جعبه

آرامش و خواب راحت با تركيب اين عرقيات گياهي در طب سنتي

آرامش و خواب راحت با تركيب اين عرقيات گياهي در طب سنتي

وقتي صجبت از عرقيات به ميان مي آيد شايد خيلي ها به ياد عرقياتي مانند : بيدمشك، نسترن ، نعناء و كاسني مي افتند. امروزه شركت هاي بسياري مشغول تهيه عرقيات از بيش از ۱۰۰ نوع گياه دارويي هستند كه بسياري از آنها به صورت تركيبي در طب سنتي مورد استفاده قرار گرفته و بسياري از آنها به سادگي در منازل، محل كار و در ميهماني ها جايگزين انواع نوشيدني هاي غير طبيعي و مضر شده اند، اين امر نشان از آگاهي افراد از خواص درماني و همچنين آشنايي در مورد نوشيدني هاي صنعتي و مضرات آنها است . عرقيات مي توانند تا حد زيادي عوارض ناشي از بيماري‌هاي مختلف را تقليل يا بهبود بخشند. اين عرقيات اگرچه در مقايسه با داروهاي شيميايي اثرات آرام‌تر و كندتري دارند، ولي بيش از اين داروها قابل اعتمادند و بيماري‌ را از درون تحت تاثير قرار مي‌دهند، نكته ديگري كه بايد به آن اشاره كرد اين است كه عرقيات گياهي به دليل طبيعي بودن با هم تداخلي ايجاد نمي‌كنند، ولي برخي از آنها با داروهاي شيميايي تداخل اندكي نشان مي‌دهند كه بايد مصرف همزمان آنها را با پزشك طب سنتي در ميان گذاشت.

[caption id="attachment_1456" align="alignnone" width="300"] عرقيجات گياهي[/caption]

 نكاتي در مورد توليد عرقيات:

در واقع عرقيات نوع ضعيف شده اسانس‌ها هستند، چرا كه در هنگام تهيه از آب بيشتري در آنها استفاده مي‌شود تا براي مصارف خانگي و دارويي رقيق‌تر شوند. اين عرقيات زماني بيشترين اثر را دارند كه به طور كامل در آب پراكنده شده و به اصطلاح دو‌آتشه و استاندارد شوند. هرچه مقدار آب به كار رفته در عرقيات بيشتر باشد ، محصول اثرگذاري ضعيف‌تري داشته كه اين خود نشان‌دهنده كيفيت پايين و تقلبي بودن آ‌ن است. نظر به اين كه اين روزها با گرم شدن تدريجي هوا احتمال دارد خستگي، تندخويي، ضعف اعصاب، آشفتگي و بي‌قراري بخصوص در افرادي كه به مدت طولاني در خارج از منزل به سر مي‌برند ايجاد شود، در اين مطلب ليستي از بهترين عرقيات گياهي آرمش بخش و نشاط آور آماده كرده ايم كه اين عرقيات با تحريك مغز و ترشح انتقال دهنده هاي عصبي و كاهش استرس موجب حالات رواني خاصي مانند : احساس سلامت، سرخوشي، خوشنودي و خرسندي ، نشاط و آرامش مي شوند را به شما توصيه مي كنيم.

گلاب : گلاب به نوعي ملكه عرقيات است و طرفدارن فراواني در تمام نقاط دنيا دارد، دليل معروف شدنش يكي عطر فوق العاده و ديگري خواص درماني بي نظيرش از جمله : درمان افسردگي ، تقويت قواي جنسي ، تقويت قلب و اعصاب است كه باعث شده در تمام مراسمات حضور داشته باشد و باعث نشاط بخشيدن شود.

[caption id="attachment_1457" align="alignnone" width="300"] گلاب[/caption]

عرق بهارنارنج : بهارنارنج يكي ديگر از نام آشناترين گياهان دارويي است كه تقريباً عرق اين گياه را در بسياري خانه ها مي توان يافت، بسياري خانواده ها در تابستان كام خود را با شربت عرق بهارنارنج شيرين مي كنند كه علاوه عطر فراوان ، آرام بخش و نشاط آور بودنش براي درمان نفخ معده نيز مورد استفاده قرار ميگريد.

[caption id="attachment_1458" align="alignnone" width="300"] عرق بهار نارنج[/caption]

 

عرق بيدمشك : شايد تا به حال نام چاي بيدمشك را شنيده باشيد!؟ عطر بي نظير اين چاي خوش عطر به دليل قرار دادن بيدمشك تازه در ميان چاي خشك است كه باعث شده چاي عطر و طعم ديگري براي شما داشته باشد، بيد مشك يكي ديگر از آشنايان قديمي است كه بسياري از مادربزرگ ها هنوز چاي خوش عطر خود را با استفاده از عطر خوش بيدمشك و در صورتي كه در دسترشان نباشد با عرق بيدمشك معطر و صرف مي كنند، اين عرق نيز داراي خواص آرامش بخش قلب ، تقويت معده ، خونساز ، مسكن بسياري از دردهاي مفصلي و بسياري از سردردهاي عصبي است.

[caption id="attachment_1459" align="alignnone" width="300"] عرق بيدمشك[/caption]

عرق نسترن : شربت عرق نسترن در تابستان يكي از مفرح ترين ، خوش عطر ترين و نشاط آورترين شربت هاي طبيعي است، اگر زماني احساس خستگي داريد كافي است شربت عرق نسترن را امتحان كنيد تا شاهد عطر و طعم بي نظير اين شربت در يك روز گرم تابستاني باشيد و اينكه چگونه يك ليوان شربت آرامش را به خانه و ندگي شما مي آورد.
عرق بادرنجبويه : اگر دچار حساسيت هاي فصلي هستيد و به دنبال داروي مناسبي مي گرديد كه هم بي ضرر و هم موثر باشد بي شك عرق بادرنجبويه يكي از بهترين ها در كاهش و درمان علائم حساسيت هاي فصلي است ، البته بايد گفت در كنار اين خاصيت خواص درماني مانند : آرامبخش اعصاب و خواب ، تقويت معده ، ضد نفخ ، ضد خستگي هاي روحي ، ضد درد مفاصل ، برونشيت و تشنج نيز دارد.

عرق تارونه : عرق تارونه از بوي خرما يا غلاف هاي گل ها و شكوفه هاي نخل بدست مي آيد كه عطر فوق العاده با تاثير عالي بر آرامش سيستم عصبي باعث خوابي راحت و آرام شده و همچنين در درمان رماتيسم و درد مفاصل موثر مي باشد.

تركيب عرق تارونه و بادرنجبويه : تركيب اين دو عرق داراي خواص درماني فوق العاده اي از جمله :  آرامش بخشيدن به اعصاب، تقويت قلب و تاثير فوق العاده اي در كاهش علائم حساسيت هاي فصلي و همچنين تاثير بي نظير بر روي آرامش و خواب اشاره كرد كه مي توان حتي در ميهماني ها نيز به جاي شربت هاي مختلف از اين تركيب بهره برد، اين تركيب عطر و طعمي فوق العاده دارد.

عرق بابونه : همانطور كه از نام آن پيداست از گلهاي گياه شفابخش بابونه تهيه مي شود كه داراي خواص درماني بي شماري است از جمله اين خواص درماني : نيرو بخش ، اشتها آور ، آرامبخش و ضد تب هنگام دندانبندي كودكان ، صفرا بر ، درمان درد گلو ، مفيد در تسكين سر درد ميگرني و آرامش اعصاب ، مفيد در درمان زخم معده ، تبهاي بلغمي و عفونت هاي دردناك را تسكين ميدهد و اختلالات قاعدگي و دردناك را منظم ميكند.

[caption id="attachment_1460" align="alignnone" width="280"] عرق بابونه[/caption]

عرق گاوزبان : گل گاوزبان يكي از عجايب طبيعت سلسله جبار البرز و دماوند است، دمنوش اين گياه يكي از قديمي ترين و پر طرفدارترين دمنوش هاي گياهي در ميان افرادي است كه بنا به دلائلي دچار كم خوني و فشارخون پايين هستند، معمولا اين افراد از ضعف ، بي حالي و گاهي سرگيجه شكايت دارند. از طرفي تهيه دمنوش براي برخي افراد در موقيعتهايي مانند : زمان رانندگي ، محل كار و… بسيار مشكل بوده و نيازمند به موردي كه به صورتي آماده باشد هستند، عرق گاوزبان نيز همان خواص درماني اين گياه را داراست .

[caption id="attachment_1461" align="alignnone" width="300"] عرق گل گاو زبان[/caption]

عرق سنبل الطيب : عرق سنبل الطيب از ريشه گياه سنبل الطيب تهيه مي شود و داراي خواص درماني بيشماري از جمله : درمان بي خوابي و كم خوابي ، مقوي قلب و اعصاب ، مفيد در كاهش استرس و اضطراب ، ضد تشنج و محرك، مسكن، باد شكن و ضد عفوني كننده بدن است.

عرق اسطوخودوس : بايد گفت تمام گياهان دارويي به نوعي داروخانه اي از دل طبيعت هستند،گياه اسطخودوس يكي از بهترين مسكن هاي درد ، تقويت كننده هاي اعصاب و يكي از بهترين ضد عفوني كننده هاي طبيعي است كه در دسته گياهان دارويي جاي دارد، اين گياه خواص درماني بي شماري از جمله : تقويت كننده اعصاب، معالج برونشيت وزكام، پايين آورنده تب و نيروبخش، ضد تشنج وصرع درمان بيماريهاي عصبي، مفيد جهت رفع انواع سردرد، سرگيجه، لرزش بدن، عصبانيت، مفيد در درمان ضربه هاي مغزي و فراموشي، درمان نقرس، خواب آور، رفع عفونت مجاري تنفس و گريپ دارد .

روش مصرف :

مي توان عرقيات را به صورت دو تايي و يا سه تايي و با نسبت مساوي با هم مخلوط كرد. براي مصرف كافي است به ميزان يك فنجان از عرق مورد نظر را به صورت تنها و يا به صورت تركيب در نظر گرفته شده با يك ليوان آبسرد مخلوط يك قاشق غذاخوري عسل را به عنوان شيرين كننده اضافه و ميل نمود.

نكات مهم

بهترين زمان مصرف عرقيات به صورت تركيب صبح ها قبل از نماز و شبها قبل از رقتن به رختخواب است.
از گلاب مي توان به صورت هاي مختلفي استفاده كرد هم به صورت مخلوط با آب و هم به صورت شريت ، يكي از اين روش ها اضافه كردن يك سر بطري گلاب به بطري آب است كه عطر و بوي خاصي به آب مي دهد.
در مصرف عرقيات هم مانند ديگر مواد غذايي و يا دارويي نبايد زياده روي كرد

[caption id="attachment_1464" align="alignnone" width="300"] عرقيجات گياهي آرامبخشآرامش٬ آرامش و خواب راحت٬ آرامش و خواب راحت با تركيب اين عرقيات گياهي در طب سنتي٬ تاثير عرقيات گياهي بر خواب٬ تاثير عرقيجات گياهي بر خواب٬ تركيب عرقيات گياهي٬ خواب راحت٬ خواب راحت با عرقيات كياهي٬ عرق گياهي٬ عرقيات گياهي٬ عرقيجات گياهي[/caption]


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۰:۱۲ توسط:وي پك موضوع:

درمان گزيدگي حشرات با طب سنتي

 درمان گزيدگي حشرات با طب سنتي

با آمدن فصل گرما انواع و اقسام پشه و حشرات موذي از راه مي رسند تا دمار از روزگارمان در بياورند. نيش اين حشرات بسيار آزار دهنده هست اما راهكارهاي طب سنتي كه در اين مطلب آورده ايم مي توانند خارش و سوزش حاصل از نيش پشه را تسكين دهد.


بلغور جو
اين ماده حاوي تركيب هاي خاصي با ويژگي ضدتحريك و سوزش است و به همين دليل مي تواند خارش و ورم ناشي از گزيدگي را از بين ببرد. تهيه خمير بلغور جو از طريق تركيب آن با آب و قراردادن آن روي محل گزيدگي به مدت 10 دقيقه شفابخش خواهدبود.

[caption id="attachment_1414" align="alignnone" width="300"] بلغور جو[/caption]

جوش شيرين
از جوش شيرين كه تقريبا در تمامي خانه ها وجود دارد، مي توان براي موارد متعددي از شيريني پزي گرفته تا تميز كردن لوله فاضلاب استفاده كرد. اين ماده همچنين يك روش درماني براي درمان عوارض پشه گزيدگي به حساب مي آيد.
با مخلوط كردن جوش شيرين و سركه، خميري درست كنيد و اين ماده خميري شكل را روي نقاطي كه پشه نيش زده بماليد. اين خمير اثر سمي ماده اي را كه پشه با نيش خود وارد بدن كرده است، خنثي مي كند و به زودي خارش آن بهبود مي يابد. بعد از آنكه اين ماده خيري خشك شد بهبود گزش پشه تسريع مي شود.

[caption id="attachment_1415" align="alignnone" width="300"] جوش شيرين[/caption]

قراردادن يخ
دماي سرد، كاهش دهنده التهاب است. سرما همچنين با بي حس كردن پوست مي تواند براي مدت زمان كوتاهي اثرات خارش را از بين ببرد. براي تسكين پشه گزيدگي مي توان كيسه حاوي يخ خرد شده را روي محل گزيدگي قرار داد اما از آنجايي كه ممكن است به پوست آسيب برساند، نبايد مدت زمان طولاني آن را روي پوست قرار داد.


سركه سفيد
سركه سفيد نه تنها يك پاك كننده طبيعي است بلكه به عنوان تسكين دهنده خارش و ضدعفوني كننده در گزش پشه استفاده مي شود. يك پنبه را به سركه آغشته كنيد و به نرمي روي قسمتي از پوست كه دچار گزش پشه شده بماليد و اثر آن را پس از چند لحظه مشاهده كنيد.
اگرچه استفاده از سركه به بهبود و كم شدن درد و خارش كمك شاياني مي كند، اما استفاده از سركه براي پوست هاي حساس توصيه نمي شود، چون اين نوع پوست ها را دچار التهاب مي كند.سركه سفيد يك پاك كننده طبيعي است  و به عنوان تسكين دهنده خارش از آن استفاده مي شود


عسل
اين ماده داراي خواص ضدالتهابي و آنتي باكتريال است. استفاده از اين ماده شيرين يكي از رايج ترين روش هاي درماني خانگي است. عسل از سابقه اي چندصد ساله در دانش پزشكي برخوردار است و براي درمان گزيدگي ها و بيماري هاي مختلف كاركردهاي متعددي دارد. قرار دادن يك قطره كوچك از عسل در محل گزيدگي خارش ناشي از آن را تسكين مي دهد.


پوست موز
پوست موز مي تواند در درمان گزش پشه موثر باشد. اين ويژگي به خاطر وجود مقادير زيادي پتاسيم و آنتي اكسيدان هاي مختلف در پوست موز است. اين عناصر هم در موز و هم در پوست موز وجود دارد، اما استفاده از پوست آن بهتر جواب مي دهد. براي كاهش درد ناشي از گزش پشه كافي است، قسمت داخلي پوست موز را روي منطقه مورد نظر بگذاريد تا تاثير كند.


آلوئه ورا
از درمان هاي مهم خانگي براي بيماري هاي پوستي از جمله گزش پشه، استفاده از آلوئه ورا است. استفاده از آلوئه ورا، نه تنها خارش نيش پشه را تسكين مي دهد، بلكه سبب تسريع در بهبودي آن نيز مي شود. اين گياه علاوه بر كاربرد تزئيني، حاوي خواصي است كه در درمان بيماري هايي همچون پسوريازيس، تبخال و يبوست كاربرد دارد. همچنين ژال آلوئه ورا به دليل دارا بودن خواص ضدالتهابي به تسكين زخم هاي جزيي و عفونت هاي معمولي كمك مي كند.

از درمان هاي مهم خانگي براي بيماري هاي پوستي از جمله گزش پشه، استفاده از آلوئه ورا است

  حرارت و گرما
استفاده از كمپرس آب گرم يا دوش آب گرم مي تواند در تسكين درد ناشي از گزش پشه موثر باشد. گرما سبب خروج بزاق پشه از پوست و در كاهش درد بسيار موثر است.
اگرچه اين راه حل موقتي است، اما وقتي حس گرما به مغز منتقل شود، تا مدتي مغز با گرماي محل گزيده شده رو به رو مي شود و به فكر سرد كردن آن منطقه است و براي مدتي درد ناشي از گزيدگي را فراموش مي كند.


ريحان
نتايج بررسي ها حاكي از آن است كه اين سبزي حاوي تركيب هاي شيميايي است كه مي تواند در درمان خارش موثر باشد. براي بهره بردن از خواص اين سبزي بايد مقداري از ريحان خشك شده را داخل آب جوشاند و اين جوشانده را پس از سرد شدن روي پوست ماليد تا خارش ناشي از پشه گزيدگي را از بين ببرد.

ريحان حاوي تركيب هاي شيميايي است كه مي تواند در درمان خارش موثر باشد


خميردندان
استفاده از خميردندان سبب تسكين خارش مي شود. خارش پوست باعث گسترش سم به مناطق ديگر پوست و سبب افزايش خارش هاي بعدي مي شود.


ليمو
استفاده از ليمو نه تنها خارش را برطرف مي كند بلكه از بروز عفونت نيز جلوگيري مي كند. ليمو يك ضدعفوني كننده طبيعي است و به دليل داشتن آنتي اكسيدان به ترميم پوست سرعت مي بخشد. يك ليمو را ببريد و هسته هايش را خارج كنيد و آن را بر روي قسمت مورد نظر بگذاريد.


روغن درخت چاي

استفاده از اين روغن در مبارزه با عفونت بسيار موثر است و يك ضدالتهاب طبيعي محسوب مي شود. همچنين به ترميم پوست كمك شاياني مي كند. براي بهبود گزش پشه چند قطره از اين روغن را بر روي منطقه مورد نظر بريزيد. اگر پس از گزش پشه علائمي مانند درد و تب به همراه ورم شديد پوست را داشتيد، حتما به پزشك مراجعه كنيد.

 

درمان گزيدگي حشرات٬ درمان گزيدگي حشرات اطراف چشم٬ درمان گزيدگي حشرات اطراف لب٬ درمان گزيدگي حشرات با آلوئه ورا٬ درمان گزيدگي حشرات با پوست موز٬ درمان گزيدگي حشرات با جوش شيرين٬ درمان گزيدگي حشرات با سركه سفيد٬ درمان گزيدگي حشرات با طب سنتي٬ درمان گزيدگي حشرات با گياهان دارويي٬ درمان گزيدگي حشرات با يخ٬ درمان گزيدگي حشرات براي كودكان٬ درمان گزيدگي حشرات در منزل٬ درمان گزيدگي حشرات روي چشم٬ درمان گزيدگي حشرات سمي٬ گزيدگي حشرات


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۵۳:۱۷ توسط:وي پك موضوع:

روش هاي ساده براي از بين بردن واريس در طب سنتي

روش هاي ساده براي از بين بردن واريس در طب سنتي

 

تركيب هويج و سركه سيب خانگي براي درمان رگهاي واريسي

در طب سنتي تركيبي از سركه سيب و هويج يك كرم ضد التهابي ايجاد مي كند كه براي مقابله با رگ هاي واريسي با افزايش گردش خون، مناسب است.

مواد مورد نياز

يك عدد هويج متوسط

۱/۴ فنجان سركه سيب معادل ۶۲ ميلي ليتر

۵ قاشق غذاخوري آب معادل ۵۰ ميلي ليتر

طرز تهيه و استفاده

هويج را رنده كرده و با سركه سيب و آب تركيب كنيد.

اين تركيب را درون ظرف در دار ريخته و به مدت دو ساعت در يخچال قرار دهيد.

هر روز از اين كرم به مدت چهل دقيقه بر روي قسمتي كه واريس داريد بماليد.

[caption id="attachment_1429" align="alignnone" width="300"] تركيب سركه سيب و هويج[/caption]

درمان واريس با خاك رس و پياز

اين روش درماني  اندازه رگ هاي گشاد شده را كم ميكند و جريان خون را به حالت نرمال در مي آورد.بكاربردن اين محلول همچنين احساس سنگيني در پاها را كم ميكند.

مواد مورد نياز

دو قاشق غذا خوري از خاك رس دارويي معادل۲۰ گرم

آب 1 عدد پياز

آب نصف يك ليمو

طرز تهيه و استفاده

آب يك پياز را بگيريد و آن را با خاك رس به صورت خمير در بياوريد.

اين خمير را هر شب بر روي ناحيه واريس ماليده و آن را با پارچه باندپيچي كنيد.

روز بعد پاها را بعد از شستن خمير، با محلول آبليمو  ماساژ دهيد.

بعد از چند دقيقه پوست را شستشو دهيد.

اين درمان را سه بار در هفته تكرار كنيد.

درمان واريس با پماد سير

تركيب گوگرد با سير از عوامل مناسب براي رفع التهاب است كه به مقابله با رگ هاي واريسي كمك مي كنند. سير مي تواند گردش خون در پاها را سرعت ببخشد و براي مقابله با سفت شدن رگ ها، باعث دفع سموم از بدن شود.

مواد لازم

چهار دانه سير خام

۱/۴ فنجان الكل معادل ۶۲ ميلي ليتر

۱/۴ فنجان روغن زيتون معادل ۸۳ گرم

نحوه تهيه و استفاده

4 حبه سير را به صورت پوره در آوريد و با الكل به خوبي تركيب كنيد. بعد آن را در 1 ظرف شيشه اي در دار قرار دهيد.

بعد روغن زيتون را درون مخلوط ريخته و 10 اجازه دهيد در دماي اتاق بماند.

پس از ده دقيقه با اين كرم نواحي كه واريس دارند را به خوبي ماساژ دهيد.

بعد از پايان ماساژ، صبر كنيد مخلوط چهل دقيقه بر روي پوست باقي بماند.

اين روش را چند شب ادامه دهيد.

[caption id="attachment_1431" align="alignnone" width="225"] پماد سير[/caption]

جوشانده رزماري

عصاره رزماري و عسل  موجب تسريع گردش خون و كاهش درد مي شود. بكاربردن اين محلول، باعث كاهش و رفع واريس ميگردد.

مواد لازم

دو قاشق غذاخوري رزماري معادل  گرم

چهار قاشق غذاخوري عسل معادل ۱۰۰ گرم

يك فنجان آب معادل ۲۵۰ ميلي ليتر

نحوه تهيه و استفاده

آب را بجوشانيد و رزماري و عسل را درون آب بريزيد.

بعد صبر كنيد چند جوش بزند.

پس از اين كار شعله را خاموش كنيد وصبر كنيد محلول خنك شود.

محلول خنك را روي نواحي كه واريس داريد استعمال كنيد.

بيست دقيقه در همين وضعيت به پاها استراحت دهيد.

اين درمان را دو تا سه بار در هفته تكرار كنيد.

[caption id="attachment_1432" align="alignnone" width="300"] جوشانده رزماري[/caption]

 

درمان واريس پا٬ درمان واريس پا با پماد سير٬ درمان واريس پا با جوشانده رزماري٬ درمان واريس پا با سركه سيب٬ درمان واريس پا با طب سنتي٬ رگ واريسي٬ رگهاي واريسي٬ واريس٬ واريس پا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۵۰:۵۱ توسط:وي پك موضوع:

بستن منافذ پوست با طب سنتي

بستن منافذ پوست با طب سنتي

معمولاً خانم ها نسبت به آقايان به پوستشان توجه بيشتري دارند، خانم ها گاهي ساعتها مقابل آينه تمام قسمتهاي پوست خودشان مخصوصاً صورت را بررسي مي كنند، بسياري از خانم ها از باز بودن منافذ پوستشان شكايت دارند و به دنبال راه حل هاي طبيعي در طب سنتي و مطمئن براي بستن اين منافذ هستند، راه‌هاي متعددي براي پيشگيري و درمان منافذ باز صورت وجود دارد كه در مطلب پيش روي سعي در معرفي بهترين ها خواهيم داشت.

شستشوي پوست : شستشوي مرتب پوست يكي از راهكارهاي ابتدايي در جهت پيشگيري و از بين بردن منافذ پوست است، شستشوي مناسب پوست بايد با انتخاب شوينده‌هاي ملايم و متناسب با نوع پوست باشد، براي پوست‌هاي چرب و مختلط، استفاده از شوينده‌اي كه بتواند چربي اضافه سطح پوست را پاك كند، توصيه مي‌شود. شستشوي ۲ بار در روز، يك بار صبح و يك بار بعدازظهر يا شب براي پوست‌هاي چرب مناسب است. افرادي كه پوست‌هاي خشك دارند، بايد از شستشوي بيش از حد پرهيز كنند و شوينده‌اي كه استفاده مي‌كنند، بسيار ملايم و ترجيحا غيرصابوني باشد.

[caption id="attachment_1436" align="alignnone" width="268"] شستن پوست[/caption]

بخور : معمولاً يكي از روشهاي كاربردي براي درمان و از بين بردن جوشهاي سر سياه و همچنين بستن منافذ پوست استفاده از بخور است كه هميشه در دسترس بوده و كارايي لازم را دارد، ابتدا پوست صورت را با آب و صابون و با استفاده از ليف شستشو كرده و در ظرفي كه امكان بخور درآن وجود داشته باشد آب را جوش آورده، زماني كه آب جوش آمد، ظرف را از روي اجاق گاز برداريد سپس با استفاده از پوششي براي قرار دادن روي سر ، پوست صورت خود را بخوبي در زماني بين ۳ تا ۵ دقيقه بخور دهيد. در ادامه مي توان با استفاده از ماسكهايي كه معرفي خواهيم كرد پوششي از ماسك پس از بخور روي صورت قرار داده و تاثير بخور و استفاده از ماسك را در بسته شدن منافذ به خوبي مشاهده كنيد.

[caption id="attachment_1437" align="alignnone" width="300"] يخور دادن پوست[/caption]

ليموترش تازه : بي شك بسياري از خانم ها تجربه استفاده از آب ليموهاي آماده و تيره شدن پوست را دارند ، با توجه به تركيبات آب ليموهاي آماده كه گاهي توسط افراد سودجو در كارگاه هايي سعي در توليد آب ليموي تقلبي با استفاده از موادي از قبيل اسيد سيتريك و آب كاه دارند توصيه مي كنم كه در صورت تمايل به استفاده از آب ليمو فقط از ليموترش تازه كه هيچ جايگزيني هم ندارد استفاده كنيد. ليموترش تازه با قابليت هاي فراواني از جمله : ماهيت اسيدي ، وجود مقدار زياد ويتامين  ث كه در بسته شدن منافذ باز پوست نقش مهمي دارند توصيه مي شود، به دو صورت مي توان از اين مائده آسماني استفاده كرد : ۱-  استفاده از ليموترش تازه به تنهايي   ۲- استفاده از ليمو در ماسك هاي مختلف   ۱- براي اينكه از ليمو به تنهايي استفاده كنيد كافي است پس از طي مراحل بالا يعني شستشو و بخور يك عدد ليموي تازه را از وسط نصف و به آرامي روي سطح پوست ماساژ و قبل از خشك شدن كامل آن شستشو كنيد. ۲- براي تهيه ماسك :  به كمك يك قاشق غذاخوري آب ليمو و ۲ عدد سفيده تخم مرغ، يك ماسك صورت شگفت انگيز تهيه كنيد، مواد ذكر شده را با هم مخلوط و بر روي پوست صورت پس از طي مراحل ذكر شده ماسك كرده و پس از گذشت ۱۰ دقيقه پوست را با آب ولرم شستشو كنيد.

[caption id="attachment_1438" align="alignnone" width="300"] ليموترش براي پوست[/caption]

ماسك نارنج و گلاب : ماسك آب نارنج و گلاب”ماسك ترميم منافذ پوست” يكي از قديمي ترين روشهاي بستن منافذ پوست است.

[caption id="attachment_1439" align="alignnone" width="300"] ماسك نارنج و گلاب[/caption]

 

ماسك جوانه گندم: اين ماسك نه تنها تاثير مثبت در رفع منافذ باز پوست داشته بلكه در روشن و شفاف كردن پوست صورت موثر است . براي تهيه اين ماسك نياز به جوانه گندم يا همان گندم جوانه زده كه پس از خشك كردن آن را به صورت پودر در بسياري عطاري ها ارائه مي كنند داريد، ابتدا يك قاشق غذاخوري پودر جوانه گندم را با كمي شير مخلوط كرده ابتدا پوست را با استفاده از ليف و صابون شستشو و مخلوط بدست آمده را روي پوست بصورت حركت چرخشي ماساژ داده  وس از گذشت زمان ۱۰ تا ۱۵ دقيقه با آب ولرم بشوييد.

[caption id="attachment_1440" align="alignnone" width="300"] ماسك جوانه گندم[/caption]

 

ماسك جو دو سر : ماسك جو دوسر براي لايه برداري ملايم پوست ، از بين بردن جوشهاي سر سياه ، بستن منافذ باز پوست و براي كنترل چربي اضافي پوست به كار برده مي شود، البته بايد به اين نكته نيز اشاره كنم كه براي پوست هاي حساس نيز تاثير دارد. براي تهيه ماسك جو دوسر به پنج قاشق عسل ، پودر جو دوسر دو قاشق غذاخوري ، شير دو قاشق غذاخوري نياز داريد ، مواد را باهم مخلوط و به مدت يك ساعت در يخچال نگهداري كنيد ، بهتر است ابتدا پوست را شستشو كرد و بخور داد و سپس از اين ماسك به صورت حركت دايره اي ماساژ داد و پس از گذشت ۱۵ تا ۳۰ دقيقه بعد با آب سرد شستشو كرد. تكرار يك يا دو بار در هفته به صورت منظم.

[caption id="attachment_1441" align="alignnone" width="300"] ماسك جو دو سر[/caption]

 

جوش شيرين :جوش شيرين را به عنوان يك عامل لايه بردار ملايم براي از بين چربي اضافي پوست و همچنين پاكسازي محل هايي از منافذ باز پوست كه درون آنها گرد و خاك و مواد چرب با هم مخلوط و باعث بسته شدن روزنه هاي پوست شده اند به كار مي بريم، اين ماده همچنين در تنظيم ph تعادل حالت قليايي و اسيدي پوست كمك شاياني مي كند، يك چايخوري جوش شيرين را به همراه كمي آب مخلوط كرده و پس از شستشوي پوست با آب و صابون محلول بدست آمده را روي صورت ماساژ داده و پس از ۲ تا ۳ دقيقه پوست را با آب سرد شستشو كنيد.

[caption id="attachment_1442" align="alignnone" width="300"] ماسك جوش شيرين[/caption]

استفاده از محلول هاي قابض يا به اصطلاح تونر : محلول‌هاي قابض يا تونر (Toner) در بستن و جمع‌كردن منافذ باز پوست نقش مهمي دارند. اگر در راه خروج چربي پوست (سبوم) از طريق لوله‌هاي مربوطه به سطح پوست انسدادي ايجاد شود، غدد چربي كه به ترشح چربي ادامه مي‌دهند، باعث تجمع ترشحات در لوله‌ها و گشادشدن آنها و درنتيجه منافذ خروجي مي‌شوند. استفاده از محلول‌هايي كه چربي‌ها و ترشحات را از داخل منافذ خروجي اين غدد پاك‌ كند، مي‌تواند به خروج آسان‌تر ترشحات و در نتيجه كوچك‌تر شدن تدريجي منافذ كمك كند.

محلول‌هاي پاك‌كننده‌ «تونر»، انواع مختلف دارند؛ برخي از آنها خيلي ملايم هستند و محتواي الكل آنها بسيار پايين است (۱۰-۰ درصد). اين تونرها حاوي مواد مرطوب‌كننده مانند گليسيرين نيز هستند كه باعث حفظ رطوبت پوست مي‌شود. به اين تونرها شاداب‌كننده پوست هم مي‌گويند كه در دسترس‌ترين آنها گلاب است. نوع دوم تونرها، تونيك‌هاي پوستي هستند كه مثال شايع آنها آب پرتقال است. از آنجا كه اين مواد خشك‌كننده هستند بهتر است فقط در نواحي مشكل‌دار مانند پوست با منافذ باز استعمال شوند.

[caption id="attachment_1443" align="alignnone" width="300"] تونر براي منافذ باز[/caption]

 

طرز تهيه ۲ لوسيون فوق العاده براي بستن منافذ پوست

لوسيون شماره ۱

مواد لازم
الكل سفيد ۵ قاشق غذاخوري– عرق بادرنجبويه ۵ قاشق غذاخوري– گلاب ۵ قاشق غذاخوري– گليسرين ۱ قاشق غذاخوري
روش مصرف
تمام مواد را با هم مخلوط و در ظرفي ريخته و در جايي دور از نور و خنك نگهداري كنيد، ابتدا پوست را بخور داده  و سپس با استفاده از پنبه مقداري از لوسيون را روي پوست ماساژ داده و پس از گذشت ۱۰ دقيقه با آبسرد بشوييد. روزانه يكبار

[caption id="attachment_1444" align="alignnone" width="300"] لوسيون براي منافذ باز[/caption]

 

لوسيون شماره ۲

مواد لازم
آب مقطر ۵ قاشق چايخوري-الكل سفيد ۵ قاشق غذاخوري– عرق رازيانه ۵ قاشق غذاخوري– گلاب ۳ قاشق غذاخوري– بوراكس ۱ قاشق مرباخوري
روش مصرف
تمام مواد را با هم مخلوط و در ظرفي ريخته و در جايي دور از نور و خنك نگهداري كنيد، ابتدا پوست را بخور داده  و سپس با استفاده از پنبه مقداري از لوسيون را روي پوست ماساژ داده و پس از گذشت ۱۰ دقيقه با آبسرد بشوييد.روزانه يكبار

[caption id="attachment_1445" align="alignnone" width="300"] لوسيون براي منافذ باز[/caption]

 

بستن منافذ پوست با طب سنتي٬ بهبود درمان مشكلات گوش با طب سنتي٬ پوست٬ درمان منافذ باز پوست٬ درمان منافذ باز پوست با بخور٬ درمان منافذ باز پوست با تونر٬ درمان منافذ باز پوست با شستشوي پوست٬ درمان منافذ باز پوست با طب سنتي٬ درمان منافذ باز پوست با ليوترش تازه٬ درمان منافذ باز پوست با ماسك جو دو سر٬ درمان منافذ باز پوست با ماسك جوانه گندم٬ درمان منافذ باز پوست با ماسك نارنج و گلاب٬ درمان منافذ باز پوست با ماسكجوش شيرين٬ درمان منافذ پوست٬ منافذ پوست


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۷:۵۷ توسط:وي پك موضوع:

چاي بابونه و خواص معجزه آساي آن در طب سنتي

چاي بابونه و خواص معجزه آساي آن در طب سنتي

 

درباره چاي بابونه چه مي دانيد؟

بابونه گياهي است معطر و پر خاصيت كه معمولا در زمين هايي با خاك شني مي رويد. اين گياه گل هاي سفيد و زردرنگي دارد.برگ هاي آن نامنظم و كوچك و بزرگ است و در تمام فصول مي رويد.

چاي بابونه را قرن هاست به منظور كاهش التهاب استفاده مي كردند.در حقيقت اولين نوشيدني كه در هنگام عصبانيت سمت آن مي رويم چاي بابونه است.

اما اين چاي علاوه بر خواص آرامبخشش خواص ديگري نيز دارد،با ما همراه باشيد تا خواص بي نظير آن را براي شما توضيح دهيم.

[caption id="attachment_1354" align="alignnone" width="300"] خواص چاي بابونه[/caption]

 

كاهش درد كمر در دوران قاعدگي :

دوره قاعدگي يك زن بسيار ناراحت كننده است. اغلب اين تحريك پذيري بسيار سخت درمان مي شود زيرا درمان كننده ها بسيار كم است، از نظر طب سنتي چاي بابونه مي تواند كمك خوبي باشد. چاي بابونه داراي خواص ضد اسپاسم است، كه مي تواند گرفتگي هاي دردناك مرتبط با دوره هاي قاعدگي را كاهش دهد.

چاي بابونه همچنين كمك مي كند تا املاح معده و روده را، كه ناشي از التهاب يا سوء هاضمه است، تسكين دهد.

چاي بابونه باعث خواب آرام مي شود :

ميليون ها نفر از مردم در سراسر جهان براي خوابيدن به آرامبخش هايي نياز دارند ، اما معمولا اين داروها با عوارض جانبي همراه هستندكه مصرف منظم آنها را ناراحت مي كند. علاوه بر اين، بسياري از اين داروها اعتياد آور هستند، به اين معني كه مصرف طولاني مدت منجر به مشكلاتي در مغز شده و باعث اعتياد و وابستگي مي شود.

بدون آنها،خواب بسيار دشوار است. چاي بابونه داروي خواب آوري است كه بدون ايجاد اعتياد خاصي باعث آرامش روح و خواب راحت مي شود.. كيفيت خواب نيز به طور قابل ملاحظه اي بهتر از قرص هاي آرام بخش است.فقط كافي است آن را امتحان كنيد.

علائم اضطراب و افسردگي را مديريت كنيد :

اثرات ضد افسردگي چاي بابونه به خوبي شناخته شده است و استفاده از آن براي خواب بسيار محبوب است اما مي تواند به كاهش اضطراب و افسردگي كمك كند. تركيبي به نام apigenin موجود در چاي بابونه كمك مي كند تا اثر انتقال دهنده عصبي و هورمون ها بر روي ذهن و بدن را كاهش دهد.

چاي بابونه باعث بهبود سلامت دهان مي شود :

سلامت دندان ها و لثه ها مي تواند درسلامت عمومي ما بسيار تاثيرگذار باشد، بنابراين، لثه ودندان هاي ناسالم باعث مي شود كه باكتري ها وارد جريان خون شده و باعث تخريب بدن شوند. اين باكتريها در شرايطي جدي مانند بيماري قلبي دخالت دارند و در نتيجه مي توانند ايمني كلي را كاهش دهند.

چاي بابونه داراي خواص ضد باكتريايي است كه باعث كاهش تجمع باكتري ها در دهان مي شود.سعي كنيد چاي يا دمنوش بابونه را در دهان خود بيشتر نگه داريد چاي بابونه همچنين مي تواند باعث بهبود ناراحتي ناشي از زخم هاي سرطاني و يا درد دندان شود.

بابونه باعث بهبود عملكرد و سلامت قلب مي شود :

علاوه بر كاهش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي چاي بابونه نيز غني از فلاونوئيدها است كه براي سلامت قلب مفيد هستند. اين اثر محافظتي در افراد مسن بيشتر است و ابتلا به بيماري هاي قلبي در كساني كه بابونه بيشتر مصرف مي كنند كمتر خواهد بود.

بابونه كمك مي كند تا فشار استرس را كاهش دهد :

استرس مانند خوره بر جان انسان مي افتد وهر روز بدتر مي شود اغلب راه درمان آن دشوار است بعضي افراد براي كمك به تنظيم هورمون و كاهش استرس بيشتر استراحت مي كنند. اما گاهي اوقات خوابيدن هم دشوار است. چاي بابونه خواب و استراحت را آسان مي كند. سطح GABA افزايش مي يابد و در واقع با كمترين ميزان اثرات جانبي مي توانيد آرامش واقعي را با اين دمنوش تجربه كنيد.

جلوگيري از پيري زودرس :

جلوگيري از راديكال هاي آزاد، يكي از عوامل پيشگيري از پيري پوست است. چاي بابونه با محتواي آنتي اكسيدان هاي زياد و ارزان خود، به تأثيرات افزايش اكسيداسيون كمك مي كند، و مي تواند به تثبيت راديكال هاي خطرناك آزاد كمك كند. نوشيدن هر چيز با آب بيشتر نيز بسيار مفيد است، زيرا پوست شما نياز به هيدراتاسيون مناسب نيز دارد.

سيستم ايمني را تحريك مي كند :

بخش بزرگي از اثرات تقويت ايمني چاي بابونه به دليل خواص آنتي باكتريايي آن است،. اين چاي با كاهش بار اكسيداتيو سيستم ايمني بدن را براي مبارزه با سلول هاي سرطاني تشويق مي كند. علاوه بر اين، بسياري از تركيبات فنلي و فلاونوئيدي موجود در چاي بابونه نيز به تحريك فعاليت لكوسيت ها و سلول هاي T-T كمك مي كنند كه بدن در مقابل عفونت ايستادگي كند.

 درمان آلرژي:

چاي بابونه به كاهش حساسيت هاي بدن و آلرژي بسيار موثر است. اين آلرژيها ميتوانند شامل گرد و غبار، گرده، گل ميخك يا حتي بادام زميني باشند.

كاهش التهاب و درد :

اگر از شرايط التهابي مزمن مانند آرتريت يا IBSرنج مي بريد چاي بابونه مي تواند به شما كمك كند. به غير از كاهش پاسخ التهابي سيستم ايمني، چاي بابونه براي كاهش حس درد با مهار آنزيم COX مفيد است. اين آنزيم سنتز تركيبات ضد التهابي مانند پروستاگلاندين ها را زياد مي كند. مهم است كه درد را به صورت ريشه اي حل كنيد نه مقطعي .

بهبود سلامت پوست در بدن :

ما به طور خلاصه ذكر كرديم چاي بابونه ميتواند علائم پيري زودرس را كاهش دهد، اما مزاياي آن بر پوست بسيار فراتر از آن است. چاي بابونه حاوي روغنهاي ضروري است كه به لايه هاي چربي پوست نفوذ مي كنند و در نتيجه ساختار خود را تقويت مي كنند تا رطوبت در داخل پوست حفظ شود.

چاي بابونه از زمان هاي قديم بر روي پوست نيز اعمال شده است، به منظور كنترل زخم هاي آكنه، زخم هاي پوستي و زخم همراه با سوختگي ها و آبسه ها به كار مي رفته است.

بابونه همچنين لكه هاي پوستي، كبودي زير چشم را كاهش مي دهد و حتي به كاهش زگيل و علائم كششي كمك مي كند. اعتقاد بر اين است كه اثرات اين مكانيسم مربوط به سنتز كلاژن است ، زيرا فوايد آن مشابه سنتز كلاژن در بدن است.

 

بابونه٬ چاي بابونه٬ چاي بابونه براي درد پريود٬ چاي بابونه براي معده٬ چاي بابونه در باَرداري٬ چاي بابونه و لاغري٬ خواص چاي بابونه٬ خواص چاي بابونه براي آلرژي٬ خواص چاي بابونه براي اعصاب٬ خواص چاي بابونه براي پوست٬ خواص چاي بابونه براي رحم٬ خواص چاي بابونه براي لاغري٬ خواص چاي بابونه براي مو٬ سلامت خانواده با جاي بابونه


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۶:۰۹ توسط:وي پك موضوع:

بهبود درمان مشكلات گوش با طب سنتي

بهبود درمان مشكلات گوش با طب سنتي

گاهي گرفتگي گوش هنگام سرماخوردگي ناشي از عفونت ها نيست، بلكه به دليل تجمع مايعات داخل گوش اتفاق مي افتد.

به گزارش پاكيمان و به نقل از افكارنيوز، حتماً شما هم گرفتگي گوش را تجربه كرده ايد؛ مشكلي كه معمولاً هنگام سرماخوردگي، سفر هوايي، شنا و… رخ مي دهد. به همين دليل ممكن است سراغ گوش پاك كن برويد و كار را خراب تر كنيد. هر گونه اختلال در عملكرد لوله شنوايي يا همان شيپور استاش كه حلق را به گوش مياني وصل كرده و وظيفه هواگيري گوش از راه حلق را برعهده دارد، با گرفتگي گوش همراه است. به عبارت ديگر بروز هر نوع اختلالي كه باعث بر هم خوردن توازن ميان هواي داخل گوش با هواي خارج گوش شود، موجب بروز اين مشكل مي شود، بنابراين به مرور زمان مايع در گوش مياني جمع شده و شما احساس گرفتگي مي كنيد. اينكه چرا دچار گرفتگي گوش مي شويم و چطور بايد آن را درمان كرد،

عفونت گوش

عفونت گوش يكي از شايع ترين نوع مشكلات گوش است كه به دلايل مختلفي مانند حساسيت، سرماخوردگي، ورود آب استخر آلوده به داخل گوش، بزرگ شدن لوزه ها و… بروز مي كند و با علائمي مانند گرفتگي گوش، كاهش شنوايي، خروج ترشحات جرمي از گوش و… همراه است. البته بچه ها بيشتر دچار عفونت گوش مي شوند، اما كم نيستند بزرگسالاني كه براي يك بار هم كه شده اين مشكل را تجربه كرده اند.

پيشگيري: اگر مي خواهيد دچار عفونت گوش نشويد، بايد هنگام بروز سرماخوردگي به پزشك مراجعه كنيد چون مزمن شدن اين بيماري زمينه عفونت گوش مياني را به دنبال دارد. همچنين شستن مرتب دست ها، درمان حساسيت هاي فصلي و شنا نكردن در آب هاي آلوده از جمله موثرترين روش هاي پيشگيري از عفونت گوش و البته گرفتگي ناشي از آن است.

درمان تخصصي: عفونت خفيف گوش معمولاً خود به خود درمان مي شود، اما در موارد حادتر پزشك مصرف قطره، آنتي بيوتيك خوراكي و تزريقي و روش هاي درماني ديگري را تجويز مي كند. البته از آنجا كه ممكن است دليل بروز عفونت، ويروس ها باشند، مصرف خودسرانه آنتي بيوتيك ها بزرگترين اشتباه ممكن است.

درمان خانگي: براي درمان گرفتگي گوش ناسي از عفونت هاي باكتريايي مي توانيد يك حبه سير را پوست بكنيد و پس از له كردن، آن را با مقداري روغن داغ مخلوط كنيد و اجازه دهيد روغن سرد شود. حالا چند قطره از اين مخلوط روغني را داخل گوش تان بچكانيد. سير مي تواند باكتري هاي گوش را نابود كند!

[caption id="attachment_1345" align="alignnone" width="300"] عفونت گوش[/caption]

 

سرماخوردگي و حساسيت فصلي

گاهي گرفتگي گوش هنگام سرماخوردگي ناشي از عفونت ها نيست، بلكه به دليل تجمع مايعات داخل گوش اتفاق مي افتد. معمولاً در چنين شرايطي نيازي نيست به متخصص مراجعه كنيد، چون هنگام سرماخوردگي فشار روي گوش ها طبيعي است و با بهبود سرماخوردگي، گرفتگي گوش تان هم برطرف مي شود.

پيشگيري: اگر مي خواهيد دچار اين نوع گرفتگي گوش نشويد، بايد قبل از هر اقدامي از ابتلا به سرماخوردگي پيشگيري كنيد، اما در صورتي كه سرما خورديد بايد مرتب بيني تان را با سرم شستشو تميز كنيد و روزي دو تا سه بار آب نمك غرغره كنيد تا دچار مشكل تنفس و به دنبال آن گرفتگي گوش نشويد.

درمان تخصصي: اين روزها آبنبات هايي با طعم هاي متفاوت در داروخانه ها موجود است كه مخصوص سرماخوردگي هستند و نه تنها مجاري تنفسي شما را خنك مي كنند و تا حدي از شر گرفتگي بيني و گلودرد خلاص مي شويد، بلكه مكيدن اين آبنبات ها با حركت هاي فك و دهان همراه است و باعث باز شدن شيپور استاش و تعادل هوا مي شود. در نتيجه مشكل گرفتگي گوش تان هم حل مي شود.

درمان خانگي: بدون شك بهترين و سريع ترين راه درمان گرفتگي گوش هنگام سرماخوردگي يا حساسيت هاي فصلي، انجام ورزش بلعيدن است. تعجب نكنيد قرار نيست از صبح تا شب غذا بخوريد، بلكه بايد روزي چند بار دهان را باز و بسته كنيد (حالتي شبيه غذا خوردن) و عمل بلعيدن را انجام دهيد. با اين اقدام ساده هوا از داخل سينوس ها آزاد شده و از گوش خارج شده و با ايجاد تعادل ميان هواي داخل گوش و محيط بيرون، گرفتگي گوش ها به طور كامل برطرف مي شود.

 مشكلات فك و دندان و گردن

گاهي مواقع گرفتگي گوش از دندان درد، كشيدگي در ناحيه مهره هاي گردن و پشت گردن يا وجود مشكلاتي در فك (بيشتر پايين فك) نشأت مي گيرد و با درمان هر كدام از آنها مشكل گوش هم برطرف مي شود. بنابراين اگر هنگام دندان درد دچار گرفتگي گوش شديد، بايد بلافاصله به دندانپزشك مراجعه كنيد چون عفونت دندان مي تواند به گوش منتقل شود و علاوه بر گرفتگي، درد شديدي ايجاد كند. همچنين اگر از گردن درد رنج مي بريد يا دچار مشكلات فك (ناهنجاري مادرزادي يا بر اثر ضربه، صدا كردن مفصل گيجگاهي فكي و…) باز هم مراجعه به متخصص بهترين گزينه است و صبر كردن و تحمل درد نه تنها مشكلات تان را درمان نمي كند، بلكه گرفتگي گوش امان تان را مي برد.

پيشگيري: شايد بهترين روش پيشگيري از اين نوع گرفتگي هاي گوش، رعايت بهداشت دهان و دندان باشد، اما درباره مشكلات مهره گردن و فك متاسفانه پيشگيري چنداني وجود ندارد.

درمان تخصصي: با مراجعه به پزشك و به دنبال درمان مشكل ايجاد شده، معضل گرفتگي گوش هم برطرف مي شود.

درمان خانگي: شايد درمان هاي خانگي مانند استفاده از قطره ميخك براي دندان درد تاثير مثبت داشته باشد و ماساژ با روغن هاي گياهي باعث بهبود نسبي گردن درد شود، اما بايد تاكيد كنيم همه اين درمان ها موقتي هستند و اگر هم گرفتگي گوش تان درمان شود با عود دوباره مشكلات گفته شده، باز هم گرفتگي گوش به سراغ تان مي آيد. پس در چنين شرايطي بهتر است بي خيال درمان هاي خانگي شويد.

جرم گوش

جرم گوش با حركت هاي مفصل فك گيجگاهي و از راه هاي غذا خوردن و صحبت كردن وارد كانال گوش خارجي شده و در آنجا دفع مي شود. در بعضي ها ميزان ترشح جرم گوش بيش از اندازه است يا در كانال گوش به دليل اشكال هاي آناتومي دفع نمي شود، بنابراين جرم گوش تجمع پيدا كرده و باعث گرفتگي آن مي شود. البته اين مشكل بايد با مراجعه به پزشك درمان شود و استفاده از گوش پاك كن نه تنها باعث تميز شدن جرم گوش نمي شود، بلكه استفاده از هر جسم خارجي براي تميز كردن جرم گوش موجب از بين رفتن مكانيسم تميز شدن خودكار و طبيعي گوش و ايجاد زخم هاي سطحي داخل آن و عفونت مي شود و حتي خطر كم شنوايي و ناشنوايي را در پي دارد.

پيشگيري: علاوه بر رعايت بهداشت گوش، بعد از استحمام و خروج از استخر، گوش هايتان را با باد سشوار به طور كامل خشك كنيد.

درمان تخصصي: وقتي به دليل تجمع جرم گوش، به متخصص مراجعه مي كنيد، پزشك به كمك وسيله اي به نام اتوسكوپ داخل گوش را معاينه مي كند. براي بيرون آوردن جرم اضافي نيز روش هاي مختلفي مانند ساكشن يا شستشوي گوش (فشار آب گرم با يك سرنگ بزرگ مخصوص به داخل گوش) وجود دارد و براساس تشخيص، از يكي از روش هاي گفته شده استفاده مي شود. البته احتمال عود گرفتگي همچنان وجود دارد.

درمان خانگي: قطره هاي گوش موجود در داروخانه ها باعث حل شدن جرم گوش و درمان گرفتگي مي شوند اما يك هفته يا بيشتر بايد آنها را مصرف كنيد.

مسافرت هاي هوايي

شايد شما هم گرفتگي گوش را در هواپيما هنگام برخاستن هواپيما از زمين يا هنگام فرود تجربه كرده باشيد. به طور كلي گرفتگي گوش (در يك يا هر دو گوش) در هواپيما به دليل وارد شدن فشار به گوش مياني، به ويژه پرده صماخ است و زماني اتفاق مي افتد كه ارتفاع هواپيما تغيير مي كند و فشار هواي گوش مياني و فشار هواي محيط از تعادل خارج مي شود. البته در بيشتر مواقع اين مشكل با راهكارهاي ساده اي قابل درمان است، اما در موارد گرفتگي شديد با علائمي مانند درد شديد، احساس فشار در گوش، كاهش شنوايي، زنگ زدن گوش، سرگيجه، استفراغ و حتي خونريزي از گوش همراه است.

پيشگيري: براي اينكه هنگام پرواز دچار گرفتگي گوش نشويد بايد هنگام بلند شدن يا به زمين نشستن هواپيما خميازه بكشيد يا آب دهان تان را مرتب قورت دهيد تا ماهيچه هاي شيپور استاش فعال شوند. همچنين مي توانيد آبنبات بمكيد يا آدامس بجويد. اگر هم سرما خورده ايد و گرفتگي بيني داريد بايد نيم ساعت پيش از بلند شدن يا نشستن هواپيما از اسپري دكونژستانت بيني استفاده كنيد. فراموش نكنيد مصرف آب در طول پرواز باعث عملكرد بهتر مجراي گوش مي شود و از گرفتگي گوش پيشگيري مي كند.

درمان تخصصي: مكيدن آبنبات و جويدن آدامس نه تنها باعث پيشگيري از گرفتگي گوش هنگام پرواز مي شود بلكه نقش درماني هم دارد. همچنين خميازه كشيدن ماهيچه هايي را فعال مي كند كه باعث باز شدن مجراي استاش مي شوند و به گوش مياني اجازه مي دهند تا فشار هوا را تنظيم كند.

درمان خانگي: درمان هاي خانگي تاثير بسزايي در رفع گرفتگي گوش هنگام پرواز دارند و به ندرت به درمان هاي پيچيده نياز است، اما گاهي پزشك با ايجاد برشي روي پرده صماخ ضمن خارج كردن مايع اضافي گوش، فشار هوا را هم متعادل مي كند تا مشكل بيمار حل شود. يادتان باشد در صورتي كه به تازگي جراحي گوش انجام داده ايد، مبتلا به سرماخوردگي يا حساسيت فصلي هستيد يا سابقه گرفتگي مكرر گوش داريد حتماً پيش از پرواز با پزشك تان مشورت كنيد تا با تجويز دارو جلوي عوارض احتمالي را بگيريد.

 استخر و استحمام

بسياري از افراد بعد از استحمام و رفتن به استخر دچار گرفتگي گوش مي شوند كه به دليل ورود آب به مجراي گوش آنهاست؛ به شرطي كه عفونتي در كار نباشد. عده اي هم مي گويند اگر پيش از رفتن داخل استخر، گوش مان را با كمي آب يا كرم مرطوب كنيم دچار گرفتگي گوش نمي شويم. اين باور نادرست است. بهترين روش پيشگيري از نفوذ آب به داخل گوش استفاده از گوش گير در استخرهاست. البته اگر شناگر ماهري باشيد و اصول صحيح شنا كردن را بدانيد به ندرت آب داخل گوش تان نفوذ مي كند. استفاده از گوش بند ضد آب و قطره هاي مخصوص كه حالت اسيدي دارند، مي توانند در پيشگيري از نفوذ آب و گرفتگي هاي معمولي يا ناشي از عفونت گوش موثر باشند. لي لي كردن در حالي كه سرتان را به سمت گوشي كه گرفته است به سمت پايين خم كرده ايد مي تواند گرفتگي گوش را حل كند.

اگر پس از حمام يا شنا كردن دچار گرفتگي گوش مي شويد:

براي خارج كردن آب از گوش چه بعد از استخر و چه بعد از استحمام بايد حوله را لبه گوش تان بگذاريد، سرتان را خم كنيد و چند بار تكان دهيد و اگر آب خارج نشد لبه گوش تان بگذاريد، سرتان را خم كنيد و چند بار تكان دهيد و اگر آب خارج نشد و باز هم احساس گرفتگي داشتيد مي توانيد از سشوار كمك بگيريد؛ به اين ترتيب كه آن را در فاصله ۲۰ سانتي متري از گوش تان به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانيه نگه داريد. با تكرار سه تا پنج بار اين كار مشكل تان حل مي شود.

اگر شما حتي يك بار در زندگيتان دچار گوش گرفتگي شده باشيد مي دانيد كه چقدر عذاب آور است !

در اين حالت نه تنها سخت مي شنويد بلكه اعصابتان هم به هم مي ريزد. در اين وضع هر كسي دوست دارد زودتر از اين حالت راحت شود . در اينجا يك سري راهكارها براي درمان گوش گرفتگي اشاره شده است :

عوامل زيادي باعث ايجاد گوش گرفتگي مي شود ؛ سرما خوردگي ، زكام ، حساسيت ، گرفتگي سينوس ، ورود آب به حفره هاي گوش ( در اثر شنا يا … )، تغييرات فشار هوا . بيشتر وقتها گرفتن گوش خود به خود از بين مي رود ولي گاهي طول مي كشد و غير قابل تحمل است ، با انجام روش هاي زير مي توانيد خودتان اين حالت را برطرف كنيد.

چند روش ساده براي بهبود :

اولين و سريع ترين راه : انجام حالت بلعيدن است ، دهان را باز و بسته كنيد مثل اينكه چيزي مي خوريد و عمل بلعيدن را انجام مي دهيد ! . اين كار هوا از داخل سينوس ها خالي شده و در آن مجاري گردش هوا را باز مي كند. اين راه در موقع سرما خوردگي و حساسيت كه باعث گرفتگي گوش شده است بسيار مفيد است .

دومين راه : اگر راه اول اثر نكرد ، چند بار خميازه بكشيد بطوريكه كاملا” دهان شما باز شود ،تقريبا” مشابه عمل بلعيدن است ولي با اين تفاوت كه دهان بيشتر باز شده ، در اين حالت هوا از داخل سينوس ها آزاد شده و از گوش خارج مي شود .

سومين راه : در صورتي كه دو راه بالا موثر نبود ، ممكن است گوش گرفتگي شما در اثر وارد شدن آب در آن باشد ، حوله اي را روي بخار آب گرم بگيريد و روي گوش قرار دهيد . البته مي توان با دست نيز داخل گوش را تميز كرد ولي خوب اين كار خيلي خوشايند نيست !!

چهارمين راه : راه آخر گرفتن يك دوش حمام بخار است و يا مي توانيد ظرفي از آب را بجوش بياوريد و با نزديك كردن سر خود روي ظرف و پتويي را روي سر خود و ظرف بخار بكشيد ، بخار را كاملا” استنشاق كنيد ، در اين حالت تمامي مجاري تنفسي باز مي شوند.

پنجمين راه : ادامس جويدن مي باشد

از نظر طب سنتي :

وزوز گوش:

دليل:

پيچيدن باد ( بخارات مسموم  بدن) در مغز

درمان:

۱-      پشت گوشها بادكش گذاشته شود(حجامت كمكي نمي كند)

۲-      روغن مالي پشت گوش نظير روغن بادام تلخ و اسانس نعنا

۳-      مصرف مداوم چاي بادرنجبويه

[caption id="attachment_1350" align="alignnone" width="275"] درمان وزوز گوش[/caption]

 

بهبود درمان مشكلات گوش٬ بهبود درمان مشكلات گوش با طب سنتي٬ پيچيدن باد در گوش٬ درمان جرم گوش با طب سنتي٬ درمان سرماخوردگي و حساسيت فصلي با طب سنتي٬ درمان عفونت گوش با طب سنتي٬ درمان گرفتگي گوش با طب سنتي٬ درمان مشكلات فك و دندان و گردن با طب سنتي٬ درمان مشكلات گوش با طب سنتي٬ درمان وزوز گوش با طب سنتي٬ مشكلات گوش٬ مشكلات گوش و حلق و بيني٬ مشكلات گوش و سردرد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۳:۱۷ توسط:وي پك موضوع:

چگونگي پاكسازي ريه ها در طب سنتي

چگونگي پاكسازي ريه ها در طب سنتي

مطمئناً اين سئوال كه ” چگونه ريه هاي خود را پاك نگه داريم” كمتر به گوش شما خورده است. با وجود اينكه اين مساله بسيار مهم است.

اين عمل شامل فرآيندي است كه سيستم تنفسي را از هرگونه آلودگي و سموم دور نگه مي دارد.عادتهاي ناسالمي همچون سيگار كشيدن يا تنفس طولاني مدت در محيط هاي آلوده منجر به تجمع مواد سمي در ريه ها مي شود. اگرچه ريه ها از مكانسيم طبيعي خود براي محافظت، بهره مي برند كه همان افزايش مخاط ريه است. اما افرادي كه زمان طولاني در محل كار، در محيطي پر از خاك و آلودگي تنفس مي كننديا آنهايي كه در شهرهاي بسيار آلوده زندگي مي كنند و افراد سيگاري بايد حتماً اين سئوال را بپرسند كه “چگونه ريه هاي خود را پاك نگه دارند.”
تميز نگه داشتن ريه، نه تنها باعث سم زدايي از سيستم تنفسي مي شود، بلكه فشار خون را تنظيم مي كند، هضم غذا را راحت تر و باعث تقويت سيستم ايمني بدن مي گردد. تميز كردن ريه به روش طبيعي، بسيار راحت است. تنفس هواي پاك و تازه، به راحتي مي تواند ريه ها را تميز كند. اگر زمان زيادي را در محيط بسته، سپري مي كنيد، چه در خانه چه در محل كار، براي مدت كوتاهي آن فضا را ترك كرده به محيط باز بياييد و به مقدار كافي، هواي تازه تنفس كنيد. اگر آلودگي از ويژگي هاي اجتناب ناپذير محيط كارتان است، بهتر است كه در تعطيلات خود، به روستاهاي اطراف برويد و از هواي سالم آنجا، استفاده كنيد.

[caption id="attachment_1319" align="alignnone" width="300"]ريه سالم تنفس در هواي پاك[/caption]

ورزش:

يكي از راه هاي موثر براي داشتن ريه هاي سالم ، انجام ورزش است. ورزش هاي قلبي – عروقي (كه باعث مي شوند توانايي قلب براي پمپ كردن بالا برود و خون بيشتري به عضلات برسد) تاثير زيادي در تقويت سيستم تنفسي دارد. مي توان با ۳۰ دقيقه پياده روي در روز شروع  كرد و كم كم با سرعت بيشتري پياده روي انجام داد. اگر مشكل جسمي خاصي نداريد، مانند كمر درد يا زانو درد، مي توانيد ابتدا آهسته و سپس با سرعت ،شروع به دويدن كنيد. دوچرخه سواري هم از ورزش هاي بسيار مناسب براي قلب و عروق است. همچنين با شنا كردن مي توانيد ظرفيت تنفسي خود را بالا ببريد.

بعد از ورزش بهتر است يك دوش آب گرم، بگيريد و يا اگر دسترسي به اتاق بخار يا سوناي بخار داريد، حداقل چند مرتبه درهفته به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقيقه از آن استفاده كنيد. اين عمل باعث تميز شدن ريه ها و سيستم تنفسي مي شود. به منظور سم زدايي از ريه ،علاوه بر ورزش مرتب ، مي توانيد از ورزش هاي هوازي، براي تقويت ريه هاي خود استفاده كنيد. براي مثال تكنيك تنفسي پرانا كه در يوگا آموزش داده مي شود ،مي تواند مفيد باشد.

سير و ليمو ترش:

روشهاي ساده اي براي پاك كردن ريه وجود دارد كه مي توان در خانه آنها را انجام داد. سير و ليموترش دو خوراكي ساده و قابل دسترس در آشپزخانه هستند كه هر روز،مصرف مقدار كمي از آنها توصيه مي شود.البته بهتر است سم زدايي روده بزرگ ،قبل از سم زدايي ريه انجام شود. براي مثال استفاده از مواد گياهي كه سبب اسهال مي شوند، براي تميز كردن روده ها، سودمندند. استفاده از گياهان دم كردني كه مصرف آنها معده را رقيق مي كند، قبل از شروع برنامه تميز كردن ريه توصيه مي شود. مهم است كه قبل از شروع برنامه پاك كردن ريه، از هرگونه انسدادي در بدن ، مانند يبوست ،خلاص شويد.

مواد غذايي حاوي فيبر:

همانطور كه گفته شد، مي توان براي پاك كردن روده ها هم، از مواد خوراكي طبيعي ،استفاه كنيد. يك برنامه غذايي كه در آن فيبر زيادي وجود دارد، براي اين منظور پيشنهاد مي شود. خوراكي هايي مانند سيب، موز، انواع غلات، سبزيجات، خشكبار، ميوه هاي خشك و دانه ها ،همگي حاوي مقادير زيادي از فيبر هستند. مصرف روزانه حدود ۴۰ گرم فيبر براي افراد بزرگسال كافي است. همچنين براي تصفيه روده ها، بايد روزانه حداقل ۲ ليتر مايعات ، مصرف شود.

[caption id="attachment_1322" align="alignnone" width="300"] مواد غذايي حاوي فيبر[/caption]

مواد غذايي حاوي پتاسيم:

مواد خوراكي كه براي پاك كردن ريه مفيد هستند شامل آب گريپ فروت ، آب هويج، مواد غذايي حاوي پتاسيم، زنجبيل ، نعنا و آب ميوه كرن بري هستند. بسياري از اين ميوه ها به هضم آسان غذاهاي قليايي كمك مي كنند و همچنين عملكرد ريه را بهبود مي بخشند. در مرحله اول، زماني كه از خواب بيدار مي شويد و معده شما خالي است، مي توانيد از آب ليموترش استفاده كنيد. بعد نوشيدن آب گريپ فروت ،همراه صبحانه دراول وقت ،بسيار مناسب است. يك ليوان بزرگ آب هويج به همراه يك غذاي مختصر براي نيم چاشت پيشنهاد مي شود. آب هويج منبع سرشاري از بتا كاروتن است كه در بدن به ويتامين A تبديل مي شود. اين رژيم باعث تقويت سيستم تنفسي مي گردد. براي نهار ، مصرف مقادير مناسبي از پتاسيم پيشنهاد مي گردد. پتاسيم يك منبع عالي براي سم زدايي بدن است. اين منبع غذايي را  مي توان در برگ هاي سبزيجات و هويج پيدا كرد. غذاي مناسب قبل از خواب ،يك ليوان آب ميوه كرن بري است. اين آب ميوه، باعث تصفيه ادرار و تصفيه خون مي شود و يك آنتي اكسيدان بسيار مناسب است. از اين رژيم غذايي ، مي توان براي پاك كردن ريه ها استفاده كرد.

داروهاي گياهي:
روش مشابه ديگر براي سم زدايي ريه ، استفاده از داروهاي گياهي است. رزماري، بنگ سفيد، برگ توتون هندي، زيره سياه ، پيچ امين الدوله و گل داودي از شناخته شده ترين گياهان سم زدايي دستگاه تنفسي هستند. البته اين نوع داروهاي گياهي ،نبايد سرخود و بدون دستور متخصص مصرف شوند. زيرا مصرف زياد بسياري از آنها، به بدن آسيب مي رساند. مانند برگ توتون هندي كه تاثير خوبي در تقويت ريه دارد، اما مصرف آن بايد طبق تجويز متخصص انجام شود.

استفاده از گياهان دم كردني (دم نوش ها) كه در طب سنتي باعث سم زدايي ريه مي شوند، بسيار ساده و قابل دسترس هستند. اين نوع دم كردني ها ،علاوه بر باز كردن گرفتگي هاي سيستم تنفسي، نقش به سزايي در درمان برونشيت و سرماخوردگي دارند. اين نوع خوراكي ها ،موجب تسكين سوزش مجراي لوله هاي برونش و پاك كردن مخاط اضافي در ريه ها مي شوند. ويتامين D  نيز ظاهراً بهترين سم زداي ريه است. همان ويتاميني كه افراد سيگاري به كمبود آن دچار هستند.

مواد غذايي حاوي آنتي اكسيدان و سولفور:

اگر در صدد درمان خانگي ريه هاي آلوده خود هستيد، ميزان مناسبي از انواع كلم شامل گل كلم، كلم بروكسل و كلم بروكلي، مصرف كنيد. همچنين خوراكي هايي كه منابع غني از بتا كاروتن هستند، مانند هويج، چغندر و سيب زميني شيرين را در برنامه غذايي خود، بگنجانيد. خوراكي هايي كه داراي مقادير زيادي آنتي اكسيدان، مانند انگور، چاي سبز و انواع بادام هم ،بايد در برنامه غذايي گنجانده شوند. همچنين مقادير مناسبي از خوراكي هاي حاوي سولفور، مانند شاهي و تره، و موادي كه داراي امگا ۳ و اسيدهاي چرب هستند ،مانند ماهي، كره گياهي و تخم مرغ نيز، بايد به ميزان كافي مصرف شوند.

مصرف طولاني اين مواد غذايي، باعث بهبود سيستم تنفسي و ريه ها مي گردد.

ترك سيگار:

علاوه بر روش هاي اشاره شده براي تميز كردن ريه ،براي افراد سيگاري، بهترين پيشنهاد ، ترك كامل سيگار است. در افراد غير سيگاري ،ريه به طور خودكار و طبيعي به كمك پرزهاي خود كه مانند موهاي نازك نقش فيلتر را بازي مي كنند، مانع ازتجمع سم و آلودگي مي شوند. در حالي كه در افراد سيگاري، براثر مرور زمان اين فيلترهاي طبيعي از بين مي روند. پاك كردن ريه افراد سيگاري ،تنها با تغيير در شيوه زندگي آنها، مقدور است.
درخصوص اقداماتي كه براي افراد سيگاري بعد از ترك سيگار انجام مي شود، مهمترين و كليدي ترين عامل ورزش كردن است. ورزش هاي منظم و برنامه غذايي متعادل ،شامل آنتي اكسيدانها ، ويتامين ها و فيبر و بتا كاروتن و يك تعهد جدي كه هرگز مجدداً سيگار مصرف نكنند، سلامتي ريه هاي آنها را تضمين مي كند.

مخلوط سير و شير:

يك كارشناس طب سنتي گفت: تركيب سير با شير يكي از بهترين داروهاي پاك كننده ريه و روده است؛ مصرف سير كهنه از واكنش‌هاي التهابي و آلرژيك دستگاه تنفسي پيشگيري كرده و براي پاكسازي سينه از اخلاط مضر نيز مفيد است.

به گزارش خبرنگار تسنيم, سيد جواد علوي درباره گرفتگي صدا به علت تنگي نفس اظهار داشت: مشكلات مربوط به مجراي تنفسي فوقاني و مشكلات حلقي ارتباط بسياري با گرفتگي صدا دارد.

به گفته وي گرفتگي مجراي هوايي و تنگي نفس مي‌تواند موجب سرفه, تنفس دهاني و نهايتا التهاب تارهاي صوتي شود كه رعايت برخي تدابير خود در رفع گرفتگي صدا موثر است.

راه‌هاي رفع گرفتگي صدا ناشي از تنگي نفس

مصرف گوشت‌هايي مانند گوشت خروس, كبك, قرقاول, گنجشك و مصرف قلب حيوانات حلال گوشت.

-مصرف سبزي‌هايي مانند شويد, كرفس, نعناع, آويشن, كدوحلوايي, مرزه

-از ميان خشكبار بادام شيرين, پسته, چلغوزه, انجير خشك, مويز مفيد است.

-از ميان ادويه جات زيره, سياه‌دانه, كند, دارچين, زعفران و زنجبيل مفيد است.

-مصرف سيب, انار ترش و شيرين, زردآلو, شفتالو, خربزه, ميوه‌هاي شيرين, ميوه‌هاي خوشبو و بوييدن عطريات و گل‌هاي طبيعي مفيد است.

-شربت عسل, شربت سيب شيرين, شربت زعفران, شربت انجير, شربت رضوي, عرق زنيان, چاي يا دم نوش زوفا, شير بز يا شير گوسفند و روغن بادام شيرين بسيار مفيد است.

غذاهاي مفيد:

-آبگوشت با گوشت خروس, زرده تخم مرغ عسلي, آش ساده با جوجه مرغ, نخود آب, ماءالحم (آب گوشت پخته شده با كمي ادويه يعني مقدار زياد گوشت پخته شود و در حد يك ليوان آب باقي بماند).

-مصرف سوپي از ماش و جو پوست كنده همراه با روغن بادام, كدو, اسفناج و كمي گوشت تهيه شده باشد.

-مرباي انجير, مرباي بالنگ, مرباي “به”, مرباي سيب در وعده صبحانه مصرف شود.

-مقداري سير در شير جوشيده شود و كمي عسل به آن اضافه شود و كم كم بنوشند اين دارو يكي از بهترين داروهاي پاك كننده ريه و روده است. مصرف سير كهنه از واكنش‌هاي التهابي و آلرژيك دستگاه تنفسيپيشگيري كرده و براي پاكسازي سينه از اخلاط مضر نيز مفيد است. اين دارو را چندين بار تكرار كنند البته اگر دچار واكنش يا ناراحتي شدند مصرف آن را قطع كنند.

كساني كه داراي فشار خون بالا هستند باعث كاهش فشار خون آنها مي‌شوند, البته كساني كه داراي فشارخون پايين هستند با نظر پزشك بايد انجام دهند.

پاكسازي ريه٬ پاكسازي ريه از خلط٬ پاكسازي ريه با طب سنتي٬ پاكسازي ريه با گياه دارويي٬ پاكسازي ريه در طب سنتي٬ پاكسازي ريه ها٬ چگونگي پاكسازي ريه ها در طب سنتي٬ چگونه ريه سالم داشته باشيم٬ ريه سالم٬ ريه ناسالم٬ علائم ريه سالم


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۰۵:۴۷ توسط:وي پك موضوع:

خوراكي هاي مفيد براي جلوگيري از سرما خوردگي در طب سنتي

خوراكي هاي مفيد براي جلوگيري از سرما خوردگي در طب سنتي

فصل سرما و كاهش دماي هوا به معناي آغاز و شيوع بيماري‌هايي مانند سرماخوردگي، آلرژي فصلي و افسردگي است اما با مصرف 5 خوراكي ساده مي‌توان از تمام بيماري‌هاي فصل پاييز و زمستان در امان ماند.تغيير هر فصل به معناي تغيير شيوه زندگي و ورود بيماري هاي جديد است. اما با كمي دقت در عادات تغذيه اي و رفتاري مي توان از ابتلا به بيماري هاي مختلف در امان ماند و فصلي بدون ابتلا به بيماري را گذارند.

همان طور كه مي‌دانيد رژيم غذايي و سبك زندگي در ابتلا و درمان خيلي از بيماري‌ها و شرايط باليني نقش تعيين‌كننده‌اي دارند؛ اما يكي از بيماري‌هايي كه در فصل پاييز شيوع بالايي به خود مي‌گيرد سرماخوردگي و آنفلوانزا است.

وقتي خودمان يا يكي از نزديكانمان به سرماخوردگي و آنفلوانزا مبتلا مي‌شويم، همين طور توصيه‌هاي تغذيه‌اي است كه از اين طرف و آن طرف به گوش مي‌رسد؛ اما ديگر وقت آن رسيده كه به اين موضوع نگاه كاملا علمي داشته باشيم.

به مواد غذايي طبيعي تكيه كنيد نه مكمل‌ها!

مواد غذايي كه ما مي‌خوريم فقط ويتامين و املاح نيستند. چيزي كه ما مي‌خوريم يك بسته تغذيه‌اي با تمام خواص خالص تغذيه‌اي است. براي مثال، خوردن يك پرتقال از مصرف مكمل ويتامين C براي بدن بسيار بسيار مفيدتر است. پرتقال فقط ويتامين C نيست. تركيبي است از ويتامين‌ها و املاحي مانند منيزيم، پتاسيم، فولات، ويتامين B6 و مقادير بالايي از آنتي‌اكسيدان‌ها و فلاوونوئيدها.نقش قابل‌توجهي داشته است؛ اما مسئله آنجاست كه بسيار ديده شده مكمل‌ياري با روي عوارضي مانند تهوع و سردرد را به دنبال دارد. در صورتي كه اگر اين روي از طريق رژيم غذايي تامين شود علاوه بر اينكه جذب و كارايي بالاتري خواهد داشت، عوارضي هم به دنبال ندارد.

درباره ويتامين C

درحالي‌كه همه ما باور داريم كه ويتامين C براي تقويت سيستم ايمني حائز اهميت است، مطالعه‌ها نشان داده‌اند كه مكمل‌ياري حتي در مقادير بسيار بالاي ويتامين C نيز در پيشگيري از سرماخوردگي و آنفلوانزا تأثير قابل‌توجهي نخواهد داشت. درحالي‌كه همچنان اين اعتقاد وجود دارد كه مصرف ميوه و سبزي غني از ويتامين C در تقويت سيستم ايمني بسيار مهم و تأثيرگذار است.

پس فراموش نكنيد علت قدرت ميوه و سبزي در پيشگيري از سرماخوردگي و تقويت ايمني محتواي بالاي ويتامين A، ويتامين E، فلاوونوئيدها، آنتي‌اكسيدان‌ها و البته ويتامين C طبيعي آن‌هاست.

[caption id="attachment_1306" align="alignnone" width="300"] ويتامين C[/caption]

براي اين منظور بهتر است از ميوه‌ها و سبزي‌هايي مانند پرتقال، گريپ‌فروت و ساير مركبات استفاده كنيد.

1- سير خام

سير خام حاوي تركيباني به نام«آليون» و «آليسين» است. اين 2-تركيب، تركيبات ضدويروسي بسيار قوي اي محسوب مي شوند كه مي توانند جلوي ابتلا به بيماري هاي ويروسي و مسري فصلي مانند سرماخوردگي را بگيرند.

محققان بر اين باورند اگر ويروس سرماخوردگي وارد بدن افرادي شد كه عادت به مصرف سير خام دارند، قبل از فعاليت از بين خواهد رفت و ديگر فرد را مبتلا به سرماخوردگي نخواهدكرد. براي دست يافتن به خواص ضدويروسي سير، بايد آن را به صورت له يا رنده شده مصرف كنيد و از قورت دادن سير به صورت درسته بپرهيزيد.

2- پياز خام

پياز خام هم مانند سير خام، حاوي آليون و آليسين است و حجم بالايي از ويتامين C را به عنوان يكي از قوي ترين آنتي اكسيدان ها در خود جاي داده است. تمام اين تركيبات كنار هم مي توانند باعث تقويت سيستم ايمني بدن و پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي ويروسي و ميكروبي شوند. بهتر است افرادي كه نمي خواهند سرما بخورند، وعده هاي اصلي غذايي خود را با پياز خام همراه كنند.

3- ادويه ها

ادويه هاي مختلفي مانند زردچوبه، دارچين و پودر گل ميخك حاوي حجم بسيار بالايي از انواع آنتي اكسيدان ها هستند. از اين رو، مي توانند باعث بهبود عملكرد سيستم ايمني و پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي ويروسي مانند سرماخوردگي شوند. براي بهره بردن بيشتر از خواص ادويه ها، بهتر است آنها را 10 دقيقه پيش از پايان زمان پخت به ظرف غذاي خود اضافه كنيد.

4- سوپ مرغ

سوپ مرغ، جزو آن گروه از غذاهايي است كه مصرف آن، هم براي پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي توصيه مي شود و هم براي درمان آن. سوپ مرغي كه حاوي گوشت مرغ، ادويه ها، هويج، پياز و سير باشد، علاوه بر افزايش قدرت سيستم دفاعي بدن باعث افزايش رطوبت و دماني حلق و بيني هم مي شود.

از آنجايي كه ويروس هاي سرماخوردگي هميشه دنبال مخاط سرد و خشك براي نفوذ به بدن هستند، گرم و مرطوب شدن فضاي حلق و بيني مي تواند ويروس هاي سرماخوردگي را از بدن دور كند. از طرف ديگر، مصرف سوپ مرغ در دوران سرماخوردگي هم مي تواند با كاهش التهاب هاي داخلي، علائم و عوارض ناشي از سرماخوردگي را هم تخفيف دهد.

5- مركبات

مركبات هم مانند سوپ مرغ، نقشي دوطرفه در درمان و پيشگيري از سرماخوردگي دارند. مركباتي مانند پرتقال، نارنج، نارنگي يا ليموهاي ترش و شيرين، سرشار از ويتامين C هستند.

به همين دليل هم مصرف روزانه آنها مي تواند تا 23 درصد شانس ابتلا به سرماخوردگي را كم كند و عوارض ناشي از اين بيماري ويروسي را كاهش دهد. كلم بروكلي، سيب زميني شيرين، سبزي هاي برگ سبز تيره و گوجه فرنگي تازه هم تقريبا به اندازه مركبات ويتامين C دارند و مي توانند در درمان و پيشگيري از سرماخوردگي موثر باشند.

6- گوشت قرمز

اگر يكي از اعضاي خانواده تان سرما خورده است، حتما حداقل روزي 23 گرم گوشت قرمز را در برنامه غذايي ساير اعضاي خانواده بگنجانيد. گوشت قرمز، سرشار از ماده معدني روي است. از اين رو، مي تواند با كمك به توليد گلبول هاي سفيد خوني، باعث افزايش قدرت سيستم ايمني بدن شود و جلوي ابتلا به برخي از بيماري هاي ويروسي مانند سرماخوردگي را بگيرد.

7- ماهي سالمون

ماهي سالمون دريايي، حاوي مقادير مناسبي از ويتامين D است و مي تواند نقش موثري در پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي عفوني و ويروسي مانند سرماخوردگي داشته باشد.
براي پيشگيري از سرماخوردگي، مي توانيد هفته 2 مرتبه ماهي سالمون دريايي را در برنامه غذايي خود بگنجانيد.

8- گوشت بوقلمون

گوشت بوقلمون، يكي از مرغوب ترين انواع پروتئين است كه علاوه بر تامين روي، مي تواند انرژي كافي براي بيماران مبتلا به سرماخوردگي را هم تامين كند تا آنها را از شر كرختي ناشي از سرماخوردگي در امان بمانند.

9- آب سبزي ها

تركيب آب سبزي هاي مختلفي مانند گوجه فرنگي، كرفس، كدر و خيار مي تواند علاوه بر آنتي اكسيدان هاي كافي و فراوان، حجم بسيار بالايي از ويتامين C را هم به بدن برساند تا با افزايش قدرت سيستم دفاعي بدن، طول دوره سرماخوردگي را هم كوتاه تر كند.

10- زنجبيل

مصرف دمنوش زنجبيل براي افراد مبتلا به سرماخوردگي كه دچار سوزش، خارش و زخم گلو هم هستند، بسيار مناسب است و مي تواند با گرم و مرطوب كردن حلق و تخفيف گلودرد، باعث درمان سريع تر سرماخوردگي و از بين رفتن فضاي مناسب براي رشد ويروس هاي اين بيماري هم بشود.

به علاوه، زنجبيل خاصيت ضددرد و كاهنده تب هم دارد. به همين دليل هم مصرف دمنوش آن مي تواند براي افراد مبتلا به سرماخوردگي مفيد باشد.

11- چاي گرم

مصرف انواع چاي، مانند چاي سبز، اولانگ يا سياه به صورت گرم مي تواند با وارد كردن حجم بالايي از آنتي اكسيدان ها به بدن و نرم و روان كردن مخاط بيني و گلو، در درمان هرچه سريع تر سرماخوردگي موثر باشد. اگر كمي عسل يا ليمو به چاي خود اضافه كنيد، خواص درماني آن را براي رفع سرماخوردگي بيشتر خواهيد كرد.

عسل، خاصيت درمان زخم هاي گلو را دارد و ليمو هم 0حاوي ويتامين C و افزايش دهنده قدرت سيستم دفاعي بدن است. اگر به كافئين موجود در چاي حساسيت داريد، انواع چاي بدون كافئين را در دوران سرماخوردگي امتحان كنيد.

12- موز

يبوست، يكي از مشكلاتي است كه افراد مبتلا به سرماخوردگي به دليل از دست دادن آب بدنشان به آن مبتلا مي شوند. از اين رو، مصرف موز مي تواند علاوه بر رفع يبوست ناشي از سرماخوردگي، در درمان تهوع و استفراغ ناشي از اين بيماري هم موثر باشد.

 

گرداوري : www.kohanteb.ir

 

پيشگيري از سرماخوردگي٬ جلوگيري از سرما خوردگي در پاييز٬ جلوگيري از سرما خوردگي در طب سنتي٬ جلوگيري از سرما خوردگي در طب سنتي در بزرگسالان با طب سنتي٬ جلوگيري از سرما خوردگي در نوزادان٬ جلوگيري از سرماخوردگي كودك٬ خوراكي هاي مفيد براي جلوگيري از سرما خوردگي در طب سنتي٬ سرماخوردگي در بارداري٬ سرماخوردگي در پاييز٬ سرماخوردگي كودك٬ سرماخوردگي نوزاد٬ ويتامين c براي جلوگيري از سرما خوردگي در طب سنتي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۰۳:۲۷ توسط:وي پك موضوع:

زود سفيد شدن موها و درمان آن در طب سنتي

زود سفيد شدن موها و درمان آن در طب سنتي

تا حالا شده به دنبال علت سفيدشدن موهايتان باشيد اين عارضه با چه عواملي در موها پديد مي آيد ؟چه توصيه هاي پيشگيرانه اي در اين زمينه بايد در نظر بگيريم خوردو خوراك و سبك زندگي چه تاثيراتي بر موهايمان ميگذارند آيا خاكستري و سفيد شدن موها ارتباطي با مشكلات روحي و عصبي ما دارد؟زود سفيد شدن مو با چه دلايلي پديد مي آيد ؟درمان هاي خانگي موثر در اين زمينه كدامند؟

بامداد – اكثر مردم سفيد شدن مو را دليل پيري مي دانند، اما اگر موهاي شما خيلي زود سفيد شده است، به ياد داشته باشيد كه اين موضوع سن تان را تعريف نمي كند بلكه حس پيري فقط در ذهن تان است.

قبل از اينكه بدانيم موها چرا خاكستري و سفيد مي شوند، بايد در مورد ساختار مو آگاهي داشته باشيم تا دليل سفيد شدن موها را متوجه شويم. مو از پروتئيني به نام كراتين تشكيل شده است و توسط فوليكول هاي درون لايه درم زير پوست رشد مي كند.

رنگ مو هم با وجود دو نوع ملانين در فوليكول ها مشخص مي شود. هرچه مقدار ملانين بيشتر باشد، رنگ مو تيره تر است. معمولا موهاي روي سر زودتر از صورت و ديگر نقاط مانند سينه و زيربغل سفيد مي شوند.

فرآيند سفيد شدن مو معمولا از ۳۵ سالگي به بعد شروع مي شود و البته در برخي از افراد بسيار زودتر و برخي ديگر ديرتر رخ مي دهد. ژنتيك و عوامل گوناگوني روي سفيد شدن مو موثر است.

[caption id="attachment_1291" align="alignnone" width="300"] زود سفيد شدن موها[/caption]

 دلايل سفيد شدن مو:

رقيق شدن مقدار يوملانين (رنگدانه هاي مشكي، كه مسئول رنگ هاي مشكي و قهوه اي اند) و فيوملانين (رنگ دانه هاي قرمز رنگ كه مسئول رنگ هاي زرد و قرمز مي باشند) باعث خاكستري و سفيد شدن مو مي شود.در واقع ملانوسيت موجود در فوليكول هاي مو ديگر هيچ نو ملانين توليد نمي كند و درنتيجه موها سفيد مي شوند.تحقيقات نشان داده است كه كاهش ملانين به دليل كاهش آنزيمي به اسم كاتلاز مي باشد. اين آنزيم جلوي تشكيل هيدروژن پراكسيد در بدن را مي گيرد.اما وقتي مقداراين آنزيم در بدن كم شود، هيدروژن پراكسيد افزايش يافته و منجر به سركوب ملانين و در نتيجه سفيد شدن مو مي شود.خاكستري و سفيد شدن مو نيز در جوانان رخ مي دهد كه به آن سفيد شدن زود هنگام مي گويند.ژنتيك و زود سفيد شدن موها:

گاهي اوقات ژنتيك در زود سفيد شدن موها نقش دارد. اين نوع سفيدشدن حتي دركودكان ۱۲ ساله هم ديده شده است.البته در برخي موارد، مو خاكستري شده و دوباره پس از مدتي سياه مي شود. اما در بيشتر موارد روند سفيد شدن ادامه پيدا مي كند.

استرس و زود سفيد شدن موها:

تحقيقات نشان داده است، اضطراب دايم با ترشح آدرنالين، به دي ان اي فرد صدمه رسانده و منجر به ايجاد ناهنجاري هايي مي شود.اين موضوع نيز روي خاكستري و سفيد شدن موها اثر مي گذارد.بيماري و زود سفيد شدن موها:

برخي از بيماري هاي مربوط به غده تيروئيد مانند بيماري گريوز، هاشيموتو، پركاري و كم كاري تيروئيد، مشكلات كم خوني، مي توانند موها را حتي موهاي روي پوست بدن را سفيد كنند.

[caption id="attachment_1293" align="alignnone" width="300"] استرس و سفيد شدن مو[/caption]

 

رژيم غذايي نامناسب و زود سفيد شدن موها:

رژيم غذايي نامناسب منجر به سفيد شدن مو مي شود. عدم دريافت ويتامين B12 و آهن و يد باعث خاكستري شدن زودهنگام موها مي شود.مصرف كم پروتئين و افراط در نوشيدن چاي و قهوه و سيگاركشيدن نيز چنين مشكلي به وجود مي آورد.

آب داغ و رنگ مو و زود سفيد شدن موها:

استفاده از آب داغ و رنگ مو نيز مي تواند سفيد شدن موها را جلو بيندازد.به منظور درمان موهاي سفيد، مي توانيد روش هايي كه در ادامه مقاله آورده شده است را به كار بريد.

[caption id="attachment_1294" align="alignnone" width="300"] دوش آب داغ و سفيد شدن موها[/caption]

 

درمان هاي خانگي موهاي سفيد:

چند روش ساده در طب سنتي براي درمان موهاي سفيد وجود دارد كه مي توانيد در خانه انجام دهيد.

مصرف پروتئين:

از آنجايي كه مو از پروتئيني به نام كراتين تشكيل شده است، مصرف غذاي سرشار از پروتئين مي تواند در رشد و بهبود موي تازه موثر باشد.از مواد خوراكي سرشار از پروتئين مي توان به گوشت، تخم مرغ، حبوبات و غلاتي مانند گندم كامل و همچنين عدس اشاره كرد.

ويتامين و مواد معدني:

ويتامين هاي A و B12، آهن، مس و روي براي سلامت موها بسيار ضروري هستند و جلوي خاكستري و سفيد شدن آنها را مي گيرند.اين مواد مغذي را مي توانيد در خوراكي هايي مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهي ( از جمله صدف)، آجيل، حبوبات، كشمش و آلو سياه بيابيد.

يد:

يد جلوي خاكستري شدن موها را مي گيرد و ماده اي است كه روي غده تيروئيد موثر است و جلوي هر نوع بيماري مربوط به تيروئيد را كه موجب سفيد شدن موها مي شوند، مي گيرد.

گل تاج خروس:

برگ هاي تاج خروس يكي از بهترين درمان هاي خانگي موهاي خاكستري است و مي تواند رنگ موها را دوباره برگرداند.پس از اينكه موهايتان را با شامپو شستيد و آبكشي كرديد، آب اين گياه را به موهاي خود بماليد.

چاي سياه و نمك:

محلولي از يك فنجان چاي سياه و يك قاشق چايخوري نمك آماده كنيد و پس از اينكه سرد شد، آن را به ريشه موهاي تان بماليد.يك ساعت بعد موهاي تان را بشوييد اما شامپو نزنيد.

روغن نارگيل:

تحقيقات نشان داده استفاده مرتب از روغن هايي مانند نارگيل به موهاي صدمه ديده كمك مي كند و روند سفيد شدن آنها را كند مي نمايد.حنا:

استفاده از حنا براي موهاي خاكستري و سفيد مفيد است. حنا، ماست و شنبليله را با هم مخلوط كرده و از آن خميري درست كنيد و به موهاي تان بماليد.حنا رنگ كننده طبيعي است و مي توانيد به جاي استفاده از رنگ مو مصنوعي و مضر، از آن استفاده كنيد.

[caption id="attachment_1298" align="alignnone" width="300"] روغن نارگيل[/caption]

 

كنجد:

دانه هاي كنجد به ويژه دانه هاي سياه آن و همچنين روغن كنجد براي درمان موهاي سفيد مفيد هستند.به طور مرتب روي پوست سرتان روغن كنجد بماليد. درضمن اين دانه خوراكي را نيز وارد رژيم غذايي تان كنيد.

روغن گياه چريش:

اين روغن در درمان مشكلات مختلف مو، از جمله شوره سر و سفيد شدن، موثر است.در گذشته از اين گياه براي از بين بردن شپش سر هم استفاده مي شده است.

زنجبيل و عسل:

اعتقاد بر اين است كه مصرف زنجبيل و عسل در درمان موهاي سفيد موثر است. اين تركيب در طب سنتي چين بسيار تجويز مي شده است.

دوري از موارد مضر زير:

سيگار كشيدن، مصرف زياد چاي و قهوه، استفاده از مواد شوينده بسيار قوي، آب و سشوار داغ، رنگ كردن مو، از مواردي هستند كه باعث سفيدي زودهنگام مو مي شوند.بنابراين اگر مي خواهيد موهايتان به سرعت سفيد نشوند، اين كارهاي مضر را انجام ندهيد.

درمان اضطراب:

اضطراب اثر بسيار بدي روي سفيد شدن مو مي گذارد. با استفاده از راهكارهاي آرامش بخش، از اضطراب دوري كنيد.همچنين ورزش مرتب، مديتيشن، وقت گذراندن با خانواده و دوستان مي تواند در درمان اضطراب موثر باشد.

 

پيشگيري از سفيد شدن مو٬ درمان سفيد شدن مو٬ درمان سفيد شدن مو در جواني٬ درمان سفيد شدن مو در طب سنتي٬ سفيد شدن مو كمبود ويتامين٬ سفيدي موها٬ طب سنتي٬ علل سفيد شدن مو٬ موي سفيد٬ موي سفيد در كودكان٬ موي سفيد در نوجوانان

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۰۱:۳۸ توسط:وي پك موضوع:

درمان عفونت گوش مياني با طب سنتي

درمان عفونت گوش مياني با طب سنتي

عفونت گوش گاهي با درد و گرفتگي گوش و گاهي با خروج ترشحات چرك مانند كه اصطلاحا به آن جرم گفته مي شود، همراه است. محل عفونت گوش مياني پشت پرده‌ي گوش است. لوله استاش كه از مسير گوش مياني به پشت گلو مي‌رسد، گوش مياني را از مايعي كه در آن ساخته مي‌شود، خالي مي‌كند. اگر اين لوله مسدود شود، اين مايع در گوش مياني جمع شده و باعث عفونت مي‌شود.

عفونت گوش مياني چيست؟

اوتيت مياني التهاب يا عفونت گوش مياني است كه اغلب هنگامي آغاز مي شود كه عفونت هاي ايجاد كننده گلو درد، سرماخوردگي يا ساير عفونت هاي تنفسي به گوش مياني انتشار مي يابند. اين عفونت ها ممكن است ويروسي يا باكتريايي باشند.

علايم عفونت گوش مياني (اوتيت مياني) عبارتند از:

– تحريك پذيري غير عادي

– اشكال در به خواب رفتن

– احساس كشش در يك يا هر دو گوش

– تب

– ترشح مايع از گوش

– تب

– كاهش تعادل

[caption id="attachment_1262" align="alignnone" width="300"] عفونت گوش مياني[/caption]

راهكارهاي درمان عفونت گوش مياني با طب سنتي

اگر گوشتان دچار گرفتگي شده است مي توانيد با روش هاي آسان و كمترين هزينه آن را درمان كنيد. گفتني است درمان هاي دارويي فقط در صورتي جايز است كه طبق نظر پزشك صورت گيرد و مصرف خودسرانه آنتي بيوتيك ها يا قطره هاي گوش مي تواند عفونت گوش را تشديد كند و آسيب جدي به گوش مياني بزند. بنابراين اگر مشكل گرفتگي يا عفونت گوشتان جدي نيست مي توانيد به روش هايي كه در طب سنتي گفته مي شود به درمان گوش درد در منزل بپردازيد در غير اينصورت حتما به پزشك مراجعه كنيد.

زنجبيل

زنجبيل داراي خواص دارويي بسيار قوي بوده و براي درمان بسياري از بيماري‌ها و اختلالات به كار مي‌رود. زنجبيل به خاطر خواص ضدباكتري و ضدالتهابي كه دارد باعث تسكين درد و از بين رفتن عفونت مي‌شود. موقع عفونت گوش، چند قطره از عصاره آن را درون گوش‌تان بماليد.

[caption id="attachment_1263" align="alignnone" width="300"] زنجبيل درمان عفونت گوش مياني[/caption]

 

سير

سير در از بين بردن عفونت بسيار مؤثر است؛ داراي خواص ضدالتهاب و آنتي‌اكسيداني بوده كه به خوب شدن عفونت مي‌انجامد. يكي از خواص آن از بين بردن درد است و از طرفي باعث كاهش تورم مي‌شود.

[caption id="attachment_1264" align="alignnone" width="300"] سير درمان عفونت گوش مياني[/caption]

روغن خردل

روغن خردل يكي از قديمي‌ترين درمان‌ها براي عفونت گوش است. خاصيب ضدالتهاب و ضدباكتري آن به راحتي عفونت‌ها را از بين مي‌برد.

[caption id="attachment_1265" align="alignnone" width="300"] روغن خردل درمان عفونت گوش مياني[/caption]

 

سركه سفيد

سركه‌ سفيد داراي خواص ضد ميكروبي بوده كه به سرعت عفونت را از بين مي‌برد. هم‌چنين به از بين رفتن مومي كه در گوش جمع مي‌شود نيز كمك مي‌كند. مقداري از آن را با آب مخلوط كنيد و در سرنگي براي ريختن در گوش بريزيد. سپس گوش‌تان را با اين محلول شستشو دهيد. بعد از يك دقيقه سرتان را به بغل كج كنيد تا گوش‌تان از آن محلول خالي شود.

 

نمك

نمك جزو موادي است كه در گذشته از آن به عنوان ضد عفوني كننده استفاده مي شده است در حال حاضر هم از محلول آب نمك براي قرقره كردن و يا شستشوي بيني استفاده مي شود. شما مي توانيد محول آب نمكي در منزل تهيه كنيد و از آن به عنوان درمان خانگي عفونت گوش استفاده كنيد. براي درست كردن اين محلول يك قاشق چاي خوري نمك را در يك فنجان كوچك آب گرم به طور كامل حل كنيد سپس با قطره چكان چند قطره از اين محلول را داخل گوش بريزيد و بگذاريد يك دقيقه گوشتان در حالت كج بماند و بعد از گذشت يك دقيقه براي خارج كردن محلول از گوشتان در جهت ديگر سرتان را بچرخانيد.

روغن زيتون

روشي ساده و توصيه شده براي درمان عفونت گوش استفاده از روغن زيتون است. قبل از خواب چند قطره روغن زيتون را در گوشتان بريزيد. از اين روش بايد چند روزاستفاده كنيد تا نتيجه خوبي بگيريد.

[caption id="attachment_1266" align="alignnone" width="300"] روغن زيتون درمان عفونت گوش مياني[/caption]

 

درمان عفونت گوش مياني با سير٬ درمان عفونت گوش مياني در بارداري٬ درمان عفونت گوش مياني در بزرگسالان٬ درمان عفونت گوش مياني در طب سنتي٬ درمان عفونت گوش مياني در نوزادان٬ درمان عفونت گوش مياني و سرگيچه٬ سرگيچه عفونت گوش مياني٬ عفونت گوش مياني٬ عفونت گوش مياني بدون درد٬ عفونت گوش مياني چيست٬ عفونت گوش مياني در طب سنتي٬ عفونت گوش مياني و علائم آن٬ علائم عفونت گوش مياني


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۸:۱۳ توسط:وي پك موضوع: