جعبه

مزيت ژلاتين براي زيبايي پوست،مو و لاغري در طب سنتي

۱۲ مزيت ژلاتين براي زيبايي پوست، مو و لاغري

فوايد ژلاتين براي زيبايي

ژلاتين مزاياي زيبايي فوق العاده اي دارد و از حذف جوش هاي سرسياه گرفته تا جوان سازي پوستتان موثر است.

ژلاتين يك ماده گرانبهاست و به دليل اين كه باعث بهبود زيبايي طبيعي مي شود ارزشش بيشتر نمايان مي شود!
تركيبات ژلاتين چيست؟

قطعا همه ما پودر ژلاتين خريداري مي كنيم تا با آن ژله، دسر و... آماده كنيم، اما مي دانيد محتويات آن چيست؟ خوب، ژلاتين از استخوان ها يا پوست هاي حيواني بدست مي آيد– مصرف آن را ناديده نگيريد! اين ماده يك غذاي بسيار مغذي است كه باعث افزايش كلاژن سازي مي شود و با تاخير در چين و چروك باعث جوان ماندن پوست مي شود. استخوان، پوست و بافت همبند از كلاژن تشكيل شده است، كلاژن پروتئيني است كه ژلاتين را توليد مي كند.

اگر چه اكثرا ژلاتين از پوست خوك بدست مي آيد، پس مطمئن شويد كه ژلاتين ارگانيك حيوان علف خوار كه معمولا حلال گوشت است و ترجيحا از گاو بدست مي آيد، را خريداري كنيد.

يكي از غني ترين و بهترين منابع ژلاتين، آبگوشت قلم و استخوان(آب قلم) است! آب قلم يك غذاي سالم در طب سنتي است كه مي تواند در رژيم غذايي پالئو مورد استفاده قرار گيرد و بسيار سالم و مغذي است.

ژلاتين براي زيبايي

 1. راز جواني پوست

بهترين مزيت زيبايي ژلاتين اين است كه راز جواني پوست است! ژلاتين از كلاژن ساخته شده، پروتئيني كه پوست، استخوان ها، بافت ها و همه چيز را مانند چسب در كنار هم حفظ مي كند. با افزايش سن، سطح كلاژن بدن به عنوان بخشي از روند پيري طبيعي كاهش مي يابد. اين امر باعث ايجاد خطوط ، چين و چروك و افتادگي پوست مي شود! با اين حال، با خوردن غذاهاي غني از ژلاتين يا كلاژن رژيمي، مي توانيد توليد كلاژن را افزايش دهيد. اين روند پيري زودرس را به تاخير مي اندازد و چهره تان جوان تر به نظر مي رسد و اين جواني ماندگارتر خواهد شد! براي جوان كردن پوستتان سعي كنيد آب قلم و استخوان را به رژيم غذايي خود اضافه كنيد.

 1. جلوگيري از كشش و ترك هاي پوستي

مصرف ژلاتين در بهبود خاصيت كشساني و استحكام پوست مفيد است و مانع ترك هاي پوستي ناشي از بارداري هاي ناخوشايند مي شود . سعي كنيد آب قلم و استخوان كه غني از مواد مغذي است مصرف كنيد كه نه تنها مانع ترك پوست مي شود، بلكه باعث تغذيه شما و جنين تان مي شود!

 1. سلوليت را كاهش مي دهد

ممكن است به دليل كاهش توليد كلاژن در بدنتان، بين زانو و استخوان مفصل ران و بين ران و كفل دچار سلوليت(تجمع بافت چربي در نقاطي از بدن) شويد. به همين دليل است كه شما نياز به مصرف كلاژن غذايي داريد تا بتوانيد كلاژن موردنيازتان را دريافت و ذخيره كنيد تا بتوانيد پوستي سفت و صاف و كشيده داشته باشيد. آب قلم و استخوان يا مكمل هاي كلاژن با كيفيت بالا مصرف كنيد تا بتوانيد تجمع چربي و سلوليت بدنتان را كاهش دهيد.

 1. براي داشتن موهاي ضخيم تر و بلند تر

يكي ديگر از مزاياي زيبايي ژلاتين اين است كه باعث رشد مو مي شود! اگر دوست داريد رشد موهايتان افزايش بيابد، بايد سعي كنيد غذاهاي غني از ژلاتين را بخوريد. آب قلم استخوان بهترين منبع ژلاتين است، به همين دليل من مصرف آن را به شما توصيه مي كنم.

 1. پوست را نرم و صاف مي كند.

شما مي توانيد با مصرف غذاهاي غني از ژلاتين و همچنين با ماساژ آن روي صورتتان، پوستي نرم و صاف داشته باشيد! براي نتايج شگفت انگيز روي پوست ماسك زير را امتحان كنيد:

ماسك صورت ژلاتين و عسل:

در يك كاسه كوچك، يك دوم قاشق چاي خوري پودر ژلاتين ، 1 قاشق چاي خوري عسل خام و 1 قاشق چايخوري گليسيرين گياهي را مخلوط كنيد. همه آنها را خوب مخلوط كنيد. با استفاده از يك براش آرايشي، آن را روي صورت خود بماليد، از تماس با چشم خودداري كنيد. سپس به مدت 10-15 دقيقه صبر كنيد و پس از آن ابتدا به آرامي با آب گرم بشوييد، سپس با آب سرد. در نهايت پنبه آغشته به عصاره ارگانيك رز را به پوستتان بزنيد و سپس 3-4 قطره روغن آرگان را براي مرطوب شدن پوستتان استفاده كنيد. شما مي توانيد اين كار را هر روز انجام دهيد تا پوستي نرم و صاف داشته باشيد.

[caption id="attachment_1111" align="alignnone" width="300"] ماسك ژلاتين و عسل[/caption]

 

 1. ناخن هاي براق و قوي

رژيم غذايي نقش مهمي در سلامت ناخن ها ايفا مي كند! با خوردن غذاهاي مناسب ناخن هاي قوي و براق خواهيد داشت و رشدشان سريعتر خواهد شد! غذاهاي غني از ژلاتين مانند آب قلم و همچنين غذاهاي غني از ويتامين E، ناخن هاي شما را تقويت مي كنند پس سعي كنيد بيشتر از آنها مصرف كنيد!

7- كاهش جوش هاي سرسياه

شما مي توانيد با استفاده از ژلاتين و شير، ماسك صورت تهيه كنيد تا از شر جوش هاي سرسياه خلاص شويد و منافذ مسدود شده پوستتان را درمان كنيد

[caption id="attachment_1114" align="alignnone" width="300"] درمان جوش سر سياه[/caption]

 

8- تهيه ژل مو خانگي مورد دلخواهتان.

شما توانيد يك ژل مو خانگي بسازيد اين كار فوق العاده آسان است با كمك ژلاتين مي توانيد آن را تهيه كنيد! هنگامي كه شما اين ژل خانگي را درست كرديد، مي توانيد از اين محصول طبيعي و فاقد مواد شيميايي استفاده كنيد و با استفاده از اسانس هاي مختلف مي توانيد عطر و طعم مخصوصي به آن اضافه كنيد!

 1. تقويت مو

ژلاتين غني از پروتئين است، پروتئين يكي از مواد مغذي است كه موجب تقويت تارهاي مو مي شود . اگر پروتئين كافي در بدن يا مو نباشد چه اتفاقي مي افتد؟ خوب، موهاي شما به راحتي مي ريزد، زيرا ريشه آن ضعيف مي شود! موهايتان را با مصرف ژلاتين تقويت كنيد و يا حتي آن به شامپويتان اضافه كنيد تا موهايتان را از بيرون تقويت كند! پس يك شامپوي پروتئيني خاص خودتان خواهيد داشت كه موجب استحكام بيشتر ريشه موهايتان مي شود .كافي است يك الي دو قاشق چاي خوري پودر ژلاتين را به يك شامپو طبيعي بدون سولفات 8 اونسي اضافه كنيد. به مدت يك دقيقه محتويات را كاملا تكان دهيد كه به خوبي تركيب شوند.

[caption id="attachment_1115" align="alignnone" width="300"] ماسك مو[/caption]

 

 1. پاكسازي پوست

آيا شما به دنبال پاك كننده پوست طبيعي هستيد كه كاملا موثر باشد؟ از پودر ژلاتين استفاده كنيد! مي توانيد آن را با ساير بذرها از جمله بلغور جو دوسر، آرد نخود يا آرد ذرت مخلوط كنيد: 1 قاشق چاي خوري آرد ذرت و 1/2 قاشق چاي خوري پودر ژلاتين را با هم مخلوط كنيد. حالا فقط اندكي آب اضافه كنيد تا خمير بدست بيايد و سپس آن را روي صورتتان كامل بماليد، از تماس با چشمانتان خودداري كنيد، سپس با آب ولرم بشوييد و 3-4 قطره از روغن مورد دلخواهتان را(مانند روغن جوجوبا) را براي مرطوب كردن پوستتان استفاده كنيد.

ژلاتين براي لاغري و كاهش وزن
 1. كمك به كاهش وزن

اندام متناسب اندامي جذاب است. ژلاتين به كاهش وزن كمك مي كند، زيرا حاوي پروتئين است كه باعث مي شود به مدت طولاني احساس سيري داشته باشيد. شكم پر شما را از خوردن فست فودهاي ناسالم دور مي كند! ژلاتين براي كاهش وزن مفيد است، زيرا به سم زدايي كبد كمك مي كند تا بتواند عمللكرد مطلوبي داشته باشد. كبد ارگانيسم بسيار مهمي براي متابوليسم چربي است و نقش مهمي در مديريت وزن ايفا مي كند، بنابراين براي افرادي كه تمايل به كاهش وزن دارند اين نكته بسيار مفيد است.

[caption id="attachment_1116" align="alignnone" width="300"] رژيم لاغري[/caption]

 

 1. سفتي پوست

براي سفت شدن پوست شل از ژلاتين و آب استفاده كنيد. اين دو مواد را با هم تركيب كنيد. اين تركيب، ژلي را تشكيل مي دهند كه براي سفتي پوست ايده آل است! سفت شدن پوست همچنين باعث كوچك شدن منافذ باز پوست مي شود، زيرا منافذ باز پوست با چربي و آلودگي مسدود مي شوند و يا حتي بزرگ تر مي شوند. براي ساختن يك ماسك سفت كننده صورت دستورالعمل زير را دنبال كنيد:

ماسك سفت كننده پوست: در يك كاسه، 2 قاشق چاي خوري پودر ژلاتين را به ¼ فنجان آب گرم اضافه كنيد. قبل از اضافه كردن 2 قاشق چايخوري آب ليمو تازه، آن را به شدت مخلوط كنيد تا يك ژل درست شود و سپس صبر كنيد مخلوط خنك شود. مقداري از اين ژل را روي پوست خود بماليد، از تماس با چشم ها خودداري كنيد. اجازه دهيد ماسك براي 15 دقيقه روي صورت باقي بماند، سپس با آب سرد بشويد. بعد از شستشوي صورت با كره شيا صورتتان را مرطوب كنيد. و بقيه ماسك را براي استفاده بعدي در يخچال ذخيره كنيد.

[caption id="attachment_1117" align="alignnone" width="300"] سفت كردن پوست[/caption]

از كجا ژلاتين تهيه كنيم؟

همانطور كه در ابتداي اين مقاله ذكر شد، لطفا اطمينان حاصل كنيد كه ژلاتين گاو كه حلال گوشت هست خريداري كنيد. شما مي توانيد از اين ماده به صورت موضعي استفاده كنيد يا آن را روزانه مصرف كنيد.

نحوه مصرف ژلاتين

بهتر است آب قلم خانگي مصرف كنيد اما اگر نتوانستيد، بهترين راه براي مصرف ژلاتين اين است كه با استفاده از پودر ژلاتين در منزل ژله تهيه كنيد . برخي افراد مكمل هاي كلاژن مصرف مي كنند ، مثلا مكمل كلاژن پپتيد، مكمل هاي كلاژن بدون گلوتن، و فاقد GMO.

با مصرف 1 قاشق غذاخوري ژلاتين در روز به نتايج مطلوبي خواهيد رسيد .

پاكسازي پوست با ژلاتين٬ پودر ژلاتين٬ پوست چرب٬ پوست خوب٬ پوست گندمي٬ تقويت مو٬ تقويت مو با ژلاتين٬ ژلاتين٬ ژلاتين براي لاغري٬ كاهش وزن٬ كلاژن٬ ماسك چاقي صورت٬ ماسك ژلاتين٬ ماسك ژلاتين براي چاقي صورت٬ ماسك صورت٬ ماسك مو٬ مزاياي ژلاتين براي پوست و مو


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۲۴:۳۶ توسط:وي پك موضوع:

شربت هاي گياهي مفيد در طب سنتي براي حفظ سلامتي

شربت هاي گياهي، پيشنهادي شيرين براي حفظ سلامتي

امروزه پزشكان در تحقيقات‌شان به اين نتيجه رسيده‌اند كه طب سنتي در حفظ سلامت و درمان بسياري از بيماري‌ها مي‌تواند مؤثر باشد؛ براي همين به آن طب مكمل مي‌گويند.

در مقابل، آگاهان و حكماي طب سنتي هم طب جديد و دارو درمان شيميايي را نفي نمي‌كنند و آن را مكمل روش‌هاي درماني خود مي‌دانند؛ گر چه اندك پزشكاني هم هستند كه طب سنتي را غيرعلمي و غيرمفيد مي‌دانند.

به هر حال امروزه، علم پزشكي به اين سمت پيش‌مي‌رود كه در توليد دارو و درمان بيماري‌ها‌ از داروهاي گياهي و طب سنتي هم استفاده كند. اكنون در آلمان بيش از70درصد داروها با منشأ گياهي توليد و روانه بازار مي‌شوند، در آمريكا، هند و چين 40 تا 50 درصد و... اما متأسفانه در ايران - با وجود داشتن سابقه‌اي درخشان در طب سنتي - تنها 9صدم درصد از داروهاي توليدي منشأ گياهي دارند.

با مصرف هركدام از شربت ها ي گياهي زير ميتوانيد به سلامتي خود كمك به سزايي بكنيد:

شربتهاي شيرين:

شربت بيدمشك:  شربت عرق بيدمشك از پرطرفدارترين نوشيدني‌ها در سفره‌هاي افطار جنوب ايران است زيرا خوردن ميوه‌هاي تابستاني و نوشيدني‌هاي سرد بعد از چندين ساعت گرسنگي در هواي گرم، معده را حساس مي‌كند و باعث بروز سردرد در افراد كم خون مي‌شود.

اما عرق بيد‌مشك درست براي همين موضوع آفريده شده زيرا اين عرق تقويت كننده قلب و معده، خون ساز، ضد سردرد و دردهاي عضلاني است.

[caption id="attachment_1087" align="alignnone" width="300"] خواص عرق بيدمشك[/caption]

 

شربت عرق شاتره: اگر خيلي گرمايي هستيد و اگر زياد بيرون منزل و در آفتاب كار مي‌كنيد، حتما سر سفره افطار يك ليوان شربت عرق شاتره بنوشيد؛ شاتره خاصيت بسيار قوي ضد عطش و گرمازدگي دارد، خون را تصفيه مي‌كند و صفرابر است.

[caption id="attachment_1088" align="alignnone" width="300"] خواص عرق شاتره[/caption]

 

شربت گلاب: گلاب تقويت‌كننده اعصاب است. شايد به خاطر رايحه خوب گل محمدي مي‌تواند آدم را آرام كند. گلاب نشاط‌آور هم هست و براي تقويت قلب هم سفارش شده. شربت گلاب به تنهايي يا با كمي تخم شربت يا خاكشير نوشيدني سالمي براي افطار است.

[caption id="attachment_1089" align="alignnone" width="300"] خواص گلاب[/caption]

شربت نعنا: اگر خاصيت هيچ كدام از عرقيات را ندانيد، حتما عرق نعنا را مي‌شناسيد. اين روزها كه اهالي خانه به خاطر تشنگي ناشي از روزه‌داري، از افطار تا سحر يك بند هندوانه و ميوه و شربت مي‌خورند، بد نيست براي جلوگيري از معده درد و نفخ، يك ليوان شربت عرق نعنا هم بنوشند.

[caption id="attachment_1090" align="alignnone" width="275"] خواص عرق نعناع[/caption]

 

شربت بهارنارنج: شربت بهار‌نارنج كه از عرق بهار نارنج همراه با آب نبات يا شكر توليد مي‌شود، از نوشيدني‌هاي رايج در جنوب كشور است. خاصيت آرامبخشي بهارنارنج جدا از بوي مدهوش‌كننده و طعم خوشايند آن باعث شده تا اين شربت طرفداران بسياري در بين كساني كه شغل يا زندگي پراسترسي دارند داشته باشد. بهارنارنج، گرم، مقوم معده و قلب است و البته خاصيت ضد نفخ هم دارد.

[caption id="attachment_1091" align="alignnone" width="300"] خواص عرق بهار نارنج[/caption]

 

اما شربت‌هاي تلخ!

حالا كه بحث عرقيات گياهي شد، بد نيست اطلاعات‌مان را كمي بيشتر كنيم. بعضي از اين عرقيات كمي تلخ و گس‌اند و به همين دليل براي شربت مناسب نيستند اما مي‌توان آنها را با آب و شكر قابل خوردن كرد.

عرق بومادران: بومادران را شايد با گل قشنگ زرد رنگش بشناسيد اما اين گياه علاوه بر زيبايي، خواص زيادي دارد: بومادران درمانگر ضعف عضله قلب (ميوكارديت)، احساس گرفتگي و درد در ناحيه قلب (آنژين دو پوتارين) است. اگر دست‌هايتان گزگز مي‌كند و خواب مي‌رود، حتما از اين گل استفاده كنيد.

[caption id="attachment_1092" align="alignnone" width="300"] خواص عرق بومادران[/caption]

 

عرق برگ چنار: اگر دلتان مي‌خواهد كمي چاق شويد يا تب داريد و يا دچار تنگي نفس هستيد، عرق برگ چنار نوشيدني خوبي است.

[caption id="attachment_1093" align="alignnone" width="300"] خواص عرق برگ چنار[/caption]

عرق آويشن: مقوم بدن و معده و تقويت‌كننده بينايي است. ضد تشنج و نفخ، درمان‌كننده سرفه، تنگي نفس، درد مفاصل، سياتيك، خونريزي‌هاي رحمي، كوفتگي عضلات و ضد عفوني‌كننده مجاري تنفسي است. اصولا آويشن يك گياه همه‌فن حريف است.

[caption id="attachment_1094" align="alignnone" width="300"] خواص عرق آويشن[/caption]

 

عرق بابونه: مقوم معده، بادشكن، اشتهاآور، هضم‌كننده غذا، صفرابُر، ضد تشنج و ضدعفوني‌كننده است. در استعمال خارجي تقويت‌كننده مو است و در رفع بيماري‌هاي پوستي و محفوظ نگه داشتن زخم از آلودگي بسيار مؤثر است.

[caption id="attachment_1095" align="alignnone" width="300"] خواص عرق بابونه[/caption]

 

عرق خار شتر: اگرچه اسمش خنده‌دار است اما خواص زيادي دارد؛ تصفيه‌كننده خون و كبد، شست‌وشودهنده كليه‌ها و مفيد براي دفع سنگ كليه و مثانه است.

[caption id="attachment_1096" align="alignnone" width="269"] خواص عرق خارشتر[/caption]

عرق زيره: كمي تند و تلخ است اما اين تلخي را به نتايج شيرين‌اش ببخشيد؛ چون زيره ضدچاقي، هضم‌كننده غذا، بادشكن و رافع ناراحتي‌هاي معده است. اين عرق حتما بايد بعد از غذا و با نصف ليوان آب مصرف شود.

[caption id="attachment_1097" align="alignnone" width="300"] خواص عرق زيره[/caption]

 

عرق سنبل الطيب: در درمان تحريكات عصبي، تشنج و ميگرن مؤثر است. آرامش‌بخش و خواب‌آور است. اگر عصبي هستيد يا كم‌خوابي داريد، دم‌كرده يا عرق سنبل الطيب نوشيدني مناسبي براي شماست.

[caption id="attachment_1098" align="alignnone" width="300"] خواص عرق سنبل الطيب[/caption]

عرق هفت گياه: اين ماه حسابي زولبيا و باميه خورده‌ايد؟ نوش جان؛ اما يك ليوان عرق هفت‌گياه هم ميل كنيد. عرق هفت گياه پايين‌آورنده قند خون است.

 

خواص شربت گياهي٬ خواص عرق آويشن٬ خواص عرق بابونه٬ خواص عرق برگ چنار٬ خواص عرق بهار نارنج٬ خواص عرق بومادران٬ خواص عرق بيدمشك٬ خواص عرق خارشتر٬ خواص عرق زيره٬ خواص عرق شاتره٬ خواص عرق نعناع٬ خواص گلاب٬ داروي گياهي٬ شربت گياهي٬ شربت گياهي خلط آور٬ شربت گياهي خواب آور٬ گرمازدگي٬ گياه دارويي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۲۲:۲۷ توسط:وي پك موضوع:

درمان كبد چرب با عرقيجات گياهي

درمان حيرت انگيز كبد چرب با عرقيجات گياهي

وجود چربي در كبد طبيعي است، اما اگر اين ميزان از چربي بيش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن كل كبد شود، فرد به بيماري كبد چرب دچار شده‌است. اين بيماري نشانهٔ خاصي ندارد اما بعد از رعايت نكردن و پيشروي اين بيماري در كبد باعث سوءهاضمه شود.

[caption id="attachment_1073" align="alignnone" width="300"] كبد چرب[/caption]

1- عرق خار مريم

طبيعت عرق خار مريم گرم است و خواص دارويي آن عبارتند از

خواص خار مريم (Silybum marianum) شامل

 1. پيشگيري و درمان سنگ صفرا بوده، همچنين يك گياه “محافظ كبد” است.
 2. طبيعت عرق خار مريم گرم مي باشد
 3. درمان كننده يرقان،هپاتيت و اختلالات كبدي
 4. جلوگيري از ايجاد و درمان كننده سنگ صفرا
 5. ضد سرطان پرستات،رحم وسينه
 6. كاهش دهنده رشد سلولهاي سرطاني و كاهش دهنده كلسترول مضر
 7. افزايش دهنده كلسترول مفيد خون

فراورده‌هاي دارويي خار مريم

از خار مريم قرص گياهي با نام ليورگل 70 و 140 ميلي در داروخانه‌ها موجود است كه همراه داروهاي تجويزي ديگر توسط پزشك معالج براي درمان بيماري‌هاي كبدي و جلوگيري از پيشرفت ديابت و كنترل آن به جاي اصل گياه مي‌توان استفاده نمود.

عوارض عرق خار مريم

مصرف عرق خارمريم حتي در طولاني مدت عوارض نداشته و فقط در بعضي موارد ممكن است موجب اسهال خفيف شود. البته لازم به ذكر است گياه خار مريم نبايد همزمان با داروهايي كه متابوليزم آنها در كبد است مانند آسپرين، استامينوفن و غيره استفاده شود، همچنين اگر داروي خاصي مصرف ميكنيد و يا به هر گونه بيماري مبتلا مي‌باشيد قبل از مصرف گياه و عرق خار مريم با پزشك مشورت كنيد.

[caption id="attachment_1074" align="alignnone" width="300"] عرق خار مريم براي كبد چرب[/caption]

 

2- عرق كاسني

كاسني يكي از گياهان دارويي موثر است كه در انواع مختلف در طبيعت وجود داشته و همه اجزاي آن خواصي بسيار مفيد براي بدن دارد، البته اگر به‌ اعتدال مصرف شود. كاسني و عرق كاسني، از ديرباز در ميان ايرانيان جايگاه و منزلتي خاص داشته و همه مادربزرگ‌ها، در ميان تمام شيشه‌هاي عطر و ادويه در مطبخ خانه‌هايشان، يك قرابه كوچك، عرق كاسني را در كنار شاتره، گل گاوزبان، نعناع و ... نگه‌داري مي‌كردند.

فوايد عرق كاسني

 1. كاسني با تاثيراتش روي كبد، زمينه دفع صفرا از بدن را فراهم كرده و زردي را مي‌زدايد و بار كبد را سبك مي‌كند، به همين دليل مسكني تاثيرگذار براي تب محسوب مي‌شود.
 2. كبد عضو سم زداي بدن بوده و بيش از ۵۰۰ كاركرد حياتي دارد كه تفكيك مواد مغذي از مواد زايد، سم زدايي، تجزيه مواد شيميايي، انهدام ميكروب ها، تنظيم هورمون‌ها، سوخت و ساز چربي‌ها، پروتئين‌ها و قندها، دفع اوره و ... از جمله وظايف كبد است.
 3. هر چيزي كه مي‌خوريم، مي‌آشاميم، تنفس مي‌كنيم يا با پوستمان تماس دارد سرانجام به كبدمان مي‌رسد، بنابراين اگر اين عضو دچار اختلال شود، همه بدن را درگير كرده و عوارض آن به سرعت انتشار پيدا مي‌كند و علائمي چون زردي پوست، خستگي مفرط، التهاب بدن، عطش، چربي خون بالا و... از جمله علائم بروز مشكل در كبد محسوب مي‌شود.

مضرات عرق كاسني

مصرف بلندمدت فرآورده‌هاي كاسني، موجب تخريب عروق شبكيه مي‌شود، علاوه بر اين مصرف طولاني مدت فرآورده‌هاي كاسني موجب افت فشار خون و افزايش ترشحات صفرا مي‌شود.

با توجه به اين كه مصرف فرآورده هاي كاسني موجب انقباض عضلات رحمي مي‌شود، مصرف عرق كاسني در بارداري احتمال زايمان زودرس را تقويت مي‌كند

[caption id="attachment_1075" align="alignnone" width="300"] عرق كاسني براي كبد چرب[/caption]

 

3- عرق 5 گياه

اين عرق شامل 5 گياه درماني كبد شامل

 1. آرتيشوك
 2. رزماري
 3. زرد چوبه
 4. قاصدك
 5. كاسني

خواص عرق 5 گياه

گياه آرام كننده دردهاي دستگاه ادراري!!-اين گياه به دليل داشتن پتاسيم بالا براي لاغر شدن و درمان رماتيسم و آرتروز مفيد است و همچنين دشمن كبد چرب بوده و كبد چرب را درمان ميكند

4- عرق شاتره

عرق شاتره در مقايسه با دم كرده آن خواص درماني كمتري دارد، اما به دليل دسترسي آسان تر مصرفش را توصيه مي كنيم. اين عرق به دليل آن كه به ترشح آنزيم هاي گوارشي كمك مي كند، غذا را براحتي هضم كرده و اشتهاآور خوبي است. نوشيدن اين عرق استفراغ را متوقف مي سازد. تحقيقات اخير نشان داده است اين عرق علاوه بر اين خواص درماني، ضدعفوني كننده، آنتي هيستامين، ضداسپاسم، كاهنده تپش قلب، معرق، مسهل، مدر، آرام بخش و مقوي معده است و در بهبود بيماري هاي قلبي ـ عروقي موثر است.

خواص عرق شاتره

 1. دفع سموم تجمع يافته در كبد و محافظت از كبد مهمترين خاصيت شاتره است، به اين منظور ميتوان ازعرق اين گياه يا دم كرده آن روزي سه استكان همراه با آب مصرف نمود
 2. تقويت مزاج از ديگر خواص مفيد اين گياه براي بدن بوده، براي تقويت مزاج يك هفته از دم ‎كرده شاتره استفاده نموده بعد از دو هفته استراحت، مجدداً يك هفته مصرف شود.
 3. دم‎كرده شا‎تره اشتهاآور است، همچنين از دم كرده اين گياه، براي درمان و معالجه بيماري يرقان مي توان استفاده نمود.

 

روش استفاده اين 4 عرق براي درمان كبد چرب

به ميزان مساوي از هركدام از عرقيجات بالارا در ظرفي جداگانه ريخته و خوب مخلوط ميكنيم

روش مصرف

در طي روز ا ليوان از تركيب اين 4 عرق را مصرف نموده. و يا به عبارت ساده 1 ليوان از تركيب اين 4 عرق را به ميزان مساوي در بين 3 وعده غذايي خود جاي دهيد

علائم كبد چرب

اين بيماري غالباً بدون علامت بوده اما مي‌تواند به‌مرور زمان و با افزايش ميزان چربي كبد با دل‌درد

 1. بي‌اشتهايي
 2. ضعف مفرط
 3. تهوع
 4. كاهش وزن
 5. كاهش تمركز
 6. تيرگي پوستِ گردن و زير بغل
 7. ضايعات پوستي كدر

 

گرداوري: www.kohanteb.ir

درمان كبد چرب٬ درمان كبد چرب با داروهاي گياهي٬ درمان كبد چرب با روش سنتي٬ درمان كبد چرب با طب سنتي٬ درمان كبد چرب با عرقيات گياهي٬ طب سنتي٬ عرقيجات گياهي٬ كبد چرب٬ كبد چرب و طب سنتي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۲۰:۱۳ توسط:وي پك موضوع:

كم كردن درد پريود با گياهان دارويي

كم كردن حيرت انگيز درد قاعدگي با گياهان دارويي

اگر هر ماه با دردهاي غير قابل تحمل قاعدگي روبه رو شده و به دنبال راه چاره اي هستيد، بهتر است داروهاي شيميايي كه عوارضي چون ناباروري داشته را فراموش كرده و راه حل هاي پيشنهادي ما را عمل كنيد.

دردهاي قاعدگي با آنكه دردي طبيعي محسوب مي شود اما گاهي شديد تحمل آن غيرممكن است. خصوصا كه هر ماه اين سيكل تكرار مي شود و مسلما درد هم هرماه بايد تحمل شود. اينجاست كه بسياري از خانم ها براي رهايي از اين دردها سراغ انواع و اقسام قرص هاي مسكن مي روند.

گاهي درد آنقدر شديد است كه يك قرص جوابگو نيست و فرد براي خلاصي از دردهايش چند قرص در طول روز مصرف مي كند تا بتواند در دوران قاعدگي هم به زندگي عادي خود ادامه دهد. اكثر شما با مضرات انواع مسكن ها آشنايي داريد و مي دانيد كه اگرچه با مصرف اين قرص ها دردتان آرام مي شود اما بعدها ممكن است دچار عوارض آن شويد. البته راه ديگري هم براي كاستن دردهاي قاعدگي وجود دارد.

 

خواب، ورزش و تغذيه سالم

رعايت اصول حفظ تندرستي نقش مهمي در درمان اين مساله و تسكين دردهاي قاعدگي دارد. خواب منظم و به موقع (به ويژه خواب در بازه زماني 9شب تا 2نيمه شب)، انجام ورزش هاي سبك مانند پياده روي، دوري از استرس و مشكلات عصبي، تغذيه سالم و عدم مصرف زياد غذاهايي با مزه ترش از جمله اين موارد است. برخلاف تصور بسياري از خانم ها، ورزش هاي سبك مثل پياده روي مي تواند مفيد باشد. همچنين نكته اي كه كمتر به آن توجه مي شود، دوري از استرس و اضطراب است. حفظ آرامش مي تواند نقش زيادي در بهبود حال افراد در دوران قاعدگي داشته باشد.

[caption id="attachment_1060" align="alignnone" width="300"] ورزش و خواب منظم و تغذيه[/caption]

 

زنجبيل مسكن طبيعي

استفاده از زنجيل دمكرده هم در تسكين دردهاي قاعدگي موثر است. براي اين منظور يك قاشق مرباخوري زنجبيل را در يك فنجان آبجوش ريخته و در آن را به مدت 10 دقيقه ببنديد. سپس آن را صاف كرده و مصرف كنيد.

رازيانه و بابونه مسكن درد قاعدگي

گرچه دردهاي قاعدگي اگر خيلي شديد نباشد، طبيعي محسوب مي شود اما برخي خانم ها به دنبال تسكين اين دردها هستند. بهتر است براي كاهش دردهاي خود سراغ مواد طبيعي برويد. براي كاهش ميزان درد قاعدگي استفاده از عرقيات گياهي مانند رازيانه و بابونه كمك كننده است. البته بايد توجه داشت كه اين داروهاي گياهي را بايد مدتي قبل از شروع قاعدگي مثلا يك هفته تا 10 روز قبل شروع و روزي يك استكان مصرف كرد. در دوسه روز اول قاعدگي نيز مي توان مصرف آنها را ادامه داد. اين عرقيات مي تواند دردهاي شما را بهبود ببخشد.

تخم مرغ را مصرف كنيد

به طور كلي در دوران قاعدگي و براي كاستن دردهاي اين دوران بايد چند نكته اساسي را مدنظر قرار داد. اولين مورد تغذيه مناسب است. موادغذايي كه در اين دوران مصرف مي شود، اهميت زيادي در حفظ توانايي بدن و حتي تسكين دردها دارد. بهتر است در اين دوران از غذاهايي با طبع گرم استفاده شود. به علاوه خوردن غذاهايي كه خونساز هستند نيز در اين دوران توصيه مي شود. غذاهايي مثل زرده تخم مرغ عسلي (حتما توجه شود كه تخم مرغ سالم باشد)، حلوا، آب سيب و. . . مفيد است.

گاهي بررسي لازم است

توجه به اين نكته ضروري است كه قاعدگي يكي از روش هاي طبيعي پاكسازي بدن است اما درباره درد قاعدگي بايد توجه داشت كه بهتر است بررسي هايي توسط پزشك متخصص انجام شود تا در صورت وجود بيماري رحمي، اين بيماري ها به موقع تشخيص داده شده و سپس دارو تجويز شود. توصيه مي كنيم خانم ها به دردها و نوع قاعدگي خود توجه داشته باشند و بهتر است درباره دردهاي خيلي شديد، بررسي هايي انجام شود. در برخي موارد در سال هاي آغازين شروع قاعدگي درد وجود دارد كه اكثرا طبيعي بوده و مطرح كننده بيماري نيست ولي دردي كه در سال هاي بعد ايجاد شود، نياز به بررسي دارد.

صبور باشيد

اگرچه معمولا تحمل درد سخت است و بسياري از افراد طاقت آن را ندارند اما بايد به ميزان اين دردها هم توجه داشت. به هرحال در دوران قاعدگي اتفاقاتي در بدن مي افتد كه همراه با طي شدن اين سيكل، درد هم وجود دارد. اكثر خانم ها در دوران قاعدگي تا حدي درد دارند و اين موضوع طبيعي است. تحمل درد زياد توصيه نمي‏شود ولي گاه ديده شده كه ميزان درد در فرد زياد نبوده اما برخي افراد با كمترين ميزان درد سراغ مصرف انواع مسكن مي‏روند. در صورت كم بودن درد بهتر است فرد تا رفع درد كمي صبور باشد و دارو را براي موارد شديدتر مصرف كند.

سنبل الطيب و چاي بابونه

مصرف يك فنجان سنبل الطيب قبل از صبحانه، ناهار و شام از روش هاي ديگري است كه دردهاي شما را آرام مي كند. استفاده از چاي زنجبيل و چاي بابونه را نيز فراموش نكنيد.

ماساژ با روغن هاي گرم

به غير از موارد ذكر شده، استفاده از داروهاي موضعي و روغن‏هاي گرم هم مي تواند براي كاهش دردهاي شما موثر باشد. براي مثال روغن زنجبيل را يك تا دو روز قبل از شروع قاعدگي در محل درد بماليد. اين كار مي تواند از دردهاي شما بكاهد. ماساژ روغن بابونه در زير ناف چهار تا پنج روز قبل از شروع عادت ماهانه، روزانه دو نوبت نيز توصيه مي‏شود اما انجام اين كار در دوران عادت ماهانه توصيه نمي شود. گرم كردن موضع درد از جمله شكم، كمر و. . . نيز مفيد است. براي اين كار مي توانيد موضع درد را با يك حوله تميز و داغ، گرم كنيد. بادكش نيز با افزايش خونرساني و گرم كردن محل باعث كاهش درد مي شود

 

پريود٬ روغن ماساژ٬ قاعدگي٬ كاهش درد پريود٬ كاهش درد قاعدگي٬ كم كردن درد پريود٬ كم كردن درد پريود با گياهان دارويي٬ كم كردن درد قاعدگي٬ كم كردن درد قاعدگي با گياهان دارويي٬ ماساژ٬ ماساژ با روغن گرم٬ ماساژ براي درد پريود٬ ماساژ براي درد قاعدگي٬ ماساژ پريود


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۱۸:۱۱ توسط:وي پك موضوع:

10 گياه دارويي شگفت انگيز براي افزايش ميل جنسي در طب سنتي

افزايش ميل جنسي با گياهان دارويي شگفت انگيز

1.زعفران

درسته كه زعفران گران هست اما حتي مقداري كمي از آن خواص زيادي دارد. البته دقت كنيد كه در مصرف زعفران زياده روي نكنيد چراكه ميتواند منجر به اوردوز بشود. در يك تحقيق علمي در سال 2011 مشخص شد كه مصرف زعفران ميتواند باعث افزايش ميل جنسي شود. زعفران داراي مقدار زيادي آنتي اكسيدان، سلنيوم، روي، پتاسيم و منيزيوم ميباشد.

[caption id="attachment_1042" align="alignnone" width="259"] زعفران براي افزايش ميل جنسي[/caption]

 

2.شنبليله

دانه شنبليله معمولا در زرد چوبه هندي يافت ميشود. طعم شنبليله بسيار گرم است. در يك تحقيق علمي ديگر در سال 2011 ثابت شد كه استفاده از زرد چوبه ميتواند ميل جنسي را در مرداني كه قدرت جنسي كمي دارند، افزايش دهد. همچنين شنبليله ميتواند در كم كردن قند خون در افراد ديابتي و افزايش شير مادر موثر باشد.

[caption id="attachment_1043" align="alignnone" width="300"] شنبليله براي افزايش ميل جنسي[/caption]

 

3. رازيانه

مصري هاي باستان از رازيانه براي افزايش ميل جنسي زنان استفاده ميكردند. رازيانه داراي مواد شيميايي است كه موجب افزايش ميل جنسي ميشود. رازيانه همچنين براي بهبود مشكلات گوارشي، افزايش شير مادر و درمان برونشيت استفاده ميشود.

[caption id="attachment_1044" align="alignnone" width="300"] رازيانه براي افزايش ميل جنسي[/caption]

 

4. ميخك

ميخك كه طعم شيريني دارد باعث افزايش جريان خون و دماي بدن ميشود. همچنين ميخك انرژي را افزايش ميدهد و اگر از آن بطور مرتب استفاده كنيد باعث ميشود بدن شما بوي خوبي داشته باشد. همه ي اين مواردي كه گفته شد، ميل جنسي را افزايش ميدهد. ميخك داراي امگا 3، منگنز و ويتامين k ميباشد.

[caption id="attachment_1045" align="alignnone" width="300"] ميخك براي افزايش ميل جنسي[/caption]

5.سير

همه سعي ميكنند هنگام رابطه جنسي از خوردن چيز هايي مثل سير و پياز كه بوي بدي دارند پرهيز كنند. سير داراي مقادير بالايي آليسين ميباشد كه جريان خون به اندام هاي شما را افزايش ميدهد. سير براي سلامت قلب هم مفيد است و خواص ضد ميكروبي و ضد قارچي دارد. بنابر اين خواص سير بسيار بيشتر از آن است كه به دليل بوي بد آن از مصرفش بگذريد.

[caption id="attachment_1046" align="alignnone" width="300"] سير براي افزايش ميل جنسي[/caption]

 

6. جينسينگ

جينسينگ داراي يك طعم تند و رايحه شيرين است. جينسينگ داراي مقادير زيادي پتاسيم، منيزيوم و مس ميباشد. ساليان دراز است كه از جينسينگ به عنوان يك گياه دارويي تقويت كننده قواي جنسي استفاده ميشود. علاوه بر موارد ذكر شده، جينسينگ خواص ضد تهوع و ضد التهاب دارد.

[caption id="attachment_1047" align="alignnone" width="300"] جينسينگ براي افزايش ميل جنسي[/caption]

 

7. هل

طب سنتي و باستاني ميگويد كه هل ميتواند ميل جنسي را افزايش بدهد. هل داراي ماده اي به نام سينئول است كه جريان خون به اندام هاي جنسي آقايان و خانم ها را افزايش ميدهد و اين امر نيز موجب افزايش ميل جنسي ميگردد. هل همچنين يك سم زداي قوي ميباشد.

[caption id="attachment_1048" align="alignnone" width="300"] هل براي افزايش ميل جنسي[/caption]

 

8. جوز هندي

جوز هندي سال هاي زيادي است كه در هند براي افزايش قواي جنسي بكار برده ميشود. در آفريقا جوز هندي به "وياگرا زنان" معروف است. در تحقيقات علمي مختلفي ثابت شده است كه جوز هندي منجر به افزايش ميل جنسي در افراد ميشود.

[caption id="attachment_1049" align="alignnone" width="251"] جوز هندي براي افزايش ميل جنسي[/caption]

 

9. فلفل قرمز

همه ميدانند كه فلفل قرمز ميل جنسي را افزايش ميدهد. فلفل قرمز و انواع ديگر فلفل هاي تند باعث افزايش دماي بدن، افزايش متابوليسم و همچنين بيشتر شدن جريان خون به اندام هاي جنسي ميشود. مصرف فلفل قرمز به زيبايي چهره شما نيز كمك ميكند. (باعث سرخ و سفيد شدن پوست شما ميشود) همچنين فلفل قرمز در كاهش وزن و سلامت قلب نيز موثر است.

[caption id="attachment_1050" align="alignnone" width="300"] فلفل قرمز براي افزايش ميل جنسي[/caption]

 

10. ريحان

گفته ميشود عطر ريحان ميتواند محرك باشد. يونانيان باستان قبل از جفت گيري به اسب ها ريحان ميدادند تا ميل جنسي شان را افزايش دهند. علاوه بر اثر ريحان در تقويت قواي جنسي، براي سلامتي نيز فوايد زيادي دارد.

[caption id="attachment_1051" align="alignnone" width="300"] ريحان براي افزايش ميل جنسي[/caption]

 

افزايش ميل جنسي٬ بالا بردن ميل جنسي٬ داروهاي افزايش ميل جنسي٬ گياهان دارويي افزايش ميل جنسي٬ ميل جنسي٬ نياز جنسي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۱۶:۲۴ توسط:وي پك موضوع:

خواص معجزه آساي جينسينگ و عوارض مصرف بيش از حد

۲۰ خواص معجزه آساي جينسينگ و عوارض مصرف بيش ازحد

 

جينسينگ چيست ؟

جنسينگ گياهي جادويي است كه از قديم الايام به منظور اهداف خوراكي و دارويي در كره جنوبي كشت شده است. در واقع، در برخي از كشورها، جنسينگ در حال حاضر محبوب است.

[caption id="attachment_1026" align="alignnone" width="300"] خواص جينسينگ[/caption]

 

خواص جينسينگ :

1 - كاهش خستگي :

در مطالعه اي كه بر روي موش ها انجام شده مشخص شد كه اين گياه براي درمان خستگي و بي حسي بدن مفيداست.

[caption id="attachment_1027" align="alignnone" width="300"] رفع خستگي با جينسينگ[/caption]

 

2 - تاثير گرم شدن را با جينسينگ تجربه كنيد :

زماني كه احساس سرما مي كنيد و يا در يك محل سردسير زندگي مي كنيد چاي جنسينگ بنوشيد چون در مطالعه اي كه انجام شد نشان داده شده اين گياه اثر گرم كننده اي در بدن دارد.زيرا داراي يك پروتئين غذايي بسيار موثر است.

3 -درمان بي اشتهايي

جينسنگ از مدتها پيش به عنوان گياه سنتي براي محرك اشتها استفاده شده است. تزريق اين گياه به موش نشان داده كه اين گياه مي تواند تا حدود 37٪ تا 50٪ اشتها را افزايش دهد

[caption id="attachment_1029" align="alignnone" width="300"] درمان بي اشتهايي با جينسينگ[/caption]

 

4 - رهايي از اضطراب، افسردگي و استرس:

گينسنوزيد هاي جينسينگ، ثابت كرده است كه مي تواند اثرات ضد افسردگي داشته باشد. شايد اثر آن كم باشد اما مي تواند استرس و اضطراب را در حدود 50 درصد از بين ببرد.

5 - درمان آنفلونزا و بيحالي ناشي از سرماخوردگي :

استفاده از جنسينگ با دوز 200 ميلي گرم در روز داروي بيماري سرماخوردگي به شمار مي رود.

 

6 - درمان كاهش حافظه براي سالمندان :

شما مي توانيد حدود 4 هفته اين گياه را به سالمندتان بدهيد و اثرات شگفت آور آن را در رابطه با افزايش هوش و جلوگيري از آلزايمر ببينيد

 

7 - جلوگيري از انزال زودرس

اين مشكلي است كه بسياري از زن و شوهران با آن درگير هستند، آقايان مي توانند اين كرم را به طور موضعي آن را بر روي آلت خود استفاده كنند تا از انزال زودرس جلوگيري كنند.

[caption id="attachment_1033" align="alignnone" width="300"] درمان زود انزالي با جينسينگ[/caption]

 

8 - درمان بيماري هاي مرتبط با سرطان :

نتايج مطالعات نشان مي دهد كه اين گياه مي تواند از بروز سرطان جلوگيري كند، به ويژه برخي از انواع سرطان ها مانند سرطان سينه، سرطان معده، سرطان ريه با جنسينگ قابل درمان هستند.. با اين حال، برخي از دانشمندان هنوز با آن موافق نيستند. با اين وجود، ما هنوز هم مي توانيم جيسينگ را براي كاهش سرعت رشد سلول هاي سرطاني در بدن استفاده كنيم.

 

9 - با بوي بد دهان خداحافظي كنيد :

بعضي از افراد ممكن است دچار ضعف بدني ناشي از زخم معده شوند. دواي درد شما جيسينگ قرمز است.آن را بخوريد و اثر فوق العاده آن را ببينيد.

[caption id="attachment_1034" align="alignnone" width="300"] درمان بوي بد دهان با جينسينگ[/caption]

10 - كنترل فشار خون بالا :

مصرف جينسينگ فشار خون را كنترل كرده و به راحتي آن را تنظيم مي كند.اين خاصيت مشابه خاصيت خيار است كه خواص مشابهي در رابطه با مشكل فشار دارد

 

11 - خواص ضد چروك جيسينگ :

اين گياه به كاهش چين و چروك صورت كمك مي كند.فلفل قرمز و سبز نيز داراي اين خواص هستند.

 

12 - مشكلات شنوايي را درمان مي كند :

برخي از موارد كم شنوايي مي تواند ناشي از صداي بلند و موقت باشد. جينسنگ را مي توان چندين هفته مصرف كرد تا به كاهش شنوايي ناشي از صداي بلند كمك كند.

 

13 - درمان COPD :

COPD نوعي بيماري ريوي است. استفاده مرتب از جيسينگ به افزايش عملكرد ريه كمك كرده و اين بيماري را به مرور درمان مي كند.

 

14 - درمان برونشيت :

اگر از علائم برونشيت رنج مي بريد، سعي كنيد عصاره ي جنسينگ را مصرف كنيد ممكن است سريعتر از آنتي بيوتيك ها عمل كند.

[caption id="attachment_1036" align="alignnone" width="300"] درمان برونشيت با جينسينگ[/caption]

برخي خواص ديگر جنسينگ عبارت است از:

15 - درمان آلزايمر

16- بهبود فعاليت سيستم ايمني بدن

17 - درمان كم خوني

18 - ديابت

19 - كاهش التهاب

 

عوارض مصرف جنسينگ :
 1. بيخوابي
 2. درد پستان
 3. خارش
 4. سرگيجه
 5. سردرد

اگر اين علائم را به صورت خفيف تجربه كرده ايد زياد ايرادي ندارد اما اگر اين عوارض شديد بود ديگر آن را مصرف نكنيد و حتما به پزشك مراجعه كنيد

[caption id="attachment_1035" align="alignnone" width="300"] خواص و عوارض جينسينگ[/caption]

 

جينسينگ٬ خواص جينسينگ٬ درمان آلزايمر با جينسينگ٬ درمان برونشيت با جينسينگ٬ درمان بوي بد دهان با جينسينگ٬ درمان بي اشتهايي با جينسينگ٬ درمان زود انزالي با جينسينگ٬ درمان سرماخوردگي با جينسينگ٬ درمان فشار خون٬ درمان فشار خون با جينسينگ٬ درمان كاهش شنوايي با جينسينگ٬ درمان كاهش ميل جنسي٬ درمان ناتواني جنسي٬ رفع خستگي با جينسينگ٬ زود انزالي٬ عوارض جينسينگ٬ فشار خون٬ قرص جينسينگ


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۱۳:۳۵ توسط:وي پك موضوع:

خوراكيهاي آرام بخش و ضد استرس در طب سنتي

خوردني هاي ارامش بخش در طب سنتي

تريپتوفان يك اسيدآمينه‌ي ضروري براي بدن است كه باعث ساخت سروتونين در مغز و در نتيجه تسكين و آرامش مي‌شود.

با مصرف مواد غذايي كه در ذيل به آن‌ها اشاره شده، مابقي زندگي را با اعصابي آرام و رواني سالم ادامه دهيد. بر كسي پوشيده نيست كه تغذيه تأثير چشمگيري بر خلقيات و احساسات انسان مي‌گذارد. براي مثال، هنگامي كه مقدار زيادي شكر تصفيه‌شده (شكر سفيد) مصرف مي‌كنيد، تا چند ساعت بعد احساس افسردگي و بي‌حوصلگي مي‌كنيد. اين افزايش سطح قند خون بر روي تمركز فرد تأثير مي‌گذارد و متعاقب آن در كار و روابط او خلل وارد مي‌كند.
پرهيز از خوردن اين‌گونه مواد به معناي رسيدن به آخر دنيا نيست، بلكه در عوض با خوردن اين مواد مفيد و مغذي علاوه بر داشتن اندامي متناسب، از استرس و اضطراب به دور خواهيد بود.

از مغزها استفاده كنيد

كمبود سلنيوم در بدن باعث اضطراب، افسردگي و خستگي مي‌شود. آجيل (مغزها) سرشار از سلنيوم هستند، لذا مصرف مقداري از انواع آن به طور روزانه براي كاهش اضطراب و دل‌آشوب مفيد مي‌باشد.

قارچ، ماهي تن و ماهي سالمون نيز حاوي مقادير مناسبي از سلنيوم هستند. با اين وجود، مصرف مغزها را فراموش نكنيد.
منيزيم باعث آرامش اعصاب و عضلات مي‌شود. همچنين بدن ما براي جلوگيري از فشارهاي عصبي به منيزيم نياز دارد، لذا كمبود آن منجر به تنش‌هاي عصبي، گرفتگي عضلاني و خستگي مي‌شود. اسفناج يك موتورخانه منيزيم است و به علاوه سرشار از ويتامين‌هاي A، C و اسيدفوليك و كمي آهن مي‌باشد.
سعي كنيد روزانه يك پيمانه اسفناج تازه و خام يا نيم پيمانه اسفناج پخته بخوريد، البته ماهي و تخم كدو حلوايي نيز جايگزين‌هاي مناسبي براي اسفناج مي‌باشند.

[caption id="attachment_1013" align="alignnone" width="300"] مغزهاي خوراكي آرامش بخش[/caption]

 

براي درمان از گياهان كمك بگيريد

ريحان منبع خوبي از منيزيم است كه باعث آرامش اعصاب، شل شدن عضلات و راحتي رگ‌هاي خوني مي‌شود. همچنين در ريحان خواص ضدباكتريايي و ضدالتهابي ديده شده كه براي بهبود افراد مبتلا به ورم مفاصل (آرتريت روماتوئيد) يا التهاب روده مفيد مي‌باشد. با مصرف مشتي برگ ريحان به همراه غذا، علاوه بر مزه‌اي دلپذير، مقدار زيادي آهن، كلسيم، پتاسيم و ويتامين C نيز دريافت خواهيد كرد.
براي اين كه طعم و عطر ريحان از بين نرود، مي‌توان آن را در انتهاي پخت به غذا اضافه كرد. گفتني است كه بادرنجبويه و بابونه هم از سبزي‌هاي معروف در رفع استرس و كاهش اضطراب مي‌باشند.

[caption id="attachment_1014" align="alignnone" width="300"] گياهان آرامش بخش[/caption]

 

تلخ‌هاي مفيد را فراموش نكنيد

تريپتوفان يك اسيدآمينه‌ي ضروري براي بدن است كه باعث ساخت سروتونين در مغز و در نتيجه تسكين و آرامش مي‌شود.
شكلات تلخ جدا از خواص آنتي‌اكسيداني آن، سبب تقويت قلب مي‌گردد، لذا به هنگام خريد شكلات دقت كنيد تا ميزان كاكائوي آن زياد و شكرش كم باشد.

[caption id="attachment_1015" align="alignnone" width="278"] شكلات تلخ و آرامش[/caption]

 

از فوايد جو بهره ببريد

مجموعه كربوهيدرات‌هاي موجود در بدن سبب افزايش جذب تريپتوفان و در پي آن ساخت سروتونين مي‌شود.
جو داراي نشاسته مفيد است و در نتيجه باعث تجمع مواد قندي در خون و به دنبال آن شوك انسوليني نمي‌شود.
به علاوه جو منبع خوبي از فيبر محلول است كه در پايين آوردن كلسترول خون نقش مهمي دارد.
براي داشتن اثر تسكين‌دهنده، توصيه مي‌گردد جو را همراه با مقداري مواد پروتئيني (مانند مغزها و يا دانه‌هاي مفيد) مصرف كنيد. برنج قهوه‌اي، غلات خام و حبوبات نيز منابع خوبي از كربوهيدرات‌ها به شمار مي‌آيند و مي‌توانند جايگزين مناسبي براي جو باشند.

به لبنيات «نه» نگوييد!

شايد براي‌تان جالب باشد كه بدانيد شير اثر آرام‌بخش دارد. فقط كافي است شب‌هايي را به ياد آوريد كه مادرتان شيشه شير گرمي را در دهان‌تان مي‌گذاشت.
شير از آنجايي كه حاوي تريپتوفان مي‌باشد (تريپتوفان در ساخت سروتونين نقش دارد) باعث تسكين و آرامش مغز مي‌شود.
سروتونين علاوه بر احساس آرامش، باعث خواب عميق و راحت هم مي‌شود.
اگر بدن شما قادر به هضم لاكتوز موجود در شير نيست، از شيرهاي بدون لاكتوز استفاده نماييد.

از خوردن غذاهاي دريايي لذت ببريد

ميگو ممكن است ظاهري كوچك داشته باشد، ولي از نظر ارزش غذايي، ماده‌اي كامل به حساب مي‌آيد.
اين موجودات دريايي كوچك منابع بسيار خوبي از تريپتوفان و سلنيوم هستند كه براي حفظ آرامش و اعصاب بدن ضروري مي‌باشند.
همچنين ميگو داراي مقادير مناسبي از اسيدهاي چرب امگا-3 و ويتامين‌هاي D و B12 مي‌باشد.
آبزيان ديگر مانند ماهي هم همان خواص ميگو را دارند و مصرف ماهي نيز توصيه مي‌گردد.

 

مصرف گل‌هاي خوردني را افزايش دهيد

همان‌طور كه مي‌دانيد كمبود پتاسيم سبب خستگي عضلات، بي‌حوصلگي و ضعف، تندمزاجي و اضطراب مي‌شود، اما با مصرف كلم بروكلي مي‌توانيد مقدار مناسبي از پتاسيم لازم را دريافت كنيد.
به علاوه، بروكلي سرشار از بتاكاروتن و ويتامين‌هاي C و E مي‌باشد كه تقويت سيستم ايمني بدن را به همراه دارد، لذا مصرف آن در چند وعده طي هفته توصيه مي‌گردد.
منابع ديگر پتاسيم شامل آواكادو، موز، كلم پيچ، كلم بروكسل، كدوحلوايي، گوجه‌فرنگي و بادمجان هستند.
روز را با نوشيدن چاي آغاز كنيد
برگ‌هاي چاي حاوي يك اسيدآمينه ضروري براي بدن مي‌باشند كه با توليد امواج مغزي آلفا سبب كاهش استرس و افزايش آرامش مي‌شود.
چاي سبز نيز كه لقب پادشاه گياهان را به خود اختصاص داده است، خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي- عروقي و سرطان را كاهش مي‌دهد و از فشار خون بالا جلوگيري مي‌كند.

با كيوي اوج بگيريد!

مغز براي تبديل تريپتوفان به سروتونين نيازمند ويتامين C است. در واقع، مغز يك پمپ مخصوص براي ويتامين C دارد و ويتامين C اضافي در خون را به سمت خود مي‌كشد و نگاه مي‌دارد.

ميوه كيوي منبع خوبي از ويتامين C است كه مصرف روزانه آن توصيه مي‌شود.

اگر از كيوي خوشتان نمي‌آيد، مي‌توانيد ميوه‌هاي ديگر غني از ويتامين C را جايگزين آن كنيد كه مهم‌ترين آن‌ها عبارتند از توت‌فرنگي، پرتقال و گريپ‌فروت.

 

آرامش٬ چاي سبز براي آرامش٬ خوراكي آرامش بخش٬ خوراكي ضد استرس٬ خوردني آرامش بخش٬ خوردني آرامش بخش در طب سنتي٬ شكلات تلخ براي آرامش٬ غذاهاي دريايي٬ كيوي٬ گياهان آرامش بخش٬ لبنيات براي آرامش


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۴:۲۷ توسط:وي پك موضوع:

كاهش كلسترول با طب سنتي

درمان كلسترول توسط طب سنتي

كلسترول بالا يك مشكل جدي است و اين مشكل جدي را بي اهميت تلقي نكنيد مصرف بيش از حد مواد غذايي ناسالم، گوشت قرمز، الكل، سيگار كشيدن و غيره از علل شايع سطح كلسترول بالا هستند.

خستگي، عرق بيش از حد، درد قفسه سينه، اضافه وزن و غيره برخي از علائم اوليه كلسترول بالا هستند. سطح كلسترول بالا ممكن است  منجر به سكته مغزي و حمله قلبي  شود.

كساني كه مشكل كلسترول بالا دارند بايد مرتب ورزش كنند و ازداروهاي خانگي مختلف براي كاهش كلسترول بالا استفاده كنيد.

 داروهاي خانگي براي كاهش كلسترول بالا:

 

 ريحان

ريحان  براي درمان مشكل كلسترول بالا توصيه مي شود. يك فرد مي تواند  با استفاده از برگ ريحان,  چاي ريحان  درست كرده و قبل از هر وعده غذايي بنوشد تا نتيجه آن را ببيند

[caption id="attachment_1001" align="alignnone" width="300"] ريحان براي كلسترول بالا[/caption]

 

مصرف آب

نوشيدن 8 تا 10 ليوان آب در روز مي تواند به  كاهش سطح كلسترول بالا كمك كند. مصرف آب مي تواند در از بين بردن كلسترول اضافي  بدن كمك كند.

 

استفاده از دانه شنبليله

دانه شنبليله به عنوان يكي از  موثرترين داروهاي خانگي براي كنترل سطح كلسترول بالا است

شب دانه شنبليله (2 يا 3 قاشق چاي خوري) در يك ليوان آب  خيس كرده   و صبح با معده خالي بنوشيد اين  سطح كلسترول بالا را كاهش مي دهد.

[caption id="attachment_1002" align="alignnone" width="300"] دانه شنبليله براي كلسترول[/caption]

 

برگ گشنيز

آب حاوي عصاره برگ گشنيز براي كاهش كلسترول بالا مصرف كنيد براي به دست آوردن نتايج موثر، اين درمان بايد براي يك دوره حداقل 1 ماه استفاده  شود.

تخم گشنيز (1 قاشق چاي خوري) در يك ليوان آب بريزيد  اين مخلوط 2 – 3 بار در روز مي تواند نتايج بسيار موثر باشد

[caption id="attachment_1003" align="alignnone" width="300"] گشنيز براي كلسترول[/caption]

 

استفاده از  سير

مصرف 3 يا 4 حبه سير را به صورت روزانه مي تواند در كاهش كلسترول موثر باشد. يك ليوان شير حاوي سير (2 يا 3 حبه) به كاهش كلسترول بد خيلي كمك ميكند

[caption id="attachment_1004" align="alignnone" width="300"] سير براي كلسترول[/caption]

 

استفاده از پياز

پياز خام  براي تسكين مشكل  سطح كلسترول بالا مفيد است. نوشيدن آب گرم حاوي آب پياز نيز مي تواند كلسترول بد را كاهش دهد.

[caption id="attachment_1005" align="alignnone" width="275"] پياز براي كلسترول[/caption]

استفاده از دانه آفتابگردان

مصرف دانه هاي آفتابگردان (نصف قاشق چايخوري) با يك ليوان آب گرم نيز مي تواند در كاهش سطح كلسترول بالا كمك كند. يكي ديگر از گزينه ها مصرف مواد غذايي تهيه شده با استفاده از روغن آفتابگردان.

[caption id="attachment_1006" align="alignnone" width="300"] دانه آفتابگردان براي كلسترول[/caption]

 

استفاده از روغن زيتون

روغن زيتون حاوي اسيدهاي چرب اشباع نشده است و به عنوان يكي از موثر ترين داروهاي خانگي  براي كلسترول بالا در نظر گرفته شده است. مصرف روغن زيتون مي تواند در كنترل كلسترول بد  و افزايش كلسترول خوب كمك كند.

 

استفاده از عسل

مصرف آب گرم (1 فنجان) حاوي عسل (1 قاشق چاي خوري) در اوايل صبح مي تواند موثر باشد يا 1 قاشق چايخوري آب ليمو و يا سركه را به مخلوط بريزيد و بنوشيد

 

ماست بخوريد

مصرف مرتب ماست به  كاهش سطح كلسترول كمك ميكند. بهتر است  با هر وعده غذايي به منظور به دست آوردن نتايج سريع ماست بخوريد

 

مصرف  چاي ليمو

چاي  ليمو 3 – 4 بار در روز مي تواند در از بين بردن كلسترول اضافي كمك كند. با استفاده از آب ليمو، زنجبيل و عسل (2 قاشق چاي خوري) آماده مي شود

[caption id="attachment_1007" align="alignnone" width="276"] چاي ليمو براي كلسترول[/caption]

 

از بين بردن كلسترول بد٬ دانه شنبليله براي كاهش كلسترول٬ ريحان و كاهش كلسترول٬ طب سنتي٬ طب سنتي و كاهش كلسترول٬ عسل و كاهش كلسترول٬ كاهش كلسترول٬ كلسترول٬ كلسترول بد٬ گشنيز براي كاهش كلسترول٬ مصرف آب و كاهش كلسترول٬ نوشيدني خانگي براي درمان كلسترول


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۲:۲۸ توسط:وي پك موضوع:

علل خستگي دائمي بدن و درمان با طب سنتي

خستگي دايم بدني

خستگي دايم، كمبود انرژي، زود خسته شدن از كار، كم آوردن در كار، كوفتگي بدن و مانند آن اصطلاحاتي هستند كه در محاورات روزمرّه با آنها زياد برخورد مي كنيم. در واقع، خستگي مزمن، همراه و همنشين بسياري از مردم در اين روزهاست. اين همراهي براي عده اي از آنها به قدري عادي شده است كه آن را به عنوان بيماري اصلي خود ذكر نمي كنند يا آنكه اعتقادي به وجود درماني موثّر براي آن ندارند و اين در حالي است كه درمان اينگونه بيماران در اغلب موارد بسيار آسان است و اين برخلاف رويكرد طبّ كلاسيك است كه در آن، «سندروم خستگي مزمن: chronic fatigue syndrome» از معضلات و مشكلات تشخيصي و درماني محسوب مي شود.

 

علل خستگي مزمن

اگر چه طيف وسيعي از علل مختلف و نادر براي اين بيماري ذكر شده اند كه بسياري از آنها موضوع بحث ما نيستند(مثل بيماريهاي بافت همبند و سيستم ايمني(به قول عامّه: همان روماتيسم)، سرطانها و …)؛ اما در اكثر موارد، خستگي مزمن از اين عوامل ناشي مي شود:

 

۱- بيماريهاي روحي و به ويژه افسردگي، به ويژه در موارد خفيف آن كه براي بيمار قابل تشخيص نيست.

 

۲- يبوست.

 

۳- كمبود ريز مغذّي ها در رژيم غذايي(كلسيم، ويتامين ها و …).

 

۴- نامنظّمي هاي خواب.

 

۵- كمبود فعاليت بدني.

 

۶- غلظت خون(ازجمله بالا بودن چربي خون).

 

۷- عفونتهاي مزمن(مثل سينوزيت، عفونتهاي رحمي و …).

 

۸- مصرف غذاهاي نامناسب(عمدتاً غذاهايي كه سرما يا رطوبت زيادي دارند).

 

۹- افزايش ميزان بلغم در بدن.

 

۱۰- كم خوني.

 

۱۱- مسموميت هاي مزمن و به ويژه مسموميت با سرب كه اين روزها بسيار شايع است.

 

[caption id="attachment_987" align="alignnone" width="300"] يبوست[/caption]

 

درمان

با توجه به فهرست فوق، در هر مورد بايد به اقتضاي علت بيماري، نسبت به درمان اقدام كرد. اما به طور كلي مي توان اين اقدامات را انجام داد:

 

۱- در صورت وجود يبوست، آن را درمان كنيد. اين اقدام را بدون استثنا در مورد تمام بيماران انجام دهيد چراكه بدون اين اقدام به نتيجه مطلوب نخواهيد رسيد.

 

۲- با توجه به مزاج بيمار مقدار قابل قبولي داروهاي ضد افسردگي براي بيمار تجويز كنيد. با توجّه به اين كه اكثر اين بيماران، درجاتي از افسردگي(حتّي به صورت نهفته) دارند؛ اين اقدام نيز مي تواند در مورد تمام بيماران عموميت داشته باشد. راحت ترين كار، تجويز جوشانده(گل گاوزبان، سنبل طيب و عناب) است.

۳- مشكلات خواب بيمار اكثراً با انجام اقدامات بند ۲ حل مي شوند، در غير اين صورت نسبت به درمان آنها اقدام كنيد. ساده ترين كار آن است كه شخص، شبها يك دستمال پارچه اي را با گلاب آغشته كرده در كنار بالش خود قرار دهد. بوي گلاب كه در فضا مي پيچد در اكثر مواقع، به عنوان خواب آوري قوي عمل مي كند. خوردن نصف استكان گلاب، نيم ساعت قبل از خواب، براي بيماراني كه مشكل پيچيده تري دارند بسيار مناسب است. راه ساده ديگر، نوشيدن يك استكان از مخلوط عرق طارونه و بهارنارنج، نيم ساعت قبل از خواب مي باشد. عرق هايي مثل اسطوخدوس و سنبل طيب نيز مي توانند گزينه هاي مناسبي باشند.

۴- اگر بيمار علايم غلظت خون دارد؛ حتما نسبت به حجامت اقدام كند. با توجّه به اثرات گسترده حجامت، توصيه بنده به اين بيماران اين است كه اگر علايم غلبه واضح بلغم ندارند، در هر صورت حدّاقل يك بار حجامت را امتحان كنند.

 

۵- اكثر اين بيماران بهتر است مقدار مصرف غذاهايي كه طبع گرمي دارند را افزايش دهند(به جز بيماراني كه طبع گرمي دارند و اكثراً غلظت خون، عامل اصلي مشكل آنهاست).

 

۶- نسبت به تجويز مكمل هاي غذايي براي بيماران اقدام كنيد:

 

۱- ۶- پودر كلسيم: همه اين گونه بيماران، بهتر است پوست تخم مرغ هاي خام مصرفي را دور نيندازند؛ بلكه آنها را شسته، خشك كرده آسياب كنند و روزي يك يا دو بار، نصف قاشق چايخوري از اين پودر را با كمي عسل مخلوط نموده روي زبان ريخته ببلعند. اين دارو در رفع خستگي و كاهش كوفتگي و دردهاي اسكلتي عضلاني، دارويي كم نظير است.

۲- ۶- جوانه گندم: به همه بيماراني كه از خستگي و كوفتگي بدن رنج مي برند، توصيه مي كنم كه روزي يك قاشق مربّاخوري پودر جوانه گندم(يا ۵-۴ قاشق جوانه گندم تازه) را به هر نحوي كه مايلند؛ مصرف كنند.

 

۳- ۶- مصرف روزي دو سه ليوان شربت «آب عسل» خنك كه به آن مقداري آب ليمو ترش تازه نيز اضافه شده باشد، اثر درماني فوق العاده اي خواهد داشت.

 

براي خوردن آب عسل دو شيوه را پيشنهاد مي كنيم:

 

الف- مقدار دلخواهي عسل را در آب حل كنيد(حدّاقل يك قاشق غذاخوري در يك ليوان آب). سپس مقداري آب ليموترش تازه(و نه آبليمو) به آن اضافه كنيد و پس از خنك شدن آن در يخچال( و نه خنك كردن آن با يخ) اين نوشيدني بسيار گوارا و لذيذ را به آرامي و جرعه جرعه ميل نماييد.

 

توصيه اينجانب به تمام افراد سالم و بيمار آن است كه از اين نوشيدني شفابخش غافل نشويد. آب ليموترش تازه علاوه بر ايجاد طعمي بسيار دلنشين، داراي خواصّ دارويي فراواني بوده ضمن جلوگيري از ترش شدن محلول آب عسل، با ايجاد تعادل نسبي در طبع نوشيدني، باعث مي شود كه تقريبا تمامي افراد با هر مزاجي قادر به استفاده از اين دارو باشند. توصيه ما به افراد كم خون آن است كه روزي دو يا سه ليوان از اين شربت گوارا را نوش جان كنند و در مدّت كوتاهي شاهد آثار شفابخش آن باشند.

 

ب- يك روش بسيار موثّر در درمان كم خوني به ويژه در طب سنتي آن است كه يك قسمت عسل را با پنج تا هفت قسمت آب و چند قطعه دارچين نكوبيده، آرام بجوشانيم تا آب آن نصف شود و روزي دو سه ليوان مصرف كنيم. اين نوشيدني به ويژه در درمان كم خوني افراد بلغمي(افراد سردمزاج و رطوبتي) بسيار موثّر است و در صورت تداوم مصرف، علاوه بر درمان كم خوني، در كاهش وزن اين گونه افراد نيز موثّر است. افزودن آب ليموترش تازه به اين نوع آب عسل نيز مي تواند مطلوب باشد.

نكته ويژه: خستگي يكي از علايم شايع در بيماران تالاسميك است. پس از رفع ساير عوامل زمينه اي، مصرف طولاني مدت جوانه گندم و آب عسل، يك راه بسيار ساده و عالي براي درمان خستگي اين بيماران است.

 

۷- گاهي مواقع، با عوض كردن تشك خوابي كه محتوي پنبه يا مواد مصنوعي است و استفاده از تشك محتوي پشم به راحتي مي توان خستگي را در بيماري كه به علت مصرف غذاهاي سردي بخش يا تجمع بلغم در بدن دچار خستگي است رفع كرد.

 

تاثير آب عسل بر بدن٬ خستگي٬ خستگي بدن٬ خستگي دائم بدن٬ داروهاي ضد افسردگي٬ درمان خستگي دائم بدن٬ درمان خستگي دائم بدن با طب سنتي٬ عفونتهاي مزمن٬ علل خستگي مزمن٬ عوارض بلغم بالا٬ عوارض غلظت خون٬ عوارض كم خوابي٬ عوارض يبوست٬ كم خوابي٬ كمبود فعاليت بدني


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۰:۱۷ توسط:وي پك موضوع:

مراقبتهاي پس از زايمان در طب سنتي

مراقبتهاي پس از زايمان

مشكلات پس از زايمان، در بين زنان امروزي بسيار رايج است و يكي از علل اصلي مراجعات طبّي را در ماهها و حتّي سالهاي پس از زايمان تشكيل مي دهد. ريزش مو، افسردگي، بي نظمي هاي قاعدگي، كمر درد، كاهش ميل جنسي، كمبود شير و ... بعضي از اين مشكلات هستند. نكته جالب اين است كه اين مشكلات به ظاهر جدّي، با رعايت نكات ساده در مراقبتهاي پس از زايمان، قابل پيشگيري هستند؛ نكاتي كه زنان قديمي خود را ملزم به اجراي آنها مي ديدند؛ اما پزشكان و همچنين بانوان امروزي، بيشتر به ديد امور خرافي به آنها مي نگرند. تجربه چند سال گذشته به من ثابت كرده است كه انجام اين اقدامات ساده، تقريباً تمامي مشكلات پس از زايمان را رفع خواهند كرد. در سري مقالات « مراقبت هاي پس از زايمان» به اين موضوع خواهيم پرداخت.

دستورات عمومي

 

استراحت

بسياري از زنان تازه زا فكر مي كنند به صرف اينكه در خود مشكل خاصّي احساس نمي كنند، مي توانند بلافاصله پس از زايمان به زندگي عادي برگردند. اين تصوّر، اشتباه است. توصيه ما اين است كه اين بانوان محترم، مثل مادران و مادربزرگ هاي خود، تا ۱۰ روز، استراحت نسبي(و نه مطلق) داشته باشند و طبق رسوم قديم، انجام كارهاي خانه را به همسر و خويشاوندان نزديك بسپرند. اين ۱۰ روز فرصت مناسبي است براي بدن براي بازيابي توان از دست رفته و آمادگي بازگشت به زندگي عادّي. بانواني كه زايمان سختي را تجربه كرده اند بهتر است اين مدّت را چند روزي افزايش دهند. پس از اين دوره استراحت هم مطلوب آن است كه تا پايان دوره نفاس، رفتار زن تازه زا مانند زمان پريود خود باشد؛ يعني در مورد خوردن غذاهاي سردي بخش احتياط كند؛ از كار و فعّاليت خسته كننده پرهيز كند و تا حدّ امكان از تماس با آب و رطوبت خودداري كند.

[caption id="attachment_968" align="alignnone" width="300"] استراحت پس از زايمان[/caption]

 

تغذيه

- در طول ۱۰ روز اول زايمان، حتّي المقدور از غذاهاي مقوّي و پر انرژي استفاده شود. به ويژه سعي شود روغن زرد(روغن حيواني يا روغن پاك)، يكي از پايه هاي اساسي غذاهاي وي باشد.

 

- بهتر است حدّاقل ۱۰ روز، در وعده صبحانه، زن تازه زا، از نيمرو يا خاگينه كه با تخم مرغ خانگي و روغن زرد تهيه شده باشد، استفاده نمايد.

 

- آب عسل: آب عسل يكي از بهترين خوراكي ها براي بازيابي قواي جسمي، جلوگيري از كم خوني و نيز تامين شير كافي در مادران تازه زاست. توصيه ما به اين بانوان آن است كه در دو سه هفته اوّل پس از زايمان روزي ۴-۳ ليوان و پس از آن تا پايان دوران شيردهي روزي ۲-۱ ليوان آب عسل مصرف كنند. براي درست كردن آب عسل، يك تا يك و نيم قاشق غذاخوري عسل را در يك ليوان آب حل كنيد و كمي آب ليموترش تازه به آن اضافه كرده و جرعه جرعه ميل كنيد. بودن آب ليموترش در اين معجون خوش طعم، از ترش شدن آن جلوگيري مي كند و لذا تا چند روز در يخچال قابل نگهداري است.

- جوانه گندم: مصرف جوانه گندم يكي از بهترين راه ها براي تنظيم كاركرد تخمدان ها و ايجاد تعادل هورموني، افزايش شير و جلوگيري از افسردگي پس از زايمان است. اگر از جوانه گندم تازه استفاده مي كنيد روزي ۵-۴ قاشق غذاخوري و اگر از پودر آن استفاده مي كنيد روزي يك قاشق مربّاخوري به هر نحو كه دوست داريد مصرف كنيد و اين كار را تا پايان دوران شيردهي ادامه دهيد.

- كاچي: كاچي يك غذا- داروي فوق العاده است كه در فرهنگ سنّتي ايران، براي بازتواني زنان تازه زا طرّاحي شده است. به جهت آن كه در زندگي امروزي، عملا كاچي به فراموشي سپرده شده است دستور تهيه آن را برايتان ذكر مي كنيم. البته طبيعتا در مناطق مختلف ايران، ممكن است دستورات متنوّعي براي تهيه كاچي وجود داشته باشد كه مي توانيد آنها را از بانوان قديمي تر  فاميل بياموزيد.

طرز تهيه كاچي: ابتدا آرد برنج را در يك ظرف ريخته و آن را با شعله ملايم تفت مي دهيم تا از حالت سفيدي در آمده، به صورت طلايي مايل به قهوه اي در بيآيد. بعد از طلايي شدن آرد، روغن حيواني را به آن اضافه مي كنيم و آرد را در روغن سرخ مي كنيم(با شعله كم). بعد از سرخ شدن آرد، ادويه كاچي را به مقدار لازم به آرد سرخ شده اضافه مي كنيم و خوب به هم مي زنيم. بعد از ريختن ادويه و هم زدن آن، بلافاصله شربت قوام آمده كاچي( كه شامل نبات و آب مي باشد) را به مواد اضافه مي كنيم و هم زدن مواد را ادامه مي دهيم تا زماني كه اين كاچي قوامي پيدا كند كه نه شل باشد و نه سفت؛ درواقع، كاچي بايد مثل سوپ حالتي روان داشته باشد.البته اگر بتوانيد شربت را با شكر سرخ يا عسل قوام بياوريد خيلي بهتر است.

 

ادويه كاچي: زيره سياه، زيره سبز، زنيان و باديان(رازيانه)، هر كدام يك سير(۷۵ گرم)؛ مغز قرص كمر، ۲ عدد؛ ناخنك، ۴۰ گرم؛ زردچوبه، يك قاشق غذاخوري؛ دارچين، زنجبيل و زعفران، به مقدار دلخواه.

 

گذاشتن قرص كمر

گذاشتن قرص كمر از رسوم بسيار عالي است كه تقريباً به فراموشي سپرده شده است. اثر اين كار به زبان طبّ سنتي، « سفت كردن كمر» و به زبان طبّ امروزي، « بازتواني رحم و تخمدانها » است كه مي تواند از بسياري از اثرات منفي ناشي از بارداري و زايمان را پيشگيري كند. براي اين كار يك جفت قرص كمر نر و مادّه را روي شعله كم گاز قرار دهيد تا بتركند. مغز كرم رنگ آنها را خارج كرده با يك قاشق مربّاخوري آرد نخودخام و نصف قاشق مربّاخوري «مورد» آسياب كنيد. شب، قبل از خواب، اين پودر را با زرده تخم مرغ خانگي خمير كرده روي گودي كمر زن تازه زا بچسبانيد، سپس روي آن يك پلاستيك فريزر كشيده كمر را ببنديد. اين كار را هر شب تا ۱۰ شب تكرار كنيد. براي سهولت بيشتر از پودر قرص كمر كه در بعضي عطّاري ها موجود است استفاده كنيد. يعني پودر قرص كمر يك قسمت، آرد نخودخام يك قسمت و مورد نيم قسمت را با هم مخلوط كنيد. البته اگر ضمادي كه به اين ترتيب آماده مي شود را روي يك پارچه كرباس آب نديده گذاشته و روي كمر ببنديد؛ اثربخشي بيشتري خواهد داشت.

اين اقدام ساده با سفت كردن كمر زن تازه زا، اين اثرات را به دنبال خواهد داشت:

 

* تسريع بازگشت رحم و تخمدان به حالت عادّي و ايجاد آمادگي براي رابطه زناشويي.

 

* تنظيم كاركرد تخمدان و تنظيم سطح هورمون هاي زنانه.

 

* جلوگيري و درمان كمردردهاي پس از زايمان.

 

* جلوگيري از عفونت هاي پايدار رحمي.

 

* جلوگيري از ايجاد بي ميلي جنسي در زن تازه زا.

 

* جلوگيري از ريزش موي زن تازه زا.

 

* جلوگيري از ايجاد كيست تخمدان.

 

* جلوگيري از كم شدن شير.

 

* كمك موثّر در پيشگيري از مشكلات روحي و به ويژه افسردگي پس از زايمان(به دليل تنظيم عملكرد هورموني زن).

 

* كمك موثّر در پيشگيري از افتادگي رحم يا مثانه و عفونت هاي ادراري، بي اختيار ادراري و ... پس از زايمان.

 

* تسريع بازگشت قدرت باروري زن به حالت عادّي.

 

تامين كلسيم

يكي از مشكلات شايع بانوان امروزي پس از زايمان، تسريع روند پوكي استخوان است؛ به نحوي كه بسياري از آنها تا مدّتها با دردهاي استخواني دست و پنجه نرم مي كنند. علّت اصلي اين امر همان ايجاد اختلالات هورموني و كاهش سطح هورمون هاي زنانه است كه با رعايت دستورات فوق از آن پيشگيري مي شود؛ امّا از آنجا كه با اقدامي ساده مي توان راه را بر اين مشكل بست، به شما توصيه مي كنيم اين دستور ساده را اجرا كنيد:

 

پوست تخم مرغ هاي مصرفي خود را دور نريزيد؛ آنها را شسته، خشك و آسياب نموده روزي نصف قاشق چايخوري از آن را با كمي عسل مخلوط كرده روي زبان خود ريخته قورت دهيد. بهتر است اين كار را تا پايان دوران شيردهي ادامه دهيد. اين تركيب بسيار موثّر علاوه بر جلوگيري از پوكي استخوان، در جلوگيري از ريزش مو و افزايش شير هم بسيار موثّر است. براي سهولت مصرف مي توانيد پودر پوست تخم مرغ را با كمي عسل مخلوط كنيد و خميري سفت آماده كنيد و روزي ۳-۲ بار هر بار به اندازه يك نخود از آن را به شكل قرص در آورده ميل كنيد. راه ديگر آن است كه روزي نصف قاشق چايخوري از اين پودر را در نصف استكان آبليمو ريخته پس از ۵-۴ ساعت آن را صاف كرده به تدريج ميل كنيد. بهره مندي از آفتاب، فعّاليت بدني مناسب، پرهيز از مصرف چاي و نوشابه و كشيدن سيگار، استفاده از كشك، كره محلّي، روغن زرد، مغز بادام خام و خرما هم به حلّ اين مشكل كمك خواهند كرد.

تنظيم سطح هورمون هاي زنانه

با رعايت دستورات فوق كمتر پيش مي آيد كه اختلالات هورموني جدّي در زن تازه زا به وجود آيد. وجود مشكلاتي مانند ريزش مو، كاهش ميل جنسي، ترشّحات پايدار واژينال، ادامه خونريزي نفاس، كمر درد، كمبود شير، خشكي واژن، پير شدن ظاهري پوست و ... مي توانند ما را به وجود اختلال هورموني در يك زن شيرده مشكوك كنند. در اين حالت ها حتّي اگر نتايج آزمايشگاهي هم طبيعي باشند بايد نسبت به درمان اقدام كرد. البته با توجّه به شيوع بسيار زياد اين مشكلات در زنان امروزي، توصيه ما آن است كه همه بانوان تازه زا اين دستورات را اجرا كنند:

 

۱- رازيانه: ساده ترين راه، استفاده از رازيانه است. رازيانه(يا همان باديان) يكي از بهترين داروها براي افزايش و تنظيم سطح هورمونهاي زنانه است.

 

روش هاي استفاده:

 

- عرق رازيانه، شبي نصف استكان.

 

- آسياب كرده مخلوط مساوي تخم رازيانه و نبات؛ روزي يك قاشق چايخوري.

 

- دم كرده يا جوشانده تخم رازيانه(يك قاشق مربّاخوري)؛ روزي يك بار.

 

اگر خونريزي نفاس كم است مي توان مصرف رازيانه را در همين دوران شروع كرد؛ امّا اگر خونريزي زياد است يا با مصرف رازيانه زياد مي شود مصرف آن بايد تا پايان اين دوره به تاخير بيفتد. توصيه اين است كه حدّاقل ۴-۳ ماه مصرف رازيانه را ادامه دهيد. نكته جالب اين كه قديمي ها هم با توجّه به اهمّيت رازيانه آن را يكي از اجزاي اصلي ادويه كاچي قرار داده اند.

۲- بدل هاي رازيانه:

 

- بومادران جايگزين مناسبي براي رازيانه است. از آنجا كه گياه بومادران تلخ مزّه است بهتر است از عرق آن استفاده كرد.

 

- تخم شويد: استفاده از آن مشابه تخم رازيانه است.

 

كم خوني

يكي از عوارض شايع پس از زايمان، كم خوني است. اين مشكل در بانواني كه از قبل و در دوران بارداري دچار كم خوني بوده اند؛ در زمان زايمان خون زيادي از دست داده اند يا دچار خونريزي شديد دوران نفاس هستند بيشتر ديده مي شود. كم خوني به تمام معنا يك «امّ الامراض» است و در دوران پس از زايمان نيز مي تواند تمامي عوارض و مشكلات رايج اين دوران را به وجود بياورد يا تشديد كند. با اين حال براي درمان كم خوني اين دوران نياز به توصيه جديدي نيست و توصيه هاي فوق الذّكر - و به ويژه مصرف آب عسل - براي درمان آن كفايت مي كنند

 

كمردرد

كمردرد پس از زايمان از عوارض شايع اين دوران است. مهمترين دليل اين مساله سست شدن كمر زن طيّ فرآيند زايمان است. كمبود كلسيم، كم خوني و مشكلات هورموني اين مشكل را تشديد مي كنند. درمان اين عارضه، ساده است:

 

- گذاشتن قرص كمر كه شرح آن در بالا گذشت؛ بهترين راه درمان كمردردهاي پس از زايمان است.

 

- ماساژ كمر با روغن هاي گرم مثل روغن زيتون تصفيه نشده، سياهدانه، بادام تلخ، هسته قيسي، كرچك، كنجد و ....

 

- بستن كمر به خصوص با شال پشمي.

 

- بادكش گذاشتن محلّ درد.

 

- حرارت دادن به كمر با آجرداغ، حوله داغ، كيسه آب گرم و ....

 

نكته: كمردردهايي كه به دليل بيحسّي نخاعي به هنگام زايمان در بانوان ايجاد مي شوند هم به روش هاي فوق درمان مي شوند.

 

تذكّر مهم: براي درمان كمردرد پس از زايمان به هيچ وجه نبايد اقدام به حجامت گودي كمر(ساكرال) كرد.

 

خستگي

خستگي دايم، تمايل زياد به خواب، احساس كوفتگي و مانند آن اگر پس از يكي دو هفته اوّل زايمان تداوم پيدا كنند مي توانند نشانه هايي به نفع وجود كم خوني، مشكل هورموني، غلبه سردي بر بدن يا وجود افسردگي پس از زايمان باشند. رعايت دستورات فوق و به ويژه مصرف آب عسل و جوانه گندم و نيز مصرف بيشتر غذاهاي گرمي بخش، اين مشكل را به راحتي حل مي كند.

ريزش مو

ريزش مو از مشكلات شايع پس از زايمان است. علّت اصلي آن، مشكلات هورموني، كم خوني و كمبود كلسيم است. درمان اين مشكل، ساده و به شرح ذيل است:

 

- مصرف آب عسل، جوانه گندم، پودر پوست تخم مرغ و رازيانه.

 

با چهار اقدام فوق، معمولاً مشكل حل مي شود؛ امّا مي توان از اقدامات تكميلي ذيل هم بهره گرفت:

 

- ماساژ بن موها با روغن بادام تلخ يا سياهدانه يا روغن هاي مشابه؛ روزي يك بار.

 

- استفاده از صابون هاي محلّي و سنّتي به جاي شامپو.

 

- استفاده از داروهاي تقويت كننده مو:

 

براي نمونه مي توان به اين داروها اشاره كرد:

 

داروهاي خنك: سدر، مورد، حنا، گل سرشور، خطمي، قهوه سر، گل ريواس و ....

 

داروهاي گرم: آرد نخودخام، آويشن، بابونه، مغزهاي خام(پسته، بادام، فندق و ....) و ....

 

داروهاي فوق به تنهايي هم قابل استفاده هستند؛ امّا بهتر است مخلوطي از چند تاي آنها را انتخاب و كاملاً آسياب كنيد و هفته اي ۲-۱ شب مقداري از آن را با زرده تخم مرغ خانگي خمير و روي پوست سر خود بماليد و ببنديد و صبح، سر خود را بشوييد. اگر با استفاده از اين داروها احساس حرارت يا خارش در سر داشتيد، داروهاي خنك را بيشتر كنيد و بالعكس.

 

خونريزي شديد يا ادامه خونريزي نفاس

اگرچه با رعايت دستورات فوق كمتر شاهد بروز اين مساله خواهيد بود؛ امّا در صورت مواجه شدن با اين مشكل - كه عمدتاً ناشي از اختلالات هورموني است - اقدامات ساده ذيل را انجام دهيد:

 

- ابتدا با مراجعه به پزشك يا ماما مطمين شويد كه خونريزي، ناشي از مسايل موضعي مثل زخم ها و پارگي هاي واژن و رحم نيست.

 

- در صورت اطمينان از مساله فوق، با انجام يكي از اين دستورات ساده، خونريزي را متوقّف كنيد:

 

* روزي ۳ بار و هر بار يك استكان عرق خارشتر مصرف كنيد.

 

* عدس را آسياب كرده و تفت دهيد(منظور، بو دادن آرد عدس است؛ مثل بو دادن آرد براي تهيه حلوا). آرد بو داده عدس را روزي ۳ بار و هر بار يك قاشق چايخوري ميل كنيد.

 

* تره خام را شسته و آب گيري كنيد. روزي ۳ بار و هر بار نصف استكان آب تره خام را تا قطع خونريزي مصرف كنيد. من به شخصه تا كنون دارويي را قوي تر از آب تره خام براي قطع انواع خونريزي ها در هر جاي بدن نديده ام. اگر با خوردن اين داروي كمي بدمزّه مشكلي نداريد از ابتدا همين گزينه را انتخاب كنيد.

 

آب عسل٬ بومادران٬ پس از زايمان٬ تامين كلسيم٬ تخم شويد٬ تغذيه پس از زايمان٬ تنظيم سطح هورمون هاي زنانه٬ جوانه گندم٬ خواص بومادران٬ خواص رازيانه٬ خواص عرق رازيانه٬ خونريزي شديد٬ درمان خونريزي شديد٬ درمان خونريزي شديد پس از زايمان٬ درمان كم خوني٬ درمان كم خوني در طب سنتي٬ رازيانه٬ زايمان٬ سزارين٬ طب سنتي٬ طرز تهيه كاچي٬ عرق رازيانه٬ فوايد تخم شويد٬ قرص كمر٬ كاچي٬ كلسيم٬ كم خوني٬ مراقبت هاي پس از زايمان٬ مراقبتهاي پس از زايمان در طب سنتي٬ هورمون هاي زنانه

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۲۴:۵۳ توسط:وي پك موضوع: