه‌بيني هاي ممتد قبل و بعد از عادت ماهيانه هستند و يا از اختلالات قاعدگي رنج مي‌برند، توصيه مي‌شود.

كساني كه خونريزي‌ آنها در زمان قاعدگي خيلي كمتر از حد طبيعي است بهتر است هميشه از عرق رازيانه استفاده كنند ولي افرادي كه خونريزي آنها بيش از حد طبيعي است بايد در زمان قاعدگي مصرف عرق رازيانه را قطع كرده و بعد از اين دوران دوباره خوردن آن را شروع كنند.در ضمن عرق رازيانه يكي از درمان‌هاي اساسي در كيست تخمدان زنان محسوب مي‌شود. عرق رازيانه همچنين تأثير بسيار زيادي بر شادابي و طراوت پوست بانوان داشته و در شست‌‌وشو و تقويت نور چشم مؤثر است.

هر شب يك ليوان به همراه يك قاشق عسل . به مدت 40 روز

[caption id="attachment_2513" align="alignnone" width="300"] خواص عرق رازيانه[/caption]

فوايد عالي رازيانه و عرق رازيانه

سلامت استخوان‌ها

سلامت استخوان bone-joint به خاطر كلسيمي كه در رازيانه وجود دارد مصرف آن به حفظ و نگهداري سلامت استخوان‌ها كمك زيادي خواهد كرد.رازيانه حاوي ۱۱۵ ميلي گرم كلسيم است و مي‌تواند ۱۰ درصد از نياز بدن به كلسيم را برطرف كند. با مصرف آن مي‌توانيد كلسيم موجود در رژيم غذايي را افزايش دهيد. اين موضوع براي افرادي كه نمي‌توانند از ساير منابع كلسيم دريافت كنند بسيار عالي است. اما كلسيم تنها ماده مغذي تقويت كننده استخوان نيست كه در رازيانه يافت مي‌شود. اين گياه حاوي منيزيم، فسفر و ويتامين K است كه نقش مهمي در حفظ و نگهداري سلامت استخوان‌ها بازي مي‌كنند.

بهبود سلامت پوست

رازيانه منبع خوبي براي ويتامين C محسوب مي‌شود. ويتامين C يك آنتي اكسيدان قدرتمند است كه اسيب راديكال‌هاي ازاد را كمتر مي‌كند. همين امر باعث مي‌شود پوست صورت دچار پيري زودرس نشود. ويتامين C براي تشكيل كلاژن بسيار ضروري است و ابزار قدرتمندي براي محافظت از ظاهر پوست محسوب مي‌شود.

كمبود ويتامين C در بدن را اسكوروي مي‌نامند. اين كمبود باعث مي‌شود بدن به درستي كلاژن را توليد نكند. همين امر منجر به خونريزي لثه‌ها و خونريزي زير پوست مي‌شود. به خاطر عملكردي كه ويتامين C در بدن دارد، مقدار كافي و مناسب از اين ويتامين براي كاهش چين و چروك و حفظ شادابي و سلامت پوست ضروري است.

[caption id="attachment_2514" align="alignnone" width="300"] خواص عرق رازيانه براي پوست[/caption]

كاهش فشار خون

رازيانه مي تواند فشار خون و التهاب را به خاطر محتواي پتاسيمي بالا و محتواي سديمي اندك كاهش دهد. پتاسيم در برابر سديم مي‌ايستد و همين امر موجب مي‌شود فشار خون پايين آورده شود. رژيم غذايي سرشار از پتاسيم مي‌تواند فشار خون را كاهش دهد. فقط به خاطر داشته باشيد كه اين اثرات يك شبه ايجاد نمي‌شوند. براي اينكه بتوانيد از اين مزايا بهره مند شويد بايد ۴ هفته رژيم غذايي با پتاسيم بالا مصرف كنيد.

كمك به هضم

در طب سنتي رازيانه مي‌تواند هضم و گوارش را بهبود ببخشد. از آنجايي كه اين گياه حدود ۷ گرم فيبر غذايي دارد مي‌تواند به سلامت سيستم گوارش كمك فراواني بكند. عضلاتي كه در سيستم گوارشي شما قرار دارند به فيبر غذايي نياز خواهند داشت. از آنجايي كه مشكلات گوارشي همچون يبوست و IBS در بزرگسالان شايع است، مصرف رازيانه مي‌تواند انتخاب هوشمندانه اي باشد.علاوه بر اين فيبر همانند يك مسواك كوچك عمل مي‌كند و مي‌تواند سموم موجود در روده را پاكسازي كند.

اين سموم اگر در بدن باقي بمانند باعث ايجاد سرطان روده بزرگ خواهند شد. خود رازيانه همانند يك ملين عمل مي‌كند و به دفع سموم از بدن كمك فراواني خواهد كرد. به همين خاطر برخي از فرهنگ‌ها بعد از خوردن وعده غذايي دانه رازيانه را مي‌جوند تا به هضم كمك كند و بوي بد دهان را از بين ببرد. برخي از روغن‌هايي كه در رازيانه يافت مي‌شود به توليد مايع گوارشي كمك خواهد كرد. رازيانه همچنين براي افرادي كه رفلاكس اسيد دارند نيز مفيد است. اضافه كردن رازيانه به رژيم غذايي مي‌تواند PH معده را متعادل سازد.

[caption id="attachment_2515" align="alignnone" width="300"] خواص عرق رازيانه[/caption]

افزايش سيري

فيبر هيچ كالري ندارد و مي‌تواند شما را سير نگه دارد. انسان‌ها آنزيمي كه براي شكستن فيبر لازم است را ندارند. به همين خاطر فيبر به عنوان كالري در بدن جذب نمي‌شود. رازيانه حدود ۷ گرم فيبر عاري از كالري دارد. مطالعات انجام شده نشان مي‌دهد كه رژيم غذايي سرشار از فيبر مي‌تواند به كاهش وزن كمك كند. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۱ نشان مي‌دهد مصرف ۱۴ گرم فيبر در روز مي‌تواند به كاهش وزن خوبي منجر شود. با اضافه كردن رازيانه به رژيم غذايي مي‌توان حس سيري را فراهم كرد. اين موضوع به كاهش وزن كمك فراواني خواهد كرد.

بهبود كوليك در نوزادان

كوليك يا قولنج در نوزادان يكي از شرايط پزشكي نسبتا بي خطر است. كوليك به گريه‌هاي بي‌وقفه بيش از سه ساعت در روز كه بيش از سه روز در هفته رخ دهد و حداقل سه هفته تداوم يابد، گفته مي‌شود. در اين شرايط والدين هر كاري مي كنند تا نوزاد ارام شود. دارويي كه اخيرا با نام دي سيكلومين هيدروكلرايد براي درمان كوليك استفاده مي‌شود مي‌تواند عوارض جانبي شديدي به همراه داشته باشد.

اما محققان دريافته اند كه روغن دانه رازيانه مي‌تواند درد را در نوزادان كاهش دهد و يك درمان طبيعي و خانگي براي كوليك محسوب مي‌شود. در مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۳، محققان روغن دانه رازيانه را با دارونماها مورد مقايسه قرار دادند. گروهي كه با روغن دانه رازيانه درمان شده بودند ۶۵ درصد كوليك كمتري را تجربه كرده بودند. اگرچه اين مطالعه اميدوار كننده است اما هنوز دوز مناسب براي نوزادان تعيين نشده است. شايد بتوان گفت امن ترين روش براي درمان كوليك نوزادان نوشيدن چاي رازيانه توسط مادر است.

[caption id="attachment_2519" align="alignnone" width="300"] خواص عرق رازيانه براي نوزادان[/caption]

كمك به پيشگيري از سرطان

رازيانه قرن‌هاست كه در طب چيني براي كمك به درمان شرايط التهابي همچون بهبود جاي نيش حشرات يا گلو درد مورد استفاده قرار مي‌گيرد. توانايي رازيانه براي كاهش التهاب محققان را به بررسي اثرات آن بر روي سرطان واداشته است. روغني به نام anethole كه در رازيانه يافت مي‌شود در برخي از مطالعات باليني به عنوان درمان طبيعي سرطان شناخته شده است و مي‌تواند توليد سلول‌هاي سرطان سينه را كاهش دهد. دانشمندان بر اين باوند كه اين روغن مي‌تواند التهابي كه منجر به توسعه سرطان مي‌شود را كاهش دهد. با اينحال هنوز مطالعات بيشتري در اين زمينه نياز هست. ساير مواد ضد التهابي در رازيانه همچون سلنيوم مي‌تواند به كاهش نرخ مرگ و مير ناشي از سرطان كمك كند. مطالعه بزرگي كه شامل ۸۰۰۰ شركت كننده بود نشان داد كه سلنيوم مرگ و مير ناشي از سرطان را كاهش مي‌دهد.

[caption id="attachment_2518" align="alignnone" width="300"] خواص عرق رازيانه در طب سنتي[/caption]

براي خانم‌ها

رازيانه خواص هورموني دارد و براي بيش از 90 درصد از خانم‌ها تجويز مي‌شود. به اين شكل كه در تركيب آن، استروژن (هورمون زنانه) بالايي يافت مي‌شود. به همين دليل باعث افزايش شير شده و بهترين درمان براي قطع قاعدگي است. رازيانه ضد چاقي است، التهاب‌هاي واژن و علائم يائسگي مثل گرگرفتگي را برطرف مي‌كند. علاوه بر اين اگر با گل‌گاوزبان صرف شود، قاعده‌آور است، يعني قطع قاعدگي را متوقف مي‌كند.

رازيانه براي جواني

رازيانه براي پوست ما هم خواص بيشماري دارد. مثلا براي ورم پلك و چين و چروك پوست مفيد است كه البته بايد به صورت پماد مصرف شود. بدين صورت كه بايد بذر رازيانه را جوشانده و يا پودر كرد و سپس آن را داخل Cold Cream ريخت و به صورت كرم به پوست ماليد. كُلدكرم يك كرم پايه است كه مي‌توانيد آن را از داروخانه‌ها تهيه كنيد.

رازيانه به شكل ضماد براي از بين بردن موهاي زائد بسيار مناسب است. براي اين كار، بذر رازيانه را پودر كنيد و سپس آن را با يك نوع روغن (مثل روغن زيتون يا روغن بادام) مخلوط كنيد و به صورت ماسك روي صورت خود بگذاريد. اين ماسك باعث روشن شدن و شفاف شدن پوست مي‌شود.

[caption id="attachment_2517" align="alignnone" width="300"] خواص عرق رازيانه در طب سنتي[/caption]

ضد سكسكه

رازيانه براي كليه خواص فراواني دارد و همراه با كاكل ذرت باعث دفع سنگ‌هاي كليوي مي‌شود. اگر فردي كه مبتلا به سنگ كليه (كوچكتر از 5 ميلي‌متر) است، روزي 4 تا 5 مرتبه بذر رازيانه و كاكل ذرت را بجوشاند و ميل كند، سنگ‌ها دفع خواهد شد.
ريشه اين گياه نيز باعث برطرف شدن مشكلات كليوي مي‌شود. علاوه بر اين داراي خواص گوارشي فراواني نيز هست.
رازيانه ضداسپاسم و ضد نفخ است؛ ورم‌هاي روده و معده را از بين مي‌برد؛ به درمان سندرم روده تحريك‌پذير كمك مي‌كند و باعث كاهش ميزان اشتها مي‌شود. همچنين سكسكه و سوءهاضمه را برطرف مي‌كند.

مضرات رازيانه

مصرف بيش از حد رازيانه، احتمال آلرژي‌هاي پوستي را افزايش مي‌دهد. علاوه بر اين، افرادي كه ناراحتي‌هاي تنفسي دارند نيز بايد مراقب باشند؛ زيرا ممكن است با تنفس و يا مصرف گياه دچار حمله‌هاي آسم شوند.
از ديگر تاثيرات جانبي رازيانه، احتمال كاهش نيروي جنسي در آقايان و لاغري در خانم‌هاست. علاوه بر اين مصرف زياد از حد آن باعث قطع و يا كاهش شير در زنان شيرده مي‌شود. افراد سردمزاج نيز با خوردن اين گياه ممكن است دچار سردرد شوند.
اثر عجيب رازيانه اين است كه خانم‌ها را لاغر و آقايان را چاق مي‌كند!

[caption id="attachment_2516" align="alignnone" width="300"] خواص رازيانه در طب سنتي[/caption]

 

خواص رازيانه٬ خواص عرق رازيانه٬ خواص عرق رازيانه با عسل٬ خواص عرق رازيانه براي تخمدان٬ خواص عرق رازيانه براي چاقي٬ خواص عرق رازيانه براي چشم٬ خواص عرق رازيانه براي قاعدگي٬ خواص عرق رازيانه براي مو٬ خواص عرق رازيانه در بارداري٬ خواص عرق رازيانه در باروري٬ خواص عرق رازيانه در پريودي٬ خواص عرق رازيانه در تخمك گذاري٬ خواص عرق رازيانه در تنبلي تخمدان٬ خواص عرق رازيانه در شيردهي٬ خواص عرق رازيانه در طب سنتي٬ خواص عرق رازيانه در قاعدگي٬ رازيانه


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۷:۳۶ توسط:وي پك موضوع:

درمان ضعف مزمن بدن در طب سنتي

درمان ضعف مزمن بدن در طب سنتي

چگونه مي توانيم با ضعف مزمن مقابله كنيم؟ اين عارضه ناشي از چه مشكلات دروني بدن پديد خواهد آمد؟ راهكارهاي تغذيه اي مناسب براي مقابله با ضعف بدن كدامند؟ از جمله روش هاي موثر در اين زمينه مي توانيم به مصرف مكمل ها و ميوه و سبزيجات تازه اشاره كنيم به برخي از راهنمايي هاي پزشكي در اين زمينه دقت كنيد.

نشانگان ضعف مزمن، ضعف شديدي است كه با خواب رفع نمي‌شود و با علائم و نشانه‌هاي بي‌شمار ديگري نظير نقصان حافظه و تمركز، درد ماهيچه‌اي و تورم گره‌هاي لنفاوي همراه است.

هيچ عامل واحد مشخصي براي نشانگان ضعف مزمن وجود ندارد و لذا بايد در مورد تمام علل احتمالي مشاوره شود.

از جمله عوامل اين نشانگان عفونت ويروسي، بد كاري غده فوق كليوي، حساسيت به مواد شيميايي، آشفتگي دستگاه عصبي خودكار يا آلرژي غذايي شايان ذكرند.

آلرژن‌هاي شايع گندم، ذرت و شير هستند. ورزش روزانه و كاهش استرس مهم است. اكسيژن درماني در منزل ممكن است مفيد باشد.

[caption id="attachment_2531" align="alignnone" width="300"] درمان ضعف بدن در طب سنتي[/caption]

الف) مواد مغذي براي ضعف مزمن

ويتامين B كمپلكس

ويتامين 12 B – تزريقي، انرژي را افزايش مي‌دهد.

منيزيم – 300-200 ميلي‌گرم، در صورت كمبود، با پتاسيم دريافت شود (به شكل آسپارتات).

كارنيتين– 1 گرم سه بار در روز، براي توليد انرژي در ميتوكندري ياخته‌ها ضرورت دارد.

[caption id="attachment_2532" align="alignnone" width="300"] درمان ضعف بدن با ويتامين ها[/caption]

ب) غذاهاي مفيد براي ضعف مزمن

غذاهاي آلي كامل؛ ماهي چرب؛

ميوه هاي تازه؛ ماهي تون؛

سبزي‌هاي تازه؛ شاه ماهي؛

سبزي‌هاي برگدار- به رنگ سبز؛ ساردين؛

قارچ چتري شيتاكه؛ ماهي آزاد؛

قارچ چتري مايتاكه؛ ماهي خالمخالي؛

قارچ چتري صدفي؛ سير؛

غلات كامل؛ زنجبيل؛

حبوبات؛ ريحان؛

[caption id="attachment_2533" align="alignnone" width="300"] درمان ضعف بدن با طب سنتي[/caption]

ج )عصاره‌ها

سبزي گندم؛ گياه درماني مفيد براي ضعف مزمن

گون- داراي خواص ضدويروسي و تقويت كننده دستگاه ايمني؛

اكيناسه- حمايت كننده دستگاه ايمني؛

سير- داراي خواص ضدويروسي، حمايت كننده دستگاه ايمني؛

عشقه- 2 تا 4 گرم ريشه خشك شده، 10 تا 20 ميلي‌ليتر تنتور، يا 2 تا 4 ميلي‌ليتر عصاره سه بار در روز، بنيه و انرژي را زياد مي‌كند، پس از 6 تا 8 هفته جايگزين شيرين بيان شود؛

ريشه شيرين بيان – 2 تا 3 گرم ريشه پودر شده يا 2 تا 4 ميلي‌ليتر عصاره، عملكرد غدد فوق كليوي را كه در افراد مبتلا ضعيف است، تقويت مي‌كند، داراي خاصيت ضد ويروسي.

[caption id="attachment_2534" align="alignnone" width="300"] درمان ضعف بدن با گياهان دارويي[/caption]

د) ساير توصيه هاي مفيد براي ضعف مزمن

رايحه درماني

ترنج، گل سرخ، نِرولي– براي ماساژ استفاده شود يا افزودن آن به آب شستشو، خلق و خو را بهتر ميكند.

درخت چاي، روغن نيائولي- براي ماساژ يا در حمام استفاده شود، دستگاه ايمني را تقويت ميكند.

[caption id="attachment_2535" align="alignnone" width="300"] درمان ضعف بدن با رايحه درماني[/caption]

طب فيزيكي

ماساژ – تخليه سيستم لنفاوي را تحريك ميكند. ماساژ بافت‌هاي عمقي.
– حركت درماني در ضعف مزمن

[caption id="attachment_2536" align="alignnone" width="300"] درمان ضعف بدن با طب فيزيكي[/caption]

 

تمرينات تاي چي؛

درمان ذهني – جسمي

مراقبه.

[caption id="attachment_2537" align="alignnone" width="300"] درمان ضعف عمومي با مراقبه[/caption]

 

درمان ضعف بدن٬ درمان ضعف بدن با طب سنتي٬ درمان ضعف بدن بعد از بيماري٬ درمان ضعف بدن بعداز عمل٬ درمان ضعف بدن در بارداري٬ درمان ضعف بدن در طب سنتي٬ درمان ضعف بدن دكتر خيرانديش٬ درمان ضعف بدن و بيحالي٬ درمان ضعف بدن وسرگيجه٬ ضعف بدن٬ ضعف بدن از چيه٬ ضعف بدن خيرانديش٬ ضعف بدن در بارداري٬ ضعف بدن در شب٬ ضعف بدن و بيحالي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۴:۱۳ توسط:وي پك موضوع:

خواص بي نظير زعفران در طب سنتي

خواص بي نظير زعفران در طب سنتي

زعفران گياهي است كه اغلب از آن به صورت خشك شده به عنوان ادويه و دم كرده استفاده مي‌شود. زعفران به عنوان يكي از گياهان گران محسوب مي شود و به همين دليل است كه محبوبيت قبلي خود را در بين افراد از دست داده است. اما اين گياه داراي خواص درماني متعددي است كه در اين مطلب به بيان آن ها خواهيم پرداخت.

[caption id="attachment_2502" align="alignnone" width="300"] خواص زعفرون[/caption]

كاهش درد قاعدگي:

در طب سنتي، زعفران به عنوان يك محرك براي تحرك قاعدگي در زناني كه عادت ماهيانه‌ي منظمي نداشتند، استفاده مي‌شد. دم كرده‌ي گياه زعفران هم چنين براي كاهش خون ريزي رحم، تسهيل خونريزي و كاهش درد ناشي از قاعدگي به كار برده مي‌شود.

البته اين چاي نبايد توسط زنان باردار مصرف شود چرا كه در تعدادي از تحقيقات ديده شده است كه موجب سقط خود به خودي جنين مي‌شود.

[caption id="attachment_2503" align="alignnone" width="280"] خواص زعفران در طب سنتي[/caption]

ضد افسردگي:

چاي زعفران براي درمان افسردگي نيز استفاده مي‌شود. گزارش شده است كه دريافت مقدار زيادي از دم كرده و يا ادويه‌ي زعفران موجب احساس شادي و خوشحالي مي‌شود.

[caption id="attachment_2504" align="alignnone" width="300"]زعفران ضد افسردگي خواص زعفران[/caption]

پيشگيري از سرطان:

زعفران حاوي كاروتنوئيد‌ها است و بر طبق يافته‌هاي علمي، اين كاروتنوئيد‌ها ايجاد واكنش‌هاي مختلفي در برابر كارسينوماي سرطاني، توده‌هاي بدخيم سرطاني (ساركوما) و لوكمي در انسان‌ها مي‌كنند.
طلاي سرخ و اين همه خاصيت!

[caption id="attachment_2505" align="alignnone" width="300"]طلاي سرخ خواص زعفران[/caption]

سلامت قلب:

بر طبق مطالعات انجام شده، گزارش شده است كه چاي زعفران از تجمع كلسترول در رگ‌ها جلوگيري مي‌كند و به اين ترتيب از بيماري‌هاي قلبي جلوگيري مي‌كند.

[caption id="attachment_2506" align="alignnone" width="300"] خواص زعفران[/caption]

تسكين دردهاي شكمي:

دم كرده‌ي زعفران براي دردهاي متوسط تا شديد شكمي و قسمت فوقاني شكم موثر است. همچنين دردهاي غشاي روده‌ي بزرگ را نيز آرام مي‌كند.

[caption id="attachment_2507" align="alignnone" width="300"] خواص زعفران در طب سنتي[/caption]

كاهش فشار خون:

دم كرده‌ي زعفران حاوي موادي است كه به آن كروستين مي‌گويند كه فشار خون را پايين مي‌آورد. به همين دليل زعفران به پيشگيري از افزايش فشار خون كمك مي‌كند.

[caption id="attachment_2508" align="alignnone" width="300"] خواص زعفران[/caption]

خلط آور:

دم كرده‌ي زعفران موجب تحريك استفراغ و سرفه به منظور تسكين درد سينه، گلو و معده مي‌شود.

[caption id="attachment_2509" align="alignnone" width="300"] خواص زعفران در طب سنتي[/caption]

فوايد ديگر:

چاي زعفران براي درمان بسياري از بيماري‌ها مانند آسم، سرفه، خشكي پوست، حمله عصبي، گاز معده، سوزش سردل، بي خوابي و انزال زود رس مفيد است.

از ديگر فوايد زعفران اين است كه موجب رشد موهاي پشت سر به صورت موضعي مي‌شود.

[caption id="attachment_2510" align="alignnone" width="300"] خواص زعفران در طب سنتي[/caption]

 

خواص زعفران٬ خواص زعفران براي اسپرم٬ خواص زعفران براي پوست٬ خواص زعفران براي قلب٬ خواص زعفران براي كبد٬ خواص زعفران براي مو٬ خواص زعفران در پريودي٬ خواص زعفران در چايي٬ خواص زعفران در طب سنتي٬ خواص زعفران در لاغري٬ خواص زعفران در ناباروري٬ خواص زعفران دم كرده٬ زعفران


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۲:۲۸ توسط:وي پك موضوع:

خواص حمام با سركه سيب در طب سنتي

خواص حمام با سركه سيب در طب سنتي

سيب يكي از مفيد ترين ميوه هاست. استفاده روزانه از سيب مي تواند تظمين بزرگي براي حفظ سلامت شما باشد. در اثر تخمير ميوه سيب، سركه سيب بدست مي آيد. سركه سيب از جمله موادي است كه از خواص درماني بسيار بالايي برخوردار است و استفاده از آن مي تواند سبب درمان برخي بيماري ها شود

انواع زيادي از حمام وجود دارد كه مي تواند براي سم زدايي و تمدد اعصاب استفاده شود, اما هيچ يك از آنها به تنهايي به اندازه حمام سركه براي پوست مفيد نيستند.

به گزارش بهداشت نيوز، انواع زيادي از حمام وجود دارد كه مي تواند براي سم زدايي و تمدد اعصاب استفاده شود, اما هيچ يك از آنها به تنهايي به اندازه حمام سركه براي پوست مفيد نيستند.

من طرفدار بوي سركه نيستم، اما طرفدار بزرگ حمام سركه هستم، زيرا باعث مي‌شود پوست و موهايم ظاهر و احساس فوق‌العاده‌ايي داشته باشند.

[caption id="attachment_2491" align="alignnone" width="300"] خواص حمام با سركه سيب[/caption]

 

چرا حمام سركه

سركه سيب، درماني طبيعتاً تطبيق‌پذير و محصول طبيعي خانگي است. مي‌تواند با گياهان دم شود تا سردمزاجي را درمان كرده و تقويت‌كننده‌ي سلامت باشد، يا براي تسكين سوزش معده مصرف شود.

سركه‌ي سيب را روي پوست اسپري كنيد، زيرا درد آفتاب ‌سوختگي را بهتر مي‌كند، يا پاهاي خود را در آن خيس كنيد كه به تسكين درد پاهاي ورزشكاران كمك مي‌كند.

همچنين ماده‌‌ايي در خدمت زيبايي طبيعي و بسيار سودمند در روش‌هاي مختلف است

[caption id="attachment_2492" align="alignnone" width="300"] خواص حمام با سركه سيب[/caption]

 

حاوي ويتامين و مواد معدني

سركه سيب، يك منبع طبيعي از ويتامين‌هاي B، ويتامين C و مواد معدني و غذاي پوست است. از آنجا كه پوست بزرگترين عضو بدن است، تامين مواد مغذي مورد نياز آن از طريق سركه، چه در قالب خيساندن و چه از طريق مصرف آن امكان‌پذير است. يك مرطوب كننده و غذا رسان طبيعي است كه مي‌تواند پوست و مو را نرم كند.

[caption id="attachment_2493" align="alignnone" width="300"] خواص حمام با سركه سيب[/caption]

اسيدهاي مفيد

سركه به طور طبيعي اسيدي است، پس به بازگرداندن تعادل به pH پوست كمك مي‌كند، كه بايد كمي اسيدي شود(علت همين‌جاست). هر چند كه به بازيابي pH پوست كمك مي‌كند، اما از دورن تاثير قليايي دارد و به همين دليل مي‌تواند به هضم غذا كمك كند.

همچنين، بسياري از افرادي كه از مشكلات مفاصل رنج مي‌بردند، با غوطه‌ور شدن در حمام سركه سيب تا حدودي بهبود‌ي حاصل نمودند، اسيدهاي مفيد و ويتامين‌هاي موجود در آن مي‌تواند بخشي از دلايل آن باشد.

[caption id="attachment_2494" align="alignnone" width="300"] خواص حمام با سركه سيب[/caption]

تسكين دهنده‌ي مشكلات پوستي

در طب سنتي سركه‌ي سيب مي‌تواند به كشتن طبيعي قارچ‌ها و باكتري‌ها پوستي كمك كند و تسكين اگزما و ساير بيماري‌هاي پوستي باشد. سركه اغلب براي مشكلات پوستي مانند اگزما، شوره سر و پوست خشك توصيه مي‌شود. اين خواص ضدباكتريايي، بعلاوه‌ي اسيدهاي مفيد سركه موجب مي‌شود تا در رفع جوش‌هاي پوستي موثر واقع شود. چنانچه مقدار كمي سركه‌ي سيب روي جوش بماليد و اجازه دهيد تا صبح بماند، احتمالاً به رفع آن كمك مي‌كند.

به همين دليل، حمام سركه‌ي سيب نيز گاهي اوقات براي عفونت‌هاي دستگاه ادراري توصيه مي‌شود، زيرا سركه مي‌تواند به كشتن قارچ يا كپك كمك كند و محيطي را فراهم آورد كه براي رشد عفونت دشوار است. از اين روي سركه‌ي سيب درمان بالقوه‌ي زگيل و تاول پاي ورزشكاران نيز محسوب مي‌شود‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍.

[caption id="attachment_2498" align="alignnone" width="300"] خواص حمام با سركه سيب[/caption]

كاهش بوي بد بدن

بوي بدن هنگامي كه باكتري‌ها با عرق و رطوبت بدن مخلوط شوند، پديد مي‌آيد و در محيط گرم و ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍مرطوب بيشتر مي‌شوند، به ‌خصوص در مكان‌هايي مانند زير بغل. سركه مي‌تواند به كشتن اين باكتري‌ها و كاهش بو كمك چشمگيري كند. همچنين محيطي ايجاد مي‌كند كه در آن بو شانس كمتري براي گسترش بيابد.

من شخصاً آن را امتحان نكردم، اما بسياري از مردم نمي‌توانند دئودورانت‌هاي حاوي جوش شيرين را تحمل كنند، اما از سركه‌ي سيب رقيق به عنوان يك دئودورانتي كه عالي عمل مي‌كند، استفاده مي‌كنند. من تصور مي‌كنم كه سم‌زدايي زير بغل براي كساني كه بوي بدن و سوزش پوست زير بغل دارند، نيز مفيد باشد.

[caption id="attachment_2495" align="alignnone" width="276"] خواص حمام با سركه سيب[/caption]

چگونه حمام سركه بگيريم

يك يا دو بار در هفته، وان را با آب گرم متمايل به داغ پر مي‌كنم و ۱-۲ فنجان سركه سيب به آن اضافه مي‌كنم. ۲۰-۳۰ دقيقه در آن غوطه‌ور مي‌شوم، از ليف حمام براي تميز كردن صورتم استفاده مي‌كنم و از اينكه موهايم را به اندازه كافي در سركه خيسانده باشم، مطمئن مي‌شوم.

پس از حمام ، يك دوش آب خنك مي‌گيرم، هر چند برخي منابع توصيه مي‌كنند كه اجازه دهيد سركه سيب روي پوست خشك شود.

[caption id="attachment_2496" align="alignnone" width="300"] خواص حمام با سركه سيب[/caption]

ساير مزاياي سركه سيب براي پوست

• همانطور كه اشاره كردم، مقدار كمي سركه‌ي سيب، چنانچه در طول شب روي پوست بماند، درمان جوش‌هاي پوست باشد.

• من همچنين از يك اسپري رقيق سركه سيب(۱ قاشق غذا خوري در ۱ فنجان آب) به عنوان يك پاك كننده‌ي آرامش‌بخش صورت استفاده‌ مي‌كنم.

• همين اسپري را مي‌توان در زير بغل به جاي دئودورانت طبيعي استفاده نمود، گرچه براي برخي از افراد نياز به افزايش غلظت سركه وجود دارد.

• قارچ‌هاي ناخن انگشتان پا را به كمي سركه‌ي رقيق‌ نشده آغشته كنيد يا اجازه دهيد در يك محلول (۵۰:۵۰) قوي متشكل از سركه سفيد يا سركه سيب و آب خيس بخورند.

• زگيل را به سركه‌ي سيب آغشته كنيد.

• ۱/۴ فنجان سركه‌ي سيب را در ۱ فنجان آب ريخته و موهايتان را با آن بشوريد تا موهاي براق داشته باشيد

[caption id="attachment_2497" align="alignnone" width="253"] خواص حمام با سركه سيب[/caption]

حمام سركه سيب٬ خواص حمام با سركه سيب٬ خواص حمام با سركه سيب در طب سنتي٬ خواص سركه سيب٬ خواص سركه سيب با عسل٬ خواص سركه سيب براي پوست٬ خواص سركه سيب براي چربي خون٬ خواص سركه سيب براي قلب٬ خواص سركه سيب براي مو٬ خواص سركه سيب در طب سنتي٬ سركه سيب٬ سركه سيب براي پوست٬ سركه سيب براي جاي جوش٬ سركه سيب براي جوش صورت٬ سركه سيب براي مو٬ سركه سيب و لاغري٬ فوايد استفاده از سركه سيب٬ فوايد حمام سركه سيب


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۰:۳۵ توسط:وي پك موضوع:

كنترل و مديريت نوسانات فشار خون با طب سنتي

 باكنترل و مديريت نوسانات فشار خون با طب سنتي

 

بهتر است با مزاياي درماني برخي از گياهان دارويي براي كاهش فشار خون بالا آشنا شوبد. از مفيدترين گياهاني كه متخصصين طب سنتي به اين افراد پيشنهاد ميكنند مي توانيم به  بومادران ، زيرفون ، زالزالك و دارواش مي باشند. خاصيت هاي درماني هريك از اين كياهان دارويي در ادامه اين بخش بررسي خواهند شد. اين محصولات مي توانند شما در مديريت نوسانات مربوط به فشار خونتان كمك زيادي كنند.

داروهايي كه براي مديريت بيماري فشار خون بالا مورد استفاده قرار مي‌گيرند،‌ ويژگي‌هاي مثبتي دارند و مي‌توانند فوايد زيادي داشته باشند:‌ دفع مايعات اضافي از بدن، كمك به انقباض و انبساط رگ‌هاي خوني و… . با اين‌حال، همين داروها مي‌توانند با عوارض جانبي خاصي همراه شوند. خوش‌بختانه، گياهان دارويي ويژه‌اي وجود دارند كه مي‌توانند در پيشگيري و درمان بيماري فشار خون بالا موثر باشند.

[caption id="attachment_2483" align="alignnone" width="300"] كنترل فشار خون با طب سنتي[/caption]

زالزالك

زالزالك، نوعي گياه ادرارآور است كه به كاهش فشار خون كمك مي‌كند. اين گياه حاوي نوعي از آنتي‌اكسيدان‌هاي طبيعي به‌نام فلاونوئيد است كه اثرات مثبتي براي قلب دارند. به‌گفته ديويد هافمن (گياه‌شناس)، انقباض‌هاي عضله قلب و انبساط‌هاي عروق كرونر هم با استفاده از زالزالك افزايش پيدا مي‌كنند. طبق گزارش Phytomedicinee، عصاره زالزالك با تقويت انقباض‌هاي قلب، آسيب‌هاي ناشي از نرسيدن خون كافي به قلب را جبران مي‌سازد و آسيب‌ديدگي‌هاي احتمالي در بافت قلب را ترميم مي‌كند. البته زالزالك مي‌تواند باعث تهوع در بعضي از افراد شود و درنتيجه قبل از استفاده از آن بايد با پزشك مشورت كنيد.

[caption id="attachment_2484" align="alignnone" width="300"] كنترل فشار خون با زالزالك[/caption]

 

زيرفون

برگ‌ها و گل‌هاي درخت زيرفون، همواره نقش مهمي در طب سنتي اروپا و آسيا بر عهده داشته‌اند و اين اهميت بيش از هر چيزي به تاثير زيرفون در كاهش فشار خون و تاثير آرام‌بخش آن مرتبط است. زيرفون معمولا براي مقابله با تصلب شرائين و تنش عصبي در افراد مبتلا به بيماري فشار خون بالا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. به‌گفته محققان، استفاده از زيرفون همراه با دوز مشخصي از داروهاي تجويزي، معمولا به درمان بيماري فشار خون در موارد متوسط كمك مي‌كند. اگرچه اين موضوع بايد در نظر گرفته شود كه زيرفون مي‌تواند به شكل‌گيري بثورات جلدي در بعضي از افراد منجر شود.

[caption id="attachment_2485" align="alignnone" width="300"] كنترل فشار خون با زيرفون[/caption]

 

دارواش

دارواش، يكي از قوي‌ترين گياهان براي كاهش فشار خون و تمدد اعصاب است. به‌طور سنتي، دارواش براي درمان سرطان مورد استفاده قرار مي‌گيرد، چون سيستم ايمني بدن را به فعاليت بهتر تحريك مي‌كند. با اين‌حال، اين گياه داراي اثرات ويژه‌اي براي غلظت خون است. غليظ بودن بيش از حد خون، جريان خون به عروق خوني را ضعيف مي‌كند و فشار بيشتري به عروق وارد مي‌آورد. اين روند هم نتيجه‌اي ندارد، جز افزايش فشار خون. به گزارش Journal of Ethnopharmacology، استفاده از عصاره دارواش از تغييرات احتمالي در غلظت خون جلوگيري مي‌كند. البته زنان باردار و شيرده بايد از مصرف دارواش خودداري كنند. احتمال مواجه شدن با واكنش‌هاي آلرژيك نيز بعد از مصرف دارواش وجود دارد.

[caption id="attachment_2486" align="alignnone" width="300"] كنترل فشار خون با دارواش[/caption]

بومادران

بومادران، يكي از گياهان ويژه‌اي است كه حدود ۸۵ گونه مختلف دارد. دو گونه از مشهورترين بومادران‌هاي جهان، خاصيت ويژه‌اي در كاهش فشار خون دارند. اين گونه‌ها، عروق خوني محيطي را منبسط مي‌كنند و درنتيجه فشار خون را كاهش مي‌دهند. به گزارش Drugs Under Experimental and Clinical Research، استفاده از بومادران در كاهش فشار خون دياستوليك و سيستوليك در افراد مبتلا به بيماري فشار خون بالا موثر است. محققان، اثربخشي بومادران را به فعاليت فلاونوئيدها و لاكتون موجود در اين گياه مرتبط دانسته‌اند. با اين‌حال، زنان باردار و شيرده، و افرادي كه نسبت به خانواده گل‌هاي مينا حساسيت دارند، نبايد از بومادران استفاده كنند.

[caption id="attachment_2487" align="alignnone" width="300"] كنترل فشار خون با بومادران[/caption]

 

فشار خون٬ فشار خون بالا٬ فشار خون پايين٬ فشار خون نرمال٬ كنترل فشار خون٬ كنترل فشار خون با دارواش٬ كنترل فشار خون با داروهاي گياهي٬ كنترل فشار خون با زالزالك٬ كنترل فشار خون با زيرفون٬ كنترل فشار خون با طب سنتي٬ كنترل فشار خون با گياهان دارويي٬ كنترل فشار خون بالا٬ كنترل فشار خون در بارداري٬ كنترل فشار خون در طب سنتي٬ كنترل فشار خون درمنزل٬ كنترل فشار خون عصبي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۷:۴۰ توسط:وي پك موضوع:

درمان بد بويي بدن در طب سنتي

درمان بد بويي بدن در طب سنتي

بوي بد عرق مي تواند براي همه افراد موضوعي آزاردهنده و خجالت آور باشد. اين موضوع ضمن ايجاد اختلال در روابط اجتماعي براي شخص، آن‌ها را مجبور به صرف هزينه هاي زيادي بابت رفع بوي بد عرق و خوشبو كردن خود مي‌سازد.

تعريق زياد بدن و بوي بد عرق، از آزار دهنده‌ترين پديده هاي فيزيولوژيك بدن آدمي است كه بسياري از افراد را گرفتار كرده، ضمن ايجاد اختلال در روابط اجتماعي، آن‌ها را به صرف هزينه هاي زيادي بابت رفع بوي بد عرق و خوشبو كردن خود وادار مي‌سازد.

تعريق زياد بدن و بوي بد عرق، از آزار دهنده‌ترين پديده هاي فيزيولوژيك بدن آدمي است كه بسياري از افراد را گرفتار كرده، ضمن ايجاد اختلال در روابط اجتماعي، آن‌ها را به صرف هزينه هاي زيادي بابت رفع بوي بد عرق و خوشبو كردن خود وادار مي‌سازد.

از جمله خصوصيات فطري انسان‌ها، تمايل به زيبايي و نظافت و تميزي است كه هر انساني را براي حفظ نظافت بدن خود و رفع عوامل نازيبا به تلاش وامي‌دارد. اجتماعي بودن انسان نيز او را بر آن مي‌دارد كه در حفظ ظاهر خود كوشا باشد و عواملي كه او را از ديد جامعه طرد مي‌كند، از خود دور سازد.

شريعت مقدسه اسلام نيز نظافت را جزيي از ايمان برشمرده و بر حفظ و حراست از آن تاكيد فراوان دارد.

آنچه در اين مقاله از نظر خوانندگان محترم مي‌گذرد، نگاهي گذرا به علل حدوث اين اختلال و ارائه راهكارهاي ساده و توصيه هاي طب سنتي جهت رفع آن مي‌باشد.

تعريق، مكانيسم طبيعي بدن جهت حفظ تعادل دما و آب و دفع سموم و مواد زايد مي‌باشد و توسط غدد عرق كه در تمام سطح بدن و با تراكم بيشتر در نواحي كف دست و پا و پيشاني و زير بغل قرار دارند، انجام مي‌گيرد.

گرما، رطوبت، تنش‌هاي عصبي، عملكرد اعضاي داخلي بدن همچون قلب، كليه و دستگاه عصبي و مصرف بعضي داروها مثل داروهاي قلبي و داروهاي روان‌پزشكي و مصرف غذاهاي تند و گرم، در تشديد تعريق موُثرند.

عرق كردن، در واقع پاك‌سازي بدن از راه پوست است كه با خاصيت ضدعفوني كنندگي خود، سطح پوست بدن را نيز گندزدايي مي‌كند؛ بنابر اين، تا وقتي ترشح آن از حد طبيعي فراتر نرفته و بوي بد و آزار دهنده آن شخص را اذيت نكرده باشد،

[caption id="attachment_2420" align="alignnone" width="300"] درمان بوي بد عرق در طب سنتي[/caption]

اقدام درماني جهت رفع آن انجام نمي‌گيرد، اما وقتي ترشح غدد عرق از حد طبيعي خود فراتر رفت، چون مانع تنفس راحت پوست شده و با ماندن روي پوست بستر، فعاليت ميكروب‌ها را فراهم نموده و باعث متصاعد شدن بوي بد از پوست بدن مي‌شود، رفع آن دغدغه خاطر فرد شده، او را جهت درمان به تكاپو وادار مي‌كند.

در اين حالت بهتر است ابتدا توصيه هاي ذيل رعايت گردد و در صورت عدم افاقه، نسخه هاي درماني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

به كساني كه از بوي بد پاهاي خود در عذابند، توصيه مي‌شود پاهايشان را مرتباً با آب گرم و صابون بشويند و پس از شستن، كاملاً خشك نمايند.

[caption id="attachment_2419" align="alignnone" width="275"] درمان بوي بد پا در طب سنتي[/caption]

توصيه‌ها

۱- چون بوي بدن، ناشي از فعاليت باكتري‌ها روي عرق مي‌باشد، با شستن بدن با آب و صابون و خصوصاً آب سرد و به ويژه در نقاطي كه بيشتر بو مي‌گيرد، مثل زير بغل و كشاله ران مي‌توان بوي عرق را كنترل كرد. تعداد دفعات شستشوي بدن، بستگي به شدت فعاليت غدد عرق و ميزان بدبويي آن دارد.

۲- استفاده از لباس‌هاي نخي و كتاني و تعويض به موقع البسه زير، در رفع بوي بد بدن مۆثر است.

۳- غذاهاي پروتئيني، چرب و ادويه‌ها مثل ماهي، ادويه كاري، كله پاچه، … از جمله مواردي هستند كه در تشديد بوي بدن مۆثرند؛ بنابر اين، اجتناب از اين تركيبات توصيه مي‌شود.

۴- ازاله موهاي زير بغل و ناحيه ران، خصوصاً با استفاده از داروهاي سنتي موبر، مانع ماندن طولاني مدت عرق و بدبويي اين نواحي مي‌شود.

۵- استحمام درون وان حمام كه يك فنجان آب گوجه فرنگي داخل آن ريخته شده، از ديگر روش‌هاي رفع بوي نامطبوع عرق بدن است.

۶- به كساني كه از بوي بد پاهاي خود در عذابند، توصيه مي‌شود پاهايشان را مرتباً با آب گرم و صابون بشويند و پس از شستن، كاملاً خشك نموده و از پودر مخصوص پا يا نشاسته ذرت يا پودر بچه داخل كفش‌ها استفاده نمايند.

۷- استفاده از كفش‌هاي روباز و صندل، خصوصاً در فصل تابستان، مانع تشديد تعريق پا و بدبويي آن مي‌شود و برعكس پوشيدن كفش‌هاي لاستيكي و پلاستيكي از تنفس مطبوع پاها جلوگيري كرده و بدبويي آن را تشديد مي‌نمايد.

۸- قرار دادن پاها در محلولي مركب از نصف فنجان نمك و يك ليتر آب، در كنترل توليد عرق موثر است. همچنين مي‌توان مقداري چاي را در يك ليتر آب دقايقي جوشاند و پاها را به مدت نيم ساعت داخل آن قرار داد و پس از خشك كردن پاها، از پودر بوگير ضد عرق استفاده كرد تا به مرور بوي بدپاها رفع شود.

۹- استفاده از پودر گياهان معطر داخل كفش و استعمال بوگيرهاي حاوي پودر زغال جهت كاهش تعريق پاها و مهار بوي بد آن‌ها مۆثر است.

۱۰- تعادل در مصرف غذاهاي تند و پر ادويه مثل پياز، موسير، فلفل، پيازچه، سير و تره فرنگي، از راه‌هاي دفع بوي بد پا مي‌باشد. بهتر است كه غذاها بو و طعم تند نداشته باشند.

۱۱- در مواردي كه تنش‌هاي عصبي و ناراحتي‌هاي روحي، عامل تعريق زياد بدن شده‌اند، توصيه به مصرف داروهاي آرام‌بخش و پرهيز از اضطراب و استرس(Stress) مي‌شود.
گياهان دارويي كنترل كننده تعريق بدن

در ادامه، گياهان دارويي كه در كنترل تعريق بدن و رفع بدبويي ناشي از عرق زياد پوست و رشد باكتري‌ها روي آن مۆثر مي‌باشند و علاوه بر خاصيت كاهش تعريق و اثر ضد عفوني كنندگي، داراي بوي خوش و مطبوع نيز بوده و نه تنها بدبويي بدن را رفع مي‌كنند، بلكه به خوشبويي آن نيز كمك مي‌نمايند معرفي مي‌شوند.

استفاده خوراكي از برگ تازه نعناع يا عرق آن در رفع بدبويي دهان بسيار مۆثر است. همچنين استفاده از محلول دم‌كرده نعناع جهت شستشوي پوست بدن علاوه بر رفع بدبويي و كم كردن ترشح غدد عرق، باعث خوشبو شدن بدن نيز مي‌شود.

[caption id="attachment_2421" align="alignnone" width="300"] درمان بوي عرق در طب سنتي[/caption]

۱- برگ مورد:

پاشيدن پودر برگ تازه خشك شده گياه مورد با شستشوي پوست با آب دم‌كرده غليظ. در طب سنتي برگ مورد به علت دارا بودن خاصيت قابض غدد عرق بودن، تعريق زياد پوست را كنترل نموده و اسانس معطر آن باعث خوشبويي بدن مي‌شود.

[caption id="attachment_2422" align="alignnone" width="300"]خواص برگ مورد درمان بوي عرق با برگ مورد[/caption]

۲- برگ شيرين بيان:

دم‌كرده غليظ برگ تازه شيرين بيان (حدود ۵۰ گرم در يك ليتر آب جوش كه به مدت ۱۵ دقيقه دم كشيده باشد) را جهت شستشوي موضع عرق روزي ۳-۲ بار استفاده نماييد تا از بوي بد عرق، رهايي يابيد.

[caption id="attachment_2424" align="alignnone" width="300"]برگ شيرين بيان براي بوي عرق خواص برگ شيرين بيان[/caption]

۳- برگ حنا:

پودر برگ حنا به تنهايي يا همراه با پودر برگ سدر يا جوش شيرين، با اثر خنك كنندگي پوست و كم كردن فعاليت غدد عرق، به رفع بدبويي پوست كمك مي‌كند. مي‌توان حنا را با جوشانده سماق يا سركه خمير كرده و به موضع عرق ماليده و نيم ساعت بعد با آب‌غوره يا سركه رقيق شده، موضع را شستشو داد.

[caption id="attachment_2423" align="alignnone" width="300"]درمان بوي عرق با حنا خواص برگ حنا[/caption]

۴- مريم گلي:

از اين گياه مي‌توان به صورت جوشانده و همراه با گل ختمي و زوفا، شربت خوراكي تهيه كرد و روزي ۲ مرتبه ميل نمود تا در كاهش تعريق بدن اثر گذارد. همچنين پاشيدن پودر آن زير بغل يا داخل كفش يا شستشوي موضع عرق با دم‌كرده غليظ آن، در رفع بدبويي و خوشبو نمودن پوست مۆثر است.

[caption id="attachment_2425" align="alignnone" width="300"]مريم گلي براي بوي عرق خواص مريم گلي[/caption]

۵- مازو:

تعفن فراوان اين گياه، آن را جزو قابض‌هاي قوي قرار داده كه استفاده از پودر يا دم‌كرده غليظش به كساني كه از زيادي ترشح غدد عرق پوست شاكي‌اند، توصيه مي‌شود.

همچنين مي‌توان ۱۰۰ گرم ميوه مازوي خشك را ساييده با ۵۰ گرم پودر مردار سنگ و ۱۰ گرم پودر زاج سفيد مخلوط كرده و روزانه داخل كفش يا زير بغل استعمال نمود و پس از نيم ساعت با دستمال پاك كرد.

[caption id="attachment_2426" align="alignnone" width="300"]درمان بوي عرق با مازو خواص مازو در طب سنتي[/caption]

۶- پوست و برگ گردو:

برگ گردو داراي خاصيت ضد ميكروبي قوي مي‌باشد، بنابر اين شستشوي موضع با خيسانده يا دم‌كرده غليظ برگ تازه گردو، در رفع بدبويي پوست مۆثر است.

پوست سبز گردو نيز به علت دارا بودن تعفن فراوان و قابض بودن، در كنترل ترشح عرق بسيار مفيد است. مي‌توان مخلوط پودر برگ گردو، پودر پوست گردو، مردار سنگ و حنا به نسبت مساوي تهيه نمود و روي موضع عرق پاشيد.

[caption id="attachment_2427" align="alignnone" width="300"] خواص برگ و پوست گردو[/caption]

۷- نعناع:

استفاده خوراكي از برگ تازه نعناع يا عرق آن در رفع بدبويي دهان بسيار مۆثر است. همچنين استفاده از محلول دم‌كرده نعناع جهت شستشوي پوست بدن علاوه بر رفع بدبويي و كم كردن ترشح غدد عرق، باعث خوشبو شدن بدن نيز مي‌شود.

[caption id="attachment_2428" align="alignnone" width="300"]خواص نعناع درمان بوي عرق با نعناع[/caption]

۸- برگ سيب:

استفاده از دم‌كرده برگ تازه درخت سيب به عنوان محلول شستشوي بدن، در كاهش بوي بد عرق نقش مۆثري دارد، خصوصاً اگر اين دم‌كرده همراه كمي سركه استفاده شود.

[caption id="attachment_2429" align="alignnone" width="300"] خواص برگ درخت سيب[/caption]

۹- گلسرخ:

گذاشتن گلبرگ‌هاي تازه گلسرخ روي موضع عرق يا شستشوي بدن با گلاب يا پاشيدن پودر گلسرخ زير بغل و داخل كفش، از ديگر روش‌هاي سنتي درمان تعريق محسوب مي‌شود.

[caption id="attachment_2430" align="alignnone" width="300"] خواص گلسرخ[/caption]

۱۰- رزماري:

اين گياه كه به اكليل كوهي نيز شهرت دارد، در كاهش تعريق بدن اثر بسزايي دارد. مي‌توان تركيبي از ۵۰ گرم پودر برگ رزماري و ۲۰۰ گرم پودر بچه (تالك) تهيه نمود و روزي ۳-۲ بار به محل عرق پاشيد.

[caption id="attachment_2431" align="alignnone" width="300"] درمان بوي عرق با رزماري[/caption]

علاوه بر گياهان دارويي مذكور، استفاده از جوش شيرين، گل ارمني، زاج سفيد و مردار سنگ نيز كه در واقع جزو مواد معدني دارويي هستند، در درمان تعريق و بوي بد آن مۆثر است.

گل ارمني يا همان خاك ارژيل، نوعي گل رس خالص ورز داده شده است كه در التيام زخم و ضد عفوني كردن پوست و رفع بوي بدن مۆثر است.

طرز استفاده از اين ماده معدني به اين صورت است كه مي‌توان آن را به صورت خشك به تنهايي يا تركيب با پودر نعناع و گلسرخ روي موضع عرق پاشيد يا به صورت محلول با مقداري آب و سركه به صورت گل شل درآورده و روزي نيم ساعت روي موضع عرق گذاشت.

پاشيدن پودر شيرين بيان به داخل كفش يا روي مواضع عرق، در كاهش ترشحات و رفع بوي بد آن مۆثر است. استفاده از مردار سنگ و زاج سفيد نيز به تنهايي يا در تركيب با مواد ضد عرق مذكور در بندهاي قبلي نيز از ديگر راه‌هاي توصيه شده در طب سنتي جهت درمان تعريق و بدبويي بدن است.

[caption id="attachment_2432" align="alignnone" width="300"] درمان بوي عرق در طب سنتي[/caption]

 

بوي عرق٬ بوي عرق بدن٬ بوي عرق ترش٬ بوي عرق در بارداري٬ بوي عرق در طب سنتي٬ بوي عرق زير بغل٬ درمان بوي عرق٬ درمان بوي عرق با جوش شيرين٬ درمان بوي عرق با داروهاي گياهي٬ درمان بوي عرق با زاج٬ درمان بوي عرق با زاج سفيد٬ درمان بوي عرق با سركه سيب٬ درمان بوي عرق با طب سنتي٬ درمان بوي عرق با گياهان دارويي٬ درمان بوي عرق تند٬ درمان بوي عرق در طب سنتي٬ درمان بوي عرق زير بغل٬ درمان بوي عرق شديد٬ علت بوي عرق در طب سنتي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۵:۲۵ توسط:وي پك موضوع:

توصيه هاي طب سنتي براي سلامتي

توصيه هاي طب سنتي براي سلامتي

طب سنتي مادر طب نوين و امروزي است. طب سنتي را مي توان يك روش مكمل و بسيار كارآمد به شمار آورد كه مي تواند در درمان طبيعي و بدون استفاده از هيچگونه داروي شيمايي به بهبود شما بپردازد. در اين مطلب به بررسي اجمالي تاثير، فوايد و روش هاي درماني براي بيماري ها و اختلالات جسمي و رواني مختلف به وسيله طب سنتي پرداخته ايم.

يك محقق و پژوهشگر طب سنتي با اشاره به نقش چشمگير تغذيه در سلامت جسمي و رواني افراد گفت: اشخاص بايد براي حفظ سلامتي خود از اصولي كه در طب سنتي به سته ضروريه معروف هستند، پيروي كنند.

رژيم غذايي سالم اهميت بسزايي در درمان بيماري‌ها دارد. به عبارتي براي درمان هر بيماري از منظر طب سنتي نخست بايد سبك تغذيه فرد اصلاح شود، از نظر طب سنتي شش اصل ضروري براي داشتن زندگي سالم وجود دارند كه اين اصول به سته ضروريه معروف هستند.

حيدر عظمايي محقق و پژوهشگر طب سنتي درباره سته ضروريه اظهار كرد: زندگي در آب و هواي سالم، تحرك، فعاليت بدني، خوردن و نوشيدن، خواب و بيداري به اندازه نياز بدن، تخليه مواد زائد و سموم بدن به شكل مدفوع، ادرار و تعريق و توجه به نيازها، اغراض نفساني و روحي و رواني شخص شش اصل ضروري براي داشتن زندگي سالم هستند.

وي افزود: افراد براي داشتن زندگي سالم بايد اميد و توكل به خدا داشته باشند و از غم و غصه، گريه و نااميدي كه افسردگي و ساير اختلالات روحي و رواني را موجب مي‌شوند، دوري كنند. همچنين خدمت به بندگان خدا و سفر كردن نيز تأثير چشمگيري در ايجاد روحيه خوب و نشاط براي فرد دارد.

اين محقق و پژوهشگر طب سنتي عنوان كرد: افراد بايد نياز‌هاي بدن خود را از طريق پروتئين طبيعي و به كمك مصرف چهارمغز (پسته، بادام، فندق و گردو) تامين كنند، همچنين استفاده از انجير، گوشت گوسفند، ماهي و لوبياي سويا در رژيم غذايي روزانه ضروري است.

عظمايي درباره روغن‌هاي مناسب براي استفاده در رژيم غذايي روزانه تصريح كرد: افراد بايد روغن مورد نياز روزانه خود را از روغن‌هاي زيتون، كنجد، دنبه و روغن حيواني طبيعي دريافت كنند، از روغن زيتون مي‌توان براي سالاد و تهيه غذا استفاده كرد، ولي براي سرخ كردن بايد روغن كنجد به كار برده شود.

وي محقق و پژوهشگر طب سنتي اظهار كرد: افراد بايد املاح معدني و ويتامين‌هاي مورد نياز خود را از غلات، گياهان، سبزيجات، ميوه‌ها و حبوبات و قند مورد نياز بدن را از مواد طبيعي همچون عسل، كشمش، توت، انجير و خرما دريافت كنند.

[caption id="attachment_2411" align="alignnone" width="300"] تغذيه مناسب در طب سنتي[/caption]

لزوم توجه به تغذيه مناسب

عظمايي گفت: تغذيه مناسب و شناخت طبع اصلي و اكتسابي هر فرد از اركان مهم درمان در طب سنتي است. افراد بايد با توجه به سن و طبعشان غذا‌هايي را كه براي آن‌ها مفيد است، مصرف كنند، همچنين محل زندگي از نظر جغرافيايي نيز تاثير چشمگيري در نوع تغذيه فرد دارد. به طور مثال ساكنان شمال كشور به علت وجود رطوبت و سردي زياد، بايد در رژيم غذايي خود از موادي همچون سير و زنجبيل استفاده كنند، اما در مكان‌هاي بياباني و خشك مصرف غذا‌هايي همچون آب‌دوغ‌خيار، خاكشير و تخم‌شربتي توصيه مي‌شود.

[caption id="attachment_2412" align="alignnone" width="300"] تغذيه مناسب در طب سنتي[/caption]

تدابير غذايي

وي عنوان كرد: افراد بايد در زمان گرسنگي، غذا مصرف كنند و قبل از سير شدن دست از غذا خوردن بكشند. مصرف نان گندم و جو سبوس دار در رژيم غذايي روزانه ضروري است، همچنين افراد بايد از برخي عادات غذايي ناسالم كه در مهماني‌ها و رستوران‌ها رواج دارد، پرهيز كنند. از جمله اين عادات غذايي ناسالم مي‌توان به مصرف لبنيات مانند ماست همراه با مواد غذايي گوشتي اشاره كرد.

اين محقق و پژوهشگر طب سنتي با اشاره به اهميت مصرف مصلحات غذايي در رژيم غذايي افراد تاكيد كرد: اشخاص بايد در صورت مصرف مواد غذايي با طبع سرد مانند مرغ، ماهي و برنج از ادويه‌هاي گرم همچون زنجبيل، فلفل، ميخك، زردچوبه و گلپر به مقدار كافي استفاده كنند. همچنين افزودن كمي شويد به برنج نيز سبب معتدل شدن طبع برنج مي‌شود.

عظمايي توصيه كرد: افراد بايد در هنگام مصرف حبوباتي كه طبع سرد و خشك دارند مانند عدس، به آن كمي گلپر و ادويه گرم بيفزايند. همچنين بهتر است در طول روز بيش از يك وعده غذايي پخته مصرف نشود.

[caption id="attachment_2413" align="alignnone" width="300"] ادويه هاي گرم در طب سنتي[/caption]

 

مناسب‌ترين گوشت‌ها براي مصرف

وي اظهار كرد: افراد بايد از گوشت‌هايي مانند گوشت ماهي دريا، گوسفند جوان، شتر و مرغ‌هاي خانگي و ارگانيك استفاده كنند. گوشت گاو و گوساله طبع سردي دارند و مصرف آن‌ها موجب ايجاد سودا در بدن مي‌شود؛ بنابراين اشخاص بايد از استفاده از اين گوشت‌ها به خصوص در فصل پاييز و زمستان خودداري كنند.

اين محقق و پژوهشگر طب سنتي با اشاره به پرهيز از سرخ كردن زياد مواد غذايي گفت: شير گاو بسيار مقوي است و افراد بايد آن را به همراه كمي عسل و زنجبيل مصرف كنند. نوشيدن شير گاو به همراه عسل و زنجبيل نقش مؤثري در حفظ سلامتي استخوان‌ها دارد. مصرف لبنيات محلي مثل ماست، دوغ، كشك و كره با مقداري پونه، كاكوتي، شويد و گل سرخ ضروري است.

عظمايي افزود: لبنيات به علت دارا بودن كلسيم، منيزيم و املاح مورد نياز استخوان، نقش مؤثري در حفظ سلامت استخوان دارند. مصرف پنير به همراه گردو، پونه، چند عدد خرما و نان سنگك در وعده شام، غذاي مناسبي براي سلامت استخوان است. مواد غذايي حاوي كلسيم براي جذب بهتر بايد در شب مصرف شوند. همچنين بدن براي جذب كلسيم نياز به پروتئين (گردو) و ويتامين D (خرما) دارد.

[caption id="attachment_2414" align="alignnone" width="300"] طبع گوشت در طب سنتي[/caption]

پرهيز از پرخوري در دوران بيماري

وي عنوان كرد: بدن در هنگام بيماري با عفونت و ويروس‌ها مبارزه مي‌كند. افراد بايد در زمان بيماري از مصرف غذا‌هاي حجيم و سرخ‌كرده خودداري و بيشتر مايعات گرم و آبميوه‌هاي طبيعي استفاده كنند.

اين محقق و پژوهشگر طب سنتي تاكيد كرد: تخم‌مرغ ويتامين E بالايي دارد و به شدت مقوي است. تخم‌مرغ بايد به شكل عسلي مصرف تا زود هضم و جذب شود. استفاده از تخم‌مرغي كه زرده آن خيلي سفت باشد باعث افزايش كلسترول خون مي‌شود.

عظمايي توصيه كرد: افراد بايد از خوابيدن با معده پر و كاملاً خالي پرهيز كنند. خوابيدن با معده پر به معده و قلب فشار وارد مي‌كند. چشيدن مقداري نمك در ابتدا و انتهاي غذا ضروري است. مصرف نمك قبل از غذا سبب كاهش اسيد معده و پس از آن موجب ضدعفوني شدن و هضم بهتر غذا مي‌شود.

وي تاكيد كرد: غذا بايد در كمال آرامش و بهتر است در حالت نشسته روي زمين ميل شود. مصرف غذا در حالت ايستاده و در هنگام راه رفتن موجب افزايش سوداي بدن مي‌شود. افراد بايد از خوابيدن بلافاصله پس از غذا خودداري كنند. راه رفتن پس از غذا و داشتن خواب كوتاه مدت پس از راه رفتن در افراد لاغر مفيد است.

اين محقق و پژوهشگر طب سنتي توصيه كرد: اشخاص بايد از مصرف غذا‌هاي خيلي داغ و سرد و به ويژه آب يخ خودداري كنند. نوشيدن آب يخ به خصوص در مردان به سلامت جنسي آسيب جدي وارد مي‌كند.

عظمايي افزود: افراد بايد غذا را به خوبي بجوند و از نوشيدن مايعات بين و بلافاصله پس از غذا امتناع كنند. پرهيز از صحبت كردن حين غذا ضروري است. اشخاص در صورت نياز به مصرف مايعات بين غذا بهتر است از كمي عرق نعناع، زيره و زنيان استفاده كنند. نوشيدن آب يك تا ۲ ساعت پس از غذا مجاز است.

وي تاكيد كرد: استفاده روزانه شش ليوان آب خنك براي گرم‌مزاجان و ۲ تا سه ليوان آب جوش ولرم براي سردمزاجان مفيد است. همچنين افراد بايد از مصرف تنقلات مصنوعي، مواد غذايي كنسرو شده و ساندويچي دوري و تا حد امكان مواد غذايي طبيعي استفاده كنند.

عظمايي يادآور شد: اشخاص بهتر است از دمنوش‌هاي گياهي مانند به‌ليمو، بابونه، سنبل الطيب، گل‌گاو‌زبان، آويشن و چاي ترش با توجه به طبع و نياز بدنشان استفاده كنند و مصرف چاي را كاهش دهند.

[caption id="attachment_2415" align="alignnone" width="300"] تغذيه مناسب در طب سنتي[/caption]

 

اصول تغذيه صحيح در طب سنتي٬ تغذيه صحيح در طب سنتي٬ تغذيه مناسب٬ تغذيه مناسب براي طبع سودا٬ تغذيه مناسب در طب سنتي٬ تغذيه مناسب در طبع گرم و خشك٬ تغذيه مناسب سودايي٬ تغذيه مناسب طبع بلغمي٬ تغذيه مناسب طبع دموي٬ تغذيه مناسب طبع سرد و خشك٬ تغذيه مناسب طبع صفراوي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۴:۲۴ توسط:وي پك موضوع:

خواص دارچين و عسل در طب سنتي

خواص دارچين و عسل در طب سنتي

عسل و دارچين هر كدام دو ماده مقوي و معجزه آسا براي درمان بيماري ها هستند. تركيب اين دو ماده داراي خواص دارويي شگفت انگيزي است و مزاياي بسياري به همراه خواهد داشت. به طوريكه مي تواند سلامت جسم و روح افراد را تامين كند. در اين مطلب شما را با خواص تركيب عسل و دارچين آشنا خواهيم كرد.

عسل از گلوكوز، فروكتوز و مواد معدني مانند آهن، كلسيم، فسفات، كلرين، پتاسيم، منيزيم و ويتامين‌هاي B۱ تا B۶ تشكيل شده است. همجنين داراي خاصيت ضدعفوني كننده، ضد التهابي، آنتي اكسيدان، آنتي باكتريال و خواص درماني بسياري است. دارچين نيز حاوي منابع استثنايي از آنتي اكسيدان‌ها، ويتامين‌هاي A، E، D، و k است. علاوه بر اين، دارچين همانند عسل داراي خواص نيرومند ضد ميكروبي و ضد التهابي است. تركيب اين دو ماده با هم براي درمان بسياري از بيماري‌ها موثر است و يك فرمول براي بسياري از مزاياي سلامتي به شمار مي‌آيد. علاوه بر اين مزه اين دو با هم بسيار خوب و دلنشين است.

[caption id="attachment_2473" align="alignnone" width="300"] خواص دارچين و عسل در طب سنتي[/caption]

۶ مزيت شگفت انگيز عسل و دارچين:

۱. درمان آرتروز

آرتروز باعث دردهاي بسيار زيادي در مفاصل مي‌شود و مي‌تواند بر تحرك فرد تاثيرات منفي بگذارد. شما با تركيب اين دو ماده مقوي مي‌توانيد آرتروز خود را درمان كنيد. اين دو ماده غذايي به سلامتي استخوان‌ها و رهايي از درد مفاصل كمك مي‌كنند. خواص ضد التهابي و آنتي اكسيدان‌هاي بالاي عسل و دارچين به كاهش تورم، قرمزي و خشك شدن و سفتي مفاصل كمك مي‌كنند. يك قاشق سوپخوري عسل طبيعي و نصف قاشق چايخوري پودر دارچين را در يك فنجان آب گرم بريزيد و هر روز صبح قبل از ناشتا ميل كنيد. همچنين مي‌توانيد اين دو را به مقدار مساوي با هم مخلوط كرده و بر روي مناطق آسيب ديده دست و پاي خود بماليد و پس از ۳۰ دقيقه آبكشي كنيد.

[caption id="attachment_2474" align="alignnone" width="300"] خواص دارچين و عسل براي آرتروز[/caption]

 

۲. تقويت ايمني بدن

تركيب خوشمزه عسل و دارچين براي تقويت سيستم ايمني بدن نيز بسيار موثر است. هم عسل و هم دارچين داراي خواص ضد باكتري و ضد ويروسي هستند كه به بدن در مبارزه با باكتري و ويروس‌هاي مضر كمك مي‌كنند. همچنين آنتي اكسيدان‌هاي يافت شده در عسل و دارچين به مبارزه با راديكال‌هاي آزاد بدن نيز كمك مي‌كنند. ۱/۴ قاشق چايخوري پودر دارچين را با ۱ قاشق سوپخوري عسل مخلوط كنيد و روزي ۲ بار ميل كنيد. همچنين مي‌توانيد اين مخلوط را در مقداري آب ولرم بريزيد و مقداري آبليمو به آن اضافه كنيد. اين روش ساده، سيستم ايمني بدن شما را قوي مي‌كند و از بوجود آمدن بيماري‌هاي رايج مانند سرماخوردگي و آنفولانزا جلوگري مي‌كند.

[caption id="attachment_2476" align="alignnone" width="300"] تقويت ايمني بدن با عسل و دارچين[/caption]

 

۳. درمان آكنه

عسل و دارچين هر دو با داشتن خواص ضد ميكروبي خود، به درمان جوش صورت كمك مي‌كنند. همچنين خواص ضد التهابي اين دو ماده غذايي باعث كاهش قرمزي جوش‌ها و جلوگيري از عفونت‌ها مي‌شود. علاوه بر اين عسل يك مرطوب كننده پوست به شمار مي‌آيد و از بسته شدن منافذ پوست كه يكي از دلايل اصلي آكنه است، جلوگيري مي‌كند. ۱ قاشق چايخوري عسل و ۱/۲ قاشق چايخوري پودر دارچين را با هم مخلوط كرده و بر روي جوش‌هاي خود بماليد و پس از ۱۰ دقيقه صورت خود را با آب گرم بشوييد. اين كار راروزانه ۱ يا ۲ بار انجام دهيد.

[caption id="attachment_2475" align="alignnone" width="300"] درمان جوش با عسل و دارچين[/caption]

 

۴. داشتن خوابي راحت

در طب سنتي عسل و دارچين داراي خواص آرامش‌بخش مي‌باشند و مي‌توانند مشكلات مربوط به خواب را برطرف كنند. خواص ضد التهابي اين دو ماده به كاهش تورم در اطراف گلو كمك مي‌كند و باعث مي‌شود تا هوا را راحت‌تر تنفس كنيد. همچنين اين تركيب باعث كاهش وزن كه يكي از مهمترين روش‌ها در درمان مشكلات خواب است مي‌شود. ۱ تا ۲ قاشق چايخوري پودر دارچين را در يك فنجان آب داغ بريزيد و پس از ۵ دقيقه ۱ قاشق سوپخوري عسل به آن اضافه كنيد و شب قبل از خواب ميل كنيد. همچنين مي‌توانيد به جاي آب از شير استفاده كنيد.

[caption id="attachment_2477" align="alignnone" width="300"] خواب راحت با دارچين و عسل[/caption]

 

۵. باعث كاهش وزن مي‌شود

اگرچه عسل و دارچين مواد غذايي جادويي براي كاهش وزن نيستند، اما تركيب اين دو با هم به همراه داشتن يك رژيم غذايي مناسب و ورزش مي‌تواند سرعت كاهش وزن را افزايش دهد. آنتي اكسيدان عسل به كاهش وزن كمك مي‌كند و دارچين با افزايش سوخت و ساز بدن و از بين بردن ولع زياد به خوردن، عادت خوردن فرد را تنظيم مي‌كند. ۱/۲ قاشق چايخوري پودر دارچين را در فنجان آب داغ بريزيد و پس از ۱۰ دقيقه ۱ قاشق چايخوري عسل طبيعي به آن اضافه كنيد و دو بار در روز يك بار در صبح و بار ديگر در عصر ميل كنيد.

[caption id="attachment_2478" align="alignnone" width="300"] لاغري با دارچين و عسل[/caption]

 

۶. كنترل قند خون

عسل و دارچين براي افراد مبتلا به ديابت بسيار خوب است. چندين تركيب مهم در دارچين وجود دارد كه گيرنده‌هاي انسولين را تحريك مي‌كنند و باعث مهار آنزيم‌هايي مي‌شود كه اين گيرنده‌ها را غير فعال مي‌كنند. همچنين دارچين قدرت سلول‌ها براي استفاده از گلوكز را بالا مي‌برد. به طور منظم ۲/۱ قاشق چايخوري دارچين را با ۱ قاشق چايخوري عسل تركيب كرده و در روز يك بار ميل كنيد. اين كار باعث كاهش سطح قند خون بدن مي‌شود

[caption id="attachment_2479" align="alignnone" width="300"] كنترل قندخون با دارچين و عسل[/caption]

 

تركيب دارچين و عسل٬ خواص دارچين و عسل٬ خواص دارچين و عسل براي پوست٬ خواص دارچين و عسل براي جوش٬ خواص دارچين و عسل براي لاغري٬ خواص دارچين و عسل براي لاغري شكم٬ خواص دارچين و عسل براي لب٬ خواص دارچين و عسل براي معده٬ خواص دارچين و عسل براي مو٬ خواص دارچين و عسل در طب سنتي٬ خواص دارچين و عسل لاغري٬ خواص دارچين و عسل ناشتا٬ دارچين و عسل٬ فوايد دارچين و عسل در طب سنتي

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۱:۰۷ توسط:وي پك موضوع:

كاهش درد و آرامش اعصاب با 5 مسكن قوي در طب سنتي

كاهش درد و آرامش اعصاب با 5 مسكن قوي در طب سنتي

امروزه مسكن ها نقش بسيار پر رنگي را در زندگي انسان ايفا مي كنند! هرچه كه بيشتر به جلو مي رويم فشار هاي رواني بر فرد افزايش پيدا مي كنند و با توجه به تغيير سبك زندگي انسان، نياز هاي او نيز به مصرف مسكن ها بالا تر مي رود! اما مصرف مسكن ها هرگز بدون خطر و عوارض نيست و همواره پيامد هاي منفي را براي فرد به دنبال خواهد داشت. در ادامه شما را با 5 نوع مسكن قوي براي آرامش اعصاب و روان آشنا خواهيم كرد.

امروزه انسان‌ها بيش از هر زمان ديگري مي‌توانند از انواع مختلف مواد غذايي بهره‌مند شوند، اما غالباً به دليل تغذيه نامناسب به عوارض ناشي از آن مبتلا مي‌شوند و به ناچار براي درمان آن به داروهاي شيميايي روي مي‌آورند؛ داروهايي كه عوارض جانبي آن‌ها از جنبه‌هاي مثبت آن بيشتر است؛ لذا در اين مواقع گياهان دارويي به كمك ما مي‌آيند و هرچند اثري درماني آرام و كندتري دارند، اما بيش از داروهاي تركيبي مصنوعي قابل اعتماد هستند و بيماري را از درون تحت تأثير قرار مي‌دهند.

البته بايد در نظر داشت كه براي درمان برخي بيماري‌ها بايد درد را درمان كرد كه در اين‌گونه مواقع بايد داروهاي شيميايي را به‌صورت قرص يا تزريق با نظر پزشك استفاده شود و سپس براي پيشگيري و حفظ تندرستي و درمان اساسي نارسايي‌هاي مزمن دستگاه‌هاي بدن مي‌توان از گياهان دارويي مورد نظر استفاده كرد؛ لذا نظر به اينكه گياهان دارويي در حالت‌هاي مختلف (عرق‌گيري، عصاره گيري و جوشانده) داراي خواص يكساني نيستند براي رسيدن به نتيجه مطلوب و مؤثر از آن‌ها بايد به نوع، ميزان و نحوه تجويز آن توجه كرد تا بتوان بيشترين اثر را از كمترين ميزان آن برد.

[caption id="attachment_2436" align="alignnone" width="300"] كاهش درد و آرامش اعصاب با طب سنتي[/caption]

گلاب

گلاب به نوعي ملكه عرقيات است و طرفداران فراواني در تمام نقاط دنيا دارد، دليل معروف شدنش يكي عطر فوق‌العاده و ديگري خواص درماني بي‌نظيرش از جمله، درمان افسردگي، تقويت قواي جنسي، تقويت قلب و اعصاب است كه باعث شده در تمام مراسم‌ها حضور داشته باشد و باعث نشاط بخشيدن شود.

[caption id="attachment_2437" align="alignnone" width="300"] كاهش درد و آرامش اعصاب با گلاب[/caption]

عرق بهارنارنج

بهارنارنج يكي ديگر از نام آشناترين گياهان دارويي است كه تقريباً عرق اين گياه را در بسياري خانه‌ها مي‌توان يافت، بسياري خانواده‌ها در تابستان كام خود را با شربت عرق بهارنارنج شيرين مي‌كنند كه علاوه عطر فراوان، آرام‌بخش و نشاط‌آور بودنش براي درمان نفخ معده نيز مورد استفاده قرار مي‌گريد.

[caption id="attachment_2438" align="alignnone" width="300"] كاهش درد و آرامش اعصاب با بهارنارنج[/caption]

 

عرق نسترن

شربت عرق نسترن در تابستان يكي از مفرح‌ترين، خوش عطرترين و نشاط‌آورترين شربت‌هاي طبيعي است، اگر زماني احساس خستگي داريد كافي است شربت عرق نسترن را امتحان كنيد تا شاهد عطر و طعم بي‌نظير اين شربت در يك روز گرم تابستاني باشيد و اينكه چگونه يك ليوان شربت آرامش را به خانه و زندگي شما مي‌آورد.

[caption id="attachment_2439" align="alignnone" width="269"] كاهش درد و آرامش اعصاب با عرق نسترن[/caption]

 

عرق تارونه

عرق تارونه از بوي خرما يا غلاف‌هاي گل‌ها و شكوفه‌هاي نخل به دست مي‌آيد كه عطر فوق‌العاده با تأثير عالي بر آرامش سيستم عصبي باعث خوابي راحت و آرام شده، همچنين در درمان رماتيسم و درد مفاصل مؤثر است.

[caption id="attachment_2440" align="alignnone" width="300"] كاهش درد و آرامش اعصاب با عرق تارونه[/caption]

 

عرق سنبل الطيب

عرق سنبل الطيب از ريشه گياه سنبل الطيب تهيه مي‌شود و در طب سنتي داراي خواص درماني بي‌شماري از جمله درمان بي‌خوابي و كم‌خوابي، مقوي قلب و اعصاب، مفيد در كاهش استرس و اضطراب، ضد تشنج و محرك، مسكن، بادشكن و ضدعفوني‌كننده بدن است.

[caption id="attachment_2441" align="alignnone" width="300"] كاهش درد و آرامش اعصاب با عرق سنبل الطيب[/caption]

 

آرام بخش٬ آرام بخش در طب سنتي٬ آرامش اعصاب٬ گياهان آرام بخش٬ گياهان آرام بخش اعصاب٬ گياهان آرام بخش قوي٬ گياهان آرام بخش و خواب آور٬ گياهان دارويي آرام بخش٬ مسكن قوي٬ مسكن قوي در طب سنتي٬ مسكن قوي گياهي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۷:۴۷ توسط:وي پك موضوع:

فوايد نمك دريايي در طب سنتي

فوايد نمك دريايي در طب سنتي

پزشكان و كارشناسان سلامتي همواره به عوارض سلامتي مصرف بيش از حد نمك هشدار مي دهند اما نمك دريايي به دليل خواص سلامتي زياد همواره مورد سفارش قرار گرفته است و استفاده از اين نمك باعث كاهش درد و درمان برخي از بيماري هاي مي شود.

[caption id="attachment_2396" align="alignnone" width="300"] خواص نمك دريا[/caption]

خواص نمك دريا در طب سنتي:

كمك به تسكين درد مفاصل، جوانسازي سلولهاي بدن، خاصيت ضد عفوني كنندگي قوي و پيشگيري از برخي بيماري هاي شايع از خواص نمك دريا در طب سنتي است.
طب سنتي در قبال نمك نيز مثل هر ماده غذايي ديگري نظراتي دارد و منافع زيادي براي آن بر شمرده است و در خصوص مضرات آن براي برخي مزاجها نيز صحبت كرده است و بايد به اين نكته توجه شود كه در طب جديد نيز برعدم مصرف نمك توصيه نشده است و بر كنترل مصرف آن تاكيد شده است و اين در خصوص همه مواد غذايي صادق است.

در مورد مصرف نمك دريا همواره اختلاف نظر بين متخصصان طب سنتي وجود داشته، برخي معتقدند بهتر است از نمك تصفيه شده يددار استفاده كنيم ولي اين استفاده كاملا كنترل شده باشد و استفاده از نمك دريا را به علت خشك شدن درياچه ها و تغليظ آلودگي هاي صنعتي بر جاي مانده در آن، مضر براي سلامت انسان ميدانند. برعكس گروهي نيز اعتقاد دارند نمكهاي موجود در بازار نمك تجزيه شده به همراه يُد شيميايي است كه بيش از بيست برابر نياز بدن هست و باعث ايجاد مشكل در افراد مي گردد، همچنين استفاده از نمك معمولي براي افراد داراي فشار خون بالا يا بيماران، بسيار مضر است.

[caption id="attachment_2397" align="alignnone" width="300"] خواص نمك دريا در طب سنتي[/caption]

نمك دريا چيست؟

نمك دريا به نمك حاصل از تبخير آب درياها و درياچه ها گفته ميشودو در مقايسه با نمك تصفيه شده، رنگ تيره تري دارد، زيرا مواد معدني ضروري را از خاك رس موجود در آب، جذب كرده است. و نكته قابل توجه در مورد اين نمك آن است كه، اين نمك ها تصفيه، دست كاري و تجزيه شيميايي نشده اند. در واقع نمك دريا بر خلاف نمك تصفيه شده، فرآيند ساده اي از نظر تصفيه را پشت سر مي گذارد و به همين دليل، رطوبت و مواد معدني باارزش خود را حفظ مي كند. آب و هوا و مكان جغرافيايي استخراج نمك دريا نقش مهمي را در كيفيت و تركيب مواد معدني آن ايفا مي كند.

لازم است بدانيد زماني استفاده از نمك دريا به جاي نمك طعام معمولي ارجحيت خواهد داشت كه در قالب استانداردهاي موجود، مجوز توليد و پروانه ساخت از وزارت بهداشت گرفته باشد.

[caption id="attachment_2398" align="alignnone" width="300"]نمك دريا خواص نمك دريا در طب سنتي[/caption]

خواص نمك دريا (طبيعت و خواص درماني):

طبيعت نمك گرم و خشك است و بر اساس نظر متخصصان طب سنتي، عدم مصرف آن سردي و تري را به بدن و خصوصاً مغز حاكم مي‌كند و به دنبال آن علاوه بر بسياري از بيماري‌هاي جسمي كه به دليل سردي و تري به بدن غلبه مي‌كند بيماري‌هاي رواني مثل افسردگي و بي‌انگيزگي را بر فرد مسلّط مي‌كند. طبق آمار بررس شده، در جوامعي كه مصرف نمك در آنها خيلي كم است مثل «ژاپن»، به رغم برخورداري از سطح رفاهي مناسب آمار خودكشي بالاست. برخي از مهمترين خواص نمك دريا و كاربردهاي درماني آن عبارتند از:

يكي از خواص نمك دريا كمك به جوانسازي سلولهاي بدن است و تبادل مواد معدني و سمي بين خون و آب را ممكن مي سازد.
در طب سنتي نمك درياي طبيعي مانند نمك معمولي باعث افزايش فشار خون نشده، باعث بروز بيماري قلبي نمي‌شود و احساس تورم ناشي از نگهداري آب در بدن را نيز به همراه ندارد.
املاح و مواد معدني موجود در نمك دريا از نمك طعام معمولي بيشتر بوده، طعم آن نيز خوش طعمتر از نمك معمولي است.
يكي از عناصر موجود در نمك دريا كه به مقدار فراوان در آن وجود دارد منيزيم است. منيزيم يك عنصر اساسي در بدن است و كمبود آن موجب بروز برخي بيماري ها نظير آسم، بي‌اشتهايي، برخي سردردهاي ميگرني، كندي رشد، تغييرات در نوار قلب، مشكلات ماهيچه‌اي عصبي، تشنّج، افسردگي، ضعف عضلاني، رعشه و سرگيجه مي‌شود. جالب است بدانيد كه در نمك دريا 484 ميلي گرم در كيلوگرم منيزيم وجود دارد.
از خواص نمك دريا در طب سنتي توصيه به استفاده از آن قبل و بعد از خوردن غذا است. به طوركلي، خوردن مقدار كمي نمك قبل از غذا، باعث مي شود ميكروب هاي معده كه در حفره دهان افراد تجمع كرده اند به سرعت از بين بروند و خوردن نمك بعد از غذا باعث مي شود غذاي باقي مانده لاي دندانها موجب خرابي دندان ها نشود.
نمك دريا داراي خاصيت ضد عفوني كننده قوي بوده، از اين رو براي شستشوي دهان مفيد است. همچنين قرقره كردن آن براي از بين بردن عفونتهاي گلو موثر است.
گرم كردن نمك دريا و قرار دادن بر روي مفاصل درناك باعث تسكين درد مفاصل ميگردد.

[caption id="attachment_2399" align="alignnone" width="300"] خواص نمك دريا در طب سنتي[/caption]

مضرات نمك دريا (موارد احتياطي و منع مصرف):

مهمترين نكته اي كه در رابطه با مصرف نمك دريا بايستي مدنظر داشت اينكه، در بيشتر مواقع اين نمك آلوده به عناصر سمي و فلزات سنگين مانند سرب و ارسنيك بوده كه مضر براي سلامت انسان و سرطانزا است.
يكي از مضرات نمك دريا، اين است كه داراي يد نبوده و افراد با مصرف نمك دريا، نمي توانند نياز يد بدن را تامين كنند.

[caption id="attachment_2400" align="alignnone" width="300"] مضرات نمك دريا[/caption]

 

خواص نمك دريا٬ خواص نمك دريا در بارداري٬ خواص نمك دريا در طب سنتي٬ خواص نمك دريا در غذا٬ خواص نمك دريايي٬ فوايد نمك دريا در طب سنتي٬ مصرف نمك دريا٬ نمك آلوده٬ نمك دريا٬ نمك دريا براي بارداري٬ نمك دريا براي پوست٬ نمك دريا براي جوش صورت٬ نمك دريا براي دندان٬ نمك دريا براي رشد مو٬ نمك دريا براي ريزش مو٬ نمك دريا براي فشار خون٬ نمك دريا براي لاغري٬ نمك دريا براي لايه برداري٬ نمك درياي براي مو٬ نمك دريايي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۶:۰۰ توسط:وي پك موضوع: