جعبه

تصفيه خون با ادويه ها در طب سنتي

تصفيه خون با ادويه ها در طب سنتي

برخي گياهان تاثير فراواني بر سم زدايي و تصفيه خون ميگذارند و از خواص درماني زيادي براي تميزكردن خونمان برخوردارند. تصفيه خون تاثيرات مفيدي بر زيبايي پوست و موي شما خواهد گذاشت. مي خواهيم به مزايا و اهميت تصفيه خون دراين بخش اشاره كنيم با ما همراه باشيد .

خون در بدن اهميت ويژه اي دارد. خوني كه تميز نباشد بدن را لانه سموم مي كند. حتماً مي دانيد كه كليه ها و كبد وظيفه دفع سموم و تصفيه خون را بر عهده دارند. اما در عين حال مي توانيد با كمك برخي مواد غذايي مفيد از جمله برخي گياهان، سبزيجات معطر و ادويه ها گام مؤثري در تصفيه خون برداريد.

بعد از تصفيه خون پوستي زيباتر و احساسي بهتر خواهيد داشت. با ما باشيد تا با اين سبزيجات و ادويه ها بيشتر آشنا شويد.

اهميت تصفيه خون

خون وظيفه حمل عناصر مغذي و مورد نياز سلول‌ها را بر عهده دارد تا هر كدام به وظايف خود عمل كنند. خون با حمل اكسيژن به سلول‌هاي ريوي در جهت تنفس ياري مي رساند. اين مايع سرخ به كمك گلبول هاي سفيد و آنتي بادي هاي پلاسما از بدن محافظت مي كند. علاوه بر اين به كمك سلول ها باعث دفع سموم و مواد زائد از بدن مي شود.

خون پروتئين، چربي ها، كربوهيدرات ها و هورمون ها را جا به جا مي كند و تعادل ميزان آب و يُن هاي بدن را از طريق تعريق كنترل مي كند. بنابراين اين مايع سرخ‌رنگ تأثير زيادي در عملكردهاي بدن دارد.

تخم گياه خارمريم به دليل دارا بودن فلاوونوئيدها در دنياي پزشكي استفاده مي شود. فلاونوييدها براي احياي سلول‌هاي آسيب ديده مؤثر بوده و از سلول‌هاي جديد و سالم محافظت مي كند. علاوه بر اين، فلاونوييدها در توليد آنزيم هاي حياتي براي دفع سموم از بدن نقش دارند

توجه داشته باشيد كه تجمع سموم در بدن مي تواند ناشي از كمبود تحرك بدني، مصرف بي رويه مواد غذايي حيواني و نداشتن تغذيه سالم باشد.

اگر در زندگي صنعتي امروزي افراد به فكر تصفيه خونشان نباشند احتمال اينكه با عادت هاي نادرست روزانه مشكلاتي از قبيل سكته قلبي يا سرطان زودتر از موعد به سراغشان بيايد بيشتر است. در ادامه با سبزيجات و ادويه هاي سالم و طبيعي براي تميز كردن خون بيشتر آشنا مي شويد.

[caption id="attachment_1954" align="alignnone" width="300"] تصفيه خون با طب سنتي[/caption]

سير

اولين ماده غذايي مفيد و در دسترس براي تصفيه خون سير است. اين ماده غذايي از پرفشاري خون و گردش نامنظم خون پيشگيري مي كند. چون كلسترول بد موجود در خون را كاهش مي دهد. سير با تسريع و تداوم جريان خون در ارگانهاي بدن از رگ‌ها و بخصوص آئورت، عروق كرونري و مغزي محافظت مي كند. علاوه بر اين سير سرشار از تركيبات سولفوريك (همان آليسين) است و براي دفع سموم انباشته شده در خون مؤثر بوده و به روده كمك مي كند تا بدن را از شر ميكروارگانيسم هاي آسيب رسان خلاص كند. براي بهره مندي از خواص اين ماده غذايي مفيد مي توانيد صبح سير را بجويد و يا به هر بهانه در غذاهايتان استفاده كنيد.

[caption id="attachment_1955" align="alignnone" width="300"] درمان تصفيه خون با سير[/caption]

 

گياه قاصدك

قاصدك حاوي ميزان زيادي آنتي اكسيدان و مواد مغذي است كه دستگاه گوارش را از سموم پاك مي كند. اين گياه در طب سنتي در درمان بيماري هاي كبدي نيز مؤثر است و باعث دفع سموم خون مي شود. قاصدك به طور طبيعي در دشت‌ها و باغ ها مي رويد و داراي گل هاي زردرنگي است. ساده ترين روش استفاده از اين گياه دم كردن برگ هاي آن است. مي توانيد اين گياه را دم كرده و به صورت چاي ميل كنيد. اين نوشيدني همچنين مي تواند يك جايگزين مناسب براي كافئين باشد. مي توانيد روزانه تا 3 فنجان از اين نوشيدني مصرف كنيد.

[caption id="attachment_1956" align="alignnone" width="300"] درمان تصفيه خون با گياه قاصدك[/caption]

زردچوبه

اين ادويه هندي و معروف قرن هاست كه استفاده مي شود و خواص فوق العاده اي دارد. همه ما از اين ادويه براي خوش طعم و خوشرنگ كردن غذاها استفاده مي كنيم اما بهتر است بدانيد كه همين ادويه بي ادعا خواص درماني فوق العاده اي دارد. يكي از خواص مهم زردچوبه ضدسرطان بودن آن است. چون باعث احياي آسيب‌هاي DNA شده و التهاب هاي مزمن را تسكين مي دهد. زردچوبه يك ماده ضدالتهاب بوده و به پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي مربوط به قلب از جمله لخته شدن خون كمك مي كند. اين ادويه تجمع پلاك ها در عروق را كاهش داده و مانع از افزايش كلسترول بد خون مي شود. پس براي داشتن خوني تميزتر مصرف زردچوبه تان را نيز افزايش دهيد.

[caption id="attachment_1957" align="alignnone" width="300"] تصفيه خون با زردچوبه[/caption]

ريحان

ريحان به كبد و كليه ها كمك مي كند تا سريع تر سموم را از بدن دفع كنند. اين مسئله نيز باعث كنترل مشكلات گوارشي و بيماري ها مي شود. علاوه بر اين ريحان مانند يك داروي ادرارآور عمل كرده و به دفع سموم موجود در خون كمك مي كند.

[caption id="attachment_1958" align="alignnone" width="300"] تصفيه خون با ريحان[/caption]

 

گشنيز

گشنيز يكي ديگر از سبزيجات معطري است كه به تميز شدن خون و دفع جيوه و ديگر مواد معدني مضر موجود در جريان خون كمك مي كند. مازاد جيوه در بدن رايج تر از آن چيزي است كه تصورش را مي كنيد. چون اين ماده در مواد پركننده دندان (آمالگام) و همچنين در برخي از گونه ماهي ها وجود دارد و به سادگي وارد جريان خون مي شود.

[caption id="attachment_1960" align="alignnone" width="300"] تصفيه خون با گشنيز[/caption]

گياه خارمريم

تخم گياه خارمريم به دليل دارا بودن فلاوونوئيدها در دنياي پزشكي استفاده مي شود. فلاونوييدها براي احياي سلول‌هاي آسيب ديده مؤثر بوده و از سلول‌هاي جديد و سالم محافظت مي كند. علاوه بر اين، فلاونوييدها در توليد آنزيم هاي حياتي براي دفع سموم از بدن نقش دارند.

[caption id="attachment_1959" align="alignnone" width="300"] تصفيه خون با خارمريم[/caption]

گياه گزنه

برگ‌هاي گزنه براي تصفيه خون مؤثر است چون حاوي تركيبات فعالي مانند هيستامين و اسيدفرميك هستند. گزنه قدرت قطع خونريزي‌ها را داشته و براي مقابله با خونريزي هاي بين دو قاعدگي مؤثر است. اين گياه براي كنترل مشكلاتي از قبيل هموفيلي، قاعدگي هاي دردناك، خلط هاي خوني سينه و مشكلات ناشي از يائسگي مؤثر عمل مي كند. براي مقابله با اين مشكلات كافي است يك قاشق غذاخوري نوشيدني تهيه شده از گزنه تازه را ميل كنيد. براي مقابله با خونريزي بيني نيز مي توانيد يك گلوله پنبه را به اين نوشيدني آغشته كرده و در سوراخ بيني قرار دهيد.

[caption id="attachment_1961" align="alignnone" width="300"] تصفيه خون با گزنه[/caption]

گياه نيم (neem)

گياه نيم چندان شناخته شده نيست. اما آنتي اكسيدان هاي فعال موجود در اين گياه باعث دفع سموم، راديكال هاي آزاد و باكتري ها از كبد و خون مي شوند. براي دريافت اين تركيبات فعال كافي است روزانه يك بار چاي اين گياه را تهيه و ميل كنيد. مي توانيد اين نوشيدني را با عسل شيرين كنيد تا طعم تلخ آن قابل تحمل باشد.

[caption id="attachment_1962" align="alignnone" width="300"] تصفيه خون با گياه نيم[/caption]

گياه سِس يا كوسكوتا (cuscuta)

اين گياه يك گياه انگل و پيچنده اي با ميزان بالايي فلاوونوئيد است. اين ماده نيز يك تركيب آنتي اكسيداني و سم زداي قوي است كه به دفع سموم از كبد كمك زيادي مي كند. گياه سس براي تميزي و تصفيه خون مفيد است چون حاوي ميكروارگانيسم هاي مفيد بوده و پوست را سالم و زيبا نگه مي دارد.

[caption id="attachment_1963" align="alignnone" width="300"] تصفيه خون با گياه سِس يا كوسكوتا[/caption]

توجه

مي توانيد اين گياهان را از عطاري ها تهيه كنيد. حتماً قبل از مصرف هر نوع داروي گياهي با متخصص طب سنتي مشورت كنيد. يادتان باشد اگر مشغول مصرف داروي خاصي هستيد خودسرانه به سمت داروهاي گياهي نرويد.

 

تصفيه خون٬ تصفيه خون با ادويه٬ تصفيه خون با حجامت٬ تصفيه خون با داروي گياهي٬ تصفيه خون با زالو٬ تصفيه خون با سير٬ تصفيه خون با طب سنتي٬ تصفيه خون با گياهان دارويي٬ تصفيه خون با مواد غذايي٬ تصفيه خون در بدن٬ تصفيه خون سنتي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۵:۵۰ توسط:وي پك موضوع:

گياهاني كه به جنگ سرطان ميروند

گياهاني كه به جنگ سرطان ميروند

سرطان يكي از بيماري هايي است كه ساليانه افراد زيادي در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست مي دهند. اما اين به آن معنا نيست كه اين بيماري قابل درمان نيست. ما در اين مطلب قصد داريم شما را با چند گياه دارويي آشنا نماييم كه در مبارزه با سرطان نقش مهمي دارند.

[caption id="attachment_1940" align="alignnone" width="300"] درمان سرطان با گياهان دارويي[/caption]

 

شبدر قرمز

شبدر قرمز حاوي تركيبي قوي به نام فورمونونتين است كه به مبارزه با سرطان پستان كمك مي كند. بنابر مطالعه اي كه در نشريه پزشكي Hormone and Metabolic Research منتشر شد، دانشمندان دريافتند كه فورمونونتين از گسترش سلول هاي سرطاني و همچنين حمله سرطان به سلول هاي سالم جلوگيري مي كند و از اين رو گسترش بيماري احتمال كمتري دارد. در شرايطي كه مطالعات بيشتري در اين زمينه بايد صورت بگيرند، اما نتايج كسب شده اميدواركننده بوده اند.

[caption id="attachment_1941" align="alignnone" width="300"] درمان سرطان با شبدر قرمز[/caption]

قاصدك

بر اساس پژوهش هاي صورت گرفته درباره فوايد سلامت شگفت انگيز قاصدك، در طب سنتي توانايي اين گياه در مبارزه با سرطان جالب توجه است. يكي از جالب توجه‌ترين مطالعات صورت گرفته درباره توانايي هاي ضد سرطاني قاصدك در نشريه Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شده بود. دانشمندان كانادايي دريافتند كه پس از گذشت 48 ساعت از مواجهه با عصاره قاصدك، مرگ سلول هاي سرطاني آغاز شده است. همچنين، مشخص شد قاصدك حتي روي سلول هاي سرطاني كه در برابر شيمي درماني مقاوم بودند نيز تاثيرگذار بوده است.

پژوهشي ديگر كه در نشريه International Journal of Oncology منتشر شد، نشان داد كه چاي تهيه شده از برگ هاي قاصدك رشد سلول هاي سرطان پستان را كاهش مي دهد، در شرايطي كه چاي تهيه شده از ريشه قاصدك توانايي سلول هاي سرطاني براي حمله به بافت سالم پستان و بافت سالم پروستات را كاهش مي دهد.

در مطالعه اي ديگر كه در نشريه پزشكي آنلاين Plos One منتشر شد، پژوهشگران دريافتند كه عصاره ريشه قاصدك قادر به انتخاب و از بين بردن سلول هاي سرطاني بدون سميت براي سلول هاي سالم بوده است. آنها اين گونه نتيجه گيري كردند كه ريشه قاصدك جايگزيني بالقوه خوب، غير سمي و موثر براي حالت هاي معمول شيمي درماني است.

[caption id="attachment_1942" align="alignnone" width="300"] درمان سرطان با گياه قاصدك[/caption]

زنجبيل

زنجبيل نه تنها مي تواند عطر و طعم خوبي به كلوچه ها ببخشد، بلكه اين ادويه قدرتمند از ويژگي هاي ضد سرطاني و نابودكنندگي تومور نيز بهره مي برد. به لطف چهار تركيب مختلف – جينجرول، پارادول، شوگائول و زرومبون – پژوهشي كه در نشريه International Journal of Preventive Medicine منتشر شد، نشان داد كه زنجبيل ممكن است به درمان سرطان هاي پستان، روده بزرگ، معده، كبد، پروستات و پوست كمك كند.

[caption id="attachment_1943" align="alignnone" width="300"] درمان سرطان با زنجبيل[/caption]

گياه دم اسبي

مطالعه اي كه در نشريه Jounal of Medicinal Food منتشر شد، نشان داد كه اين گياه دارويي كوچك تكثير سلول هاي سرطاني را متوقف مي كند. مطالعات بيشتر روي حيوانات نشان داد كه تركيبي از گياهان دارويي كه شامل گياه دم اسبي به همراه قارچ چاگا بود در كاهش لنفوم (سرطان غدد لنفاوي) و تومورهاي سرطان خون موثر بوده و نرخ بقا را تا 33 درصد افزايش داده است.

[caption id="attachment_1944" align="alignnone" width="300"] درمان سرطان با گياه دم اسبي[/caption]

 

شيرين بيان

مشخص شده است در ريشه اين گياه خوشمزه تركيبي به نام گلابريدين وجود دارد كه قادر است روشن شدن ژن هاي سرطان كبد – فرآيندي كه به نام بيان ژن شناخته مي شود – را متوقف كند. اما گلابريدين تنها تركيبي در شيرين بيان نيست كه توانايي مبارزه با سرطان را نشان داده است. مطالعات نشان داده اند كه گلابريدين و ديگر تركيبات قوي كه در ريشه شيرين بيان يافت مي شوند ممكن است در زمينه مبارزه با سرطان پستان و سرطان هاي دستگاه گوارش نيز موثر باشند.

[caption id="attachment_1945" align="alignnone" width="300"] درمان سرطان با شيرين بيان[/caption]

 

خار شيري

خار شيري يا خار مريم دير زماني است كه به عنوان يك محافظ كبد شناخته مي شود، اما پژوهش ها نشان داده اند كه اين گياه ممكن است از جمله بهترين داروهاي طبيعي براي درمان سرطان كبد باشد. تركيبي به نام سيليمارين كه در گياه خار شيري وجود دارد مي تواند به هفت روش مختلف با سرطان مبارزه كند. افزون بر اين، تركيبي به نام سيليبين از مواد ژنتيكي در سلول هاي كبد محافظت مي كند، در شرايطي كه بروز سرطان كبد را كاهش مي دهد.

[caption id="attachment_1946" align="alignnone" width="300"]خار مريم درمان سرطان با گياه خار شيري[/caption]

 

ارگانو

درباره توانايي هاي ارگانو براي مبارزه با سرطان مطالعات گسترده اي صورت نگرفته است، اما مطالعات اوليه از جمله يك نمونه كه در نشريه Journal of Medicinal Food منتشر شد، نشان داده اند كه 44-ترپينئول كه در ارگانو يافت مي شود، در مقابله با گسترش سرطان موثر است.

[caption id="attachment_1947" align="alignnone" width="300"] درمان سرطان با ارگانو[/caption]

جعفري

از جعفري بيشتر به عنوان يك چاشني در غذاها استفاده مي شود، اما اين گياه دارويي مي تواند در نقش يك راه حل طبيعي براي مقابله با سرطان مد نظر قرار بگيرد. پژوهشي كه در نشريه Science of Food and Agriculture منتشر شد، نشان داد كه جعفري به عنوان يك آنتي اكسيدان عمل مي كند و راديكال هاي آزاد را نابود مي سازد، از DNA در برابر آسيبي كه مي تواند به سرطان منجر شود، محافظت مي كند و همچنين تكثير و مهاجرت سلول هاي سرطاني در بدن را مهار مي كند.

[caption id="attachment_1950" align="alignnone" width="300"] درمان سرطان با جعفري[/caption]

بارهنگ

بنابر نتايج پژوهشي كه در نشريه Journal of Ethnopharmacology منتشر شده است، گياه دارويي بارهنگ مي تواند با قدرت رشد سلول هاي سرطاني در انسان را سركوب كند.

[caption id="attachment_1949" align="alignnone" width="300"] درمان سرطان با بارهنگ[/caption]

مخمر سنت جان

بيشتر مردم فكر مي كنند مخمر سنت جان براي درمان افسردگي استفاده مي شود و مطالعات بسياري نشان داده اند كه در اين زمينه موثر عمل مي كند، اما افراد كمي اين گياه دارويي را به عنوان گزينه اي در درمان سرطان مد نظر قرار مي دهند. پژوهشي كه در نشريه پزشكي آنلاين Plos One منتشر شد، نشان داد كه ماده فعال هيپريسين در مقابله با سرطان مهاجم ملانوما بسيار موثر بوده است.

[caption id="attachment_1948" align="alignnone" width="300"] درمان سرطان با مخمر سنت جان[/caption]

 

پيشگيري از سرطان٬ پيشگيري از سرطان با تغذيه سالم٬ پيشگيري از سرطان با داروهاي گياهي٬ پيشگيري از سرطان با طب سنتي٬ پيشگيري از سرطان با گياهان دارويي٬ پيشگيري از سرطان در طب سنتي٬ درمان سرطان٬ درمان سرطان با طب سنتي٬ درمان سرطان در طب سنتي٬ سرطان٬ مبارزه با سرطان٬ مقابله با سرطان


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۲:۴۷ توسط:وي پك موضوع:

چند گياه دارويي مهم در طب سنتي

چند گياه دارويي مهم در طب سنتي

گياهان دارويي نقش مهمي را در طب سنتي و طب غير سنتي يا مدرن بازي ميكنند؛ استفاده از آنها حداقل به 5000 سال قبل بازميگردد. اين گياهان توسط طبيبان و شفا دهنده ها، از تمدن ها و فرهنگهاي گوناگون براي آرام كردن سيستم عصبي و محافظت از بدن در برابر استرس و اضطراب مورد استفاده قرار مي گرفتند.

فرقي نميكند كه چه داراي اختلال اضطراب نفوذي باشيد و يا فقط لحظاتي را نگران باشيد، در هر دو صورت ميتوانيد از فوايد تجربه كردن آرامش گياهان دارويي (چه بصورت مكمل يا مصرف در چاي و يا استفاده شده در آروماتراپي) بهره مند شويد. با برشمردن فوايد اين گياهان نميخواهيم از مصرف اين گياهان به جاي داروها حمايت كنيم؛

چرا كه در بسياري از بيماريهايي كه نياز به مصرف دارو دارند، از اين گياهان به صورت مكمل و براي آرامش بيشتر ميتوانيد استفاده كنيد. براي نشانه هاي خفيف، اين گياهان ميتوانند همه نياز شما را برطرف سازند. همانطور كه هميشه گفته شده است، مشورت با پزشكان در مورد عدم مداخله اين گياهان با داروهاي مصرفي شما و استفاده سالم از اين گياهان، يك اولويت است.

[caption id="attachment_1905" align="alignnone" width="300"] گياهان دارويي مهم[/caption]

1- گياه دارويي بابونه

بابونه، يكي از قديمي ترين گياهان دارويي است كه براي درمان انواع گوناگوني از بيماريها در انسان مثل : تب يونجه، التهاب، گرفتگي عضلات، اختلالات قاعدگي، بيخوابي، زخم معده، هموروئيد، اختلالات دستگاه گوارش، دردهاي رماتيسمي و زخمها استفاده ميشد.

اين گياه در طب سنتي بطور گسترده اي به عنوان يك آرامبخش خفيف و خواب آور در نظر گرفته شده است. اثرات آرامبخش آن ممكن است ناشي از فلاونويد در آن باشد. در يك تحقيق در دانشگاه پزشكي فيلادلفيا، بيماران مبتلا به اختلال اضطراب عمومي (GAD)، كه مكمل بابونه را براي هشت هفته استفاده كرده بودند، كاهش قابل توجهي در نشانه هاي اضطراب خود در مقايسه با بيماراني كه دارونما استفاده كرده بودند را تجربه كردند. بابونه به طور گسترده در لوازم آرايشي بهداشتي و آروماتراپي مصرف ميشود؛ و به عنوان نوعي چاي گياهي كه بيشتر از ميليونها فنجان در روز مصرف ميشود، محبوب افراد بسياري در سراسر جهان است.

[caption id="attachment_1906" align="alignnone" width="300"] فوايد بابونه[/caption]

2- گياه دارويي اسطوخدوس

اسطوخدوس كه به خاطر عطر زيباي آن شناخته ميشود، در درمان تعدادي از بيماريها از بيخوابي و خستگي گرفته تا افسردگي و اضطراب استفاده ميشود. نام اين گياه كه از كلمه لاتينRoot Lavare به معني “براي شستن” گرفته شده است، احتمالا به دليل استفاده از آن براي حمام (عنصري در صابون و شامپو) است كه كمك به پاك كردن جسم و روح ميكند.

در يك مطالعه تصادفي دوسويه كور، اسطوخدوس براي كاهش نشانه هاي اضطراب در افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومي، به همان اندازه “لورازپام” موثر بود. در يك مطالعه ديگر، استفاده از اسانس اسطوخدوس براي كاهش اضطراب امتحان در ميان دانشجويان پرستاري موثر بود.

3- گياه دارويي گل ساعتي

بومي هاي امريكايي اولين مردمي بودند كه از گل ساعتي براي اهداف دارويي استفاده كردند. اين گياه در ابتدا براي درمان ابتدايي شرايطي مثل خارشك و تشنج استفاده ميشد. بعدها مهاجران در سراسر امريكا، استفاده از آن را به عنوان آرامبخش رواج دادند. محققان اعتقاد دارند كه گل ساعتي به وسيله افزايش سطوح اسيد گاما امينوبيوتيريك (GABA)، در مغز كه باعث پايين آمدن فعاليتهاي قسمتي از سلولهاي مغزي و ايجاد احساس آرامش بيشترميشود، كار ميكند.

در يك مطالعه كه در مجله “درمانها و داروهاي باليني” چاپ شد، گل ساعتي براي درمان نشانه هايي از اضطراب در افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومي، انقدر موثر بود كه داروي اگزازپام اثر داشت. درحالي كه به اندازه اگزازپام سريع كار نميكرد، اما باعث كاهش بوجود آمدن اختلال در عملكرد كاري نسبت به دارو شد. در مطالعه اي ديگر نشان داده شد كه بيماراني كه قبل از عمل جراحي، به آنها گل ساعتي داده شده بود، داراي اضطراب كمتري نسبت به افراد دريافت كننده دارونما بودند. اما آنها درست همانند سرعت بيهوشي، بهبود نيز مي يافتند.

[caption id="attachment_1908" align="alignnone" width="275"] فوايد گل ساعتي[/caption]

4- گياه دارويي بادرنجبويه

اين گياه عضوي از خانواده نعناع است و از آن بخصوص در سنين ميانسالي به عنوان مبارزه با استرس و اضطراب، رواج خواب و بالا بردن هضم استفاده ميشد. مطالعات نشان دهنده آن است كه چنانچه با ساير گياهان آرامبخش استفاده شود، ميتواند آرامبخش موثري باشد و باعث تسكين اضطراب و كمك به خواب باشد. در يك مطالعه دوسويه كور كنترل دارونما، به 18 داوطلب سالم، دو دوز چداگانه از اسانس بادرنجبويه استاندارد شده ( 300 ميلي گرم و 600 ميلي گرم) و دارونما داده شد.

دوز 600 ميلي گرم از بادرنجبويه، باعث افزايش خلق و خو و بطور قابل توجهي باعث افزايش آرامش و هشياري شد. در مطالعه اي ديگر اثربخشي بادرنجبويه با ديگر گياهان دارويي براي مقدمات كاهش استرس به ثبت رسيده است. زماني كه شركت كنندگان از قرصهاي مكيدني آن، استفاده ميكردند، يك افزايش علامتگذاري شده در فعاليتهاي موج آلفا كه همراه با آرامش است، نشان داده شد.

[caption id="attachment_1910" align="alignnone" width="300"] خواص بادرنجبويه[/caption]

5- گياه دارويي سنبل الطيب

اولين بار از سنبل الطيب در قرن دوم و براي درمان بيخوابي و اضطراب استفاده شد. اگرچه اين گياه در طي قرن 17 بسيار محبوب شد و پزشكان عقيده داشتند كه همانند ديگر گياهان دارويي، سنبل الطيب باعث افزايش GABA  در مغز ميشود. درست مشابه داروهايي شبيه به ديازپام (واليوم) و آلپرازولام (زاناكس) كه باعث آرامش در مغز ميشود.

مطالعات روي سنبل الطيب به عنوان افزايش خواب، نامشخص است. در يك مطالعه (براي ترويج خواب يا عوامل مرتبط با خواب براي هر بيمار يا همه بيماران در يك گروه) سنبل الطيب نسبت به دارونما، بهتر ظاهر نشده بود. از طرفي در يك مطالعه دوسويه كور تصادفي، 75 بيمار با بيخوابي مستند، براي مدت 28 روز 600 ميلي گرم سنبل الطيب و يا 10 ميلي گرم اگزازپام دريافت كردند.

افرادي كه سنبل الطيب دريافت كرده بودند، همان بهبود خواب را ولي با عوارض جانبي كمتر نسبت به افرادي كه اگزازپام دريافت كرده بودند، نشان دادند.

[caption id="attachment_1909" align="alignnone" width="300"] فوايد سنبل الطيب[/caption]

 

خواص اسطخدوس٬ خواص بابونه٬ خواص بادرنجبويه٬ خواص سنبل الطيب٬ خواص گل ساعتي٬ خواص گياه دارويي٬ خواص گياهان دارويي در طب سنتي٬ فوايد گياهان دارويي٬ گياه دارويي٬ گياهان دارويي

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۹:۱۴ توسط:وي پك موضوع:

خواص گرده گل و نحوه مصرف آن در طب سنتي

خواص گرده گل و نحوه مصرف آن در طب سنتي

گرده گل يا گرده زنبور همان اسپرم گياهي است كه فوايد زيادي دارد. از جمله منابع ويتامين هاي با ارزش محسوب مي شود كه ميتوان از آن به عنوان يك رژيم غذايي كامل ياد كرد. گرده زنبور داراي خواص درماني بسيار بالايي است و شما مي توانيد گرده مرغوب را از عسل فروشي ها و مراكز توليد كننده ي عسل، تهيه كنيد.

 طريقه مصرف گرده زنبور                    

  1. مي توان از طريق جويدن يا بصورت پودر مخلوط با يك ليوان اب قبل يا بعد از غذا نوشيد (نا شتا ارجحيت دارد )
  2. افرادي كه از طعم گرده خوششان نمي ايد مي توانند ان را با عسل به نسبت ۱به ۱ و يا ۲ به ۱ مخلوط و استفاده نمايند.
  3. جهت استفاده اسانتر مصرف كردن مي توان ان را داخل كپسولهاي خوراكي ريخته و تناول نمود.
  4. مورد استفاده به عنوان مكمل در بسياري از توليدات بهداشتي با مصارف خارجي .

[caption id="attachment_1883" align="alignnone" width="300"] خواص گرده گل در طب سنتي[/caption]

 مقدار مصرف و مدت مصرف گرده زنبور

مقدار مصرف گرده در روز ۳۰ گرم (دو قاشق سوپ خوري) و مدت مصرف آن مي تواند چند حالت متفاوت داشته باشد يك دوره يك ماهه پس از پايان هر فصل يا دوبار در سال يكي در اوايل پاييز و ديگري در اواخر زمستان . اگر فقط يك بار در سال قصد استفاده از ان را داريد . بهتر است فصل بهار را انتخاب كنيد.

[caption id="attachment_1884" align="alignnone" width="259"] خواص گرده گل در طب سنتي[/caption]

مصرف گرده گل و درمان ورم پروستات

مصرف گرده گل تاثير بسيار شديد بر هيپر تروفي پروستات (بزرگ شدن پروستات ) كه در مردان مسن بيشتر رايج دارد. Alain caillas )(فرانسوي) به هر شخص بالاي 50 سال مصرف 15 گرم (يك قاشق چاي خوري ) گرده  در روز را براي  اجتناب از بيماري ورم پروستات توصيه مي كند. به عقيده وي با مصرف منظم و روزانه گرده گل  مي توان از ناراحتي هاي شديد پروستات كه با هيچ داروي ديگر قابل درمان نيست جلوگيري نمود و مصرف ان را به خصوص در مراحل اوليه ورم پروستات موثر مي داند .

نامبرده همچنين روزانه يك قاشق قهوه خوري گرده گل به بيماراني كه معده انها قادر به هضم نان نيست و مبتلا به ناراحتي روده  و معده هستند همراه با نان توصيه مي كند .

[caption id="attachment_1885" align="alignnone" width="300"] خواص گرده گل در طب سنتي[/caption]

مصرف گرده گل و درمان يبوست

گرده گل در درمان يبوست تاثير بسزايي دارد. افراد مبتلا به يبوست بهتر است دو بار در سال و هر بار به مدت يك ماه از گرده گل براي درمان استفاده كنند. ميزان مصرف ان 30 گرم (دو قاشق سوپ خوري) در روز ميباشد. افرادي كه قادر به مصرف اين مقدار در يك وعده نيستند مي توانند چند وعده در روز استفاده كنند.

فوايد گرده گل براي پوست

داشتن پوست زيبا و شاداب در گرو داشتن تني سالم و بدون درد است. مصرف مداوم گرده گل علاوه بر اينكه سلامتي را براي شما به همراه خواهد داشت باعث خواهد شد تا صاحب پوستي روشن و درخشان شويد. از طرفي ديگر مشكلات روزمره از يك طرف و آلودگي هوا از طرف ديگر باعث مي شود تا پوست خسته و تيره به نظر برسد كه گرده گل با فوايدي كه براي پوست دارد باعث رفع اين خستگي نيز مي شود.

[caption id="attachment_1886" align="alignnone" width="277"] خواص گرده گل براي پوست[/caption]

مصرف گرده گل و كنترل سطح كلسترول خون

طبق تحقيقاتي كه انجام گرفته است مصرف مداوم و منظم گرده گل سبب مي شود تا سطح كلسترول خون به ميزان قابل توجهي كاهش يافته و به سطح نرمالي برسد. البته اگر دقت كرده باشيد گفتيم مصرف مداوم؛ پس نبايد انتظار داشته باشيد تا با يك با دو بار مصرف گرده گل به يكباره سطح كلسترول خونتان پايين بيايد و به سطح مطلوب برسد.

مصرف گرده گل و درمان بيماريهاي كبد

danwaiter stamblu  بر اساس مشاهدات باليني خود عقيده دارد كه عسل به ويزه آميخته با ژله رويال و گرده گل وسيله درماني نيرومندي در درمان بيماريهاي گوناگون كبدي است.

به بيماران مبتلا به بيماري كبد كه از بيمارستان مر خص مي شوند در طب سنتي توصيه مي شود هر روز در صبحانه تقر يبا 50 گرم عسل. 50 ميلي گرم زله رويال و بعد از ظهر يك قاشق مربا خوري مخلوط كرده و عسل استفاده نمايند.

[caption id="attachment_1888" align="alignnone" width="300"] خواص گرده گل در طب سنتي[/caption]

تاثير گرده گل در دفع چربي و كنترل وزن

گرده گل يك ماده غذايي كم كالري است كه مخصوصا زماني كه همراه با عسل به مصرف مي رسد تاثير بسياري در دفع چربي هاي اضافه بدن و كنترل وزن دارد. از طرف ديگر گرده گل تاثير زيادي بر سوزاندن كالري بدن از طريق بالا بردن متابوليسم بدن را دارد. پس كساني كه قصد كمك كردن وزنشان را دارند مي توانند گرده گل را به همراه عسل در رژيم غذايي خود قرار دهند.

نحوه مصرف گرده زنبور و آرامبخش اعصاب

در بيماري هاي هيپرتونيك و بيماريهاي سخت دستگاه عصبي و ترشح غدد داخلي تغذيه مخلوط عسل و گرده به نسبت 1به 1 ويا 2 به 1 نتيجه رضايت بخش داده است.

[caption id="attachment_1889" align="alignnone" width="300"] خواص گرده گل در طب سنتي[/caption]

نحوه مصرف گرده زنبور و كاربرد غذايي

امروزه گرده به طورعمده به عنوان غذا استفاده مي‌شود يا به عبارت صحيح‌تر به عنوان يكمكمل غذايي. البته ارزش گرده به عنوان يك ماده غذايي براي انسان غالباً اغراق‌آميز بوده است، البته اين بدان معني نيست كه مصرفش ممكن است مفيد نباشد، بلكه بطور علمي با جيره‌هاي حيواني مختلف مفيد نشان داده شده است.

گرده اضافه شده به جيره‌ها براي دامها و حشرات آزمايشگاهي در بهبود سلامتي، رشد وميزان تغيير تبديل غذا نتيجه مثبت داشته است. جوجه‌ها بازده غذايي جزئي را با افزودن فقط 5/2% گرده به يك جيره غذايي متعادل نشان داده‌اند. زنبورداران كندوهاي خود را با گرده خالص، مكمل‌هاي گرده يا جانشين‌هاي گرده در طول دوره‌هايي كه منابع گرده طبيعي محدود است تغذيه مي‌كنند.

گرده زنبور و كاربرد در مواد آرايشي

اخيراً گرده در تهيه بعضي وسايل آرايشي با اين ادعا كه تغذيه با گرده باعث جوان شدن پوست مي‌شود بكار مي‌رود. تاثير اين امر ثابت نشده و خطر حساسيت بسيار نيز وجود دارد. بنابراين تعدادي از افراد مستثني مي‌شوند و همچنين تعداد ديگر نيز در خطر داشتن حساسيت يا عكس‌العمل‌ هاي ناخوش آيند قرار مي‌گيرند، و اين عمل خيلي قابل توصيه نمي‌باشد.

[caption id="attachment_1890" align="alignnone" width="300"] خواص گرده گل در طب سنتي[/caption]

شناسايي كيفيت گرده گل

شناسايي كيفيت گرده گل مشكل است وتحت شرايط محيطي مختلف غيرممكن مي‌باشد. بنابراين بسيار مهم است كه خريدار براي خريد گرده گل، تهيه كننده گرده را خوب بشناسد و به او اعتماد كند. توليدكنندگان مطمئن بايد همه امكانات ذخيره‌سازي و فرآوري و طرز استفاده از آنها را در اختيار داشته باشند. به علاوه محل توليد، نه فقط اقامتگاه بلكه مركز فرآوري بايد از مواد شيميايي يا آلودگي صنعتي عاري باشد. اين مناطق بطور نادر در كشورهاي صنعتي و وسيع وجود دارد و مواد شيميايي زراعي حتي در كشورهاي پيشرفته استفاده مي‌شوند. حمل و نقل با مشكلاتي مواجهند كه ممكن است به دستگاه جمع‌آوري‌كننده مخصوص گرده و مراكز ذخيره‌سازي، نياز داشته باشند.

گرده گل و درمان نازايي 

ثابت شده است كه گرده گل حاوي هورمن هاي تحريك كننده جنسي مي باشد و احتملا براي درمان نازايي به كار برده شده است.

نكته مهم در مصرف گرده گل

اگر براي اولين بار است كه گرده گل را به مصرف مي رسانيد، به دليل اينكه احتمال ايجاد حساسيت وجود دارد، خوردن آن را با مقدار كم شروع كنيد و در صورتي كه مشكلي پيش نيامد مقدار مصرف را به يك قاشق چايخوري و پس از مدتي به يك قاشق غذاخوري در روز افزايش دهيد. مصرف يكباره گرده گل به ميزان زياد به هيچ وجه توصيه نمي شود.

توصيه هاي مهم نحوه مصرف گرده زنبور

1 – طعم گرده ي گل به شكل محسوسي بر حسب گل هايي كه از آن ها گرفته شده تغيير مي كند. لذا افرادي كه براي اولين بار از آن مصرف مي كنند غافلگير مي شوند ولي به سادگي به آن عادت مي كنند، البته به شرط اين كه پشتكار نشان بدهند.

2 – گرده ي گل بايد به دقت جويده شود تا كاملاً با بزاق دهان آميخته گردد.

3 – توصيه مي شود كه درمان يك ماهه پس از هر فصل و يا دوبار در سال، يكي در اوايل پاييز و ديگري در آخر زمستان با استفاده از گرده ي گل كه از آن ها گرفته شده انجام دهيد. اگر قصد داريد تنها يك بار در سال از آن استفاده كنيد، فصل بهار را انتخاب كنيد.

4 – در جريان درمان، بايستي هر روز ۳۰ گرم گرده ي گل و يا به عبارت ديگر دو قاشق سوپ خوري از آن تدريجاً مصرف شود.

[caption id="attachment_1891" align="alignnone" width="263"] نحوه مصرف گرده گل[/caption]

 

خواص گرده گل براي بدنسازي٬ خواص گرده گل براي ديابت٬ خواص گرده گل براي كودكان٬ خواص گرده گل براي مردان٬ خواص گرده گل براي ورزشكاران٬ خواص گرده گل در طب سنتي٬ خواص گرده گل عسل٬ شناسايي كيفيت گرده گل٬ طبع گرده گل٬ طريق مصرف گرده گل٬ فوايد گرده گل براي پوست٬ گرده گل٬ گرده گل و بارداري٬ گرده گل و درمان بيماريهاي كبد٬ گرده گل و درمان نازايي٬ گرده گل و كنترل سطح كلسترول خون٬ مضرات گرده گل٬ نحوه مصرف گرده گل٬ نحوه مصرف گرده گل و كاربرد غذايي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۳۹:۵۷ توسط:وي پك موضوع:

تقويت بينايي در طب سنتي

تقويت بينايي در طب سنتي

بعضي از گياهان هستند كه كاربرد زيادي در درمان بيماري ها دارند و از آن ها به عنوان گياهان دارويي استفاده مي شود. در اين مقاله ما گياهاني را كه خاصيت تقويت بينايي را دارند و به صورت طبيعي مي باشند را آماده كرده ايم. پيشنهاد ما اين است كه حتما اين بخش را مطالعه بفرماييد.

امروزه انسان‌ها بيش از هر زمان ديگري مي‌توانند از انواع مختلف مواد غذايي بهره‌مند شوند. اما غالباً به دليل تغذيه نامناسب به عوارض ناشي از آن مبتلا مي‌شوند و به ناچار براي درمان آن به دارو‌هاي شيميايي روي مي‌آورند؛ دارو‌هايي كه عوارض جانبي آن‌ها از جنبه‌هاي مثبت آن بيشتر است؛ لذا اينجا است كه گياهان دارويي به كمك ما انسان‌ها مي‌آيند و هرچند اثري درماني آرام و كندتري دارند اما بيش از دارو‌هاي تركيبي مصنوعي قابل اعتماد هستند و بيماري را از درون تحت تأثير قرار مي‌دهند.

البته بايد در نظر داشت كه براي درمان برخي بيماري‌ها بايد درد را درمان كرد كه در اين گونه مواقع بايد دارو‌هاي شيميايي را به صورت قرص يا تزريق با نظر پزشك استفاده شود و سپس براي پيشگيري و حفظ تندرستي و درمان اساسي نارسايي‌هاي مزمن دستگاه‌هاي بدن مي‌توان از گياهان دارويي مورد نظر استفاده كرد؛ لذا نظر به اينكه گياهان دارويي در حالت‌هاي مختلف (عرق گيري، عصاره گيري و جوشانده) داراي خواص يكساني نيستند براي رسيدن به نتيجه مطلوب و مؤثر از آن‌ها بايد به نوع، ميزان و نحوه تجويز آن توجه كرد تا بتوان بيشترين اثر را از كمترين ميزان آن برد.

[caption id="attachment_1895" align="alignnone" width="300"] تقويت بينايي با طب سنتي[/caption]

عرق برگ زيتون (طبيعت سرد)

پايين آورنده قند خون، و در طب سنتي مفيد براي نارسايي‌هاي كبدي، رافع سر درد، تقويت بينايي، مدر، تسكين درد دندان

نحوه استفاده: قبل از هر غذا يك ليوان ميل كنيد.

[caption id="attachment_1896" align="alignnone" width="300"]عرق برگ زيتون تقويت بينايي با عرق برگ زيتون[/caption]

 

بيدمشك (طبيعت خنك)

تقويت قلب، آرام بخش، افزاينده نيروي بدن، ملين و تقويت كننده معده، تقويت بينايي

نوع مصرف: به صورت شربت همه وقت قابل استفاده است.

[caption id="attachment_1897" align="alignnone" width="300"] تقويت بينايي با بيدمشك[/caption]

 

شاطره (طبيعت خنك)

رفع خارش بدن، تصفيه كننده خون، رفع كمبود ويتامين ث، مقوي، صفرا بر، اشتها آور، مسهل اخلاط ثلثه، ضد يرقان و نارسايي كبد، از غلظت و چسبندگي خون مي‌كاهد، در بيماري جذام وبرخي غددسرطاني (با منشاء اپي تليوم) موثراست، مفيد جهت زنبورزدگي و تقويت قوه بينائي

نوع مصرف: يك فنجان در يك ليوان آب سرد بعد از غذا ميل شود.

[caption id="attachment_1898" align="alignnone" width="300"] تقويت بيناي با شاتره[/caption]

سنبل الطيب

داروي خواب آور، آرام بخش، ضد افسردگي، ضد دلپيچه، تقويت قدرت چشم

نوع مصرف: يك فنجان در يك ليوان ۳ بار در روز ميل شود.

[caption id="attachment_1899" align="alignnone" width="300"] تقويت بينايي با سنبل الظيب[/caption]

 

بينايي٬ تقويت بينايي٬ تقويت بينايي با بيدمشك٬ تقويت بينايي با داروهاي گياهي٬ تقويت بينايي با سنبل الطيب٬ تقويت بينايي با شاطره٬ تقويت بينايي با عرق برگ زيتون٬ تقويت بينايي چشم٬ تقويت بينايي چشم ضعيف٬ تقويت بينايي چشمها٬ تقويت بينايي در طب سنتي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۳۶:۴۲ توسط:وي پك موضوع:

خواص برگ زيتون در طب سنتي و نحوه مصرف آن

خواص برگ زيتون در طب سنتي و نحوه مصرف آن

زيتون، ميوه اي است بسيار كهن كه از ديرباز مصرف آن مرسوم بوده است. اين ميوه به واسطه داشتن فوايد بسيار در نزد ايرانيان بسيار مصرف مي شود. جالب است بدانيد يكي از پرفايده ترين قسمت هاي اين ميوه، برگ آن است كه خواص و فوايد بسياري براي بدن دارد. با ما همراه باشيد تا روش استفاده از برگ اين گياه و فوايد آن را برايتان شرح دهيم.

مصرف ميوه زيتون، از قديم الايام براي سلامتي توصيه مي شده است. ميوه زيتون داراي روغني به مراتب مفيدتر از روغن هاي حيواني مي باشد. همچنين يكي ديگر از بخش هاي اين گياه پر كاربرد و مفيد كه كمتر به آن پرداخته شده است برگ آن مي باشد. برگ گياه زيتون همانند ميوه اين گياه، داراي كاربرد بسياري مي باشد و فوايد زيادي دارد.

[caption id="attachment_1873" align="alignnone" width="300"] خواص برگ زيتون[/caption]

نحوه استفاده از برگ گياه زيتون : 

يكي از راه هاي استفاده از برگ اين گياه، تهيه چاي آن و مصرف چاي گياه زيتون مي باشد. براي تهيه اين چاي راه هاي زيادي وجود دارد. ساده ترين راه مراجعه به سوپر ماركت ها و خريد مستقيم عصاره چاي زيتون مي باشد اما در صورتيكه مايل هستيد كه خود اين عصاره را آماده كنيد اين آموزش را تا انتها مطالعه كنيد. ابتدا لازم است دقت كنيد كه برگ ها مي بايست با كيفيت باشند و از سم ها عاري باشند. بهتر است از برگ هايي استفاده كنيد كه در اواسط صبح چيده شده باشند كه شبنم روي آنها، خشك شود.

پس از چيدن برگ ها، مي بايست آنها را در دماي 65 درجه سلسيوس يا 150 درجه فارنهايت در فر قرار دهيد تا خشك شوند. پس از خشك كردن برگ ها آنها را با دست خرد كنيد و ساقه و اضافات آنها را جدا كنيد. سپس يك قاشق از برگ خرد شده و تميز زيتون را در يك فنجان آب جوش به مدت 10 الي 15 دقيقه بخيسانيد. مي توانيد روزانه سه بار ازين اين چاي ميل كنيد. با توجه به مزه تلخ اين چاي مي توانيد از شيرين كننده هايي مثل عسل براي تغيير طعم اين چاي استفاده كنيد يا اينكه براي هضم بهتر مي توانيد اين چاي را همراه با غذا ميل كنيد.

[caption id="attachment_1874" align="alignnone" width="300"] خواص برگ گياه زيتون[/caption]

 

فوايد چاي برگ زيتون

چاي برگ زيتون، فوايد بسيار زيادي دارد. از اثرات ضد سرطاني گرفته تا كاهش كلسترول بدن. در ادامه تعدادي از فوايد اين چاي فوق العاده را ذكر مي كنيم.

[caption id="attachment_1875" align="alignnone" width="300"] فوايد چاي برگ زيتون[/caption]

 

برگ زيتون و جلوگيري از سرطان 

يكي از مهم ترين فوايد اين چاي خاصيت ضد سرطاني آن مي باشد. اين چاي به دليل دارا بودن خواص آنتي اكسيداني، تغييرات DNA را كند كرده و مانع از تشكيل توده هاي سرطاني مي شود. همچنين خواص بي نظير اين چاي در كوچك تر كردن توده هاي سرطاني و همچنين در مقابله با سرطان سينه در بانوان اثبات شده است.

برگ زيتون و خاصيت استخوان سازي

اين چاي حاوي ماده اي به نام Oleuropein مي باشد كه تاثيرات زيادي بر فرآيند استخوان سازي دارد و مانع پوكي استخوان مي شود.

[caption id="attachment_1876" align="alignnone" width="300"] خواص برگ زيتون[/caption]

برگ زيتون و كاهش فشار خون

ماده Oleuropein موجود در برگ زيتون، يك ماده گشاد كننده رگي مي باشد و در نتيجه سبب كاهش فشار خون در بدن شده و از بروز لخته در رگ ها جلوگيري مي كند. همچنين اين ماده تاثير زيادي در بهبود آريتمي هاي قلب دارد.

 برگ زيتون و خواص آنتي اكسيداني و ضد ويروسي

محلول عصاره ي چاي زيتون داراي مقدار زيادي ويتامين C مي باشد، همچنين مقدار آنتي اكسيدان موجود در اين محلول دو برابر چاي سبز مي باشد. همچنين چاي زيتون براي درمان سرماخوردگي و بيماري هاي ويروسي نظير تب خال بسيار مفيد است. هرچند كه براي درمان تب خال بهتر است برگ تازه زيتون جويده شود.

[caption id="attachment_1877" align="alignnone" width="300"] خواص برگ زيتون[/caption]

برگ زيتون و كاهش چربي خون و كلسترول

يكي از مهم ترين خاصيت هاي اين برگ در طب سنتي، نقش آن در كاهش كلسترول و چربي كم چگال يا LDL مي باشد. اين چربي در رگ ها رسوب كرده و بالا بودن ميزان آن با بيماري تصلب شرايين يا آترواسكلروزيس در ارتباط است. رسوب اين چربي در رگ ها سبب تشكيل پلاك در درون سرخرگ ها بخصوص سرخرگ هاي اكليلي شده و موجب افزايش خطر سكته قلبي مي شود.

[caption id="attachment_1879" align="alignnone" width="223"] خواص برگ زيتون[/caption]

 

خطرات مصرف چاي زيتون

با وجود همه ي فوايد بي نظير اين چاي اما مصرف آن براي برخي افراد با خطراتي همراه است. افرادي كه در حال انجام شيمي درماني هستند بهتر است ازين چاي استفاده نكنند زيرا مواد موجود در عصاره ي چاي زيتون با بعضي دارو هاي شيمي درماني تداخل پيدا مي كند. همچنين افرادي كه داراي فشار خون پايين هستند بهتر است قبل از استفاده ازين چاي، كاهش ميزان فشار خون را در نظر داشته باشند.

[caption id="attachment_1878" align="alignnone" width="300"] مضرات چاي زيتون[/caption]

 

برگ زيتون٬ برگ زيتون و خاصيت استخوان سازي٬ برگ زيتون و كاهش چربي خون و كلسترول٬ برگ زيتون و كاهش فشار خون٬ خطرات مصرف چاي زيتون٬ خواص برگ زيتون٬ خواص برگ زيتون براي پوست٬ خواص برگ زيتون براي ترك سيگار٬ خواص برگ زيتون براي ديابت٬ خواص برگ زيتون براي عفونت رحمي٬ خواص برگ زيتون براي فشار خون٬ خواص برگ زيتون براي قند٬ خواص برگ زيتون براي قند خون٬ خواص برگ زيتون براي كبد چرب٬ خواص برگ زيتون براي لاغري٬ خواص برگ زيتون براي مو٬ خواص برگ زيتون تلخ٬ خواص برگ زيتون چيست٬ خواص برگ زيتون سياه٬ خواص زيتون٬ زيتون٬ نحوه مصرف برگ زيتون


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۳۴:۱۰ توسط:وي پك موضوع:

خواص آويشن در طب سنتي و نحوه ي مصرف آن

خواص آويشن در طب سنتي و نحوه ي مصرف آن

آويشن گياهي از خانواده نعناع مي باشد كه در قديم مصريان از آن براي موميايي كردن مردگان استفاده مي كردند.اين گياه به دليل خواص درماني فوق العاده درماني در طب سنتي بسيار مورد استفاده قرار مي گرفته است و در اين مقاله ما قصد دارد شما را با طرز تهيه دم نوش هاي اين گياه و خواص شگفت انگيز آويشن آشنا نماييم.

آويشن درختچه اي كوتاه و پر شاخه است. گل هاي سفيد ريز آن به طور چتري و منفرد مي رويند. ميوه آن فندق چهار قسمتي است. گياه آويشن گياهي است علفي با ساقه هاي كركدار و سفيد از خانواده نعناع (Lamiasceae) كه سرشاخه هاي گل دار و برگ، آن قابل استفاده مي باشد.

[caption id="attachment_1864" align="alignnone" width="300"] گياه آويشن[/caption]

خواص جوشانده آويشن براي جلوگيري از ريزش مو:

براي جلوگيري از ريزش مو ۲۰ گرم اويشن را در يك ليتر آب جوشانده آن را هرچند روز يك بار به سر بماليد. ضمنا در خوردن اويشن نبايد زياده روي كرد زيرا باعث بروز آلبومين در ادرار مي شود.

تهيه يك دمنوش آويشن عالي براي درمان بسياري از بيماري ها:

آويشن،۱قاشق غذاخوري را در يك قوري آب جوش دم كرده بعد از 5 دقيقه مصرف كنيد.

خواص:

بالابرنده فشارخون

مقوّي اعصاب و افزاينده قدرت بينايي

رفع التهاب هاي مزمن روده بزرگ

دفع انگل هاي گوارشي

افزايش اشتها

غلظت خون را  كاهش مي دهد

[caption id="attachment_1865" align="alignnone" width="300"] خواص دم نوش آويشن[/caption]

طرز تهيه دم نوش آويشن براي درمان بي خوابي و امراض جهاز هاضم:

در طب سنتي آويشن عامل تصفيه كننده خوبي بوده و در درمان بي خوابي و امراض جهاز هاضمه مفيد است. اگر ۵ تا ۱۰ گرم اويشن را در يك ليتر آبجوش دم كرده و با كمي عسل به بيماران مبتلا به تنگي نفس و كليه و مثانه و درد مفاصل و سياتيك موثر واقع خواهد شد. آويشن ضد تشنج وضد صرع و ضد نفخ هم است و براي تقويت بينايي و معده مفيد است.

طرز تهيه دم نوش آويشن با خواص ضد سرطان و كاهش دهنده چربي خون:

بر روي 2 گرم از پودر برگ آويشن، يك ليوان آب جوش ريخته و پس از 15- 10 دقيقه صاف كرده و مي‌نوشيم.

داروهايي گياهي تهيه شده از آويشن، اكثراً به شكل مايع و شربت مي‌باشند كه با استفاده از راهنماي همراه دارو، بايد مصرف شود. هم چنين به صورت تي‌بگ‌هاي مختلف، كه اكثراً حاوي 2 گرم پودر و يا خرد شده‌ي برگ آويشن است، در دسترس قرار مي‌گيرد.

[caption id="attachment_1867" align="alignnone" width="300"] خواص دم نوش آويشن[/caption]

طرز تهيه دم نوش آويشن براي درمان بيماري‌هاي تنفسي :

مواد لازم براي تهيه‌ي دم‌نوش آويشن

آويشن – دو سه ساقه
آب فيلتر شده – دو پيمانه
ليمو ترش – يك عدد
عسل – به ميزان دل‌خواه

[caption id="attachment_1866" align="alignnone" width="300"] خواص دم نوش آويشن[/caption]

طرز تهيه‌ي دم‌نوش آويشن

اگر آويشن تازه استفاده مي‌كنيد بشوريدش و اگر خشكه همون ساقه‌هاي خشك رو توي قوري بذاريد. آب تازه رو جوش بياريد (آبي كه قبلا جوشيده و سرد شده رو دوباره نجوشونيد براي درست كردن هر جور چاي و دم‌نوش. نتيجه مزه‌ي خوبي نمي‌ده) و روي برگ‌ها توي قوري بريزيد. و در قوري رو بذاريد تا دم بكشن برگ‌ها.

۵  تا ۱۰دقيقه صبر كنيد و بعد توي فنجون بريزيد و قبل از سرد شدن بخوريد. خود دم‌نوش آويشن يه مزه‌ي خنثي داره براي همين اگر دوست داشتيد با يه كم عسل شيرينش كنيد و چند قطره آب‌ليموي تازه هم توش بريزيد.

[caption id="attachment_1868" align="alignnone" width="300"] طرز تهيه دم نوش آويشن[/caption]

مصرف آويشن براي چه كساني توصيه نمي شود؟

در بعضي منابع اشاره شده است كه مصرف زياد آويشن يا عصاره آن در دوران بارداري مي تواند احتمال سقط جنين را افزايش دهد. بنابراين توصيه شده است كه خانمهاي حامله بهتر است از مصرف اين گياه خودداري كنند.

مطالعات نشان مي دهد كه  آويشن مي تواند روند انعقاد خون را با تاخير مواجه كند. بنابراين كساني كه قرار است تحت عمل جراحي قرار بگيرند،  از دو هفته قبل از عمل جراحي، نبايد آويشن استفاده كنند.

[caption id="attachment_1869" align="alignnone" width="300"] موانع مصرف آويشن[/caption]

 

آويشن٬ آويشن براي جلوگيري از ريزش مو٬ خواص آويشن٬ خواص آويشن براي پوست٬ خواص آويشن براي پوست صورت٬ خواص آويشن براي ديابت٬ خواص آويشن براي سرفه٬ خواص آويشن براي مو٬ خواص آويشن در طب سنتي٬ خواص جوشانده آويشن٬ خواص دم نوش آويشن٬ خواص دم نوش آويشن با پونه٬ خواص دم نوش آويشن با عسل٬ خواص دم نوش آويشن براي سرماخوردگي٬ خواص دم نوش آويشن براي گودكان٬ خواص دم نوش آويشن براي لاغري٬ خواص دم نوش آويشن براي معده٬ خواص دم نوش آويشن در طب سنتي٬ خواص دم نوش آويشن نعناع٬ خواص دم نوش آويشن و پونه٬ خواص دم نوش آويشن و زنجبيل٬ خواص دم نوش آويشن و عسل٬ خواص دم نوش آويشن و ليمو٬ خواص دم نوش آويشن و نعناع٬ خواص ضد سرطاني آويشن٬ دم نوش آويشن براي درمان بي خوابي٬ دم نوش آويشن براي كاهش دهنده چربي خون٬ دمنوش آويشن براي درمان بسياري از بيماري ها٬ طرز تهيه‌ي دم‌نوش آويشن٬ گياه آويشن٬ گياه آويشن براي چي خوبه؟٬ مواد لازم براي تهيه‌ي دم‌نوش آويشن


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۴:۳۸ توسط:وي پك موضوع:

درمان جاي جوش با طب سنتي

درمان جاي جوش با طب سنتي

از دغدغه هاي بيشتر جوانان، جوش ها و بخصوص جاي جوش است كه كمتر درماني براي آن وجود دارد مگر با روش هايي گران. در اين مطلب مي خواهيم به بررسي درمان جاي جوش با روشي ارزان بپردازيم. بعضي از گياهان دارويي ميتوانند تا حدودي اين عوارض جوش را رفع كنند.

جاي جوش چگونه پديدار مي‌گردد؟

مانند هر نوع جاي زخم ديگر در اثر آسيب روي پوست است. مشكل اسكار آكنه اين است كه ابتدا يك جوش بوده است. اين بيماري بر روي پوست با توليد چربي طبيعي در غدد سباسه شروع مي‌شود. باكتري‌هاي مسبب جوش، اين چربي را متابوليز مي‌كنند كه پوست را تحريك مي‌كند و سپس فوليكول مو مسدود شده و ذرات در آن جمع مي‌شوند.
ذرات به لايه عميق‌تر پوست به نام درم نفوذ مي‌كنند و توسط بدن به عنوان ماده خارجي محسوب مي‌شوند. بدن با پاسخ التهابي اقدام به رهايي از اين ماده خارجي مي‌نمايد و در اين زمان آكنه بر روي پوست پديدار مي‌شود.
بدن براي رهايي از شر ماده خارجي با پاسخ التهاب تلاش مي‌كند كه منجر به آسيب در پوست مي‌شود و سپس هنگامي كه بدن كلاژن بيشتر براي ترميم آسيب پوستي توليد مي‌كند، به اسكار (جاي زخم) تبديل مي‌شود.

[caption id="attachment_1845" align="alignnone" width="300"] درمان جاي جوش با طب سنتي[/caption]

درمان جاي جوش با گياهان دارويي

بخش اول
محققين پس از تحقيقات بسيار دريافته‌اند كه راه حل درمان جاي جوش درون طبيعت يافت مي‌شود. يكي از پژوهشگران طب سنتي درباره درمان جاي جوش توسط گياهان دارويي مي‌گويد:

استفاده از تركيب ليموترش، نمك دريا و آب براي شستشوي صورت به دليل خاصيت ضد ميكروب و آنتي باكتريال در درمان جاي جوش بسيار مؤثر است. همچنين استفاده از گلاب ناب براي پاك كنندگي پوست و ماسك ريشه گياه سوسن چلچراغ به همراه گلاب براي از بين بردن جاي جوش مفيد است.
در جايي ديگر اين پژوهشگر عنوان مي‌كند كه بهترين درمانگر جوش و جاي جوش استفاده انواع سفيداب‌ها مانند قلع، روي، نقره و كف است.

استفاده از ماسك پوست ليمو ترش به همراه عسل روزانه 10 دقيقه بر روي پوست، همچنين مصرف ماسك پودر صندل سرخ به همراه گلاب 15 دقيقه بر روي پوست در درمان اين عارضه پوستي بسيار مفيد است.

[caption id="attachment_1846" align="alignnone" width="300"] درمان جاي جوش با گياهان دارويي[/caption]

 

بخش دوم
موارد ذكر شده در بالا به ندرت در خانواده‌ها و سبد غذايي‌شان يافت مي‌شود ولي همچنان طبيعت دست ياري خود را براي درمان اين بيماري پوستي از بيماران كوتاه نكرده است. با 4 ماده معجزه گر زير در درمان جاي جوش همراه ما باشيد.

درمان جاي جوش با عصاره ليموترش:

اگر جاي جوش‌هايتان خيلي تيره است، پس عصاره ليمو ترش را امتحان كنيد. آب ليمو ترش تازه را به قسمت‌هايي كه مي‌خواهيد بماليد، و صبر كنيد تا پوست همه آب را جذب كند. وقتي كه كاملاً پوست آب ليمو را جذب كرد، پوستتان را با آب سرد بشوييد. آب ليمو ترش با روشن كردن پوست، جاي جوش‌هاي تيره را كمرنگ و كمك مي‌كند اين تيرگي‌ها كمتر به چشم بيايند.

[caption id="attachment_1847" align="alignnone" width="300"] درمان جاي جوش با ليمو ترش[/caption]

درمان جاي جوش با شنبليله:

مي‌توانيد خيلي راحت خميري از پودر دانه‌هاي رسيده شنبليله و آب تهيه كنيد و مانند ماسك بر روي صورتتان قرار دهيد. تا جايي كه مي‌توانيد تحمل كنيد اجازه دهيد اين خمير روي پوستتان باقي بماند اگر لازم بود دوباره اين كار را تكرار كنيد. يا اينكه مي‌توانيد چند دانه شنبليله را در مقداري آب بجوشانيد، با هم تركيبشان كنيد و وقتي كه سرد شد آن را به صورتتان بماليد. در صورت لزوم اين كار را تكرار كنيد. شنبليله براي پوستتان معجزه خواهد كرد.

[caption id="attachment_1848" align="alignnone" width="300"] درمان جاي جوش با شنبليله[/caption]

 

درمان جاي جوش با آلوئه ورا:

در طب سنتي از اين گياه معمولاً براي كمك به درمان جاي زخم استفاده مي‌شود، پس تعجبي ندارد كه اين گياه براي درمان جاي جوش‌هاي ناخوشايند بسيار مؤثر باشد. دست‌هايتان را به مقدار كمي عصاره آلوئه ورا آغشته كنيد و اگر مي‌توانيد آن را هرروز به پوستتان بماليد. با انجام اينكار تا حد زيادي مي‌توانيد جاي جوش‌ها را از بين ببريد، و نيز از شيوع مجدد جوش پيش گيري كنيد.

[caption id="attachment_1849" align="alignnone" width="300"] درمان جاي جوش با آلوئه ورا[/caption]

 

درمان جاي جوش با روغن زيتون:

براي چند هفته، يا در صورت لزوم چند ماه، اين روغن را بر روي قسمت‌هايي از پوست كه جاي جوش دارد ماساژ دهيد. اين روغن مانند مرطوب كننده طبيعي عمل مي‌كند و سطح پوست شما را نرم مي‌كند، وجاي جوش‌ها بسيار كمرنگ مي‌شود.

با استفاده از جوش شيرين نيز مي توان جاي جوش را از بين برد.

[caption id="attachment_1850" align="alignnone" width="300"] درمان جاي جوش با روغن زيتون[/caption]

در مصرف اين مواد زياده روي نكنيد

مصرف موز، نارگيل، مربا، فلفل، بادنجان، ارده شيره، كنجد، عسل، چيپس، پفك، غذاهاي صنعتي، غذاهاي چرب، خامه، سس، شيريني‌هاي قنادي و زرده تخم مرغ و همچنين استحمام و شستشو بيش از حد با آب گرم و مصرف لوازم آرايشي و كرم‌هاي نامناسب در افراد مبتلا به جوش، جاي جوش و اسكار موجب تشديد عوارض مي‌شود.

[caption id="attachment_1851" align="alignnone" width="300"] درمان جاي جوش با طب سنتي[/caption]

جاي جوش٬ جاي جوش بازو٬ جاي جوش بدن٬ جاي جوش صورت٬ جاي جوش قرمز٬ جاي جوش كمر٬ جوش صورت٬ درمان جاي جوش٬ درمان جاي جوش با آلوئه ورا٬ درمان جاي جوش با روغن زيتون٬ درمان جاي جوش با شنبليله٬ درمان جاي جوش با طب سنتي٬ درمان جاي جوش با عصاره ليموترش٬ درمان جاي جوش بدن٬ درمان جاي جوش روي بازو٬ درمان جاي جوش صورت٬ درمان جاي جوش صورت با جوش شيرين٬ درمان جاي جوش صورت با عسل٬ درمان جاي جوش صورت خانگي٬ درمان جاي جوش صورت مردان٬ درمان جاي جوش كمر٬ درمان جوش صورت


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۱:۵۸ توسط:وي پك موضوع:

لاغري سريع با دم نوش ها در طب سنتي

لاغري سريع با دم نوش ها در طب سنتي

بيشتر ما عادت كرده ايم در هنگام خستگي فقط چايي بخوريم و شايد وقتي به فكر نوشيدني گرم مي افتيم فقط چايي به ذهنمان مي رسو و قهوه. اما خوردن دمنوش هاي گياهي هم خيلي به انسان نشاط مي دهد. همچنين باعث ميشود كه بدن از سموم پاكسازي گردد. تاثير زيادي در كاركرد دستگاه گوارش دارد و باعث افزايش سوخت و ساز بدن مي شود.

لاغري و سلامتي يك نياز طبيعي است، اما همين مسئله براي بسياري به آرزو تبديل شده است؛ براي مثال چربي دور شكم كه تناسب اندام را بر هم مي‌زند و سلامتي را به خطر مي‌اندازد، آنقدر سمج و سرسخت است كه نه به راحتي آب مي‌شود و نه به اين سادگي‌ها دست از سرتان برمي‌دارد.

اگر شما هم يك فرد چاق با شكم بزرگ هستيد، احتمالاً دنبال راه حلي مي‌گرديد تا از شر اين مهمان مزاحم و حال‌خراب‌كن راحت شويد. دمنوش‌هاي لاغري شايد همان چيزي باشد كه به دنبال آن هستيد. البته ترديدي نيست كه اين دمنوش‌ها به تنهايي نمي‌توانند معجزه كنند، ولي نوشيدن دمنوش‌هاي لاغري به طور مرتب و براي مدت زماني طولاني تأثير چشمگير و غيرقابل انكاري در لاغري شما دارد.

[caption id="attachment_1932" align="alignnone" width="300"] دم نوش هاي لاغري در طب سنتي[/caption]

 

دمنوش زغال اخته

دمنوش زغال اخته حاوي مقادير بالايي آنتي اكسيدان است كه قند خون را تثبيت كرده و اشتهاي شما را براي خوردن غذاهاي چرب و شيرين از بين مي‌برد. بهتر است هر شب قبل از خواب آن را نوشيد، زيرا باعث سوزاندن چربي‌ هاي اضافي بدن مي‌شود.

براي تهيه اين دمنوش كافي است كه آب را داخل ظرف حرارت دهيد و بعد به جوش آمدن آن، زغال اخته‌ها را در داخل آب بريزيد و پس از ۱۰ دقيقه آن را از صافي رد كنيد.

سپس عصاره زغال اخته را به همراه عسل و چوب دارچين و آب ليمو داخل قوري بريزيد و بعد از ۱۰ الي ۱۵ دقيقه ميل كنيد.

[caption id="attachment_1933" align="alignnone" width="300"] دم نوش زغال اخته براي لاغري[/caption]

دمنوش جينسينگ

اين دمنوش باعث كنترل ديابت و كاهش وزن افراد شده و توانايي سلول‌هاي بدن براي ذخيره چربي را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

براي تهيه اين دمنوش بايد ۲ قاشق چايخوري از ريشه خرد شده اين گياه را در يك ليتر آب سرد ريخته و آن را روي شعله كم بجوشانيد. سپس شعله را خاموش كرده و صبر كنيد تا به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقيقه جوشانده باقي بماند تا دم بكشد. حال آن را صاف كرده و در وعده‌هاي صبح و ظهر بعد از غذا يك فنجان بنوشيد. حداكثر تا مدت ۳ ماه اين دوره را ادامه دهيد.

[caption id="attachment_1934" align="alignnone" width="300"] دم نوش جينسينگ براي لاغري[/caption]

دمنوش گل رز

چاي گل رز داراي غلظت بالايي از آنتي اكسيدان است و در طب سنتي مصرف آن به واسطه سم‌زدايي بدن، از سوي بسياري از اطبا سنتي توصيه مي‌شود.

مصرف اين چاي بدون استفاده از قند كمك بيشتري به تحريك سوخت و ساز بيشتر چربي‌هاي بدن مي‌كند.

براي طرز تهيه اين چاي كافي است يك قاشق غذا خوري گل رز را به همراه يك قاشق غذاخوري چاي سياه در يك قوري به همراه آب بريزيد و آن را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقيقه دم كنيد.

[caption id="attachment_1935" align="alignnone" width="300"] دم نوش گل رز براي لاغري[/caption]

دمنوش اولانگ

دمنوش اولانگ سوخت و ساز بدن را افزايش مي‌دهد و يكي از معجزه‌هاي لاغري محسوب مي‌شود.

براي آماده‌سازي اين چاي، مانند ساير دمنوش‌ها مقداري از اين گياه را درون يك ليوان مخصوص دمنوش يا يك قوري ريخته و آب ۸۰ تا ۹۰ درجه را به آن اضافه كنيد تا دمنوش طي ۵ تا ۶ دقيقه حسابي دم بكشد.

[caption id="attachment_1936" align="alignnone" width="300"] دم نوش اولانگ براي لاغري[/caption]

چاي سفيد

چاي سفيد متابوليسم بدن را بالا مي‌برد و به سوزاندن كالري در طول روز كمك مي‌كند. عصاره‌ چاي سفيد در واقع باعث مهار سلول‌هاي چربي و دفع آن‌ها از بدن مي‌شود.

براي آماده سازي اين دمنوش بايد مقداري از چاي را به همراه برگ نعناع، آويشن، عسل و چوب دارچين مخلوط كرده و سپس داخل قوري قرار دهيد و پس از ۱۵ الي ۲۰ دقيقه مي‌توانيد آن را ميل كنيد.

[caption id="attachment_1937" align="alignnone" width="300"] دم نوش چاي سفيد براي لاغري[/caption]

 

چاي سفيد٬ دم نوش لاغري٬ دم نوش لاغري در طب سنتي٬ دم نوش لاغري شكم٬ دم نوش هاي لاغري خانگي٬ دم نوش هاي لاغري گياهي٬ دمنوش اولانگ٬ دمنوش جينسينگ٬ دمنوش زغال اخته٬ دمنوش گل رز٬ لاغري در طب سنتي٬ لاغري سريع با دم نوش ها در طب سنتي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۷:۴۵ توسط:وي پك موضوع:

روغن سياه و خواص آن در طب سنتي

روغن سياه و خواص آن در طب سنتي

روغن سياه كه به نام ايكتامول (Icthyol) كه نام علمي آن آمونيوم بيتومينو سولفات است از گروه هيدروكربن هاي با گرانروي بالا و بدليل داشتن مواد موثره جهت ضد عفوني كردن پوست كاربرد دارد. اين پماد پوستي كه سال هاي طولاني است كه جهت درمان مشكلات پوستي به صورت طبيعي به كار مي رود داراي خواص بي نظيري است. در اين پست با ما باشيد تا خواص روغن سياه را بر پوست بررسي كنيم.

روغن سياه كه با رنگ سياه زغالي اش شناخته مي شود راهكاري مناسب جهت بازگرداندن زيبايي و درخشش به پوست و همچنين رفع مشكلات پوستي مي باشد. اين روغن سال هاي طولاني است كه در ايران استفاده مي شود و اكثر افراد با آن آشنا هستند.

[caption id="attachment_1820" align="alignnone" width="300"] خواص روغن سياه[/caption]

 

فوايد روغن سياه براي پوست

اين روغن بدليل دارا بودن مواد آنتي باكتريال و ضد التهابي، باعث مي شود پس از استفاده همزمان با حفظ و تنظيم رطوبت پوست، از رسيدن سموم مختلف به پوست هم جلوگيري شود. اين روغن همچنين درماني مناسب جهت انواع مشكلات پوستي نظير زگيل، گزش نيش حشرات، آكنه و … مي باشد. همچنين اين روغن در درمان تحريكات پوستي نظير خارش بسيار پر كاربرد است و بدليل سرعت اثر بخشي بالاي آن، جزو اولين انتخاب ها براي درمان اين مشكلات خواهد بود.

از ديگر كاربرد هاي اين پماد در طب سنتي مي توان به از بين بردن دمل هاي چركي، كورك و جوش هاي چركي اشاره كرد. با توجه به كاربرد بسيار زياد اين پماد و عدم وجود عوارض جانبي، از اين پماد در طب نوين براي درمان كيست پيلونيدال استفاده مي شود. لازم به ذكر است كه سابقا درمان اين كيست با استفاده از عمل جراحي بود كه اكنون پماد روغن سياه جايگزين جراحي براي درمان اين كيست شده است.

[caption id="attachment_1821" align="alignnone" width="300"] فوايد روغن سياه براي پوست[/caption]

مواد تشكيل دهنده روغن سياه 

از مواد به كار رفته در روغن سياه طبيعي، ميتوان به روغن كرچك اشاره كرد. روغن كرچك خواص ضد التهابي داشته و در جلوگيري از آكنه موثر است. همچين پوست را مرطوب نگه مي دارد. يكي ديگر از مواد به كار رفته در روغن سياه، روغن نارگيل است كه خاصيت مرطوب كنندگي بي نظيري دارد و در ضدعفوني پوست و بهبود تحريكات پوستي نقش موثري دارد.

ذغال سياه نيز از ديگر موادي است كه در روغن سياه به كار رفته و سبب اصلي رنگ تيره اين روغن مي باشد. علاوه بر رنگ دهي به روغن، تاثير بسياري در كاهش احساس خارش و تسكين درد و سوزش در اثر نيش حشرات دارد.

[caption id="attachment_1822" align="alignnone" width="300"] روغن سياه و خواص آن[/caption]

نحوه تهيه ي روغن سياه در خانه

درست است كه اين روغن به صورت پماد و قيمت ناچيز در داروخانه ها عرضه مي شود اما تهيه ي خانگي آن نيز به سادگي ممكن است. از مزاياي تهيه خانگي اين روغن، امكان توليد بدون محدوديت آن و همچنين اطمينان از طبيعي بودن آن مي باشد. در ادامه با طرز تهيه ي خانگي اين روغن پر كاربرد آشنا مي شويم.

مواد مورد نياز جهت تهيه ي روغن سياه

۱/۲ فنجان روغن كرچك
۱/۲ فنجان روغن نارگيل
۳ قاشق چاي خوري از زغال فعال
۳ قاشق چاي خوري خاك رس بنتونيت
۲ قاشق چاي خوري از موم
۱۰ قطره از روغن بهار

ابتدا مي بايست خاك رس بنتونيت را در ظرفي نسبتا بزرگ ريخته و ذغال را نيز به آن اضافه كنيد. سپس روغن هاي كرچك و نارگيل را به ظرف اضافه كنيد. موم را ذوب كنيد و با روغن بهار در يك ظرف روي بخار آب قرار دهيد. در نهايت كافي است كه مخلوط اوليه را با مخلوط روغن بخار و موم، مخلوط كنيد و در ظرفي شيشه اي با سر بسته (جهت جلوگيري از نفوذ هوا به داخل ظرف) نگه داري كنيد.

اين مخلوط را مي توانيد براي مدتي طولاني در هواي معتدل نگه داري كنيد. در صورت نياز به استفاده از اين روغن كافيست روزي يك الي دو مرتبه پوست خود را به آن آغشته كنيد و ماساژ دهيد.

[caption id="attachment_1823" align="alignnone" width="300"] طرز تهيه روغن سياه[/caption]

مضرات پماد روغن سياه

اين پماد براي پوست ضرر خاصي ندارد اما در صورت بلع، بدليل داشتن تركيبات سولفور و يون آمونيوم مي تواند آسيب رسان باشد در نتيجه كاربرد آن فقط بصورت بيروني مي باشد. پماد را دور از دسترس اطفال قرار دهيد و از تماس پماد با چشم خودداري شود.

[caption id="attachment_1824" align="alignnone" width="300"] مضرات روغن سياه[/caption]

 

پماد روغن سياه براي پوست٬ پماد روغن سياه در بارداري٬ تهيه ي روغن سياه٬ خواص پماد روغن سياه٬ خواص پماد روغن سياه در طب سنتي٬ خواص روغن سياه در طب سنتي٬ روغن سياه٬ روغن سياه در طب سنتي٬ روغن سياه و خواص آن در طب سنتي٬ فروش پماد روغن سياه٬ فوايد پماد روغن سياه٬ فوايد روغن سياه٬ فوايد روغن سياه براي پوست٬ قيمت پماد روغن سياه٬ كاربرد پماد روغن سياه٬ مضرات پماد روغن سياه٬ مواد تشكيل دهنده روغن سياه


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۴:۱۱ توسط:وي پك موضوع: