جعبه

درمان گلودرد با طب سنتي

درمان گلودرد با طب سنتي

گلو درد يكي از مشكلات و بيماري هايي است كه با سرد شدن هوا شايع مي شود.مراجعه به پزشك و استفاده از داروهاي شيميايي تنها يكي از روش هاي درمان گلو درد است اما روش هاي خانگي و استفاده از جوشانده هاي گياهي را نبايد براي درمان اين موضوع ناديده گرفت.در اين مطلب قصد داريم شما را با اين جوشانده ها آشنا نماييم.

[caption id="attachment_1653" align="alignnone" width="300"] درمان گلو درد با طب سنتي[/caption]

 

 1. سعي كنيد زمان مصرف مايعات و سوپ، دماي آن خيلي داغ يا خيلي سرد نباشد. زيرا غذاي خيلي داغ يا خنك، به مخاط گلو آسيب مي زند و درد را تشديد مي كند. غذاي گرم مناسب ترين گزينه است.
 2. دستگاه بخور را در خانه روشن كنيد. يا يك ظرف بزرگ آب روي گاز بگذاريد تا آب آن بخار شود. چند قطره روغن اكاليپتوس در آن بريزيد و بخار آن را استشمام نماييد.
 3. تا حد امكان استراحت كنيد و مايعات بنوشيد. دمنوش هاي گياهي، آب پرتقال، آب و نوشيدني هاي غير كافئين دار بهترين گزينه ها هستند.

جوشانده مخلوط شيرين بيان و ساير گياهان

آب گرم و فلفل هندي (قرمز) حالتان را بهتر مي كند. اين هم يكي ديگر از راه هاي طبيعي است. ولي احتمالاً از اين هم زياد خوشتان نيايد. فلفل قرمز و ساير فلفل هاي تند داراي ماده شيميايي به نام كاپسايسين هستند كه مانند آسپرين، موقتاً درد را كاهش مي دهند

با مصرف جوشانده شيرين بيان، گلودرد شما تسكين مي يابد. مواد ضدويروسي و ضدالتهابي موجود در ريشه شيرين بيان تورم و التهاب موجود در گلو را التيام مي بخشند و غشاي گلو را تسكين مي دهند. دستوري كه در زير مي آيد متشكل از مواد موثر و مفيد براي گلودرد است و طعم خوبي هم دارد.

مواد لازم:

ريشه شيرين بيان خشك شده و خرد شده: يك فنجان

چوب دارچين تكه شده: نصف فنجان

ميخك كامل: 2 قاشق غذاخوري

گل هاي بابونه: نصف فنجان

دستورالعمل

گياهان ذكر شده را در يك ظرف به خوبي با هم مخلوط كنيد. اين مخلوط را در يك ظرف شيشه اي به دور از گرما و نور نگهداري نماييد. 3 قاشق غذاخوري از اين مخلوط را در دو و نيم فنجان آب بريزيد. بگذاريد سر گاز تا به جوش آيد سپس حرارت را كم كنيد تا 10 دقيقه بجوشد. مواد را از صافي عبور دهيد، سپس بنوشيد.

[caption id="attachment_1654" align="alignnone" width="300"] درمان گلو درد با طب سنتي[/caption]

 

مكيدن يك عدد سير

مكيدن يك عدد سير، به نظر چندش آور و منزجر كننده مي آيد و ممكن است دوست نداشته باشيد اين كار را انجام دهيد. اما بايد بدانيد كه در طب سنتي سير يك درمان طبيعي براي از بين بردن گلويي دردناك و متورم است. آليسين ماده اي در سير است كه باكتري ها را مي كشد و با باكتري هاي ايجاد كننده درد و تورم مبارزه مي كند.

موارد لازم:

يك عدد سير كه از وسط به دو نيم شده

دستورالعمل:

نيمه سير را بين دو لب بگذاريد و با كمك دهان و دندان ها به آن فشار وارد آوريد تا عصاره آن خارج شود. سعي كنيد به آن زبان نزنيد تا مستقيماً وارد گلو شود. يك بار در روز اين عمل را انجام دهيد.

[caption id="attachment_1655" align="alignnone" width="300"] درمان گلو درد با سير[/caption]

دمنوش گل ختمي

مريم گلي خاصيت قابض دارد و باعث انقباض بافت ها مي شود. در نتيجه به بافت گلو كمك مي كند تا در زمان بلع غذا به راحتي منقبض شود و درد نگيرد

گل ختمي به عنوان يك گياه دارويي، از سال هايي بسيار دور در اروپا و شمال آمريكا به عنوان يك موسيلاژ استفاده مي شده است. ريشه گل ختمي غشاي موكوسي موجود در گلو را تسكين مي دهد.

مواد لازم:

ريشه گل ختمي خشك شده: يك قاشق غذاخوري

آب جوش: يك فنجان

دستورالعمل:

ريشه گل ختمي را در يك ليوان درپوش دار بريزيد، آب جوش را به آن اضافه كنيد. درپوش آن را قرار دهيد و بگذاريد براي مدت 30-60 دقيقه به همين حالت بماند. بعد آن را از صافي رد كنيد و سپس بنوشيد.
نكته: افراد مبتلا به ديابت در رابطه با مصرف ريشه گل ختمي حتماً با پزشك خود مشورت نمايند. زيرا ممكن است باعث افت قند خون در آنان گردد.

[caption id="attachment_1656" align="alignnone" width="300"] دم نوش گل ختمي براي گلو درد[/caption]

جوشانده فلفل هندي

آب گرم و فلفل هندي (قرمز) حالتان را بهتر مي كند. اين هم يكي ديگر از راه هاي طبيعي است. ولي احتمالاً از اين هم زياد خوشتان نيايد. فلفل قرمز و ساير فلفل هاي تند داراي ماده شيميايي به نام كاپسايسين هستند كه مانند آسپرين، موقتاً درد را كاهش مي دهند. در حقيقت اين مواد با سركوب كردن ماده P كه پيام درد را به مغز مي فرستد، باعث كاهش احساس درد مي شوند. در نتيجه گلودرد تا حدودي بهتر مي شود.

مواد لازم:

پودر فلفل هندي: نصف قاشق چاي خوري

آب جوش: يك فنجان

عسل: يك قاشق چاي خوري

دستورالعمل:

فلفل هندي را به يك فنجان آب در حال جوش بيفزاييد، عسل را به آن اضافه كنيد. و سپس شعله گاز را خاموش نماييد. بگذاريد كمي خنك شود، سپس بنوشيد. اگر به ادويه ها حساسيت داريد، مقدار فلفل را به يك هشتم قاشق چاي خوري كاهش دهيد.

[caption id="attachment_1657" align="alignnone" width="300"] دم نوش فلفل هندي براي گلودرد[/caption]

جوشانده زنجبيل

مكيدن يك عدد سير، به نظر چندش آور و منزجر كننده مي آيد و ممكن است دوست نداشته باشيد اين كار را انجام دهيد. اما بايد بدانيد كه سير يك درمان طبيعي براي از بين بردن گلويي دردناك و متورم است

زنجبيل طعم تند و تيزي دارد. اما داراي تركيباتي است كه درد را از بين مي برد. زنجبيل باعث شل شدن ماهيچه ها، خروج موكوس از سيستم تنفسي، افزايش جريان خون و اكسيژن رساني به سلول ها، خروج مواد سمي و درنتيجه تسريع فرآيند شفابخشي مي شود. همچنين ضدالتهاب است و با باكتري ها مبارزه مي كند. بوي آن نيز باعث باز شدن سينوس ها مي شود.

مواد لازم:

ريشه زنجبيل: 2 اينچ، معادل دو بند انگشت يعني حدود 5 سانتي متر

آب:2 -3 فنجان

عسل: بر حسب نياز

دستورالعمل:

ريشه هاي زنجبيل را بشوييد. سپس پوست آن را با چاقوي تيزي ببريد. سپس آن را خرد كرده و با گوشت كوب له كنيد، يا آن را رنده نماييد. بگذاريد آب به جوش آيد. سپس زنجبيل له شده را به آن بيفزاييد و بگذاريد براي مدت 3-5 دقيقه بجوشد. آن را صاف كنيد و در حالي كه گرم است به همراه كمي عسل ميل نماييد.

[caption id="attachment_1658" align="alignnone" width="300"] درمان گلو درد با جوشانده زنجبيل[/caption]

 

غرغره كردن مريم گلي

مريم گلي در طول سال هاي متمادي، بسيار قبل تر از آنكه به صحنه آشپزي وارد شود؛ به عنوان يك گياه دارويي شناخته مي شد. مريم گلي خاصيت قابض دارد و باعث انقباض بافت ها مي شود. در نتيجه به بافت گلو كمك مي كند تا در زمان بلع غذا به راحتي منقبض شود و درد نگيرد. اسيدهاي فنوليك موجود در مريم گلي با باكتري هاي موجود در دستگاه تنفسي كه علائم گلودرد را ظاهر مي كنند، مبارزه و آن ها را از بين مي برد. بهترين حالت براي استفاده از مريم گلي در زمينه درمان گلودرد، غرغره كردن آن است.

مواد لازم:

برگ هاي مريم گلي به صورت تازه يا خشك شده: 2 قاشق چاي خوري

آب جوش: يك فنجان

نمك: 7 گرم

دستورالعمل:

آب را بجوشانيد. آن را در يك ظرف درپوش دار بريزيد مريم گلي را به آن اضافه كنيد. درپوش آن را قرار دهيد و بگذاريد براي مدت 20 دقيقه باقي بماند. آن را صاف كنيد. سپس به ميزان لازم در طي روز غرغره نماييد.

[caption id="attachment_1659" align="alignnone" width="300"] درمان گلو درد با طب سنتي[/caption]

 

درمان گلو درد٬ درمان گلو درد با دم نوش٬ درمان گلو درد با زنجبيل٬ درمان گلو درد با سير٬ درمان گلو درد با طب سنتي٬ درمان گلو درد با عسل٬ درمان گلو درد با ليموترش٬ درمان گلو درد در بارداري٬ درمان گلو درد در خانه٬ درمان گلو درد در نوزادان٬ درمان گلو درد شديد٬ درمان گلو درد عصبي٬ گلو درد٬ گلو درد سرماخوردگي٬ گلو درد شديد٬ گلو درد عصبي٬ گلو درد گودكان٬ گلو درد مزمن٬ گلو درد ويروسي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۱۴:۰۷ توسط:وي پك موضوع:

درمان بيماريهاي كبد با طب سنتي

درمان بيماريهاي كبد با طب سنتي

كبد يا همان جگر يكي از مهمترين دستگاه هاي پالاينده بدن است كه به طور مختصر فعاليت هايي مانند : پالايش خون ،پروتئين سازي ، سم زدايي و ، تنظيم قند ، ذخيره سازي مواد حياتي ، سوخت و ساز را بر عهده دارد

[caption id="attachment_1624" align="alignnone" width="300"] درمان بيماري كبدي با طب سنتي[/caption]

 

يرقان : اختلال در ترشح و دفع صفرا باعث بالا رفتن مقدار بيلي روبين و در نتيجه يرقان يا زردي مي شود كه از علائم اين بيماري مي توان به زردي چشم و زردي پوست اشاره كرد .

سيروز كبدي : اين بيماري كه در نتيجه مصرف مشروبات الكلي است بافت كبد از بين رفته و بافت هاي پيوندي جايگزين شده كه در نتيجه كبد سفت مي شود كه از علائم ابن بيماري مي توان به بي اشتهايي ، حالت تهوع و استفراغ حتي در برخي موارد خونريزي مري اشاره كرد .

[caption id="attachment_1625" align="alignnone" width="300"] سيروز كبدي[/caption]

 

اما قصد داريم تا بيماري كبد چرب را مورد بحث قرار داده و به معرفي راه هاي درمان آن با مواد غذايي ، طب سنتي و گياهان دارويي بپردازيم .

كبد چرب به چه معناست ؟

به زبان ساده تجمع و رسوب چربي در سلول هاي كبد كه به التهاب اين سلولها منجر مي شود و كبد چرب نام دارد .

عوامل به وجود آورنده و علائم شايع كبد چرب : امروزه مصرف غذاهاي چرب به ويژه فست فود، غذاهاي آماده و از همه مهمتر كم تحركي و اضافه وزن ، مصرف خودسرانه داروهاي آرامبخش ،از شايعترين دلايل ابتلا به بيماري كبد چرب هستند كه ابتلا به اين بيماري ميان افرادي كه به غذاهاي چرب و به ويژه شيرينجات قنادي علاقه فراواني دارند شايعتر است. در اين بيماري ذرات بزرگ چربي در سلول هاي كبد رسوب كرده و به اين ترتيب موجب بروز اختلال هايي در عملكرد كبد مي شود كه از شايعترين علائم آن مي توان به خستگي و احساس سنگيني در قسمت راست بدن ، عفونت ها ،‌ ناراحتي هاي گوارشي ، مشكلات پوستي و اختلال در سطح هوشياري اشاره كرد و بايد اين نكته را هم در نظر داشت .از آنجايي كه در بسياري موارد اين بيماري بدون علائم اوليه است مي توان گفت از بيماري هاي خاموش و بدون نشانه است در مورد اين بيماري پيشگيري بهتر از درمان است زيرا زماني بيماري خود را نمايان مي كند كه ذرات چربي تعداد زيادي از سلولهاي كبد را درگير كرده اند .خوشبختانه در اين ميان روش‌هاي طبيعي درمان بسياري وجود دارد كه مي‌توان از آنها براي پيشگيري از ابتلا به كبد چرب بهره مند شد .

[caption id="attachment_1626" align="alignnone" width="300"] علت بروز كبد چرب[/caption]

رعايت غذايي : در ابتدا به قطع برخي مواد غذايي كه از دلائل به وجود آورنده كبد چرب هستند خواهيم پرداخت و سپس اشاره خواهيم داشت به مصرف موادغذايي طبيعي كه به دو گروه تقسيم مي شود كه در حفظ سلامتي كبد اثر مطلوبي دارند.

گروه اول مواد غذايي كه در فرآيند پالايش خون اثر مثبت دارند

گروه دوم مواد غذايي كه داراي آنتي اكسيدان طبيعي هستند و در فرآيند سم زدايي اثر مثبت دارند .

در ابتدا لازم است تا مواد غذايي و غذاهايي مانند موادي كه ذكر شده را به مدت طولاني از سبد غذايي حذف كنيد : تخم مرغ ، لبنيات مثل : شير پرچرب ،خامه ،كره، پنير و ماست پرچرب،گوشت قرمز ، سوسيس ، كالباس ، همبرگر ، انواع سس مايونز، كچاپ و تمام غذاهاي فست فود كه از اين دسته مواد تهيه مي شوند

مايعات : مايعات مانند آب ،آب سبزيجات ، آبميوه هاي طبيعي ، دلسترهاي بدون طعم را به مقدار مورد نياز براي بدن بين ۶ تا ۸ ليوان روزانه مصرف كنيد به ياد داشته باشيد كه نبايد آب و يا هيچ نوع مايعاتي را بين و بلافاصله بعد از غذا مصرف كنيد زيرا مصرف آب و مايعات بين غذا يكي از عوامل به وجود آورنده كبد چرب هستند. مصرف آب بايد نيم ساعت قبل از غذا و يا دو ساعت بعد از غذا باشد تا هم به عمل گوارش كمك كرده و هم به عمل پالايش در كبد كمك كند.

شيرينجات : متاسفانه امروزه شاهد مصرف بيش از حد شيرينجات قنادي و موادر كه از شكر ،‌شكلات ، آرد سفيد تهيه شده چه در ميهماني ها و يا در محل كار و زندگي افراد هستيم كه اين مواد چون از حالت طبيعي خود خارج شده و داراي چربي و قند فراواني است كه اين مواد كبد را براي تجزيه و دفع مواد زائد دچار اشكال مي كنند پس توصيه مي كنيم كه در ابتدا مصرف اين مواد را به حداقل برسانيد و سپس قطع كنيد .

 

غذاهاي سرخ كرده و فريز شده : براي مصارف غذايي بايد از روغنهايي مانند : روغن زيتون و روغن كنجد استفاده كرد و همچنين كم و محدود كردن مصرف سرخ كردني ها. بسياري از مواد غذايي مانند سبزيجات كه نقش مهمي را در بدن دارند در اثر حرارت زياد هنگام سرخ شدن خاصيت خود را از دست داده و گاهي با فريز شدن به مدت طولاني تبديل به نوعي سم براي كبد مي شوند پس توصيه مي شود از سبزيجات تازه به همراه غذا و براي پختن آنها حتي المكان از نوع بخار پز شده استفاده نماييد

سالاد و ميوه : بدن انسان براي انجام عمل گوارش و دفع راحت نيازمند به فيبر فراوان است كه اين فيبر در ميوه ، سبزيجات و صيفي جات به مقدار فراوان يافت مي شود با مصرف مداوم و مرتب ميوه ، سالاد و سبزيجات انسان به بيماري هاي گوارشي مبتلا نخواهد شد توصيه مي كنيم حتي مقدار سالاد و ميوه را نسبت به غذاي مصرفي روزانه هم بيشتر كنيد.

سير : به دليل داشتن ماده اي به نام آليسين كه يك ماده ضد ميكروب قوي بوده و يك آنتي اكسيدان نيز است و در سم زدايي كبد نقش مهمي را ايفا مي كند . مقدار ۵ حبه سير را خرد كرده و همراه ۲ عدد ليموترش تازه آب گرفته به اضافه ۲ قاشق مرباخوري عسل و مقداري آب شربت كرده ظهر و شب مبل نماييد اين نوشيدني گوارا نه تنها براي پاكسازي كبد موثر است بلكه براي پيشگيري وحتي درمان ناراحتي هاي مفصلي مانند درد و بي قراري نيز موثر است  

زغال اخته ، شاه توت ، گريپ فروت ، پرتقال ، سيب ،گلابي ، بكرايي ، زالزالك ، توت فرتگي ، ازگيل ، آلو‌: اين ميوه ها داراي آنتي اكسيدان طبيعي بوده و در فرآيند گوارش اثرات مطلوبي داشته و مانع از تاثيرات منفي راديكال هاي آزاد در كبد هنگام فرآيند پالايش مي شوند

ليموترش تازه : مصرف ليموترش تازه به شكلي كه در هر وعده غذايي يك عدد را روي غذا آب بگيريد و به همراه هر ليوان نوشيدني يك عدد ليموترش را به صورت آب گرفته ميل نماييد اين عمل باعث پاك شدن هر چه بهتر كبد مي شود و در ضمن به دفع صفرا نيز كمك شاياني مي نمايد

سيب : داراي ماده اي به نام پنكنين مي باشد كه هنگام گوارش در روده بزرگ با وصل شدن به فلزات سنگين باعث دفع آنها مي شود

آرتيشو(كنگرفرنگي) : با توليد بيشتر صفرا باعث دفع و پاكسازي سموم از روده ها مي شود

كامبوجا : مصرف نيم فنجان نوشابه كامبوجا بعد از هر وعده غذايي در دفع و عمل گوارش به كبد در سم زدايي كمك شاياني مي نمايد  

[caption id="attachment_1632" align="alignnone" width="225"] درمان بيماري كبد با كامبوجا[/caption]

 

بيماري كبد٬ درمان بيماري كبد چرب٬ درمان بيماري كبد چرب الكلي٬ درمان بيماري كبد چرب با داروهاي گياهي٬ درمان بيماري كبد چرب با طب سنتي٬ درمان بيماري كبد چرب چيست٬ درمان بيماريهاي كبد با طب سنتي٬ درمان خانگي بيماري كبد چرب٬ سيروز كبدي٬ عوامل به وجود آورنده و علائم شايع كبد چرب٬ كبد٬ كبد چرب٬ كبد چرب كريد 1٬ كبد چرب گريد 3


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۰:۲۰ توسط:وي پك موضوع:

درمان نقرس با طب سنتي

درمان نقرس با طب سنتي

بيماري نقرس نوعي بيماري التهابي است كه بيشتر در ناحيه مفاصل اتفاق مي افتد و آن ها را درگير ميكند.نقرس مي تواند در قسمت هاي مختلف بدن از جمله گوش، مفاصل كوچك در دست، مچ دست و پا و زانو بروز پيدا كند.در اين بيماري درد حاد و تورم باعث آزار بيمار مي شود.در اين مطلب قصد داريم با ارائه راهكارهاي خانگي به تسكين درد هاي ناشي از اين بيماري بپردازيم.

علت دقيق اين بيماري ناشناخته است، اما مقدار بالاي اسيد اوريك در بدن يكي از دلايل اصلي بروز اين بيماري محسوب مي شود. اما برخي علل مانند ژنتيك، عدم فعاليت بدني، مصرف بيش از حد پروتئين مانند گوشت و استرس بيش از حد براي ابتلا به اين بيماري ذكر شده اند

نقرس با انواع بيماري ها مانند فشار خون بالا، ديابت، وسنگ كليه هاي اسيد اوريك مرتبط بوده به همين دليل  درمان پزشكي آن بسيار حائز اهميت است. علاوه بر درمان هاي شيميايي برخي درمان هاي خانگي  وجود دارد كه مي توان به بهبود بيماري و تسكين دردها كمك كنند.

[caption id="attachment_1642" align="alignnone" width="300"] درمان نقرس با طب سنتي[/caption]

درمان هاي طب سنتي معجزه آسا براي نقرس

سركه سيب طبيعي كه اغلب براي درمان سردرد و اسيد معده استفاده مي شود. در درمان نقرس و آرتريت  نيز موثر است.  اسيديته در سركه سيب به از بين بردن درد حاد كمك شاياني مي كند همچنين با افزودن عسل مي توان به كاهش التهاب كمك كرد.

طرز تهيه دارو نقرس با سركه سيب

كافي است كه  يك قاشق چاي خوري سركه سيب تصفيه نشده را در يك ليوان آب ريخته و دو تا سه بار در روز آن را بنوشيد.

اگر اين درمان مفيد و موثر واقع شد مي توانيد مصرف سركه سيب را تا دو قاشق غذاخوري افزايش دهيد.

[caption id="attachment_1643" align="alignnone" width="300"] درمان نقرس با سركه سيب[/caption]

 معجزه شگفت آور زنجبيل در نقرس

خواص ضد التهابي موجود در ريشه زنجبيل مي تواند در تسكين درد و التهاب موثر باشد. راه هاي بسياري براي استفاده از ريشه زنجبيل در درمان نقرس وجود دارد.

روش هاي درمان با زنجبيل

1- مقدار مساوي از پودر شنبليله، پودر زردچوبه و پودر ريشه زنجبيل را كرده و يك قاشق چاي خوري از اين مخلوط را همراه با آب گرم دو بار در روز مصرف كنيد.

2- مي توانيد يك نصف قاشق چاي خوري زنجبيل را به يك فنجان آب جوش اضافه كرده و مخلوط آن را به حداقل يك بار در روز بنوشيد.

3- كافي است ريشه زنجبيل را در غذاهاي خود اضافه  و يا يك تكه خام آن را در روز مصرف كنيد.

4- پودر ريشه زنجبيل را با كمي آب تركيب كرده و به صورت خمير در آوريد، سپس  اين خمير را روي بر روي منطقه آسيب ديده ماساژ داده و حدود نيم ساعت صبر كنيد. كافي است اين كار را يك بار در روز انجام دهيد.

[caption id="attachment_1644" align="alignnone" width="300"] درمان نقرس با زنجبيل[/caption]

 

مسكن طبيعي براي بيماري نقرس

يكي از عوامل مهم ابتلا به نقرس افزايش اسيد اوريك در بدن است. جوش شيرين مي تواند به كاهش ميزان اسيد اوريك و تسكين درد كمك كند.

طرز تهيه:

مخلوط نصف قاشق چاي خوري جوش شيرين  را در يك ليوان آب و حداكثر چهار بار در روز و به مدت دو هفته مصرف كنيد تا نقرس و دردهاي ناشي از آن تسكين پيدا كند البته اگر سن شما بالاي 60 سال است نبايد بيش از سه بار در روزآن را بنوشيد.افراد داراي فشار خون بالا از اين روش درماني استفاه نكنند.

[caption id="attachment_1645" align="alignnone" width="300"] درمان نقرس با جوش شيرين[/caption]

 

آب ليمو دردهاي نقرس را در كمتر از چند ثانيه درمان مي كند

در طب سنتي براي رهايي از درد نقرس بايد بدن را قليايي كرده و اسيد اوريك اضافي در جريان خون را خنثي سازي كنيد. اين روش به آساني با كمك آب ليمو تازه و جوش شيرين انجام مي شود. همراه با آب ليمو مي توان از ميوه هاي ديگر غني از ويتامين C نيز براي تقويت بافت هاي بدن استفاده كرد.

 طرز تهيه:

روش اول: آب يك عدد ليمو را با يك نصف قاشق چاي خوري جوش شيرين مخلوط كرده و اجازه داده چند ثانيه در يك وضعيت باقي بماند تا حالت جوشيدن وكف كردن محلول از بين برود. كافي است كه اين مخلوط  را در يك ليوان آب ريخته و بلافاصله آن را بنوشيد.

روش دوم: يكي ديگر از روش ها اضافه كردن آب نصف يك عدد ليمو به يك ليوان آب و نوشيدن آن سه بار در روز است.

[caption id="attachment_1646" align="alignnone" width="300"] درمان نقرس با آب ليمو[/caption]

اين ميوه خوشمزه نقرس را فراري مي دهد

گيلاس شيرين يا  ترش به دليل خواص آنتي اكسيداني مي تواند در درمان نقرس بسيار مفيد باشد. اين ميوه حاوي آنتوسيانين بوده كه مي تواند التهاب را كاهش داده و عوارض و دردهاي نقرس  را به حداقل مي رساند.

براي بيماران مبتلا به نقرس، خوردن 15 تا 20 عدد گيلاس در روز بسيار توصيه مي شود. براي نتايج بهتر روز خود را با خوردن گيلاس شروع كنيد.

روش ديگر كه در درمان اين بيماري موثر بوده  نوشيدن روزانه يك ليوان آب گيلاس است البته براي افزايش خاصيت آن مي توانيد چند حبه سير خرد شده به آن اضافه كنيد.

[caption id="attachment_1647" align="alignnone" width="300"] درمان نقرس با گيلاس[/caption]

 

حمام كردن با اين نمك در درمان نقرس معجزه مي كند

نمك اپسوم يك ماده مفيد براي درمان خانگي نقرس و ديگر اشكال آرتريت بوده و در بهبود عملكرد قلب و فشار خون بالا موثراست. كافي است در آب گرم مقداري از اين نمك را ريخته و عضو دردناك را در آن قرار داده يا براي حمام كردن از اين روش استفاده كنيد.

[caption id="attachment_1648" align="alignnone" width="300"] درمان نقرس با نمك اپسوم[/caption]

 

تسكين درد ناشي از نقرس٬ درمان خانگي نقرس٬ درمان نقرس٬ درمان نقرس انگشت شست پا٬ درمان نقرس با بادكش٬ درمان نقرس با حجامت٬ درمان نقرس با دارو گياهي٬ درمان نقرس با دوسين٬ درمان نقرس با زالو٬ درمان نقرس با زالو درماني٬ درمان نقرس با زنجبيل٬ درمان نقرس با سركه سيب٬ درمان نقرس با سياه دانه٬ درمان نقرس با طب سنتي٬ علائم نقرس٬ نقرس٬ نقرس پا٬ نقرس چيست٬ نقرس و درمان آن


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۷:۲۷ توسط:وي پك موضوع:

راههاي درمان زردي يا يرقان در طب سنتي

راههاي درمان زردي يا يرقان در طب سنتي

تعريف زردي يا يرقان : در ابتدا بايد اشاره كنيم كه زردي بيماري نيست بلكه نوعي اختلال كبدي است كه با بروز علائمي مانند : تغيير رنگ و زرد شدن پوست ، سفيدي چشم و همچنين تغيير رنگ ادرار به زرد پررنگ گاهي هم قهوه اي كه بتدريج و با افزايش عدد «بيلي‏روبين» مناطق ديگر پوست مانند شكم و اندام‏ها زرد مي‏شود. كه ناشي از بالا بودن مقدار غلظت بيليروبين خون است مي باشد.در حقيقت اين علائم زنگ خطري است براي فردي كه دچار اين مسئله شده است زيرا زمينه ساز ساير بيماري ها مانند بيماري هاي كبدي مي شود.

[caption id="attachment_1613" align="alignnone" width="300"] درمان زردي يا يزقان در طب سنتي[/caption]

 

علل به وجود آورنده زردي يا يرقان

كبد وظيفه هضم چربي را با ساختن و ذخيره كردن و خارج ساختن ماده اي به نام “صفرا” دارد كه از شكسته شدن و تجزيه هموگلوبين(گلبولهاي قرمز) حاصل مي شود .اين ماده عامل رنگ زرد ادرار و همچنين رنگ قهوه اي مدفوع است .در كيسه اي به نام “كيسه صفرا “توسط كبد ذخيره مي شود.اما وقتي اين ماده به مقدار غير طبيعي وارد سيستم گردش خون شود باعث بروز علائم زردي يا يرقان مي شود.

از علل بروز اين مشكل مي توان به:

هپاتيت يا التهاب كبد : كه باعث التهاب بافت هاي كبد مي شود ودلائل فراواني نيز دارد مانند : مصرف برخي داروها ، عوامل ويروسي ، باكتريايي كه گاهي با تماس با افراد آلوده ، استفاده از وسائل خالكوبي ، آشاميدن آب آلوده ، استفاده از سرنگ مشترك ، تزريق خون فرد آبوده به فرد سالم انجام مي پذيرد.

انسداد مجراي صفرا :كه به واسطه سنگ صفرا كه يكي از عمده ترين دلايل ايجاد سنگ يبوست هاي طولاني و مزمن اشاره كرد.

توجه : بعضي از زردي چشمها مربوط به عارضه اي به نام”سندرم ژيلبرت”است. در اين عارضه فرد هنگامي كه دچار سرماخوردگي،گرسنگي يا اضطراب و عصبانيت است بيليروبين خون افزايش يافته و چشمها و پوست بدن زرد ميشود. اين عارضه مادرزادي است و هيچگونه خطري ندارد و در صورت برطرف شدن علتهاي گفته شده (مثلا رفع گرسنگي) رنگ پوست و چشم به حالت طبيعي بازميگردد و به عبارتي اصلا بيماري محسوب نميشود.

در صورتي كه مشكوك به اين علائم هستيد انجام آزمايش براي تشخيص هر گونه زردي و هپاتيت الزاميست.

 

[caption id="attachment_1614" align="alignnone" width="300"] درمان زردي با طب سنتي[/caption]

طب سنتي و روش هاي پيشگيري و درمان زردي يا يرقان بزرگسالان

قطع و كم كردن مصرف شيرينجات قنادي ، غذاهاي پرچرب ، سرخ كرده ، پر ادويه ، انواع بستني ، فالوده و مواد نشاسته اي.

مصرف انواع آش ، آبگوشت و سوپ جو : مصرف مرتب سوپ جو به همراه آلو در اصلاح عمل گوارش نقش مهمي داشته كه باعث دفع هر چه بهتر صفرا و درمان مرض خواهد شد .

شربت عسل : مقداري ليموترش تازه را در ۱ ليوان آب بگيريد مقداري عسل اضافه كرده و آب بريزيد روزانه يك الي دو بار از اين شربت استفاده نماييد.

[caption id="attachment_1617" align="alignnone" width="300"] درمان زردي با شربت عسل[/caption]

شاه توت : مصرف ميوه هايي مانند شاه توت كه يكي از بهترين ميوه ها براي پاكسازي كبد و صفراست در تسريع درمان بيماري نقش مهمي دارد.

آب و مايعات : مصرف آب خوردن روزانه به مصرف قانوني كه حداقل ۸ ليوان در روز است برسانيد و همچنين مصرف مايعاتي را مانند چاي كم رنگ بيشتر كنيد تا مقداري از اين ماده از طريق ادرار دفع شود.

آب ميوه ها : آب ميوه هايي مانند خيار سبز، كاهو ، آلبالو، انار، هندوانه ، و حتي براي غني تر شدن از گزانگبين ، شيرخشت و ترنجبين براي تركيب كردن با آب ميوه استفاده كنيد

علل زردي و يرقان در نوزادان

نوزادان تازه متولد سطح بيلي روبين بالاتري دارند، چون تعداد گلبول هاي قرمز حامل اكسيژن در آنها زيادتر است و كبد جوان آنها نمي تواند بيلي روبين اضافي را متابوليزه كند. اگر شكم و يا پاهاي كودك زرد به نظر مي رسد بايد با انجام آزمايش از مقدار زردي مطمئن شد.كه اين كار توسط پزشك اطفال و با قرار دادن دستگاه بيلي چك با تاباندن نور مرئي به پوست نوزاد مقدار بيلي روبين خون نوزاد را اندازه گيري مي كنند كه اين روش بدون خون‌گيري و درد انجام مي‌شود.

مادر مبتلا به هپاتيت : گاهي نوزاد از طريق بدن مادر مبتلا به زردي و حتي مبتلا به هپاتيت مي شود  

زردي از شير مادر : گاهي زردي ناشي مربوط به تركيبات نامطلوب در شير مادر است است كه در هفته اول تولد نوزاد توسط تغذيه اشتباه مادر ايجاد شده و به علت مصرف مواد قندي و همچنين مواد پر كالري كه همراهان به مادر براي جبران خون از دست داده مي دهند اتفاق مي افتد.

مصرف بيش از حد مواد غذايي چرب و قندي

[caption id="attachment_1615" align="alignnone" width="300"] درمان زردي نوزاد با طب سنتي[/caption]

 

روشي ساده براي تشخيص زردي نوزاد

افراد متخصص تست سريعي را براي تشخيص يرقان در منزل توصيه مي كنند: در يك اتاق با روشنايي مناسب، فشار ملايمي را به سينه كودكتان وارد كنيد؛ اگر بعد از برداشتن فشار، رنگ زرد بر روي پوست مشاهده گردد، بايد به پزشك خود مراجعه كنيد.

طب سنتي و روشهاي پيشگيري و درمان زردي يا يرقان نوزاد

يكي از بهترين راه هاي پيشگيري و درماني كه اطباي قديم هم به آن اشاره كرده اند اصلاح تغذيه مادر در ماه هاي آخر بارداري است كه اين خود شامل :

قطع و كم كردن مصرف شيرينجات قنادي ، غذاهاي پرچرب ، سرخ كرده ، پر ادويه ، انواع بستني ، فالوده و مواد نشاسته اي به ويژه در ماه هاي آخر بارداري.

مصرف انواع سوپ ، آش ، انواع سالاد و ميوه ها به ويژه ميوه هايي كه طبع سرد دارند.

مصرف روزانه ۶ تا ۸ ليوان آب و مايعات سالم.

مصرف آب ميوه هايي مانند : خيارسبزه ، كاهو ، آب انار ، شاه توت و ميو هايي كه باعث تصفيه خون و كمك كننده به كبد هستند.

عرقياتي مانند : عرق بيدكاسني ، شاه تره و كاسني ، عرق بيد ، عرق كيالك بيشتر استفاده كنيد.

فوتو تراپي : درمان اصلي و پيشگيرانه زردي نوزادان فوتوتراپي يا نور درماني است كه با تابش نور آبي به طول موج ۴۸۰ نانومتر به پوست نوزاد با شدت و فاصله مناسب مي‌رسد. فوتوتراپي را در بيمارستان و در منزل هم مي‌توان انجام داد.

شربت عسل : مقداري ليموترش تازه را در ۱ ليوان آب بگيريد مقداري عسل اضافه كرده و آب بريزيد روزانه يك الي دو بار از اين شربت استفاده نماييد.

تركيب شيرخشت ، گزانگبين و ترنجبين : اين تركيب يكي از موثرترين روشهاي درمان زردي نوزاد است كه تا به كنون معرفي شده است. از هر كدام گزانگبين و ترنجبين مقدار ۱۰۰ گرم و شيرخشت ۱۰ گرم تهيه و با يك ظرف ۴ ليتري عرق بيد يا بيدكاسني مخلوط و سپس با پارچه اي نازك صاف كنيد زيرا موارد ذكر شده به همراه چوبهاي كوچكي هستند كه با عمل حل كردن آنها در آب قادر به جدا سازي خواهيد بود در ضمن مايع بدست آمده داراي طعمي شيرين بوده و داراي خواص درماني معجزه آسايي براي درمان زردي نوزاد و همچنين باعث ازدياد شير مادر خواهد شد .تركيب بدست آمده را در يخچال نگهداري كنيد و روزانه در صورتي كه تمايل به مصرف مايعات داشتيد از اين مخلوط استفاده كنيد . لازم به ذكر است كه اين تركيب با اثر گذاشتن بر شير مادر باعث بهبود و درمان نوزاد مي شود پس نياز به خوراندن تركيب به نوزاد نمي باشد.

 

تعريف زردي يا يرقان٬ درمان زردي با حجامت٬ درمان زردي با طب سنتي٬ درمان زردي بزرگسالان٬ درمان زردي پوست٬ درمان زردي سفيدي چشم٬ درمان زردي نوزاد با حجامت٬ راههاي درمان زردي يا يرقان در طب سنتي٬ زردي٬ زردي چشم٬ زردي نوزاد٬ زردي نوزادان٬ طب سنتي و روش هاي پيشگيري و درمان زردي يا يرقان بزرگسالان٬ علل به وجود آورنده زردي يا يرقان٬ علل زردي٬ علل يرقان٬ يرقان

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۴:۵۴ توسط:وي پك موضوع:

درمان سينوزيت در طب سنتي

درمان سينوزيت در طب سنتي

روش درماني كه قصد معرفي آن را داريم بسيار ساده و در عين حال كم هزينه بوده و مطمئناً جوابگوي تمام افرادي كه مبتلا به سينوزيت هستند خواد بود . در ابتدا اشاره اي مي كنيم به راه هاي درماني اعم از بخور و شستشو بيني و حلق و سپس به دستورات غذايي  و گياهي كه از نظر تاثير گذاري تاثير فراواني خواهند داشت اشاره خواهيم كرد

[caption id="attachment_1603" align="alignnone" width="300"] درمان سينوزست با طب سنتي[/caption]

علائم سينوزيت

 • عطسه و آبريزش بيني
 • بسته شدن يك و يا هر دو بيني ، كاهش بويايي
 • گرفتگي صدا
 • درد در ناحيه ي پيشاني يا بين چشم ها
 • درد در ناحيه ي دندان هاي فوقاني
 • احساس فشار ، درد و سنگيني در صورت و گرفتگي بيني
 • احساس خلط و چركي بودن حلق و بيني
 • سرفه هاي همراه با خلط به مدت طولاني
 • بوي بد دهان
 • تب هاي مداوم و از دست دادن اشتها
 • بهبود نيافتن سرماخوردگي بعد از گذشت ۷ تا ۱۰ روز و تشديد سرماخرودگي در زمان هاي كوتاه

[caption id="attachment_1604" align="alignnone" width="300"] علائم سينوزيت[/caption]

چه عواملي باعث سينوزيت مي شود

 • حمام ، شستشوي سر و قرار گرفتن در مجاورت هواي سرد و همچنين تنفس هواي سرد
 • سرماخوردگي و رسيدگي نكردن به آن
 • موتور و دوچرخه سواري در زمستان بدون استفاده از كلاه و وسائل گرم كننده
 • استفاده مدوام نوشيدني هاي بسيار سرد در گرماي تابستان و استراحت در مجاورت كولر
 • تغذيه غلط و استفاده از موادي كه باعث غلظت خون شده و بدن را آماده دريافت هر نوع عفونت و ويروس مي كنند  از اصلي ترين دلائل سينوزيت است

[caption id="attachment_1605" align="alignnone" width="300"] عوامل ايجاد سينوزيت[/caption]

 

راه هاي درمان سينوزيت

۱-بخور دو طرف صورت

در ابتدا بايد دو طرف صورت غير از پيشاني را بخور داده به اينصورت كه پيشاني را با يك روسري ببنديد . مقداري بابونه را مانند چاي دم كرده مقداري جوهر پونه زماني كه براي بخور آماده بوديد به دم كرده بابونه اضافه كنيد و دو طرف صورت را بخور داده و در بخار بابونه و جوهر پونه تنفس كنيد

[caption id="attachment_1606" align="alignnone" width="300"] درمان سينوزيت با بخور دادن صورت[/caption]

 

۲-تحريك بيني و ايجاد عطسه و آبريزش بيني زياد

در طب سنتي اين مورد از اهميت ويژه اي برخورداره چرا كه هدف ما تخليه عفونت هاست . پس از اينكه بخور تمام شد مقداري كندوش و يا هر نوع ادويه اي كه در منزل در دسترس داريد مثل فلفل بيني را تحريك كرده تا تعداد زيادي عطسه بزنيد تا باعث آبريزش بيني شود

[caption id="attachment_1607" align="alignnone" width="300"] درمان سينوزيت با عطسه[/caption]

 

۳-شستشو بيني

پس از  تحريك بيني و عطسه و آبريزش نوبت به شستشو بيني مي رسد كه اين مرحله هم از اهميت ويژه اي برخورداره . مقدار ۱ ليتر آب جوشيده خنك يك قاشق غذاخوري نمك اضافه كرده و با دستگاه شستشو بيني كه بايد از داروخانه تهيه كنيد آب نمك را بالا بكشيد يعني يكي از سوراخهاي بيني را با دست گرفته و محلولي را كه آماده كرده ايد را بالا بكشيد اين محلول با بالا رفتن به همراه عفونت وارد حلق شده و با حالت تهوعي كه ايجاد مي كند به حالت استفراغ خارج مي شود

[caption id="attachment_1608" align="alignnone" width="300"] درمان سينوزيت با شست و شوي بيني[/caption]

 

مراحل گفته شده را در زمان استراحت انجام دهيد

۴-درمان با رعايت غذايي

هر روز ۶ تا ۸ ليوان آب ميل كنيد .

به ياد داشته باشيد كه هيچگاه آب را  بين و بلافاصله بعد از غذا ميل نكنيد

كم كردن مصرف نمك در وعده غذايي تا حد امكان استفاده كردن از غذاهاي بي نمك مي تواند باعث بيشتر شدن سرعت بهبودي شود زيرا نمك زياد باعث جمع شدن آب در بافت ها و دفع كلسيم مي شود

مصرف گوشت هاي قرمز را به حداقل برسانيد

از غذاهايي كه به صورت بخارپز و با سبزيجات و حبوبات تهيه شده بيشتر استقبال كنيد

مقداري گوشت شترمرغ يا بوقلمون را به صورت كباب كرده حتي به عنوان صبحانه ميل كنيد

۵-درمان گياهي و سنتي  

۵ گرم ختمي سفيد و ۱۰ گرم اسطوخودوس را مانند چاي دم كرده و بعد از ولرم شدن با عسل شيرين كنيد و روزانه دو بار ميل كنيد

[caption id="attachment_1609" align="alignnone" width="300"] درمان سينوزيت با طب سنتي[/caption]

 

آبريزش بيني٬ درمان سينوزيت٬ درمان سينوزيت با ابريزش بيني٬ درمان سينوزيت با بخور٬ درمان سينوزيت با داروهاي گياهي٬ درمان سينوزيت با زالو٬ درمان سينوزيت با شستشو بيني٬ درمان سينوزيت با عطسه٬ درمان سينوزيت حاد٬ درمان سينوزيت در طب سنتي٬ درمان سينوزيت كودكان٬ سينوزيت٬ سينوزيت آلرژيك٬ سينوزيت حاد٬ سينوزيت كودكان٬ سينوزيت مزمن٬ علائم سينوزيت٬ عوامل ايجاد سينوزيت


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۲:۴۰ توسط:وي پك موضوع:

درمان جوش صورت و بدن در طب سنتي

درمان جوش صورت و بدن در طب سنتي

شايد شما هم از دسته افرادي باشيد كه مدتها با جوش صورت و بدن در گير هستند. كه گاهي با مصرف برخي مواد غذايي ، لوسيون ها و حتي مواد طبيعي بهتر و يا بدتر مي شوند. راه هاي بسياري براي درمان اين مشكل وجود دارد كه بايد ابتدا در رابطه با علل ايجاد كننده اين مشكل آشنا شويم و سپس به سراغ درمان برويم.پس تا درمان نهايي اين مشكل با ما همراه باشيد.

[caption id="attachment_1585" align="alignnone" width="300"] درمان جوش صورت در طب سنتي[/caption]

 

 عوامل ايجاد جوش صورت و بدن

مواردي كه در حال مطالعه آنها خواهيد بود از عوامل موثر در ايجاد و تشديد جوش هاي صورت و بدن هستند.

 • چربي پوست : چربي زياد پوست صورت و بدن كه از شايعترين عوامل ايجاد جوش است ترشحات چربي وقتي براي خارج شدن از پوست مسيري نداشته باشند باعث تشكيل غده هاي چربي شده كه گاهي با نرسيدن غده به سطح پوست باعث تشكيل جوش هاي زير پوستي مي شوند كه در اين باره بايد به اين نكته اشاره كنيم كه براي متعادل كردن چربي پوست بايد از مصرف مواد غذايي چرب به ويژه مواد غذايي كه دماي ذوب بيش از دماي بدن يعني ۳۷ درجه دارند خودداري كرد و همچنين موادي مانند سس مايونز. بيشتر از روعنهاي مايع براي تهيه غذا استفاده كنيد در اينجا يادآور مي شوم كه مواد قندي كه در طول روز مصرف مي كنيم مانند : نوشابه ، انواع مربا ، شربت ها و به ويژه انواع شكلات وقتي وارد دستگاه گوارش مي شوند كبد براي اينكه با بالا رفتن قند مقابله كند با ترشح آنزيمي قند اضافه را تبديل به چربي مي كند پس در مصرف انواع مواد قندي تجديد نظر كنيد.

[caption id="attachment_1586" align="alignnone" width="300"] پوست چرب[/caption]

 •  
 • شيرينجات : مصرف انواع شيرينجات قنادي به ويژه شيرينجات تازه و داراي خامه ، گردو و انواع مغز ها و شكلات باعث شدت اين مشكل خواهد شد گاهي محبت پدرها و مادر ها در سنين پايين تر كه جايزه هايي را شكلات و يا از مواد قندي فراوان تشكبل شده را به كودكان خود مي دهند غافل از اينكه در سالهاي آينده مشكلاتي مانند انواع جوش ها ، لكه ها و گاهي هم اگزما گريبانگير عزيزانشان خواهد شد پس بياييد از همان دوران كودكي تنقلات طبيعي كه در حال فراموش شدن هستند را به كودكان خود بدهيم تا در آينده نه تنها مشكلات اينچنيني نداشته باشند بلكه آينده سازان فردا با دارا بودن پوستي صاف و شاداب ذهني باز براي حل مسائل داشته باشند تا درگير باشند.

[caption id="attachment_1587" align="alignnone" width="300"] درمان جوش صورت[/caption]

 

 • اصلاح : گاهي اصلاح كه به همراه در آوردن موهاي زايد انجام مي شود در اثر فشار هايي كه به پوست وارد مي شود پوست دچار التهاب مي شود و به صورت جوش نمايان مي شود .
 • لوازم و مواد آرايشي : گاهي استفاده از مواد آرايشي و پاك نكردن اصولي اين مواد و اكتفا به پاكسازي پوست با دستمال و حتي با آب بدون استفاده از مواد شوينده اسيدي و قليايي محيطي را براي رشد اين باكتري ها آماده مي كند كه باعث پيشرفت و يا ماندگاري بيشتر جوشها مي شود.
 • تماس موي سر با پوست : گاهي پوست حساس بوده و با تماس موي سر با پوست صورت باكتري از مو به پوست منتقل و باعث جوش مي شود مخصوصا اين مسئله در مورد افرادي كه از موادي مانند روغن و ژل استفاده مي كنند بيشتر ديده مي شود.
 • كرم هاي ضد آفتاب : در صورتي كه بر جسب كار و فعاليتي كه انجام مي دهيد مجبور به استفاده از كرم هاي ضد آفتاب هستيد بايد به اين نكته اشاره كنم كه بهترين كرم هاي ضد آفتاب با لايه هاي حفاظتي مختلف بعد از گذشت دو ساعت كارايي خود را از دست داده و خود ماده اي مخرب براي پوست خواهند شد. در زمان مصرف كرم هاي ضد آفتاب با در نظر گرفتن زمان گقته شده پوست را با استفاده از صابون هاي آنتي باكتريال شستشو كرده و پس از خشك كردن پوست كرم خود را تجديد كنيد. در صورت امكان از كرم هاي ضد آفتاب بدون چربي استفاده كنيد.

[caption id="attachment_1588" align="alignnone" width="300"] كرم ضد آفتاب براي جوش[/caption]

 • تغييرات هورموني : توليـد و ترشح زياد چربي در غدد كه تواند به علت ارثي بودن يا پركاري تيروئيد و يا كه با توجه به سن بلوغ در خانم ها و آقايان كه گاهي ميزان هورمون در سطح طبيعي مي باشد ولي پوست به اين مقدار طبيعي نيز حساس است. به همر ريختگي هرموني مي تواند باعث ايجاد و تشديد جوش شود.
 • چاقي و اضافه وزن : چاقي ، اضافه وزن كه از مواردي براي ابتلا به جوش بوده و همچنين علاقه به مصرف مواد چرب و پر انرژي كه گاهي همراه با ادويه فراوان نيز هستند به ويژه خوردن غذاهاي ساندويچي كه حتي دير هضم بوده و توليد يبوست در افراد مي كنند را بايد با جديت هرچه تمام تر از برنامه غذايي روزانه حذف كرد.
 • تعريق : تعريق در فصل گرما و يا حضور در مناطق و يا محل هايي كه باعث تعريق زياد مي شود و شستشو نكردن پوست به صورت منظم يكي ديگر از عوامل شايع جوش است.
 • نور ماوراء بنفش : يكي ديگر از عوامل شايع تشديد جوش در تابستان نور خورشيد است كه توصيه مي كنم در اين فصل از كلاه و يا نقابهايي كه بر روي پيشاني قرار مي گيرد و نقش سايه بان براي پوست را دارد استفاده كنيد تا كمتر نور ماوراء بنفش خورشيد را جذب كنيد.
 • دستكاري جوش : دستكاري و يا تركاندن اين جوش ها باعث باقي ماندن جاي آنها مي شود در صورت امكان كمتر مقابل آينه برويد كه نگاهي جهت شمارش و حفظ مكان جوش ها كنيد.
 • استرش و تنش روحي : استرس هاي روحي يكي ديگر از عوامل ايجاد و تشديد اين جوش ها هستند كه باعث نا اختلال در دستگاه گوارش و از بين رفتن و ضايع شدن برخي مواد غذايي ، ويتامين ها و همچنين باعث بيشتر شدن ميل به خوردن مواد قندي مي شود.
 • مشكلات كبدي : غذاهاي دير هضم و چرب مانند تخم مرغ ، ماكاروني و بسياري غذاهاي چرب و پر ادويه ديگر كه نيازمند به ساعت هضم طولاني باشند شما را دچار مشكلات كبدي مي كنند كه مشكلات كبدي مانند كبد چرب در ايجاد و تشديد جوش صورت نقش مهمي دارد پس از مطلع شدن از اين موضوع بايد در صدد درمان اين مشكلات باشيد.
 • زندگي در مناطق با آب و هواي آلوده : زندگي در شهرهاي بزرگي مانند تهران كه درصد آلودگي در هوا بسيار زياد است و با توجه به پوست چرب و خاصيت جذب هر نوع آلودگي موجود در هوا و همچنين مصرف آب هاي آلوده حتي جهت شستشوي پوست در ايجاد و تشديد جوش نقش موثري دارند. توصيه مي كنم با در نظر داشتن عوامل گفته شده با هر بار خارج شدن از منزل و محل كار و برگشت دوباره پوست را با استفاده از ليف بسيار نرم و صابون هاي آنتي باكتريال شستشو كنيد.
 • ميوه ها ، تنقلات ، آجيل : ميوه هايي مانند : موز ، خرما ، انگور ، انجبر ، انبه ، خربزه ، گرمك ، طالبي ، تنقلاتي مانند : چيپس ، پفك ، شكلات ، كيك ، بيسكويت ، انواع بستني ، شير موز ، شير انبه ، مغز گردو ، پسته ، بادام زميني ، بادام هندي ، تخمه آفتابگردان ، انواع آجيل و اونواع تنقلات چرب ، شيرين و پر انرژي در ايجاد و تشديد جوش ها نقس دارند.

[caption id="attachment_1589" align="alignnone" width="300"] درمان جوش با طب سنتي[/caption]

 

 • مواد غذايي داراي مواد نگهدارنده : مصرف مواد غذايي كه داراي مواد نگهدارنده بوده كه باعث مشكلات كبدي و همچنين جوش مي شود توصيه مي شود كه در ابتدا مصرف اين مواد را كم و در نهايت قطع كنيد حتي مواد غذايي كه در منزل تهيه و به مدت هاي طولاني در فريزر نگهداري و بارها گرم مي شوند در ايجاد و تشديد انواع جوش ها نقش دارند.
 • لبنيات : مصرف لبنيات پرچرب مانند ماست پرچرب ، شير پرچرب ، خامه و حتي پنير هاي خامه اي مشكلات چوش ها را تشديد مي كنند پس در هنگام خريد لبنيات كم چرب را براي مصرف انتخاب كنيد.
 • يبوست هاي طولاني : يبوست يكي از عوامل شايع مشكلات پوستي مانند لكه و جوش صورت است كه اگر دچار اين مشكل هستيد بايد در ابتدا با تصحيح مواد غذايي سعي در رفع يبوست داشته باشيد زيرا بسياري از مواد چرب و مضر بايد از طريق روده ها و دستگاه گوارش دفع شوند.
 • تغييرات هرموني در خانم ها : عقب و يا جلو شدن زمان سيكل ماهانه در خانم ها يكي ديگر از عوامل جوش است كه ريشه در استرس و مشكلات رواني دارد.
 • قهوه و نسكافه : مصرف قهوه و نسكافه را به دليل مقدار زياد كافئين موجود در اين مواد به حداقل برسانيد.

[caption id="attachment_1590" align="alignnone" width="300"] قهوه و نسكافه مضر براي صورت[/caption]

 

 • گوشي موبايل : مي توان گفت كه گوشي موبابل يكي از آلوده ترين وسايلي است كه ما روزانه حتي شبها استفاده مي كنيم.
 • رو بالشتي : روبالشتي هم كه در طول شب تا صبح حدود ۸ ساعت با پوست ما در تماس است يكي ديگر از موارد آلوده است كه بايد در حفظ و بهداشت آن دقت بيشتري كرد.

طب سنتي و روش هاي درماني جوش صورت و بدن

در ابتدا بايد به اين نكته اشاره كنم كه درمان جوش ها نيازمند به صبر و حوصله بوده و در ضمن روش هاي درماني مورد بحث از بهترين روش هاي درماني در طب سنتي هستند كه با اجراي اين روش ها البته با توجه به رعايت مواردي كه ذكر شد نه تنها جوش هاي صورت و بدن را رفع كرده حتي پوستي روشن و شاداب نيز خواهيد داشت.

[caption id="attachment_1591" align="alignnone" width="300"] درمان جوش صورت با طب سنتي[/caption]

 

 • ورزش مرتب و منظم : در ابتدا بايد به اين نكته اشاره مي كنم كه ورزش مرتب و منظم در رفع جوش ها و خونرساني به قسمت هاي مختلف پوست بسيار مناسب بوده و باعث درمان اين مشكلات مي شود اما بايد بعد از هر جلسه ورزش استحمام را فراموش نكنيد.

[caption id="attachment_1592" align="alignnone" width="300"] درمان جوش صورت با طب سنتي[/caption]

 • خواب : سعي در تنظيم ساعت خواب داشته باشيد زيرا خواب كافي در طول شبانه روز به كاهش استرس و مشكلات عصبي كمك فراواني خواهد كرد پس هر شب راس ساعتي معين به رختخواب برويد و صبح زود هم بيدار شوبد.

[caption id="attachment_1593" align="alignnone" width="259"] خواب منظم ضد جوش صورت[/caption]

 

 • ميوه ، سبزيحات و سالاد : استفاده از انواع ميوه ها به ويژه مركبات و ميوه هايي با طبع سرد ميوه هايي مانند : آلبالو ، توت ، شاه توت ، توت فرنگي ، ليموترش، سيب ، هندوانه ، آلو ، زردآلو ،آلوي سياه ،گلابي ، نارنگي ، پرتقال ، گريپ فروت ، بكرايي و سبزيجات و سالاد فراوان به همراه غذا به دليل فيبر فراوان و كمك به دستگاه گوارش كه نقش مهمي در از بين رفتن جوش ها دارد توصيه مي شود. گاهي به صورت روزانه مقداري كاهو يا خيارسبز را به همراه سيب درختي با استفاده از دستگاه آبميوه گيري آب گرفته و ميل كنيد.

[caption id="attachment_1594" align="alignnone" width="300"] ميوه و سبزيجات[/caption]

 

 • غذاهاي دريايي : مصرف مرتب غذاهاي دريايي در درمان انواع جوش تاثير مثبت دارد به شرطي كه از ادويه هاي تند خبري نباشد.

[caption id="attachment_1595" align="alignnone" width="300"] غذاهاي دريايي مفيد براي پوست[/caption]

 • آب : مصرف روزانه بين ۶ تا ۸ ليوان آب كه اين عنصر حياتي با كمك به كليه ها ، كبد و همچنين ايجاد تعريق و دفع سموم از اين طريق به درمان جوش صورت و بدن كمك بسزايي خواهد كرد. پس مصرف روزانه آب را فراموش نكنيد.
 • صابون مناسب : استفاده از يك صابون مناسب به صورت شستشو چند  بار در طول روز  در جهت درمان يكي ديگر از قدمها به سوي موفقيت در درمان جوش است كه توصيه مي شود از صابون گوگرد ۱۰% براي شستشوي بدن و از صابون سفيداب مغز بادام براي شستشوي صورت كه با استقاده از ليف بسيار نرم و بدون ايجاد فشار و زخمي كردن جوش ها انجام شود بسيار مناسب خواهد بود.
 • ليموترش تازه : مصرف خوراكي و ماساژ ليموترش تازه بر روي پوست نه تنها باعث درمان جوش هاي صورت مي شود بلكه باعث روشن شدن پوست نيز شده و بسياري اثرات درماني ديگر نيز دارد. هر روز يك عدد ليمو ترش را از وسط نصف كرده و به همراه تمام وعده هاي غذايي و با فشردن و آب گرفتن داخل غذا ميل كنيد اين عمل كمك به هضم غذا و كمك به تصفيه خون كه وظيفه كبد است خواهد كرد و براي صورت با ماساژ به صورتي كه هيچ فشاري به پوست وارد نكنيد ماساژ داده و چند دقيقه بعد پوست را شستشو كنيد اين عمل باعث از بين بردن محيط آلوده اي كه باكتري هاي سطح پوست براي زندگي استفاده مي كنند خواهد شد.

[caption id="attachment_1596" align="alignnone" width="300"] ليموترش تازه براي جوش صورت[/caption]

 • زرشك سياه يا زرشك آبگيري : اين نوع زرشك كه به رنگي تيره متمايل به سياه بوده و برخلاف زرشك پلويي داراي هسته است را به مقدار ۲۵۰ تا ۵۰۰ گرم تهيه و پس از پاكسازي و شستشو با ۸ تا ۱۲ ليوان آب به مدت ۲۴ ساعت در ظرفي چيني و يا لعابي خيس كرده در يخچال نگهداري و هر روز صبح يك ليوان و هر شب يك ليوان از صاف كرده را ميل كنيد 
 • خاكشير : مقدار ۲ قاشق خاكشير را هر شب به همراه يك ليوان آب خيس كرده و هر صبح مقداري آب ليموترش و عسل را اضافه كرده و ميل كنيد.
 • سرگل بنفشه : سر بنفشه يكي از گياهان دارويي با طبع سرد بوده و در درمان مشكلات كبدي و همچنين مشكلات پوستي داراي سابقه طولاني است .براي اين منظور مقدار ۲ قاشق از سرگل بنفشه را هر شب با يك ليوان آب خيس كرده و روز بعد صاف كرده و ميل نماييد همچنين توصيه مي شود كه تفاله باقي مانده را روي به صورت ماسك روي صورت قرار داده و پس از گذشت ۱۰ دقيقه پوست را با آب ولرم بشوييد.

[caption id="attachment_1597" align="alignnone" width="300"] درمان جوش صورت[/caption]

 

 • جوانه گندم : جوانه گندم به صورت تازه و حتي خشك به دليل فراواني ويتامن هاي گروه ب و همچنين فيبر در درمان اين مشكلات تاثير بسيار داشته و توصيه مي شود كه تا پايان درمان از مصرف روزانه جوانه گندم و يا از خشك براي غذا و سالاد بهره ببريد همچنين مي توان مقداري از پودر جوانه را به همراه  مقداري شير كم چرب به صورت ماسك روي صورت قرار داده و قبل از خشك شدن ماسك پوست را شستشو كنيد.

 

ماسك طبيعي ضد جوش و روشن كننده

  اين ماسك كه نه تنها درمان بسيار مناسبي براي جوش صورت است بلكه بك ماسك روشن كننده فوق العاده نيز است.

مواد لازم

 • خيار سبز متوسط ۱ عدد
 • روغن زيتون ۱ قاشق چايخوري
 •  ليموترش تازه ۱ عدد
 • عسل يك قاشق چايخوري
 • بابونه شيرازي ۱ قاشق مرباخوري

روش مصرف

اين ماسك يكي از طبيعي ترين ماسك ها براي پوست بوده كه ضمن اثر بخشي مناسب براي پوست و داراي اثر ويتامينه نيز هست كه توصيه مي شود روزانه يك بار و زماني كه قصد خارج شدن از محل كار ، منزل و يا قصد رفت و آمد در مقابل نور مستقيم آفتاب را نداريد مبادرت به مصرف اين ماسك كنيد. ابتدا پوست را با آب گرم و صابون شستشو كرده سپس بابونه را همراه با دو استكان آبجوش دم كرده پوست را بخور داده سپس ليموترش تازه را آب گرفته به همراه مواد ذكر شده را با هم مخلوط كرده روي پوست قرار داده و پس از گذشت ۱۵ دقيقه پوست را با آب ولرم شستشو كنيد.

[caption id="attachment_1598" align="alignnone" width="300"] ماسك ضد جوش در طب سنتي[/caption]

 

 • مخلوط عرق شاه تره و عرق كاسني : مخلوط عرق كاسني و شاه تره به صورت مساوي و مصرف روزانه دو ليوان كه يك ليوان بين صبح و ظهر و يك ليوان بين عصر و شب ميل شود بسيار اثر بخش بوده و دوره درمان را كوتاه تر خواهد كرد.
 • مخلوط عرق بيد و كاسني : مخلوط عرق بيد و كاسني به صورت مساوي و مصرف به صورت روزانه به جاي آب در روند پيشرفت هر چه سريعتر به سوي درمان تاثير عالي دارد.
 • گلاب : استفاده از گلاب هم يكي از راههاي پيشگيري و همچنين درمان جوش‌هاي صورت است. براي اين كار بهتر است صورت خود را هر روز با گلاب شستوشو دهيد. البته بهتر است اين كار قبل از خواب انجام شود تا گلاب مدت زمان بيشتري روي پوست باقي بماند.
 • درمان جوش صورت بعد از اصلاح : مقداري سفيداب نقره را به همراه عرق بيد به صورت ماسك بعد از هر بار اصلاح روي صورت ماساژ داده و قبل از خشك شدن ماسك پوست را شستشو كنيد اين نوع درمان يكي از بهترين و قديمي ترين درمانهاي جوش صورت بعد از اصلاح است كه هم براي خانم ها و هم براي آقايان بسيار مفيد خواهد بود

[caption id="attachment_1599" align="alignnone" width="300"] درمان جوش صورت در طب سنتي[/caption]

 

پوست٬ پوست خوب٬ پوست صورت٬ تغييرات هورموني در خانمها٬ جوش٬ جوش صورت٬ جوش صورت و بدن٬ حوش بدن٬ درمان جوش باسن٬ درمان جوش بعد از اصلاح٬ درمان جوش پيشاني٬ درمان جوش چركي٬ درمان جوش زير پوستي٬ درمان جوش صورت٬ درمان جوش صورت با جوش شيرين٬ درمان جوش صورت با زالو٬ درمان جوش صورت با طب سنتي٬ درمان جوش صورت با عسل٬ درمان جوش صورت و بدن٬ درمان جوش صورت و بدن در طب سنتي٬ طب سنتي و روش هاي درماني جوش صورت و بدن٬ عوامل ايجاد جوش صورت و بدن٬ ماسك ضد جوش٬ ماسك ضد جوش در طب سنتي٬ ماسك طبيعي ضد جوش و روشن كننده


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۰:۱۰ توسط:وي پك موضوع:

درمان نفخ و دل پيچه نوزاد با طب سنتي

درمان نفخ و دلپيچه نوزاد با طب سنتي

اغلب شاهد اين هستيم كه پدر و مادري پس از ۹ ماه انتظار با فرزندي روبرو مي شوند كه مدام دچار نفخ ، دل پيچه و گاهي كم خوابي و كمبود وزن مي شود كه در ضمن گريه هاي بي امان نوزاد باعث آشفتگي پدر و مادر و خانواده هاي آنها مي شود كه گاهي ناچار به انجام هر كاري براي حل اين مسئله مي شوند . در نوزادان طول مدت اين مشكل زمان خاصي دارد كه بين ۴۰روز تا ۴ ماه متغير است كه با رشد نوزاد در اين زمان مسئله خود به خود حل مي شود. در اين مقاله به عوامل ايجاد كننده و همچنين درمان هاي خانگي و همچنين درمان طب سنتي آن خواهيم پرداخت و سعي بر اين خواهيم داشت تا بهترين و كارآمد ترين موارد را براي درمان معرفي كنيم.

[caption id="attachment_1578" align="alignnone" width="300"] درمان دلپيچه و نفخ نوزاد در طب سنتي[/caption]

 

 نشانه هاي نفخ و دل پيچه نوزاد :

اين گروه نوزادان گريه هايي شبيه به چيغ دارند كه با جمع كردن پاها به داخل شكم و دست ها را يه حالت مشت گره مي كنند. درد دل ها در ساعات ابتدايي شب اتفاق افتاده و تا پاسي از شب ادامه پيدا مي كند.

[caption id="attachment_1579" align="alignnone" width="300"] درمان دلپيچه و نفخ نوزاد در طب سنتي[/caption]

عوامل موثر در ايجاد نفخ و دل پيچه نوزاد :‌

 • شيردهي نادرست و خارج نشدن باد گلو پس از شيرخوردن، باعث نفخ و دل پيچه نوزاد مي شود.
 • شيردهي و همچنين قرار گرفتن نوزاد در وضعيت نادرست و بلع هوا، باعث بروز سكسه و نفخ مي شود.
 • مادر هنگام شير دادن به كودك دچار استرس و نگراني شده باشد كه خود اين موضوع روي مقدار شير و همچنين روي نفاخ شدن شير تاثير مستقيم مي شود.
 • شيردهي زياد براي كاهش گريه نوزاد.گاهي اتفاق مي افتد كه نوزادي به دليل گرما گريه مي كند و والدين گرسنگي را براي وي تشخيص و شروع به شير دادن مي كنند كه اين خود مشكل را تشديد مي كند.
 • حساسيت روده اي كه گاهي با مصرف شير خشك و شير مادر اتفاق مي افتد .به دليل مشغله و مشكلات مادر و عدم به موقع تغذيه كودك توسط شير مادر و استفاده از شير خشك باعث مي شود تا نوزاد دچار دل درد و دل پيچه هاي سخت همراه با يبوست شود.
 • نوزادان و خردسالان معمولا در هنگام خوردن شير يا غذا، هواي زيادي مي‌بلعند و به همين دليل دچار نفخ روده و تجمع گاز در دستگاه گوارش مي‌شوند كه در نتيجه باعث نفح و دل درد خواهد شد.
 • بايد توجه داشت كه مادر از هر نوع تنوعي براي تغذيه خود بهرمند باشد نوزاد حدود ۲ ساعت بعد شير را با همان طعم مواد غذايي توسط مادر مي نوشد كه گاهي موادي مانند : شير ، حبوبات ، غذاهايي مانند : قرمه سبزي ، كله پاچه ، جگر شير را نفاخ كرده و نوزاد را در هضم شير با اين تنوع طعم و مزه دچار اشكال مي كند.
 •  
 درمان هاي خانگي :
 • در ابتدا نذكري به رعايت بهداشت فردي مادر و شستشو سينه در هرنويت شيردهي كه بايد با آب گرم انجام شود.
 • نوبت دو ساعته شير را رعايت كنيد و بنا به دلسوزي به نوزاد خود شير اضافه ندهيد.
 • در كودكاني كه از شيرخشك تغذيه مي كنند با توجه به نظر پزشك شير خشك مناسب را تهيه و مصرف كنيد و هرگز بر حسب
 • تجربه افراد تبادر به خربد شيرهاي مختلف نكنيد.
 • پس از فرايند شيردهي سر نوزاد را بر روي شانه خود قرار داده تا باد گلو بزند.
 • از مكيدن طولاني مدت پستانك يا شيشه شير خالي توسط نوزاد جلوگيري كنيد.
 • حوله گرم را روي شكم نوزاد قرار داده و او را نوازش كرد.
 • استفاده از موسيقي كه ملايم باشد در زمان خواب نوزاد تاثير بسياري در آرامش نوزاد دارد.
 • گاهي يك قاشق چايخوري آب جوشيده و خنك را بعد از شير به نوزاد بدهيد.
 • و در نهايت، به خاطر داشته باشيد كه پس از سه يا چهار ماه نفخ و دل پيچه از بين رفته و شما با كودكي شاد، سالم و مشتاق به غذا كه همواره آرزويش را داشتيد روبرو خواهيد شد. زيرا هيچ گونه مشكلات دراز مدتي در ارتباط با نفخ و دل پيچه وجود ندارد.

[caption id="attachment_1580" align="alignnone" width="300"] درمان ذلپيچه و نفخ نوزاد در طب سنتي[/caption]

طب سنتي و درمان نفخ و دل پيچه نوزاد :
 •  نوشيدن عرق نعناء توسط مادربه صورت مداوم و به صورت شربت شده با عسل  بعد از هر وعده غذا براي از بين بردن نفخ شير مادر مفيد بوده و همچنين نوزاد را با طعم عرق نعناء از طريق شير مادر آشنا مي كند.
 • دمكرده ي يك قاشق چايخوري رازيانه و يك قاشق زيره كه با عسل شيرين شده باشد و به صورت روزانه دو مرتبه بعد از نهار و شام تنها باعث افزايش شير مي شود بلكه باعث درمان نفخ و دل پيچه نوزاد نيزخواهد شد.
 • براي نوزاد نصف استكان كمتر عرق نعناء و يك قاشق مرباخوري ترنجبين البته پس از مخلوط شدن با پارچه اي تميز صاف كرده و به مقدار يك قاشق چايخوري بعد از هر بار شير بدهيد.
 • يكي از بهترين روش هاي درماني كه به سرعت باعث بهبود نوزاد خواهد شد اين است كه يك گوش پاك كن را به مقداري كره آغشته كرده به ابتداي مقعد نوزاد وارد كرده و پس از كمي حركت در مقعد بيرون بياوربد به سرعت نفخ درمان خواهد شد.

[caption id="attachment_1581" align="alignnone" width="300"] درمان دلپيچه و نفخ نوزاد با طب سنتي[/caption]

 

درمان دل پيچه كودكان٬ درمان دل پيچه نوزاد٬ درمان دل پيچه و نفخ نوزاد٬ درمان دل پيچه و نفخ نوزاد دز طب سنتي٬ درمان دلپيچه٬ درمان دلپيچه نوزاد٬ درمان دلپيچه و نفخ نوزاد٬ درمان دلپيچه و نفخ نوزاد با طب سنتي٬ درمان گياهي نفخ و دل پيچه نوزاد٬ درمان نفخ٬ دزمان نفخ نوزاد٬ دلپيچه٬ طب سنتي و درمان نفخ و دل پيچه نوزاد٬ نفخ


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۴:۲۴ توسط:وي پك موضوع:

چربي سوزي با دم نوش هاي گياهي شگفت انگيز در طب سنتي

چربي سوزي با دم نوش هاي گياهي شگفت انگيز در طب سنتي

اگر دنبال دمنوش هاي مي گرديد كه بتوانيد به وسيله آن ها چربي هاي ناحيه شكم خود را آب كنيد و از شر چربي ها راحت شويد. با ما همراه شويد تا در اين مقاله  با دمنوش هاي طبيعي آشنا شويد كه به وسيله آنان به راحتي مي توانيد چربي ها را آب كنيد.

گياهان دارويي سال‌هاي متمادي در فرهنگ ايران و ايراني نقش دارد و تقريبا بخشي از اين گياهان همواره در آشپزخانه يا گنج‍ه‌هاي اكثر ايراني‌ها وجود داشته كه مردم براساس آموزه‌هاي قديمي از خواص مفيد آن‌ها استفاده مي‌كنند.

اما حالا چند سالي مي‌شود كه برچسب دمنوش به دم كرده و عصاره اين گياهان زده شده و شكل مدرن به خود گرفته است. دمنوش‌ها همان جوشانده‌هاي مادربزرگ‌ها است كه هركدام براي يك درد يا بيماري خوب هستند، امروز در بسته‌بندي‌ها و فرم‌هاي كيسه‌اي يا باز در فروشگاه‌ها عرضه مي‌شوند.

صرف نظر از شكل و نام آنها، بايد گفت كه دمنوش‌ها لذت بي مانندي دارند و علاوه بر رفع مشكلات جسمي، روح آدم را تازه مي‌كنند.

پس براي آشنايي با روش تهيه انواع مختلف آنها با ما همراه باشيد.

پرخوري، خوردن غذا‌هاي چرب و بي‌ارزش، فست فود و نوشابه‌هاي رنگارنگ باعث شده وقتي در لباس‌فروشي پيراهني را مي‌پسنديم و به اتاق پرو مي‌رويم، مي‌بينيم كه همه چيز از سر آستين گرفته تا دكمه‌ي دوم و سوم به تن ما عالي است، اما چند دكمه‌ي روي شكم بسته نمي‌شوند و اگر زودتر به دادشان نرسيم يك انفجار شديد رخ خواهد داد به همين خاطر ما دمنوش‌هايي را براي شما معرفي مي‌كنيم تا از چاقي خلاص شويد.

[caption id="attachment_1772" align="alignnone" width="300"] چريي سوزي با دم نوش گياهي[/caption]

چاي ترش

گل‌هاي گياه چاي ترش يكي از بهترين گياهان طبيعي براي لاغري و داشتن شكمي تخت محسوب مي‌شوند. اين گياه سرشار از آنتي اكسيدان‌ها است و در طب سنتي  به دفع چربي‌ها و نو كردن بافت‌هاي بدن و تقويت عضلات كمك زيادي مي‌كند. شما مي‌توانيد چاي ترش را از عطاري‌ها تهيه كنيد.

مواد لازم

گل چاي ترش ۱۰گرم

آب يك ليوان معادل ۲۰۰ميلي ليتر

روش تهيه

آب را بجوشانيد و زماني كه به جوش آمد گل‌هاي چاي ترش را به آن اضافه كنيد و اجازه دهيد به مدت ۱۵ دقيقه با حرارت ملايم بجوشد. سپس زير شعله را خاموش كرده و بگذاريد ۱۰ دقيقه بماند. در نهايت چايتان را صاف كرده و دو بار در روز ميل كنيد. اين روند را به مدت ۱۰ روز ادامه دهيد و سپس ۵ روز استراحت كنيد. مي‌توانيد چاي ترش را به صورت خنك و همراه با يخ نيز ميل كنيد. رنگ قرمز و طعم مطلوب آن به دلتان مي‌نشيند.

[caption id="attachment_1773" align="alignnone" width="300"] دم نوش چاي ترش براي چربي سوزي[/caption]

دمنوش برگ بو و دارچين

مواد لازم

چوب دارچين يك تكه ۳ گرمي
برگ بو ۲ برگ
آب يك ليوان

روش تهيه

آب را بجوشانيد و سپس چوب دارچين و برگ بو را به آن اضافه كنيد. اجازه دهيد به مدت حدود ۲۰ دقيقه بجوشد و سپس به مدت ۱۰ دقيقه دم بكشد. دمنوش را صاف كرده و هر روز صبح به صورت ناشتا ميل كنيد. اين كار را تا ۱۰ روز ادامه دهيد. سپس يك هفته مصرفتان را قطع كنيد و دوباره دوره را شروع كنيد.

[caption id="attachment_1774" align="alignnone" width="300"] دم نوش برگ بو ودارچين براي چربي سوزي[/caption]

دمنوش مريم گلي با عسل و ليموترش

مواد لازم

مريم گلي تازه يا خشك ۱۵گرم
آب يك ليتر
ليموترش يك عدد
عسل يك قاشق غذاخوري

روش تهيه

مريم گلي و عسل را به آب جوش اضافه كرده و ۲۰ دقيقه بجوشانيد. سپس زير شعله را خاموش كرده و ۱۵ دقيقه صبر كنيد تا دم بكشد. در نهايت دمنوش تان را صاف كنيد. سپس آب ليموترش را به آن اضافه كرده و در طول روز ميل كنيد. مي‌توانيد اين درمان را تا ۵ روز ادامه دهيد و سپس ۵ روز استراحت كنيد.

[caption id="attachment_1775" align="alignnone" width="300"] دم نوش مريم گلي براي چربي سوزي[/caption]

 

چاي ترش٬ چربي سوز در طب سنتي٬ چربي سوز طبيعي٬ چربي سوز قوي٬ چربي سوز گياهي٬ چربي سوزي٬ دم نوش چربي سوز٬ دم نوش چربي سوز بعد از خواب٬ دم نوش چربي سوز در طب سنتي٬ دم نوش چربي سوز شكم٬ دم نوش چربي سوز قبل از خواب٬ دم نوش چربي سوز قوي٬ دم نوش چربي سوز گياهي٬ دم نوش چربي سوزي شكم٬ دم نوش هاي چربي سوز٬ دم نوش هاي طبيعي٬ دمنوش برگ بو و دارچين٬ دمنوش مريم گلي با عسل و ليموترش


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۲:۵۴ توسط:وي پك موضوع:

روشهاي مصرف سياه دانه و خواص آن در طب سنتي

روشهاي مصرف سياه دانه و خواص آن در طب سنتي

سياه دانه يكي از ادويه هايي است كه اغلب در ترشيجات از آن استفاده مي كنيم و داراي طعم تلخي است. اين ادويه داراي خواص درماني بسياري است و بومي جنوب غربي آسيا مي باشد. سياه تخمه، سرنيچ سياه، سنوخ سياه، كمون اسود، شونيز، شونوز و كمون هندي نام هاي ديگر سياه دانه است. در اين مطلب قصد داريم در مورد نحوه مصرف اين ادويه پرخاصيت بيشتر صحبت كنيم.

طرز تهيه دمنوش سياه دانه:

يك قاشق غذا خوري سياه دانه را در يك قوري ريخته و يك ليوان بزرگ آب با دماي ۸۰ يا ۱۰۰درجه سانتي گراد به آن اضافه كنيد و اجازه دهيد كه به مدت ۲۰ دقيقه دم بكشد. در صورت تمايل مي توانيد از عسل براي شيرين كردن آن استفاده كنيد.

[caption id="attachment_1782" align="alignnone" width="300"] دم نوش سياه دانه[/caption]

نحوه مصرف سياه دانه با عسل

۱- معجون به نسبت يك قاشق غذاخوري سياه دانه و  نيم كيلو عسل تهيه شود ،

۲-سياه دانه بايستي آسياب شود وگرنه تاثير چنداني نخواهد داشت ،

۳-سياه دانه لازم است بلافاصله پس از آسياب شدن با عسل مخلوط شود وگرنه تحت تاثير هوا خواص مفيد آن تغيير يافته و كاهش مي يابد ،

۴-  هر روز صبح و شب يك قاشق مرباخوري همراه با يك ليوان شير يك ساعت بعد از صبحانه و شام ميل شود

[caption id="attachment_1783" align="alignnone" width="300"]طرز تهيه دوسين طرز تهيه عسل و سياه دانه[/caption]

 

با استفاده از سياه دانه املت يوناني درست كنيد

يكي از روش هايي كه به كمك آن مي توانيد مصرف سياه دانه را به برنامه غذايي روزانه تان اضافه كنيد تهيه  املت يوناني با سياه دانه است. براي تهيه اين املت كه مي توانيد در وعده صبحانه آن را ميل كنيد به تخم مرغ، يك عدد گوجه فرنگي، كمي پنير سفيد فتا، يك حبه سير، سياه دانه و اندكي فلفل نياز داريد. براي تهيه اين املت كافي است به اندازه نصف قاشق غذاخوري روغن زيتون در تابه بريزيد و گوجه خرد شده و سير را در آن تفت دهيد. سپس تخم مرغ را به آن اضافه كنيد و در آخرين مرحله پخت پنير رنده شده فتا، فلفل و سياه دانه را روي تخم مرغ بريزيد. به اين ترتيب به سادگي مي توانيد سياه دانه را به برنامه غذايي روزانه تان اضافه  كنيد و از خواص درماني و تسكين دهنده آن بهره ببريد.

[caption id="attachment_1784" align="alignnone" width="183"] املت يوناني با سياه دانه[/caption]

پنير با چاشني سياه دانه بخوريد

يكي ديگر از روش هايي كه مي توانيد به كمك آن گياه سياه دانه را به سبد غذايي خانواده اضافه كنيد استفاده از  پودر تخم سياه دانه با پنير در وعده صبحانه يا ميان وعده عصر است. مي توانيد با پودر كردن تخم سياه دانه و پاشيدن آن روي پنيري كه تصميم داريد ميل كنيد يك پنير با چاشني سياه دانه در منزل تهيه و از آن براي بهره بردن از خواص سياه دانه استفاده كنيد.

[caption id="attachment_1785" align="alignnone" width="300"] خواص پنير با سياه دانه[/caption]

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان سرماخوردگي

در طب سنتي مصرف مرتب سياه دانه و همچنين روغن آن در برنامه ي غذايي تاثير فوق العاده اي روي تقويت سيستم ايمني بدن دارد و شما را در برابر بيماري‌هاي زمستاني و سرماخوردگي مصون مي‌كند. مي‌توانيد به خورشت ها، ماست يا سالادهايتان نيز سياه دانه بزنيد و از خواص آن نهايت استفاده را ببريد.

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان مشكلات گوارشي

اگر شما نيز جزو افرادي هستيد كه دچار اختلالات گوارشي هستيد مي‌توانيد به سياه دانه اعتماد كنيد. مي‌توانيد هر روز چند قطره از روغن سياه دانه را به نوشيدني گرم تان اضافه كرده و ميل كنيد. سياه دانه و روغن آن باعث تقويت فلور روده شده، با نفخ و گاز معده مقابله مي‌كند و همچنين ميكروب‌هاي آسيب رسان به دستگاه گوارش را كه باعث نفخ و دل درد و ورم معده مي شوند، از بين مي‌برد.

نحوه مصرف سياه دانه براي مقابله با خستگي 

اگر مدتي است كه از احساس خستگي مداوم شكايت داريد حتما روغن سياه دانه را به برنامه ي غذايي تان اضافه كنيد. صبح‌ها به چايتان چند قطره روغن سياه دانه، كمي عسل و چند پر نعنا اضافه كنيد. اين كار را به مدت 10 روز ادامه دهيد. خواهيد ديد كه به مرور انرژي از دست رفته برگشته و انرژي تان چند برابر مي‌شود.

[caption id="attachment_1786" align="alignnone" width="300"] درمان خستگي با سياه دانه[/caption]

براي افرادي كه شيمي درماني كرده اند

دانه هاي سياه دانه و روغن گرفته شده از آن از جمله بهترين داروهاي گياهي و طبيعي براي بيماراني محسوب مي شود كه به دليل شيمي درماني يا مصرف داروهاي شيميايي دچار نارسايي و اختلال در عملكرد كليه ها شده اند. با مصرف روغن سياه دانه مي توان مانع از دفع پروتئين از ادرار شد و تا حد زيادي كراتين موجود در خون را كنترل و مهار كرد.

با مصرف سياه دانه پوستي صاف و يكدست داشته باشيد

استفاده موضعي از تخم سياه دانه و روغن كنجد براي درمان جوش هاي زيرپوستي بسيار موثر است. روغن كنجد و پودر سياه دانه را با يكديگر تركيب كرده و آن را روي پوست صورت ماسك كنند. استفاده از اين تركيب به بهبود جوش هاي زيرپوستي منجر مي شود، اما هنگام استفاده از اين تركيب بايد مراقب بود كه بيش از اندازه از اين روغن روي پوست استفاده نكنيد چرا كه استفاده بيش از اندازه از انواع روغن ها موجب بسته شدن منافذ پوستي مي شود.

[caption id="attachment_1787" align="alignnone" width="300"] پوست خوب با مصرف سياه دانه[/caption]

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان جوش هاي چركي

استفاده از خمير سياه دانه براي درمان جوش هايي كه غالبا بعد از بلوغ در نوجوانان به وجود مي آيد و در برخي موارد تا جواني افراد ادامه پيدا مي كند، موثر است. براي تهيه اين خمير كافي است، پودر سياه دانه را با مقداري سركه تركيب كرده و آن را روي صورت خود ماسك كنيد. اين تركيب كمك مي كند جوش هاي التهابي و چركي به مرور خشك و برطرف شوند.

[caption id="attachment_1788" align="alignnone" width="300"] سياه دانه براي جوش چركي[/caption]

نحوه مصرف روغن سياه دانه براي تسكين روماتيسم 

يك فنجان روغن سياه دانه را گرم كنيد. سپس قبل از خواب آن را در محل درد بماليد و خوب ماساژ دهيد. بعد محل مورد نظر را با يك تكه پارچه پشمي باندپيچي نموده و استراحت كنيد.

[caption id="attachment_1789" align="alignnone" width="300"] روغن سياه دانه[/caption]

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان اسهال

يك قاشق غذاخوري سياه دانه ي آسياب شده را با نصف استكان عصاره ي تره تيزك (شاهي) مخلوط كرده و پس از صرف غذا در سه وعده ميل نماييد.

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان ديابت نوع 2

مصرف تنها 2 گرم سياه دانه در روز ميزان قندخون و هموگلوبين گليكوزيه (HbA1C) را كاهش مي دهد. همچنين قادر است عملكرد سلول بتا را افزايش داده، در حالي كه مقاومت به انسولين را كم مي كند.

[caption id="attachment_1794" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با سياه دانه[/caption]

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان فشار خون بالا

افراد مبتلا به اين مشكل مي توانند تنها طي مدت دو ماه درمان شوند. كافي است دوبار در روز 100 و 200 ميلي گرم عصاره سياه دانه را مصرف كنند.

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان آسم

آزمايشات انجام شده بر روي تعداد زيادي حيوانات مبتلا به آسم به وضوح نشان مي دهد كه اثرات سياه دانه (همراه با آويشن) نتايج بسيار چشمگيري را نسبت به داروهاي معمولي دارد.بنابر ديگر آزمايشات نوشيدن آب جوش به همراه عصاره سياه دانه اثرات بسيار مطلوبي را براي افراد مبتلا به آسم و راههاي هوايي آنها دارد.

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان سرطان روده بزرگ

اين سرطان رشد يافته را مي توان با استفاده ازعصاره سياه دانه به راحتي متوقف كرده و از مصرف داروهاي شيميايي مضر در امان ماند. تحقيقات دامي نشان مي دهد كه روغن سياه دانه بدون داشتن عوارض جانبي، اثرات عجيبي را بر روي موشهاي سرطاني داشته است.

نحوه مصرف سياه دانه براي تسكين دردهاي شكمي

خانم هاي بارداري كه در روزهاي پاياني دوران بارداري قرار دارند و در انتظار تولد فرزند خود به سر مي برند با شروع دردهاي شكمي يا دردهاي زايمان مي توانند از تركيب سياه دانه و عسل براي كنترل درد و افزايش مقاومت و توان بدن شان استفاده كنند. براي تهيه اين تركيب كافي است، پودر الك شده سياه دانه را با عسل مخلوط كرده و سپس مقدار اندكي روغن حيواني به آن اضافه كنند.

[caption id="attachment_1790" align="alignnone" width="300"] سياه دانه براي درد شكم[/caption]

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان و ترك اعتياد

سياه دانه قادر بوده 35 فرد معتاد را كه به طور طولاني مدت اسير دام مواد مخدر بوده اند، نجات دهد.

[caption id="attachment_1793" align="alignnone" width="300"] درمان اعتياد با سياه دانه[/caption]

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان ناراحتي هاي كبدي

مقداري از پودر سياه دانه را با گياه صبر زرد ( آلوئه ورا ) و عسل مخلوط كرده و هر صبح ناشتا، به مدت هفت روز يك قاشق مرباخوري از آن را ميل كنيد.

همچنين مي توانيد روغن سياه دانه را كه در حال جوش است، با غنچه ي برگ هاي بيد (برگ هاي كوچك ) مخلوط كرده و پيش از خواب يك قاشق مرباخوري از آن را به مدت يك هفته ميل كنيد

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان سردرد و ميگرن

نصف قاشق سياه دانه آسياب شده را با نصف قاشق انيسون (دانه هايي شبيه رازيانه دارد) و سه تكه ميخك كوبيده شده، مخلوط كنيد و با يك ليوان شير بجوشانيد (بهتر است كمي عسل خالص نيز اضافه كنيد). يك فنجان از اين معجون دارويي را مي توانيد در هنگام شروع سردرد و ميگرن بنوشيد. با روغن سياه دانه، گيجگاه و شقيقه خود را چرب كنيد تا از سردرد خلاص شويد.

[caption id="attachment_1791" align="alignnone" width="300"] درمان ميگرن با سياه دانه[/caption]

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان درد و ناراحتي هاي كليوي

يك استكان سياه دانه را در يك ليتر آب بجوشانيد و با عسل شيرين كنيد و به مدت يك هفته، صبح ناشتا آن را ميل نماييد.همچنين مي توانيد يك قاشق غذاخوري سياه دانه آسياب شده را با نصف ليوان روغن زيتون مخلوط كرده و به صورت ضماد (يعني مانند پماد روي يك تكه پارچه تميز) در آن قسمت از كليه كه احساس درد مي كنيد بگذاريد. اين عمل را روزانه يك بار و به مدت پنج روزادامه دهيد.هر روز مقداري جعفري را در يك ليوان آب بجوشانيد و هفت قطره روغن سياه دانه را به آن افزوده و صبح و شب يك فنجان ميل كنيد. اين كار را به مدت پنج روز ادامه دهيد.

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان بي اختياري ادرار

پوسته تخم مرغ را پس از شستن كامل ، با حرارت مقداري تفت دهيد و با مقداري سياه دانه مخلوط كرده و بكوبيد تا كاملا نرم شود. يك قاشق چايخوري از اين مخلوط را در يك ليوان شير ريخته و آن را به هم بزنيد و صبح و شب، به مدت يك هفته ميل كنيد.

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان دل پيچه و درد هاي روده اي

به مقدار مساوي زيره و نعنا و انيسون را بجوشانيد و هفت قطره روغن سياه دانه به آن اضافه كنيد. سپس با عسل خالص آن را شيرين كرده و در موقع دل پيچه و دل درد آن را بنوشيد.

[caption id="attachment_1795" align="alignnone" width="300"] درمان دلپيچه با سياه دانه[/caption]

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان درد رحم

براي درمان درد رحم و زايمان، پودر سياه دانه را با عسل و روغن مخلوط نموده، ميل كنيد.

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان تب

اگر مقداري سياه دانه را بكوبيد و با كمي سكنجبين ميل نماييد، تب را برطرف مي كند.

نحوه مصرف سياه دانه براي درمان ريز ش مو

براي جلوگيري از ريزش موها و روياندن موهاي ريخته شده، پودر سياه دانه و حنا را در روغن سوسن مخلوط كرده  و بر سر ضماد كنيد.

[caption id="attachment_1792" align="alignnone" width="300"] درمان ريزش مو با سياه دانه[/caption]

 

خواص سياه دانه٬ خواص سياه دانه با پنير٬ خواص سياه دانه براي فشار خون٬ خواص سياه دانه براي لاغري٬ خواص سياه دانه براي معده٬ خواص سياه دانه براي مو٬ خواص سياه دانه براي موي سفيد٬ سياه دانه٬ سياه دانه با عسل٬ سياه دانه با عسل براي پسر دار شدن٬ سياه دانه با عسل براي تنبلي تخمدان٬ سياه دانه با عسل براي چي خوب است٬ سياه دانه با عسل براي سنگ كليه٬ سياه دانه با عسل براي لاغري٬ سياه دانه با عسل چه خواصي دارد٬ سياه دانه با عسل خواص٬ سياه دانه براي افزايش اسپرم٬ سياه دانه براي چي خوبه٬ سياه دانه براي لاغري٬ سياه دانه براي مو٬ سياه دانه در بارداري


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۱:۲۴ توسط:وي پك موضوع:

عرقيات مفيد در كاهش و تنظيم ديابت در طب سنتي

عرقيات مفيد در كاهش و تنظيم ديابت در طب سنتي

با توجه به روند روز افزون ديابت در جامعه و نياز مبتلايان ديابت مبني بر معرفي عرقيات براي كاهش و تنظيم قندخون(ديابت) براي داشتن زندگي بهتر و سالم تر، تصميم گرفتيم تا به معرفي گياهان متفاوتي براي درمان اين بيماري كه از نظر علمي نيز تاثير آن ها ثابت شده است بپردازيم.در اين مطلب به تعدادي از اين گياهان اشاره خواهيم كرد.

[caption id="attachment_1561" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با عرقيات گياهي[/caption]

 

 آلوئه ورا  : مطالعات بسياري انجام شده نشان دهنده اين موضوع است كه مصرف منظم عرق آلوئه ورا  براي ايجاد ثبات در ميزان گلوكز در جريان خون  آنزيمهايي نظير آميلاز و ليپاز كه براي كاهش چربي و قند خون مفيدند، در اين گياه موجود است كه قند و كلسترول خون را كنترل مي كند.

[caption id="attachment_1562" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با آلوئه ورا[/caption]

 

برگ زيتون : مصرف عرق برگ زيتون مي‌تواند مانند گلوكز، ميزان ترشح انسولين از لوزالمعده (پانكراس) را افزايش دهد و با افزايش ترشح انسولين، باعث كاهش قندخون و رسيدن آن به سطح نرمال در بيماران ديابتي شود.

[caption id="attachment_1563" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با يرگ زيتون[/caption]

 

برگ گردو : از نظر طب سنتي عرق برگ گردو يكي از موارد بي نظير در كاهش و تنظيم قند خون به دليل مقدار فراواني از انواع آنتي اكسيدان موجود در آن است.

[caption id="attachment_1564" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با يرگ گردو[/caption]

بوقناق : عرق بوقناق تأثير مستقيم بر فعاليت‌هاي آنزيمي كبد داشته و براي پاكسازي كبد از سموم و باز كردن مجاري كبدي مفيد است؛ بر غدد فوق‌كليه اثر مفيد و مؤثر داشته و در همكاري با كبد براي افزايش ترشح انسولين و فعال كردن لوزالمعده (پانكراس)، كاهش قند خون و درمان ديابت اثر شگفت‌آوري دارد.

[caption id="attachment_1565" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با عرق بوقناق[/caption]

 

خارمريم : در بسياري مقالات از خارمريم به عنوان دوست كبد ياد شده ، خار مريم حاوي عنصر فعالي به نام “سيلي مارين” است. سيلي مارين تركيبي حفاظت كننده از كبد درون خار مريم است. اين عنصر ضد اكسيد به مراتب قويتر از ويتامين C , E بوده و در درمان بيماري هاي كبد مثل : سيروز كبدي، هپاتيت B مزمن، بيماريهاي الكلي مزمن كبد و آسيبهاي وارده بر كبد در اثر مواد سمي  و همچنين در تنظيم و كاهش قند خون مؤثر است. سلولهاي آسيب ديده كبد را ترميم مي كند.

[caption id="attachment_1566" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با خار مريم[/caption]

 

 دارچين : دارچين مدت طولاني به عنوان منبعي خوب براي درمان ديابت گزارش شده است.مطالعه اي در سال ۲۰۰۳ توسط خان و همكاران انجام شد، كه  در آن ۶۰ نفر در گروه مورد آزمايش قرار گرفتند و به يك سوم از گروه، دارونما داده شد. نتايج پاياني بسيار چشمگير بود و سلامت كلي گروه با قند پايينتر از ۱۸ درصد ، افزايش يافته بود. كلسترول LDL و تري گليسيريد نيز كاهش يافته بود. همه افراد هيجان زده بودند و به استفاده از دارچين مشتاق بودند دارچين در غشاي سلولي همانند انسولين عمل ميكند، در نتيجه نياز شما به انسولين را فورا پايين مي آورد.

[caption id="attachment_1567" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با دارچين[/caption]

 

سير : اين گياه بهترين درمان براي كاهش مستقيم قند خون، بازسازي سلول هاي لوزالمعده و تحرك آن براي توليد انسولين به حساب مي آيد.

[caption id="attachment_1568" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با سير[/caption]

شنبليله: شنبليله يكي از پرمصرف ترين گياهان براي كنترل بيماري ديابت به حساب مي آيد. شنبليله مقاومت انسولين را در بدن كاهش مي دهد و با افزايش تعداد گيرنده هاي انسولين در گلبول هاي قرمز، ميزان قند خون را كنترل مي كند. اين گياه با به كارگيري گلوكز در بافت هاي پيراموني، ميزان گلوكز خون را كاهش مي دهد.

[caption id="attachment_1569" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با شنبليله[/caption]

 

شويد:  معولا شويد به منظور كاهش چربي خون به ويژه تري گليسريد كه با قند خون ارتباط دارد مصرف مي شود، شويد نه تنها كاهنده چربي خون است بلكه باعث ترشح و جذب بهتر انسيولين و در نتيجه تنظيم قند خون مي شود.

[caption id="attachment_1570" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با شويد[/caption]

 

قرقات : در شمال غربي كشور عزيزمان ايران گونه گياهي يافت مي شود كه در نواحي جنگلي و معمولا به صورت وحشي مي رويد . محلي ها قره گيله يا سياه گيله آن را ناميده اند كه از نظر ظاهر داراي برگ هاي بيضوي و نوك تيز با گل هاي صورتي و سفيد ريز است و در اواخر تابستان، دانه هاي سياه ارغواني آن براي چيده شدن آماده مي شوند. ميوه آن را مي توان هم به صورت تازه و هم خشك شده مصرف كرد، اثر ضد ديابت يك بار مصرف عصاره اين گياه كه اثري مشابه انسولين دارد، تا چند هفته در بدن باقي مي ماند. به علاوه اين گياه دارويي در پيشگيري از عوارض بلندمدت ديابت مانند عوارض قلبي عروقي، عصبي، كليوي و چشمي تا حدي موثر است. عصاره آن به مقدار۸۰ تا ۱۶۰ ميلي گرم ۳ بار در روز براي بيماران مبتلا به ديابت توصيه مي شود.

[caption id="attachment_1571" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با قرقات[/caption]

كلپوره : استفاده از كلپوره(مريم نخودي) از گذشته تا امروز براي پيشگيري و درمان بسياري از بيماري ها توسط اطباي طب سنتي قديم قرار گرفته و حتي امروزه نيز مورد توجه بسياري از علاقمندان گياهان دارويي قرار دارد، از جمله خواص درماني كلپوره كنترل قند خون و از بين بردن بسياري از مشكلات گوارشي به ويژه دل پيچه نوزادان است كه خانواده هاي كرماني با خواص درماني اين گياه به طور كامل آشنايي دارند.

[caption id="attachment_1572" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با كلپوره[/caption]

 

گزنه : گياه گزنه هم يكي ديگر از گياهان دارويي است كه در كنترل ديابت نقش مهمي دارد، معمولا در هر منطقه اي يافت مي شود ، اين گياه طبيعت گرم دارد و مي توان گفت به دليل داشتن خواص درماني بي نظيرش براي مشكلات كبد و مجاري ادراري نيز كارايي دارد.

[caption id="attachment_1573" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با گزنه[/caption]

يونجه :  يونجه را به دليل دارا بودن مقدار فراواني از ويتامين ها و مواد معدني مورد نياز بدن سلطان گياهان دارويي ناميده اند، از خواص درماني بي نظير آن مي توان به كاهش و تنظيم قند خون اشاره كرد.

[caption id="attachment_1574" align="alignnone" width="300"] درمان ديابت با يونجه[/caption]

 

درمان ديابت٬ درمان ديابت با گياهان دارويي٬ درمان ديابت با يونجه٬ درمان ديابت بارداري٬ درمان ديابت در طب سنتي٬ درمان ديابت نوع 2٬ ديابت٬ ديابت بارداري٬ ديابت بي مزه٬ ديابت چيست٬ ديابت شيرين٬ ديابت نوع 1٬ ديابت نوع 2٬ قند خون٬ قند خون بالا٬ قند خون ناشتا

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۲۹:۴۲ توسط:وي پك موضوع: