جعبه

سلامتي و تندرستي در طب سنتي

سلامتي و تندرستي در طب سنتي

طب سنتي كه با استفاده از گياهان دارويي و خواص گياهان دارويي براي درمان بسياري از بيماري ها در گذشته كاربرد داشت در عصر كنوني و با گسترش دانش پزشكي نيز از جايگاه و اهميت ويژه و خاصي برخوردار است.طب سنتي با به كار بردن گياهان دارويي شمار زيادي از مريضي ها را باكمترين عوارض به راحتي درمان مي كند .

[caption id="attachment_2179" align="alignnone" width="300"] گياهان دارويي در طب سنتي[/caption]

 

توصيه هاي طب سنتي براي سلامتي و تندرستي

به بچه و همسر و شغلشان اهميت ميدهند. غافل از اين كه دقت به خود, اساس خدمت و انجام وظيفه خانوادگي و اجتماعي را براي انها فراهم ميكند.

دقت به سلامت در همه ي ابعاد

ممكن هست اين سوال برايتان پيش بيايد كه براي دستيابي به اين هدف يعني سلامت زنان چه بكنيم؟ براي جواب به اين سوال لازم هست ابتدا وجوه گوناگون سلامت را بشناسيم. بعضي از زنان تنها به بعد جسمي سلامت خود دقت ميكنند. گروهي ديگر كمي جلوتر ميباشند و به سلامت روان خودشان هم اهميت ميدهند.

شمار كمي از زنان به سلامت اجتماعي و شغلي هم فكر ميكنند. اما حتي همين هم كافي نيست. بعد معنوي سلامت از ابعادي هست كه خيلي چندان به فراموشي سپرده مي شود.

[caption id="attachment_2180" align="alignnone" width="300"] سلامت در طب سنتي[/caption]

 

6 اصل ضروري براي سلامت زنان:

اصل اول/ رژيم خوراكي خود را اصلاح كنيد
غذاي خود را بر اساس مزاج و شرايط خودتان انتخاب كنيد. از خوردن غذاي ناسالم و تند خوردن آن پرهيز كنيد. هنگام خوردن غذا كوشش كنيد به نعمت خدا و خوراكي كه مي خوريد فكر كنيد و شكرگزار باشيد و از افكار مزاحم و نگراني‌ها خودتان را دور نگهداريد.

[caption id="attachment_2181" align="alignnone" width="300"] تغذيه مناسب در طب سنتي[/caption]

 

اصل دوم/ خواب خود را تنظيم كنيد
خواب كافي و به موقع از ملزومات سلامت هست. خواب مفيد از حدود ساعت 10 شب تا كمي قبل از اذان صبح پيشنهاد ميشود. اگر شيرخوارتان نمي گذارد شب مفيد بخوابيد, همان طور كه وي را روي پاهاي خودتان لزرش ميدهيد, نفس عميق بكشيد و كوشش كنيد به خودتان تلقين كنيد كه داريد بازرسي جسم‌تان را به دست ميگيريد.

هر چقدر شما اكثر احساس كلافگي و ضعف كنيد, كودكتان اكثر بي‌قراري مي كند زيرا حس شما ناخودآگاه به او منتقل مي شود. به جاي اين كه كم‌خوابي را تهديدي براي سلامت جسم خود مشاهده نماييد؛ اين موقعيت را فرصتي براي سلامت معنوي خود بدانيد كه نصيب هر شخصي نمي شود. رويارويي با بعد حيواني وجودتان,

بعد معنوي وجودتان را قوي‌تر مي كند. اما اين به شرطي هست كه آگاهانه عمل كنيد و تسليم نيازهاي جسمي خود نشويد. تنفس عميق به شما كمك ميكند كه بازرسي جسم را به دست بگيريد و آگاهانه از خواسته‌هاي جسم عبور كنيد. اين يكي از همان ورزش‌هايي هست كه براي تقويت بعد روان‌تان بايد انجام دهيد.

سحر برترين زمان براي صرف وقت براي روح و روان خودتان هست. پرستش, قرآن خواندن, مطالعه, نرمش, تمركز, تنفس عميق, در اين ساعات آرام, بي‌دغدغه‌ي بچه‌ها, حس نشاط و سلامتي را در وجود شما بيدار ميكند.

[caption id="attachment_2182" align="alignnone" width="300"] خواب مناسب[/caption]

 

اصل سوم/ ورزش كنيد
اگر مي خواهيد سلامت جسم, روان و … همۀ را يك جا داشته باشيد, در طول روز حتماً برنامه ورزش براي خودتان داشته باشيد. ورزش تنها منبع ساخت حرارت غريزي بعد از تولد هست. حرارتي كه طول عمر و انرژي شما را فراهم سازي ميكند. پس ورزش منظم را از دست ندهيد حتي اگر مدت آن 5 تا 10 دقيقه باشد.

دو درجا, پياده‌روي تند, حركات كششي و حتي نشسته با تمركز و دقت به تنفس, برترين ورزش‌ها براي بانو‌هاي پر مشغله ميباشند. به تدريج شمار اين 5 دقيقه‌ها را در فواصل كارتان اكثر كنيد تا حداقل به 45 دقيقه در روز برسد. وقتي مي خواهيد يك جا و پشت سر هم ورزش كنيد؛ ممكن هست نتوانيد برنامه را جور كنيد اما صرف 5 دقيقه به تناوب در ميان كارهاي هرروز كار آساني هست.

[caption id="attachment_2183" align="alignnone" width="204"] ورزش در طب سنتي[/caption]

 

اصل چهارم/ افسردگي و اضطراب را از خود دور كنيد
زندگي هر شخصي پستي و ارتفاع‌هايي دارد كه خيلي اوقات از بازرسي او خارج هست. ضمن اين كه تلاش ميكنيد موقعيت خود را آگاهانه درك كنيد و برترين كار ممكن را در آن شرايط انجام دهيد؛ به اين فكر كنيد كه اين شرايط از طرف يك قدرت نامتناهي براي شما فرستاده شده تا بتوانيد آب ديده شويد و چيزهاي زيادي از اين اوضاع بياموزيد.

يادتان باشد براي چه به اين جهان آمده‌ايد. همۀ تهديدها ميتوانند فرصتي براي رشد و تكامل شما باشند. بنابراين افسردگي, ترس و اضطراب را با اطلاع و قدرت بزرگ معنوي خود كنار بگذاريد و به پيش برويد.

[caption id="attachment_2184" align="alignnone" width="300"] شاد بودن[/caption]

 

اصل پنجم/ به بعد معنوي وجودتان دقت كنيد
اگر در هر لحظه از زندگي احساس ضعف كرديد و دچار نااميدي شديد, مراجعه به دكتر را فراموش نكنيد. همان طور كه جسم شما هنگام مريضي به دكتر نياز دارد, روان و روح شما نيز به دكتر معنوي نياز دارد. در قبل‌ پزشكان نه تنها به علوم جسماني انسان مطلع بودند بلكه حكيم و با خبر به مراحل رشد معنوي انسان نيز بودند.

اگر چه در دروس دانشگاهي اين بعد درمان خيلي به شكل كلاسيك تدريس نمي شود اما امروزه هم بعضي بزرگان – چه سرشناس و چه ناشناخته- حكيم معنوي ميباشند. بهتر هست اگر دكتر معنوي نداريد, يكي از اين حكيمان را براي خود پيدا كنيد. يكي از روش‌هاي ورزش معنوي اين هست كه در هر لحظه مطلع باشيد

كاري كه انجام ميدهيد چه نقشي در رشد معنوي شما دارد. آيا در راستاي تكامل شماست يا نه؟ و اگر نيست مشخص هست كه ادامه آن به صلاح شما نيست. غذا هاي معنوي بسيار متنوع ميباشند. اين ذهن شماست كه كمك مي كند از كوچكترين فعاليت هرروز خوراكي براي روح خود فراهم سازي كنيد, احتمالاً به همين خاطر هست كه ارزش اعمال به نيت آن هست.نه تنها مطالعه, پرستش و كمك به ديگران جزو غذا هاي معنوي ميباشند؛ بلكه بازي با فرزندتان, غذا طبخ, نظافت خانه, آرايش كردن, مهماني رفتن و ملاقات رفقا قديمي هم مي تواند غذاي معنوي براي شما باشد. تنها كافي هست كه قصد و نيت مناسبي در حين انجام آن داشته باشيد.

 

اصل ششم/ سيستم دفعي بدن تان را تقويت كنيد
آب و هوايي كه در آن نفس ميكشيم و دنياي اطراف اگر چه آلوده هست اما براي در امان ماندن از آن آلودگي‌ها هم راه ساده‌اي هست: تقويت طبيعت و سيستم دفاعي هوشمند بدن. اين سيستم مواد زايد را اگر ناچيز باشد, به راحتي از طريق سيستم‌هاي دفعي بدن مثل ادرار,مدفوع, عرق, عادت ماهانه, اشك و ساير ترشحات بدن, از بدن خارج ميكند. بنابر اين مراقب باشيد كه اين سيستم‌ ها در بدن‌تان مفيد و فعال باشند. در صورت وجود يبوست, قطع عادتِ ماهانه و اضطراب در هر يك از مواد دفعي به دكتر مراجعه كنيد.

[caption id="attachment_2186" align="alignnone" width="300"] دفع خوب در طب سنتي[/caption]

 

اصل ضروري براي سلامت زنان٬ افسردگي در طب سنتي٬ تندرستي در طب سنتي٬ توصيه هاي طب سنتي براي سلامتي و تندرستي٬ درمان افسردگي در طب سنتي٬ دفع مناسب در طب سنتي٬ دقت به سلامت در همه ي ابعاد٬ راز سلامتي با طب سنتي٬ سلامتي بدن با طب سنتي٬ سلامتي در طب سنتي٬ سلامتي قلب در طب سنتي٬ سلامتي و تندرستي در طب سنتي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۵۲:۰۹ توسط:وي پك موضوع:

درمان امراض عفوني در طب سنتي

درمان امراض عفوني در طب سنتي

مي توانيد با در پيش گرفتن برخي روش هاي تغذيه اي از بروز انواع بيماري هاي عفوني در بدنتان پيشگيري كنيد. همچنين به درمان امراض عفوني در بدنتان بپردازيد. سرماخوردگي معده، عفونت كانديدا يا عفونت قارچي، لكوره يا ترشحات واژن، عفونت سينوس‌ها، عفونت مجاري ادرار، عفونت گوش و عفونت سيستم تنفسي فوقاني با درمان هاي ساده خانگي به راحتي از بين خواهند رفت.

يك رژيم غذايي درست و برنامه ريزي شده مي‌تواند بدن و روان‌تان را در بلند مدت سالم نگه دارد. بقراط گفته است: بايد غذاي شما داروي‌تان باشد و داروي شما غذاي‌تان.

سلامتي، بالاترين نعمت است! اين جلمه كه حتما بارها شنيده‌ايد واقعيت دارد، مخصوصا وقتي ناچار مي‌شويد هزينه‌هاي سنگيني بابت دارو و ويزيت پزشك و عمل جراحي و … بپردازيد. براي اينكه از اين نعمت با ارزش‌تان محافظت كنيد چيزي كه هرگز نبايد آن را دست كم بگيريد، تغذيه است.

يك رژيم غذايي درست و برنامه ريزي شده مي‌تواند بدن و روان‌تان را در بلند مدت سالم نگه دارد. بقراط گفته است: بايد غذاي شما داروي‌تان باشد و داروي شما غذاي‌تان. هميشه قبل از اينكه بدن‌تان دچار مشكلي بشود، به چيزهايي كه مي‌خوريد اهميت بدهيد.

بدن شما پيوسته به سختي كار مي‌كند تا با باكتري‌ها و ميكروب‌ها و ويروس‌هايي كه با آنها روبرو مي‌شويد بجنگد. شما چه دچار يك سرماخوردگي معمولي شده باشيد يا يك بيماري پوستي و يا ناارحتي معده، ميكروب‌هاي مضر ممكن است سيستم ايمني‌تان را تهديد كرده و بدن‌تان را مستعد عوارض و بيماري‌هاي جدي بكنند.

اما با انتخاب‌هاي درست غذايي مي‌توانيد به بدن‌تان كمك كنيد از خودش در برابر اين عوامل مضر دفاع كرده و به طور طبيعي با عفونت‌ها مبارزه كند. غذاهاي زيادي وجود دارند كه با بيماري‌هاي مي‌جنگند و بايد در تمام آشپزخانه‌ها موجود باشند و مرتبا مصرف شوند.

[caption id="attachment_2163" align="alignnone" width="300"] درمان امراض عفوني در طب سنتي[/caption]

 

۱. زنجبيل براي سرماخوردگي معده

سرماخوردگي معده، تجربه‌اي بسيار ناخوشايند است چون مي‌تواند علائم زيادي داشته باشد شامل درد معده، اسهال، استفراغ، سر درد، بدن درد، قولنج معده، تب خفيف، ضعف و حالت تهوع.

سرماخوردگي معده، نتيجه‌ي ابتلا به يك عفونت ويروسي است. چهار نوع ويروس رايج هستند كه معمولا اين مشكل را ايجاد مي‌كنند: آدنو ويروس، آسترو ويروس، كاليسي ويروس و روتا ويروس.

براي درمان سرماخوردگي معده، زنجبيل بسيار مفيد است. زنجبيل به دليل ويژگي‌هاي ضد التهابي‌اش، از التهاب در روده و معده مي‌كاهد. ضمنا زنجبيل يك ضد ويروس طبيعي است كه با ويروس‌هاي عامل سرماخوردگي و آنفلوآنزا هم مبارزه مي‌كند.

روزي ۲ تا ۳ بار چاي زنجبيل بنوشيد. براي درست كردن چاي زنجبيل، تقريبا دو سانتيمتر زنجبيل تازه را رنده كرده و با يك و يك دوم فنجان آب بجوشانيد، سپس بگذاريد ۵ تا ۱۰ دقيقه دم بكشد. به آن عسل و آبليمو اضافه كنيد و بنوشيد. مي‌توانيد يك تكه ريشه‌ي زنجبيل تازه را چند بار در روز بجويد يا بعد از مشورت با پزشك، از كپسول زنجبيل استفاده كنيد.

[caption id="attachment_2164" align="alignnone" width="300"] درمان سرماخوردگي معده با زنجبيل[/caption]

 

۲. سير براي عفونت كانديدا يا عفونت قارچي

عفونت قارچي مي‌تواند پوست، دهان، مجاري ادراري و واژن را مبتلا كند. عفونت كانديدا بسته به محل رشد قارچ، مي‌تواند موجب برفك دهان و يا يك عفونت قارچي در خانم‌ها بشود. عفونت كانديدا مي‌تواند علائمي چون خارش و التهاب شديد داشته باشد.

برا مبارزه با اين عفونت، سير بسيار موثر است. سير حاوي تركيبات گوناگوني است كه با رشد كانديدا مبارزه كرده و از شما در برابر عفونت‌هاي قارچي محافظت مي‌كند. سير خواص آنتي باكتريال و آنتي بيوتيك هم دارد كه در ريكاروي بعد از بيماري، نقش مهمي ايفا مي‌كند.

[caption id="attachment_2165" align="alignnone" width="300"] درمان عفونت قارچي با سير[/caption]

 

آيا از عفونت قارچي واژن چيزي مي دانيد ؟

براي عفونت پوستي، آب سير يا عصاره‌ي آن را به مدت ده دقيقه به پوست‌تان بزنيد و سپس آبكشي كنيد. اين كار را روزي ۲ تا ۳ بار انجام بدهيد. اگر دچار برفك دهان شديد، خمير سير درست كنيد و آن را روي قسمت‌هاي مورد نظر دهان‌تان بگذاريد.

از سير تازه در تغذيه‌تان استفاده كنيد. شما بايد روزي ۲ حبه سير خام بجويد. مي‌توانيد از مكمل سير استفاده كنيد. مقدار دوز توصيه شده، 600 تا 900 ميلي گرم در روز است اما براي تعيين دوز مناسب خودتان با پزشك مشورت كنيد.

[caption id="attachment_2166" align="alignnone" width="300"] درمان عفونت قارچي واژن با آب سير[/caption]

 

۳. ليموترش براي گلو درد

گلو درد، مشكلي بسيار رايج و دردناك است. عفونت‌هاي باكتريايي، ويروسي يا قارچي مي‌توانند تبديل به گلو درد بشوند. ليمو ترش در تسكين گلو درد و علائم ناشي از آن بسيار موثر است.

ليموترش حاوي دو تركيب به نام‌هاي كومارين و تترازين است كه هر دو با عوامل بيماري‌ زاي متعددي مبارزه مي‌كنند. همچنين مقدار زياد ويتامين C موجود در ليموترش، به عنوان يك آنتي اكسيدان عمل كرده و با بيماري‌هايي كه راديكال‌هاي آزاد در بدن ايجاد مي‌كنند مي‌جنگد.

آب نصف يك عدد ليموترش را با يك قاشق چايخوري عسل در يك فنجان آب گرم تركيب كرده و در طول روز جرعه جرعه بنوشيد. همچنين مي‌توانيد با آبليموي تازه كه با مقدار مساوي آب تركيب شده است، غرغره كنيد.

[caption id="attachment_2167" align="alignnone" width="300"] درمان گلو درد با ليموترش[/caption]

 

۴. ماست براي لكوره يا ترشحات واژن

لكوره، مشكلي بسيار شايع در ميان خانم‌هاست. لكوره ترشحات واژينال است كه ممكن است بين سيكل‌هاي ماهيانه روي بدهد. هر چند لكوره معمولا به دليل تغييرات هورموني در بدن روي مي‌دهد، اما عفونت واژينال هم مي‌تواند علت اين عارضه باشد. اگر دليل لكوره، عفونت واژينال باشد، ترشحات واژن زرد يا سبز بوده و همراه با بوي بد واژن خواهد بود.

ماست براي درمان لكوره بسيار مفيد است، اما نه هر نوع ماستي! ماست‌هايي كه باكتري‌هاي زنده و فعال دارند و روي برچسب محصول هم ذكر شده است. اين باكتري‌هاي زنده با توليد اسيد لاكتيك، مانع رشد قارچ مي‌شوند. ضمنا باكتري‌هاي زنده‌ي اين نوع ماست‌ها، عملكرد سيستم ايمني‌تان را هم تقويت مي‌كنند. ماست يكي از معدود غذاهايي است كه ويتامين D دارد، و به همين دليل واكنش ايمني را تحريك مي‌كند.

براي درمان لكوره، يك تامپون را در ماست فرو برده و به مدت دو ساعت در واژن قرار دهيد. اين كار را روزي دو بار انجام دهيد. همچنين هر روز ۲ تا ۳ فنجان ماست بخوريد تا عفونت كاملا برطرف شود.

[caption id="attachment_2168" align="alignnone" width="300"] درمان ترشحات واژن با ماست[/caption]

 

۵. فلفل كاين براي عفونت سينوس‌ها

عفونت سينوسي معمولا به علت ويروس روي مي‌دهد كه موجب التهاب و تورم سينوس‌ها مي‌شود. اين نوع عفونت اغلب به دليل سرماخوردگي ايجاد شده و منجر به توليد موكوس مي‌شود، در نتيجه سينوس‌ها مسدود خواهند شد. اين عفونت مي‌تواند احساس ناراحتي زيادي ايجاد كند، شامل علائمي چون سر درد، حساس شدن صورت، درد يا فشار، گرفتگي بيني، گلو درد، سرفه و تب.

براي تسكين علائم عفونت سينوسي، فلفل كاين بسيار مفيد است. فلفل كاين كمك مي‌كند سينوس‌ها تخليه و باز شوند. همچنين سيستم ايمني را تقويت كرده، از التهاب و تورم كاسته و جريان خون را بهبود مي‌دهد.

يك قاشق چايخوري فلفل كاين را با يك فنجان آب گرم تركيب كنيد. مي‌توانيد چندپ برش زنجبيل خيس خورده در آب جوش هم به آن اضافه كنيد تا محلول‌تان موثرتر شود. روزي دو تا سه بار اين تركيب را بنوشيد. همچنين مي‌تواندي تركيبي از يك قاشق چايخوري فلفل كاين و مقداري عسل هم چند بار در روز بخوريد.

[caption id="attachment_2169" align="alignnone" width="300"] درمان عفونت سينوس با فلفل كاين[/caption]

۶. ميوه كران بري براي عفونت مجاري ادرار

عفونت مجاري ادرار (UTI) زماني روي مي‌دهد كه مثانه و مجراهاي خروجي آن دچار عفونت باكتريايي شوند. عوارض عفونت مجاري ادرار بسيار ناراحت كننده است چون موجب احساس تكرر ادرار، مشكل داشتن براي خروج ادرار، احساس سوزش هنگام خروج ادرار، تغيير رنگ ادرار، شكم درد، تب، تهوع و استفراغ مي‌شود.

كران بري داراي خواص مهار كنندگي باكتري‌هاست كه مي‌تواند با علت عفونت مبارزه كند، از اين رو از تكرار اين عفونت‌ها پيشگيري مي‌كندو تركيبات خاص موجود در كران بري مانع مي‌شوند كه باكتري‌ها به ديواره‌ي مجراي ادرار رسيده و ايجاد عفونت كنند.

هر روز ۲ تا ۳ ليوان آب كران بري بنوشيد. اگر طعم كران بري را دوست نداريد مي‌توانيد آب آن را با آب سيب تركيب كنيد و بنوشيد.

[caption id="attachment_2170" align="alignnone" width="300"] درمان عفونت مجاري ادرار با كرن بري[/caption]

 

۷. آب پياز براي عفونت گوش

عفونت گوش واقعا دردناك است و معمولا باكتري يا ويروس در گوش مياني، عامل آن است. به غير از گوش درد، ساير علائم و نشانه‌هاي عفونت گوش شامل احساس فشار در گوش، مشكل در به خواب رفتن، سر درد، واكنش ضعيف به صداها، تب بالا و خروج مايعات از گوش مي‌شود.

پياز براي درمان عفونت گوش در خانه بسيار موثر است. خاصيت آنتي باكتريال و ضد عفوني كننده‌ي پياز به درمان عفونت گوش كمك مي‌كند.

يك پياز كوچك را خرد كنيد و در يك كاسه بريزيد، چند ثانيه در مايكرويو قرار دهيد، بگذاريد خنك بشود و سپس آب پياز را بگيريد و با كمي آب رقيقش كنيد. ۲ تا ۳ قطره از اين محلول را در گوش بريزيد. ۵ دقيقه صبر كنيد و سپس سرتان را برگردانيد تا آب پياز از گوش‌تان خارج شود. اين كار را دو بار در روز انجام دهيد.

[caption id="attachment_2171" align="alignnone" width="300"] درمان عفونت گوش با آب پياز[/caption]

 

۸. روغن نارگيل براي برفك دهان

برفك دهان، نوعي عفونت قارچي است كه در داخل دهان ايجاد مي‌شود و زخم‌هايي كمي برجسته و كرم رنگ روي زبان يا داخل لُپ‌ها به وجود مي‌آورد. برفك دهاني مي‌تواند موجب قرمزي، سوزش، احساس كُرك در دهان، مشكل بلع و از دست دادن چشايي شود. روغن نارگيل مي‌تواند با عفونت دهاني مبارزه كند چون حاوي اسيدهاي چرب زنجيره متوسطي به نام اسيد لاريك است كه عامل ضد قارچ و آنتي باكتري روغن نارگيل است. اين اسيد چرب زنجيره متوسط مي‌تواند قارچ‌هاي مسبب عفونت دهاني را غير فعال كند. ضمنا روغن نارگيل، قارچ‌ها را نابود كرده و احساس ناراحتي ناشي از برفك را تسكين مي‌دهد.

روغن نارگيل بكر را با استفاده از يك پارچه‌ي نخي، روزي ۲ تا ۳ بار به دهان و زبان‌تان بماليد. هر روز صبح ناشتا در دهان‌تان روغن نارگيل بچرخانيد. يك قاشق غذا خوري روغن نارگيل بكر را در دهان گذاشته و ده دقيقه بچرخانيد، سپس بيرون بريزيد. دهان‌تان را با آب گرم آبكشي كنيد و دندان‌ها را مسواك بزنيد.

[caption id="attachment_2172" align="alignnone" width="300"] درمان برفك دهان با روغن نارگيل[/caption]

 

۹. عسل براي عفونت سيستم تنفسي فوقاني

عفونت سيستم تنفسي فوقاني (URIs)، عفونت مُسري بيني، گلو، سينوس‌ها و حنجره است. بيشتر اوقات اين عفونت‌ها، ويروسي بوده و فورا از يك فرد به فردي ديگر سرايت مي‌كنند. اما در برخي موارد ممكن است عامل باكتري يا قارچ مسبب باشد.

علائم عفونت سيستم تنفسي، ناخوشايند هستند؛ نشانه‌هايي چون آبريزش بيني، گرفتگي بيني، آبريزش سينوس‌ها، سرفه، گلو درد، سر درد، دردهاي عضلاني و مشكل در تنفس.

مي‌توانيد از عسل براي درمان اين نوع عفونت‌ها كمك بگيريد.در طب سنني آنزيم‌هاي بسيار مغذي عسل به مبارزه با ويروس‌هاي عامل اين عفونت، كمك مي‌كنند. همچنين عسل به طور موثر، انواع خاصي از باكتري‌هاي را نابود مي‌كند.
يك قاشق غذاخوري عسل خام را با يك ليوان آب گرم تركيب كنيد، يك دوم قاشق چايخوري دارچين هم به آن اضافه كنيد و روزي دو بار جرعه جرعه بنوشيد.

هشدار: به بچه‌هاي زير يك سال عسل ندهيد.

[caption id="attachment_2173" align="alignnone" width="300"] درمان عفونت سيستم تنفسي با عسل[/caption]

 

۱۰. چاي سياه براي التهاب ملتحمه

ورم ملتحمه يا التهاب غشاء چشم كه نام چشم صورتي هم معروف است، يك بيماري بسيار ناراحت كننده و آزاردهنده است كه مي‌تواند عامل باكتريايي، ويروسي يا آلرژيك داشته باشد. علائمي چون قرمزي، خارش، التهاب، اشك ريزي و احساس جشم خارجي در چشم شايع هستند. ورم ملتحمه چه عامل باكتريايي داشته باشد و چه ويروسي، بسيار مُسري بوده و نيازمند كنترل فوري است.

چاي سياه براي درمان چشم صورتي بسيار عالي است. تانين موجود در چاي نعناع به كاهش خارش و التهاب كمك مي‌كند، ضمنا بيوفلاوونيد متفاوت در چاي سبز با عفونت‌هاي ويروسي و باكتريايي مبارزه مي‌كند.

يك فنجان چاي با دو عدد چاي كيسه‌اي سياه تهيه كنيد. كيسه‌هاي چاي را خارج كرده و آنها را ۳۰ دقيقه در يخچال بگذاريد. سپس كيسه‌هاي مرطوب و سرد شده را ده دقيقه روي چشم‌هاي‌تان قرار بدهيد. اين كار را روزي چند بار انجام دهيد. يك راه ديگر هم استفاده از محلول رقيق چاي سياه به عنوان چشم شويه، ۲ تا 3 بار در روز است.

[caption id="attachment_2174" align="alignnone" width="300"] درمان التهاب ملتحمه با چاي سياه[/caption]

 

امراض عفوني٬ درمان التهاب ملتحمه٬ درمان التهاب ملتحمه با چاي سياه٬ درمان امراض عفوني با طب سنتي٬ درمان امراض عفوني در طب سنتي٬ درمان برفك دهان٬ درمان برفك دهان با روغن نارگيل٬ درمان ترشجات واژن٬ درمان ترشحات واژن با ماست٬ درمان سرماخوردگي٬ درمان سرماخوردگي معده٬ درمان سرماخوردگي معده با زنجبيل٬ درمان عفونت سيستم تنفسي٬ درمان عفونت سيستم تنفسي با عسل٬ درمان عفونت سينوس با فلفل كاين٬ درمان عفونت سينوسي٬ درمان عفونت قارچي٬ درمان عفونت قارچي با سير٬ درمان عفونت قارچي واژن٬ درمان عفونت قارچي واژن با آب سير٬ درمان عفونت گوش٬ درمان عفونت گوش با آب پياز٬ درمان عفونت مجاري ادرار٬ درمان عفونت مجاري ادرار با كرن بري٬ درمان گلو درد٬ درمان گلو درد با ليموترش


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۲۶:۲۳ توسط:وي پك موضوع:

مزاياي بذر كتان براي سلامتي در طب سنتي

مزاياي بذر كتان براي سلامتي در طب سنتي

مي خواهيم در اين بخش به خواص و ويژگي هاي درماني بذر كتان اشاره كنيم. اين دانه گياهي سرشار از انواع خاصيت ها براي افزايش سلامتي ماست. مي توانيد در زمينه هاي مختلفي مانند شفاف‌سازي پوست، كمك به مشكلات گوارشي، مبارزه با سرطان، كمك به كاهش وزن، درمان عفونت قارچي كانديدا و تقويت قلب و عروق اشاره كرد.

بذر كتان قرن‌هاي زيادي است كه كاربرد دارد و به خاطر مواد مغذي قدرتمند و خاصيت درمانگري كه دارد، خيلي زود در تمام دنيا به شهرت رسيده است. بذر كتان را مي‌توانيد به‌صورت يك دانه، به شكل قرص و همين‌طور به‌صورت روغن استفاده كنيد.

ثابت شده كه بذر كتان نه تنها از ريسك سرطان، ديابت، بيماري قلبي و سكته‌ي مغزي مي‌كاهد، بلكه سوپر فودي است كه فوايد بي‌شماري براي سلامت و تندرستي شما دارد.

[caption id="attachment_2152" align="alignnone" width="300"] خواص بذر كتان[/caption]

۱. شفاف‌سازي پوست

روغن بذر كتان كه از فشرده‌ي آن به دست مي‌آيد و به آن روغن بزرك هم مي‌گويند، يكي از بهترين مرطوب كننده‌هاي طبيعي براي پوست است. اين روغن خواص درمانگر هم دارد كه مي‌تواند آكنه را برطرف كرده و اسكار به جا مانده از آن را هم درمان كند. ضمناً روغن بزرك براي صاف و يكدست كردن پوست و كاستن از تيرگي زير چشم نيز مفيد است.

[caption id="attachment_2157" align="alignnone" width="300"] تاثير تخم كتان بر پوست[/caption]

۲. كمك به مشكلات گوارشي

اگر از يبوست رنج مي‌بريد يا مشكلي در سيستم گوارشتان داريد كه مانع اجابت مزاج بي‌دردسرتان مي‌شود، بهتر است روغن بذر كتان را امتحان كنيد. يك راه خوب براي استفاده از روغن بزرك جهت درمان مشكلات گوارشي اين است كه در يك فنجان آب گرم، ۱ تا ۳ قاشق غذاخوري روغن بزرك بريزيد و هر روز صبح بنوشيد. به زودي احساس خواهيد كرد كه در طول روز، مشكلات بسيار كمتري با گوارشتان خواهيد داشت. بسته به احساسي كه داريد مي‌توانيد تعداد دفعات نوشيدن اين تركيب را بيشتر كنيد.

۳. بذر كتان، گلوتن ندارد

اگر به گلوتن حساسيت داريد يا دچار بيماري سلياك هستيد، مي‌توانيد با افزودن بذر كتان به رژيم غذايي‌تان فوايد زيادي را نصيب خود كنيد. مصرف بذر كتان، راهي طبيعي و سالم براي جايگزين كردن غذاهاي گلوتن دار است. دليلش هم اين است كه بذر كتان خواص ضدالتهابي دارد كه مي‌تواند از التهاب ناشي از گلوتن و غلات در بدن كم كند.

[caption id="attachment_2153" align="alignnone" width="300"] خواص بذر كتان[/caption]

۴. مبارزه با سرطان

مطالعات نشان داده كه بذر كتان به دليل دارا بودن مقادير زيادي از اسيدهاي چرب امگا ۳ و ليگنان‌ها مي‌تواند از بدن در برابر سرطان سينه، كولون، تخمدان و پروستات محافظت كند. اين دو عنصر، به تعديل هورمون‌ها كمك كرده و رشد تومور سرطاني را مهار كرده و از التهاب بدن مي‌كاهند.

[caption id="attachment_2159" align="alignnone" width="300"]روغن كتان خواص تخم كتان[/caption]

۵. كمك به كاهش وزن

يكي از فوايد بذر كتان در طب سنتي كمك به كاهش وزن است. بذر كتان حاوي چربي‌هاي سالم و فيبر است كه براي كاهش وزن سودمند هستند.

اين عناصر به شما كمك مي‌كنند بعد از خوردن، بيشتر احساس سيري كنيد و مي‌توانند مانع شوند كه شما بيشتر از مقدار مورد نيازتان كالري مصرف كنيد، در نتيجه روند كاهش وزنتان سرعت مي‌گيرد. اگر با هدف كاهش وزن، بذر كتان مصرف مي‌كنيد بايد به طور مداوم آن را در رژيم غذايي‌تان بگنجانيد. با افزودن 2 تا 3 قاشق چاي‌خوري بذر كتان به اسموتي‌ها، سوپ‌ها و ساير غذاها و نوشيدني‌هايتان شروع كنيد. خلاقيت به خرج دهيد و راه‌هاي متنوعي براي همراه كردن بذر كتان با تغذيه‌ي روتين‌تان پيدا كنيد.

[caption id="attachment_2158" align="alignnone" width="300"] لاغري با تخم كتان[/caption]

۶. چرا بذر كتان، يك سوپر فود است؟

بذر كتان، مقادير بسيار بسيار زيادي از مواد مغذي را در خود گنجانده است كه شامل موارد زير مي‌شود:
امگا 3، فيبر، منگنز، سلنيوم، فسفر، منيزيم، ويتامين B1 و B6، پروتئين، آهن، روي، پتاسيم و مس.

[caption id="attachment_2154" align="alignnone" width="300"] خواص بذر كتان[/caption]

۷. بسيار مفيد براي سلامت قلب

بذر كتان به خاطر سرشار بودن از اسيد آلفا ليتولنيك (ALA)، در پيشگيري و درمان بيماري‌هاي قلبي بسيار مفيد است. تحقيقات نشان داده افرادي كه غذاهاي سرشار از ALA مصرف مي‌كنند، كمتر در معرض حمله‌ي قلبي كُشنده هستند. ضمناً مطالعات نشان داده آن‌هايي كه غذاهاي غني از ALA مصرف مي‌كنند، كمتر دچار بيماري قلبي شده و احتمال مرگ زودرس‌شان نيز كاهش مي‌يابد.

۸. درمان عفونت قارچي كانديدا

عفونت كانديدا و عفونت مخمري مي‌توانند تأثيرات بسيار بدي روي بدن بگذارند چون علائم بسيار زجرآوري در بدن ايجاد مي‌كنند كه شامل تغييرات هورموني، تضعيف سيستم ايمني، مشكلات گوارشي، تضعيف مفاصل و عفونت‌هاي مجاري ادرار مي‌شود. بذر كتان، سرشار از پلي فنول‌هاست كه رشد پروبيوتيك‌ها را تقويت مي‌كنند.

[caption id="attachment_2155" align="alignnone" width="300"] خواص كتان در طب سنتي[/caption]

۹. كاهش كلسترول

بذر كتان به دليل فيبري كه دارد براي كاهش كلسترول بسيار عالي است. فيبر، مانع جذب كلسترول در جريان خون شده و آن را از بدن دفع مي‌كند.

چند نكته

بذر كتان، چه با هدف كاهش وزن مصرف شود و چه با هدف مراقبت از پوست و يا حتي پيشگيري از سرطان و بيماري قلبي، مي‌تواند يكي از بهترين تغييرات در رژيم غذايي باشد كه به نفع بدنتان ايجاد مي‌كنيد. براي اينكه بيشترين بهره را از اين سوپر فود ببرد بهتر است از نوع جوانه زده‌ي آن استفاده كنيد. بذر كتان را بخيسانيد و صبر كنيد تا دانه‌ها جوانه بزنند. اين كار باعث از بين رفتن فيتيك اسيد مي‌شود كه مانعي براي جذب مواد معدني است.
دليل اينكه توصيه مي‌كنيم بذر كتان را بدون جوانه زدن نخوريد اين است كه بدنتان نخواهد توانست از مواد مغذي آن، بيشترين استفاده را بكند و دانه‌ها فقط از سيستم گوارشتان عبور مي‌كنند، هرچند فوايدي نصيبتان خواهد شد اما اگر از فرم جوانه زده‌ي آن استفاده كنيد، بيشترين خاصيت را خواهد داشت.
يك راه ديگر هم اين است كه بذر كتان را آسياب كرده و به شكل پودر مصرف كنيد. البته حتماً يادتان باشد كه فرم آسياب شده‌ي آن را هر چه زودتر مصرف كنيد چون در معرض هوا، فوايد بالقوه‌ي خود را از دست خواهد داد. يك نكته‌ي مهم ديگر هم اينكه، بذر كتان را به طور پيوسته در رژيم غذايي‌تان به كار ببريد تا به سلامتي و تندرستي خود كمك بسيار بيشتري كرده باشيد.

[caption id="attachment_2156" align="alignnone" width="300"] خواص بذر كتان[/caption]

 

بذر كتان٬ بذر كتان براي لاغري٬ بذر كتان و تنبلي تخمدان٬ بذر كتان و نازايي٬ تخم كتان٬ تخم كتان براي پوست٬ تخم كتان براي لاغري٬ تخم كتان براي مو٬ تخم كتان چيست٬ تخم كتان در بارداري٬ تخم كتان در شيردهي٬ خواص بذر كتان در طب سنتي٬ خواص تخم كتان٬ خواص تخم كتان براي پوست٬ خواص تخم كتان براي لاغري٬ خواص تخم كتان براي مو٬ خواص تخم كتان در طب سنتي٬ كتان


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۲۴:۲۰ توسط:وي پك موضوع:

درمان مشكل تيروييد با طب سنتي

درمان مشكل تيروييد با طب سنتي

براي بهبود عملكرد غده تيروئيد مي توانيد از برخي روش هاي تغذيه اي كمك بگيريد. انواع اختلالات تيروئيد در اين بخش مورد بررسي قرار خواهند گرفت. گياهاني همچون شيرين بيان، شيپوري، اشووغاندا، رايگان، بوكوپا، بلادراك، پنبه‌دانه، گردو سياه و بادرنجبويه را براي درمان اختلالات تيروئيد مي توان نام برد.

ما در صورتي كه بيمار نباشيم، به راحتي عملكرد غده تيروييد در بدن را به فراموشي مي‌سپاريم اين غده كوچك كه در زير گردن ما قرار دارد نقش مهمي در تنظيم فرايند‌هاي متابوليك ما دارد.

ما در صورتي كه بيمار نباشيم، به راحتي عملكرد غده تيروييد در بدن را به فراموشي مي‌سپاريم. اين غده كوچك كه در زير گردن ما قرار دارد نقش مهمي در تنظيم فرايند‌هاي متابوليك ما دارد. در صورت عملكرد نامناسب اين غده تقريبا تمامي اندام‌ هاي بدن دچار اختلال مي‌شوند. اختلالات غده تيروييد به ۳ صورت طبقه‌بندي مي‌شوند: تيروييد پركار، تيروييد كم كار و بزرگ شدن غده تيروييد.

متاسفانه وضعيت تيروييد به خاطر مشابهت عوارض آن با ديگر اختلالات بدن به درستي تشخيص داده نمي‌شود. ۳ وضعيت تيروييد هم گاهي عوارض مشابه‌اي دارند كه اين هم به مشكلات تشخيص مي‌افزايد.

به همين دليل قبل از هرگونه درمان گياهي يا غيرگياهي، بهتر است كه تشخيص پزشكي بر روي عوارض و ماهيت ناراحتي روشن شود. در حالي كه بعضي از گياهان باعث بهبود شرايط مي‌شوند، بعضي ديگر ممكن است كه تيروييد پركار خوب باشند و بعضي ديگر براي تيروييد كم كار.

اثر گياهان دارويي بر غده تيروييد با داروهاي شيميايي كه بر فعاليت اين غده تاثير مي گذارد متفاوت هستند. در طب سنتي گياهان دارويي غده تيروييد را تقويت مي‌كنند و فرايند درمان آن را تسهيل مي‌كنند. اگرچه تحقيقات جديد كاملا تاثير گياهان دارويي را بر درمان تيروييد تاييد نمي‌كنند، اما اين گياهان مي‌توانند جلوي عوارض و اختلالات تيروييد را بگيرند و كاركرد آن را بهبود ببخشند.

[caption id="attachment_2123" align="alignnone" width="300"] درمان مشكل تيروييد با طب سنتي[/caption]

اكيناسه Echinacea

اين گياهي است كه براي تقويت سيستم ايمني بدن بسيار بكار مي‌رود و براي كساني كه تيروييد پركار يا كم كار دارند مفيد است.

يك متخصص سيستم ايمني ۲۰ سال است كه ريشه اكيناسه را به بيماران خود تجويز مي‌كند و اثرات مثبتي را مشاهده كرده است.

[caption id="attachment_2124" align="alignnone" width="300"] اكيناسه Echinacea براي تيروييد[/caption]

شيرين بيان

اين گياه براي برقراري تعادل بين غده‌هاي بدن بسيار مفيد است و بيماران تيروييد كه از خستگي رنج مي‌برند از مصرف آن انرژي مي‌گيرند. علاوه بر اين، موسسه پزشكي تكزاس موفق به استخراج ماده موثره شيرن بيان در آزمايشگاه شد و متوجه تاثير ضد سرطان آن در مورد غده تيروييد شد. شيرين بيان براي درمان باليني سرطان غده تيروييد و اختلالات آن موثر است.

[caption id="attachment_2125" align="alignnone" width="300"] شيرين بيان براي تيروييد[/caption]

 

شيپوري Bugle

تحقيقات سال ۲۰۱۳ تاثير عصاره شيپوري بر روي ۴۰۳ بيمار با غده تيروييد پركار را تاييد كرد. پژوهشگران تاثير مثبت آن و بهبود عوارض بيماران را ثبت كردند و هيچ‌گونه عوارض جانبي نيز گزارش نشده است. بخاطر موثر بودن تخم شيپوري در درمان اختلالات ملايم غده تيروييد، بعضي از متخصصان از آن بجاي داروهاي شناخته شده استفاده مي‌كنند.

[caption id="attachment_2126" align="alignnone" width="300"] گياه شيپوري Bugle براي تيروييد[/caption]

 

اشووغاندا Ashwagandha

اين گياه خاصيت انتي اكسيدانت قوي دارد و مستقيما بر غده تيروييد و ترشحات آن تاثير دارد. تعادل هورموني ايجاد مي‌كند و باعث بهبود سيستم ايمني بدن مي‌شود و در رفع خستگي و عوارض ضد التهابي هم موثر است. يك تحقيق در سال ۲۰۱۱ تاثير اين گياه بر فعاليت‌هاي غده تيروييد را مشخص كرده است.

[caption id="attachment_2127" align="alignnone" width="300"] گباه اشووغاندا Ashwagandha براي تيروييد[/caption]

 

بوكوپا Bacopa

تحقيقات نشان داده‌اند كه بوكوپا مي‌تواند غده تيروييد را تحريك كند و عوارض پركاري آن را برطرف كند. اين گياه مي‌تواند تراكم هرموني تيروييد را به ميزان ۴۱ درصد تنظيم بكند و عوارض جانبي هم ندارد.

[caption id="attachment_2128" align="alignnone" width="300"] گياه بوكوپا Bacopa براي تيروييد[/caption]

 

رايگان Eleuthero

اين گياه براي بيماران تيروييدي معجزه مي‌كند. سطح هرمون تيروييد را تنظيم كرده و با ماده موثره خود عملكرد عادي آن را باعث مي‌شود.

[caption id="attachment_2129" align="alignnone" width="293"] گياه رايگان Eleuthero براي تيروييد[/caption]

 

بلادراك Bladderwrack

بركنار از تيروييد پركار، اين گياه تاثيرات ديگري بر سلامت عمومي بدن دارد. اين گياه دريايي مقدار زيادي يد دارد كه مي‌تواند باعث تحريك غده تيروييد شود. اين گياه عملكرد عادي تيروييد را باز مي گردادن و به كوچك شدن ان كمك مي‌كند. ترشحات هرمون تيروييد را افزايش داده و به اين ترتيب با بيماري‌هاي آن مقابله مي‌كند. در حاليكه از اين گياه براي درمان اختلالات تيروييد استفاده مي‌شود، اما هنوز به درستي در باره نحوه كاركرد آن اطلاعات دقيقي وجود ندارد.

[caption id="attachment_2130" align="alignnone" width="300"] گياه بلادراك Bladderwrack براي تيروييد[/caption]

 

پنبه‌دانه Flaxseed

اين گياه از نظر اسيد‌هاي چرب اوليه، به ويژه اومگا- ۳ بسيار غني است و براي سلامت تيروييد بسيار مفيد است. بنا بر تحقيق مركز پزشكي دانشگاه مريلند، مصرف غذاهاي غني از امگا ۳ به توليد هورمون‌هاي تيروييد كمك مي‌كنند و جلوي اختلالات تيروييد را مي‌گيرد.

[caption id="attachment_2131" align="alignnone" width="300"] گياه پنبه‌دانه Flaxseed براي تيروييد[/caption]

 

گردو سياه Black Walnut

به غير از غذاهاي دريايي، گردو سياه هم سرشار از يد است. تحقيقات نشان مي‌دهد كه يد يك ماده اساسي در سلامتي و عملكرد غده تيروييد است. علاوه بر اين كمبود يد مي‌تواند باعث خستگي مزمن، افسردگي، اختلال ذهني و گواتر بشود.

[caption id="attachment_2132" align="alignnone" width="300"] گياه گردو سياه Black Walnut براي تيروييد[/caption]

 

بادرنجبويه Lemon Balm

اين گياه از خانواده نعناع است و براي غده تيروييد بسيار مفيد است. تحقيقات نشان مي‌دهد تيروييد پركار با مصرف اين گياه به حالت عادي باز مي‌گردد و توليد هورمون‌هاي تيروييد و عوارض ناشي از آن را كاهش مي‌دهد.

[caption id="attachment_2133" align="alignnone" width="300"] گياه بادرنجبويه Lemon Balm براي تيروييد[/caption]

 

پركاري تيروييد٬ تيروييد٬ تيروييد پركار٬ تيروييد كم كار٬ تيروييديت٬ درمان تيروييد٬ درمان تيروييد با تغذيه٬ درمان تيروييد با زالو٬ درمان تيروييد با طب سنتي٬ درمان تيروييد با غذا٬ درمان تيروييد با ماساژ٬ درمان تيروييد باگياهان دارويي٬ درمان تيروييد پركار٬ درمان تيروييد در طب سنتي٬ درمان تيروييد در كودكان٬ درمان تيروييد در نوزاد٬ درمان تيروييد در نوزادان٬ درمان تيروييد كم كار٬ درمان تيروييدييت٬ درمان مشكل تيروييد٬ درمان مشكل تيروييد با طب سنتي٬ كم كاري تيروييد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۲۱:۴۷ توسط:وي پك موضوع:

به ليمو و خواص آن در طب سنتي

به ليمو و خواص آن در طب سنتي

به‌ليمو با نام علمي (Aloysia citrodora) يك گياه دارويي معطر است كه بوي خوشايند ليمو را دارد. درختچه اين گياه ۱٬۵ تا ۲ متر است كه گاهي بيشتر هم مي‌شود. و داراي برگ‌هاي ساده سرنيزه‌اي به طول ۷ تا ۱۰ سانتي‌متر با قاعده گره‌اي و عموما به‌صورت دسته‌هاي سه تايي در هر گره است. گل آذين انتهايي و بصورت خوشه‌هاي باريك، جام گل كوچك و به‌طور مشخص واجد دو لب، ارغواني رنگ پريده، ميوه هستكي و داراي ۲۱ عدد بذر است. اين گياه بومي آمريكاي جنوبي بوده و به طور طبيعي رويش آن در آرژانتين، شيلي و پرو گزارش شده‌است و از آن جا به ساير نقاط جهان از جمله ايران رفته‌است و كشت مي‌شود. در ايران اين گياه در استان‌هاي شمالي و باغ‌ها كشت مي‌شود.

تاريخچه

گياه به ليمو بومي شيلي، پرو و آرژانتين است. اين گياه به سبب خواص دارويي و عطر و طعم مطبوعش به ايران وارد و در مناطقي از كشور توسط شركتهاي توليد كننده ي گياهان دارويي به‌صورت محدود كشت شد. اين گياه را نخستين بار درياسالاري فرانسوي در حدود سال ۱۷۶۷ ميلادي به اروپا وارد كرد و گياه شناسي فرانسوي به نام فيليبرت كامرسون اين گياه را Aloysia triphylla ناميد. اين گياه به افتخار ماريا لويزا ترزا دپارما (۱۸۱۹-۱۷۵۱) همسر پادشاه كارلوس چهارم و ملكه ي اسپانيا نام گذاري شد. به همين دليل اين گياه در اسپانيا به نام يربا لويزا و در پرتغال به نام لوسيا-ليما شناخته مي شود. اين اسامي نخستين بار در سال ۱۷۸۴ در جلد اول كتاب گياه شناسي به زبان اسپانيايي چاپ شدند.

[caption id="attachment_2088" align="alignnone" width="300"] خواص به ليمو در طب سنتي[/caption]

خواص و كاربردها

۱- بهبود عملكرد مفاصل و ماهيچه ها

مجله‌ي Journal of Alternative and Complementary Medicine در سال ۲۰۱۱ پژوهشي منتشر كرد كه اثر به ليمو بر سلامت مفاصل را نشان مي داد. در اين مطالعه تأثير مكمل هاي غذايي مثل به ليمو روي ۴۵ فرد داوطلب به مدت ۹ هفته بررسي شد. محققان دريافتند كه پس از يك دوره ي سه تا چهار هفته اي، كاهش درد كلي در مفاصل و افزايش تحرك مفاصل ديده مي شود. اين يافته ها نشان مي دهد، گياه به ليمو خواص آنتي اكسيداني قوي دارد كه مي توان آن را همچون دارويي مكمل استفاده كرد. پژوهشي ديگر در مجله ي فيزيولوژي كاربردي اروپا در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. نتايج آن پژوهش نشان داد، مصرف عصاره ي به ليمو به مدت ۲۱ روز در افرادي كه هر روز حداقل به مدت ۹۰ دقيقه كار مي كنند، سبب كاهش آسيب هاي عضلاني مي شود. مصرف اين مكمل هيچ تأثيري بر توانايي و سرعت كاري آن ها نداشت.

[caption id="attachment_2089" align="alignnone" width="299"] خواص به ليمو براي عضلات[/caption]

۲- آرامش بخش و تسكين دهنده ي اعصاب

در پژوهشي كه سال ۲۰۱۴ انجام شده است اثر گياه به ليمو بر سلول هاي تحت استرس اكسيداتيو بررسي شد. نتايج نشان دادند كه اين گياه قادر است در غلظت هاي بهينه ي (۲۵ و ۵۰ ميكرومولار) سلول هاي شبه نوروني PC12 را از مرگ سلولي حفاظت كند. استرس اكسيداتيو عامل اصلي تخريب نوروني در بسياري از اختلالات عصبي است. استرس اكسيداتيو مثل آسيب بهDNA ، افزايش اكسيداسيون ليپيد و پروتئين است كه عامل اصلي بيماري هاي تخريب نوروني هستند. بنابراين استفاده از داروهاي گياهي با خاصيت آنتي اكسيداني براي كاهش استرس اكسيداتيو و درنتيجه كاهش تخريب نوروني مي تواند يكي از راهكارهاي درمان اين اختلالات عصبي باشد. مطالعه ي حاضر شواهدي را فراهم مي كند كه بيان كننده ي خاصيت دارويي گياه به ليمو در اختلالات عصبي است. در پژوهش ديگري روي موش هاي آزمايشگاهي مشخص شد، عصاره ي آبي به ليمو با سازوكاري شبيه بنزوديازپين، در موش ها اثر آرام بخشي دارد.

[caption id="attachment_2090" align="alignnone" width="300"] آرامش با به ليمو[/caption]

۳- ضد تشنج

در پژوهشي اثر ضدتشنجي عصاره ي به ليمو در موش هاي آزمايشگاهي بررسي شد و نشان داد كه عصاره ي به ليمو فعاليّت ضد تشنجي دارد. اين فعاليت به سبب وجود فلاونوئيدها و الكالوئيدهاي در آن است. عصاره ي اين گياه اثر مهاري گابا(GABA) را تقويت مي كند كه ممكن است به فعال شدن گيرنده هاي بنزوديازپين مربوط شود. براساس يافته هاي پژوهش ديگري كه در مجله ي International Journal of Preventive Medicine در سال ۲۰۱۶ منتشر شد فلاونوئيدها زمان تشنج را به تأخير انداخته و مدت زمان آن را كاهش مي دهند.

[caption id="attachment_2091" align="alignnone" width="225"] به ليمو ضد تشنج[/caption]

 

۴- برطرف كننده تپش قلب

پژوهشي روي موش هاي آزمايشگاهي نشان مي دهد، عصاره ي به ليمو مي تواند به طور وابسته به دوز و مقطعي به كاهش فشار خون كمك كند و در نهايت مي تواند اثر اين گياه بر كاهش اضطراب را نشان دهد. نتايج نشان داد كه خاصيت تنظيم كنندگي فشار خون در اين گياه به دليل وجود فلاونوئيدهاي آن است. نتايج اين پژوهش در مجله ي Latin American Journal of Pharmacy در سال ۲۰۱۰ منتشر شده است

[caption id="attachment_2092" align="alignnone" width="300"] درمان تپش قلب با به ليمو[/caption]

۵- بهبود عملكرد گوارش

پژوهش ها نشان مي دهد كه چاي يا دمنوش به ليمو به دليل داشتن خاصيت ضد انقباضي (ضد اسپاسم) به آرام كردن معده كمك كرده و از ايجاد نفخ و سوء هاضمه جلوگيري مي كند. در پژوهشي اثرات ضد انقباضي عصاره ي آبي به ليمو روي موش هاي آزمايشگاهي بررسي شد. اين گياه به طور گسترده در كشورهاي جنوب آمريكا براي درمان اختلالات گوارشي و هضم آسان غذا استفاده مي شود. خاصيت ضد انقباضي عصاره ي به ليمو به دليل فعال شدن كانال هاي K+ است. عصاره ي به ليمو انقباض ناشي از توليد مقدار زياد –(+K) را آرام مي كند. در غلظت هاي پايين، عصاره ي به ليمو مانع از متابوليسم هوازي مي شود. فلاونوئيد ويتكسين مسئول اين خاصيت به ليمو است.

۶- آنتي باكتريال

محققان در پژوهشي در سال ۲۰۱۳ ، اثر آنتي باكتريال عصاره هاي اتانولي و آبي به ليمو را بررسي كردند. نتايج اين پژوهش كه در ژورنال Annals of Biological Research منتشر شد نشان داد اين گياه خاصيت آنتي باكتريال دارد و اثر ضد باكتريايي عصاره اتانولي برگ آن در برابر باكتري هاي گرم مثبت، قوي تر از اثر آن بر باكتري هاي گرم منفي است.

[caption id="attachment_2096" align="alignnone" width="300"] خواص به ليمو،[/caption]

خواص دمنوش به ليمو

در طب سنتي طبع به ليمو گرم و خشك است و از آن به صورت دمنوش براي درمان و پيشگيري از بسياري بيماري‌ها استفاده مي‌شود. برخي خواص دمنوش به ليمو عبارت است از:
– دمنوش به ليمو خاصيت چربي سوزي دارد و باعث افزايش متابوليسم و سوخت و ساز بدن مي‌شود؛ از اين رو نقش چشمگيري در كاهش وزن و لاغري دارد و باعث كاهش ريزه‌خواي مي‌گردد.
– مصرف دمنوش به ليمو براي ورزشكاران بسيار مفيد بوده، تركيبات تشكيل دهنده اين گياه به گونه‌اي است كه بدون اينكه مانع رشد جسماني، عضلاني شود با افزايش استقامت بدن، آسيب به ماهيچه‌ها در طول تمرينات ورزشي را كاهش مي‌دهد. همچنين دمنوش به‌ليمو به تسكين درد مفاصل كمك شاياني كرد و به بازسازي سريع‌تر مفاصل آسيب‌ديده كمك مي‌نمايد.
– تقويت سيستم ايمني بدن و پيشگيري از سرطان از خواص دمنوش به ليمو است. برگ‌هاي اين گياه سرشار از مواد آنتي اكسيدان و ويتامين‌هاي مفيد و ضروي است.
– مصرف دمنوش به ليمو نقش موثري در كاهش استرس، اضطراب و رفع افسردگي داشته، به طور كلي به بهبود سلامت عمومي بدن كمك مي‌كند.
– حفظ سلامت دستگاه گواش، تنظيم اشتها، كمك به هضم بهتر غذا، رفع مشكلات معده و درمان خانگي سوء هاضمه از ديگر خواص دمنوش به ليمو است.
– كاهش تب و افزايش تعرق بدن از ديگر فوايد مصرف دمنوش به ليمو است.
– رفع گرفتگي‌هاي دستگاه تنفسي و خاصيت خلط آوري از مهمترين خواص دمنوش به ليمو است. اين دمنوش مناسب براي درمان خانگي سرماخوردگي و سرفه مي‌باشد و مصرف آن در فصول سرد سال توصيه مي‌شود.
– تسكين سر درد و ميگرن از خواص دمنوش به ليمو است.

[caption id="attachment_2093" align="alignnone" width="300"]به ليمو در طب سنتي خواص دم نوش به ليمو[/caption]

كاربرد در طب قديم

به‌ليمو به طور سنتي در درمان سوء هاضمه، نفخ، دردهاي عصبي سرگيجه و علايم سرماخوردگي استفاده مي شود. برگ و سرشاخه ي گلدار اين گياه، محرك، ضد تشنج، پايين آورنده ي درجه ي گرما و تب در بيماريهاي گوناگون است. از برگ آن در رفع درد معده، تپش قلب، احساس صداهاي مبهم در گوش و حالات عصبي و خستگي‌هاي روحي رواني استفاده مي شود. به ليمو در رديف بهترين داروها براي تقويت معده، است كه بهتر است هميشه به صورت دم كرده مثل چاي، مصرف شود.

طرز تهيه دمنوش به‌ليمو

براي تهيه چاي يا دمنوش به ليمو، ۳ تا ۱۰ گرم (يك قاشق چايخوري) از برگ به ليمو را در نيم ليتر آب جوش دم كرده اجازه دهيد ۱۵ تا ۲۰ دقيقه دم بكشد. در صورت تمايل به شيرين كردن اين دمنوش، مي‌توانيد از نبات يا عسل استفاده كنيد.
مصرف دمنوش به ليمو بعد از غذا، برخلاف چاي معمولي، اختلال در جذب آهن به وجود نمي‌آورد. ‏بنابراين شما مي‌توانيد به راحتي چاي يا دمنوشِ به ليمو را در منزل تهيه كرده و از خواص بي‌نظيرش بهره‌مند شويد.

[caption id="attachment_2095" align="alignnone" width="300"] خواص دم نوش به ليمو[/caption]

حد مجاز مصرف

دوز مناسب براي مصرف اين گياه به عوامل مختلفي مثل سن و غيره بستگي دارد. محصولات طبيعي لزوما هميشه ايمن و بي خطر نيستند. در برخي منابع دوز توصيه شده براي اين گياه ۵ گرم در روز است. با اين حال هنوز مطالعات باليني مبني بر اثبات اثر بخشي يا ايمني در اين دوز انجام نشده است. پيش از مصرف هر محصول به برچسب بسته بندي آن توجه كنيد و يا در صورت داشتن بيماري يا عارضه‌اي خاص، پيش از مصرف با پزشك مشورت كنيد.

نكات احتياطي در مورد مصرف دمنوش به‌ليمو

گياه دارويي به ليمو از نگاه طب سنتي داراي طبيعت گرم و خشك است. بنابراين اگر طبعتان گرم و صفراوي مزاج هستيد، در مصرف آن دقت بيشتري كرده و از زياده‌روي اجتناب كنيد. برگ‌هاي به ليمو در برخي افراد ايجاد حساسيت مي‌كند و ممكن است تماس عصاره برگ‌هاي تازه آن با پوست باعث خارش شود.
توجه داشته باشيد، علي رغم گسترده بودن خواص دمنوش به ليمو، مصرف اين نوشيدني براي بيماران دچار نارسايي كليوي و همچنين در دوران بارداري و شيردهي با ضررهايي همراه بوده و بايستي با احتياط مصرف شود. ‏
اگر داراي مشكلات و سوزش سر دل، صفرا و كليه هستيد، بايد قبل از استفاده از دمنوش به ليمو با پزشك متخصص مشورت نماييد.

[caption id="attachment_2094" align="alignnone" width="300"] خواص دم نوش به ليمو[/caption]

 

به ليمو٬ به ليمو براي لاغري٬ به ليمو در بارداري٬ به ليمو طبع٬ به ليمو گرم يا سرد٬ به ليمو گياه٬ خاصيت دم نوش به ليمو٬ خواص برگ به ليمو در طب سنتي٬ خواص به ليمو٬ خواص به ليمو برا ي زنان باردار٬ خواص به ليمو براي آرامش٬ خواص به ليمو براي اعصاب٬ خواص به ليمو براي پوست٬ خواص به ليمو براي سرماخوردگي٬ خواص به ليمو براي قلب٬ خواص به ليمو براي كبد٬ خواص به ليمو براي لاغري٬ خواص به ليمو براي معده٬ خواص به ليمو براي مو٬ خواص به ليمو در باداري٬ خواص به ليمو در بارداري٬ خواص به ليمو در طب سنتي٬ خواص به ليمو در لاغري٬ خواص درماني دم نوش به ليمو٬ خواص دم نوش به ليمو در طب سنتي٬ خواص گياه به ليمو در طب سنتي٬ طبع به ليمو در طب سنتي٬ عوارض دم نوش به ليمو


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۱۸:۴۹ توسط:وي پك موضوع:

راهكاري هاي تسكين دندان درد در طب سنتي

راهكاري هاي تسكين دندان درد در طب سنتي

يكي از درد هايي كه به شدت انسان را كلافه مي كند و باعث مي شود كليه فعاليت هاي روزمره انسان تحت تاثير آن قرار بگيرد، دندان درد است به همين دليل در اين مقاله شما را با روش هاي درمان و تسكين درد دندان در خانه آشنا مي كنيم تا قبل از مراجعه به متخصص دندان كمي درد شما تسكين يابد.

زماني كه دچار دندان‌درد شديد مي‌شويم، به دنبال راه‌هاي براي كاهش فوري درد هستيم. اگر تا قبل از مراجعه به دندان پزشك درد امانتان را بريده، مي‌توانيد براي كاهش درد از اين روش‌ها استفاده كنيد:

حذف غذاي باقيمانده

قبل از درمان‌هاي خانگي، ابتدا آثار باقي‌مانده از غذا را از لاي دندان‌ها برداريد. براي اين كار از نخ دندان استفاده كنيد. سپس دهانتان را كامل با آب بشوريد. آب گرم را با سرعت دردهانتان بچرخانيد تا ذرات باقيمانده از دندان كنده شوند.

[caption id="attachment_2073" align="alignnone" width="300"] نخ دندان براي دندان درد[/caption]

 

از دندان دردناك استفاده نكنيد.

از جويدن غذا با ناحيه‌ي دردناك خودداري كنيد. حتي مي‌توانيد از پركننده موقت استفاده كنيد. اگر دندان ترك‌خورده باشد، مي‌توانيد تا مراجعه به دندان‌پزشك آن را با آدامس جويده شده يا وكس دندان بپوشانيد. پركننده‌هاي موقت دندان را مي‌توانيد از داروخانه‌ها تهيه كنيد.

[caption id="attachment_2074" align="alignnone" width="300"] پر كردن موقت دندان در طب سنتي[/caption]

 

مسكن

از داروهاي مسكن استفاده كنيد. استامينوفن يا ايبوپروفن درد را كاهش مي‌دهند. آسپرين يا ديگر مسكن‌ها را به‌طور مستقيم روي لثه قرار ندهيد. اين كار ممكن است سبب آسيب بيشتر شود و قطعاً بافت اطراف دندان را تحريك مي‌كند.

[caption id="attachment_2075" align="alignnone" width="300"] مسكن دندان درد در طب سنتي[/caption]

 

از مسكن موضعي استفاده كنيد.

مسكن‌هاي موضعي در تمام داروخانه‌ها يافت مي‌شوند. مي‌توانيد آن‌ها را در اطراف دندان يا مستقيماً روي پوسيدگي يا حفره استفاده كنيد. دقت كنيد كه اين مسكن‌ها مخصوص دندان‌درد باشند.

  • اين مسكن‌ها حاوي بنزوكائين هستند كه در برخي موارد نادر به “متهموگلوبينمي” منجر شده و ميزان اكسيژن خون را كاهش مي‌دهند.
  • داروهاي حاوي بنزوكائين نبايد در كودكان زير دو سال استفاده شود.

كمپرس يخ

يكي از راه‌هاي سريع كاهش درد، بي‌حس كردن آن با كمپرس يخ است. دماي سرد جريان خون در آن ناحيه را كاهش داده و درنتيجه درد كم مي‌شود.

[caption id="attachment_2076" align="alignnone" width="300"] كمپرس يخ براي دندان درد[/caption]

ميخك

ميخك يك درمان قديمي براي دندان‌درد است زيرا داراي بي‌حس‌كننده طبيعي است و باكتري‌ها را از بين مي‌برد. مي‌توانيد از گل ميخك يا روغن آن استفاده كنيد.

[caption id="attachment_2077" align="alignnone" width="300"] ميخك براي دندان درد[/caption]

 

آب‌نمك

آب‌نمك با كشتن باكتري‌ها درد را كاهش مي‌دهد. نمك درمان دندان‌درد نيست، اما باكتري‌ها را كشته و رطوبت را از لثه‌ي متورم جذب مي‌كند، درنتيجه دردتان اندكي تسكين مي‌يابد.

[caption id="attachment_2078" align="alignnone" width="300"] آب نمك براي دندان درد[/caption]

سير يا پياز

سير و پياز از داروهاي طب سنتي براي كاهش درد دندان هستند و باور بر اين است كه و خواص ضد باكتري دارند.

يك حبه سير يا تكه كوچكي از پياز را بين لثه و گونه‌تان قرار دهيد و تا زمان كاهش درد صبر كنيد.

[caption id="attachment_2079" align="alignnone" width="300"] سير يا پياز براي دندان درد[/caption]

 

زنجبيل و فلفل قرمز

پودر زنجبيل و فلفل قرمز را با آب تركيب كرده و آن را روي دندانتان قرار دهيد و تا جايي كه مي‌توانيد صبر كنيد. دقت كنيد كه اين تركيب تنها با روي دندان قرار بگيرد و با لثه تماس پيدا نكند.

[caption id="attachment_2080" align="alignnone" width="300"] زنجبيل و فلفل قرمز براي دندان درد[/caption]

 

درمان دندان درد با آب نمك٬ درمان دندان درد با با فلفل قرمز٬ درمان دندان درد با سير٬ درمان دندان درد با سير يا پياز٬ درمان دندان درد با طب سنتي٬ درمان دندان درد با كمپرس يخ٬ درمان دندان درد با گياهان دارويي٬ درمان دندان درد با ميخك٬ درمان دندان درد دكتر خيرانديش٬ درمان دندان درد شديد٬ درمان دندان درد عصبي٬ دندان درد٬ دندان درد شبانه٬ دندان درد شديد٬ دندان درد عصبي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۱۶:۴۲ توسط:وي پك موضوع:

برنامه غذايي سالم و مناسب روزانه در طب سنتي

برنامه غذايي سالم و مناسب روزانه در طب سنتي

خداوند متعال تمام احتياجات ضروري بدن را در محصولات و مواد اطراف هر شهر و سرزميني قرار داده و محصول هر شهري براي مردم همان مناطق مفيد است. همچنين بايد توجه داشت كه زمان وعده‌هاي غذايي، در سلامتي افراد موثر است. در ادامه مطلب برنامه غذايي مناسبي را برايتان آورده ايم اميدواريم مورد استفاده قرار بگيرد.

صبحانه

مهم ترين وعده غذايي است كه بايد در ساعات اوليه روز مصرف شود و هر چه به ظهر نزديكتر شود اثر معكوس خواهد داشت، يعني به جاي اين كه با گرمي و تري خود باعث خونسازي شود، با سردي و خشكي باعث غلظت خون خواهد شد و از نظر نوع غذاي مصرفي در وعده صبحانه، عسل يا مربا (خانگي)،خامه (محلي) و يا غذاهاي پختني مثل كله پاچه، حليم، آش و عدسي پيشنهاد ميشود.

[caption id="attachment_2062" align="alignnone" width="300"] صبحانه مناسب در طب سنتي[/caption]

 

ناهار

بدترين وعده غذايي است كه متأسفانه در حال حاضر فقط طبق عادت خورده ميشود و همان طور كه در بالا گفته شد باعث غلظت خون هم مييشود و پيشنهاد ميشود كه اگر هم گرسنگي بر بدن عارض شد، در حد سد جوع يعني فقط در حد رفع گرسنگي غذا صرف شود و نه بيشتر، اما در مورد نوع غذاي ظهر بهتر است از مقداري سالاد و سيبزميني و همين طور در روزهاي ديگر هفته براي تنوع، ماست و در وعده ظهر ماست يا سالاد و سبزي حتماً گنجانده شود.در صورتي كه مجبور به خوردن ناهار شديد، حتما پس از خوردن ناهار حداقل پانزده دقيقه دراز بكشيد.
با توجه به توليد اخلاط فاسده در وعده ظهر از خوردن عدس پلو در ظهر به شدت پرهيز شود، اما در صورت مصرف، با سبزي فراوان و ماست و نعناع مصرف شود، تا اثر سوء آن را برطرف يا خنثي سازد.
متأسفانه تصور غلط در مورد عدس اين است كه چون اشك چشم را زياد ميكند پس زيادهروي در مصرف آن اشكال ندارد كه اين مطلب شايد يكي از بي پايه ترين سخن ها در باب تعذيه باشد. متذكر مي شويم كساني كه افسردگي دارند يا كمتر شاد هستند بايد از خوردن عدس اجتناب كنند.

[caption id="attachment_2063" align="alignnone" width="300"] وعده ناهار در طب سنتي[/caption]

شام

طبق احاديث و روايات از خوابيدن با شكم گرسنه بايد پرهيز كرد، اما خوابيدن با شكم پر هم تقبيح شده و طالب سلامتي بايد حتما بين شام خوردن و خواب سه ساعت فاصله قرار دهد. بنابراين حد وسط گرسنگي و سيري بايد در وعده شام مراعات شود. از نان و پنير و گردو ميتوان به عنوان يك وعده غذايي مناسب براي شام استفاده كرد. ضمن اين كه شوري پنير براي دندان ها مفيد بوده و براي سلامتي دهان و دندان و جلوگيري از بوي بد دهان مفيد است. شام خوب و سنگين در سر شب اشكال ندارد، اما در حد سير شدن نه پر شدن!
در فصل بهار و تابستان مصرف انگور و خربزه و هندوانه را هم ميتوان به نان و پنير اضافه كرد و از يك غذاي ساده و كامل لذت كافي را برد. قاعده كلي اين است يك نوع مواد غذايي به طور متناوب مصرف نشود، بلكه حداقل يك روز در ميان بين مصرف يك نوع غذا بايد فاصله بيفتد.
در طب سنتي بهترين ساعت براي صرف شام همان ساعات ابتدايي شب يا غروب است كه هم مطابق با افطار ماه مبارك رمضان است و هم طبق حديث «صُومُوا تَصِحّوا» يعني روزه بگيريد تا سالم بمانيد كه براي سلامت جسم نيز بسيار مفيد است.
اگر فردي خواهان سلامت جسم به همراه روح است بايد بداند كه تحمل مقدار كمي گرسنگي در روز هيچ ضربهاي به سلامتي او نميزند و بيماريهايي مثل زخم معده و سوء هاضمه و… در اثر گرسنگي شديد نيست، بلكه دلايل ديگري دارد كه از حوصله بحث خارج است.

[caption id="attachment_2064" align="alignnone" width="300"] وعده ي شام در طب سنتي[/caption]

غذاهاي مناسب براي شام:

برنج با خورشتي كه هم با گوشت همراه باشد و هم مقداري آبكي باشد تا هم از خشكي برنج كاسته شود و هم از يبوست پرهيز شود. مصرف ماهي در مناطق ساحلي و دريايي مفيد است، اما در غير اين مناطق بسيار مضر بوده و علت بسياري از نازاييها را مصرف بي رويه اين گونه گوشتهاست. در صورت خوردن ماهي، حتما بايد بعد از آن از خرما به اندازه حداقل هفت عدد استفاده شود.
خداوند متعال تمام احتياجات ضروري بدن را در محصولات و مواد اطراف هر شهر و سرزميني قرار داده و محصول هر شهري براي مردم همان مناطق مفيد است.
يكي از بهترين غذاي ايراني، آبگوشت و تا حدودي خورشت قيمه با گوشت گوسفندي است كه متأسفانه امروزه از آن غفلت ميشود.
يكي ديگر از وعدههاي شام ميتواند علاوه بر آبگوشت، مصرف سيراب و شيردان گوسفند باشد كه شبيه آبگوشت پخته ميشود و نيازي هم به نخود و سيبزميني ندارد. در اينجا تعدادي خورشت مفيد ديگر را علاوه بر اين دو (آبگوشت و قيمه) معرفي ميكنيم.

خورشت كرفس: به شرط آن كه كرفس آن، آب پز بوده باشد و با گوشت گوسفند همراه باشد. در ضمن كرفس خاصيت ضد چربي نيز دارد.

[caption id="attachment_2065" align="alignnone" width="300"] غذاي مخصوص شام در طب سنتي[/caption]

 

خورشت كدو: با كدو مي توان چند نوع غذا تهيه كرد همچنين مي توان قيمه را بجاي اينكه همراه با بادمجان (قيمه بادنجان) بپزيد، آن را با كدو پخت و مصرف كرد، چراكه اولاً خاصيتهاي كدو بر كسي پوشيده نيست در ضمن اين كه بادمجان هم مثل لوبيا از ارزش غذايي بسيار پاييني برخوردار است.

[caption id="attachment_2066" align="alignnone" width="300"] غذاي مخصوص شام در طب سنتي[/caption]

سوپ: كه در فرهنگ ايراني نام آن شورباست، در حال حاضر به آن به چشم پيش غذا يا غذاي بيمار نگاه ميشود، غافل از اين كه اگر لااقل هفتهاي يك بار مصرف شود، هم معده سبك و سالمي خواهيم داشت و هم از خاصيت حبوباتي مثل لپه و عدس در سوپ بهره خواهيم برد.

[caption id="attachment_2067" align="alignnone" width="300"] وعده ي شام در طب سنتي[/caption]

در اينجا ۵ غذا نام برده شد كه به ترتيب عبارتند از:

– آبگوشت ، خورشت قيمه ،خورشت كرفس ، خورشت كدو ، سوپ و خورشت هايي مثل فسنجان را ميتوان هر از چند گاهي با يكي از اين وعدهها عوض كرد يا مابين اين غذاها هر از چند گاهي مصرف نمود.
اما مصرف غذاهايي كه ريشه ايراني ندارند مثل ماكاراني آن هم نوع سبوس دار آن، فقط به عنوان رفع هوس و هر ماهي يك بار پيشنهاد ميشود نه بيشتر، آن هم در صورتي كه از گوشت گوسفند به عنوان مواد آن استفاده شود.
غذايي مثل پيتزا در ابتدا در كشوري مثل ايتاليا به عنوان غذاي فقرا ابداع شد و در حال حاضر پزشكان و كارشناسان اروپايي پيتزا را به علت فقر در تنوع غذايي مناسب و سالم، به عنوان بهانهاي براي مصرف سس ها توصيه ميكنند و بس، يعني از نظر خود آنان تنها ماده سالم پيتزا سس گوچهفرنگي است، در حالي كه با جايگزين كردن گوشت گوسفند (چرخ كرده) با قارچ به جاي سوسيس و كالباس و سيبزميني آبپز به جاي سرخ كرده بر روي نان سبوس دار آن هم بدون سرخ شدن نان (به صورت خام) ميتوان از غذايي سالم و مقوي بهره برد و آن را تبديل به خوراكي كرد كه هم ميتوان به صورت شام مصرف كرد و هم از مضرات پيتزا در امان بود.

[caption id="attachment_2068" align="alignnone" width="300"] غذاي مناسب در طب سنتي[/caption]

پس ياد بگيريم ابتداي روز را با مصرف صبحانه آغاز كنيم كه بايد آبكي و آشي باشد يا حداقل با يك ليوان آب جوش ولرم با عسل ميل شود و تا زماني كه گرسنه نشديم (آن هم بسيار گرسنه نه مقداري گرسنگي) به سمت غذا نرويم.
خود را مقيد به ساعت و وعده غذايي نكنيم و از روي ميل غذا بخوريم نه از روي عادت.
ياد بگيريم كه از ظرف غذاي كوچك استفاده كنيم، چرا كه از نظر روانشناسي اشتها را كمتر كرده و باعث ميشود كه كمتر ميل به خوردن غذا داشته باشيم.
ياد بگيريم طبق فرامين و دستورات ديني و مذهبي غذا بخوريم، يعني صرف غذا با ذكر بسم الله، ابتداي به خوردن با چشيدن مقداري نمك و ختم غذا به چشيدن مقدار كمي نمك و مصرف مقداري سكنجبين شربت شده، خصوصا پس از غداهاي خشك و غير آبكي. قابل ذكر است كه جويدن هر لقمه ۲۰ بار عامل سلامتي و بالاتر از آن هر چه به ۴۰ بار نزديك شود باعث لاغري در افراد چاق مي شود.

[caption id="attachment_2069" align="alignnone" width="300"] خوب جويدن غذا در طب سنتي[/caption]

 

برنامه غذايي٬ برنامه غذايي در طب سنتي٬ برنامه غذايي روزانه٬ برنامه غذايي مناسب٬ بهترين ناهار در طب سنتي٬ جايگزين ناهار در طب سنتي٬ حذف ناهار در طب سنتي٬ خوردن شام در طب سنتي٬ رژيم انگور در طب سنتي٬ رژيم چاقي٬ رژيم در طب سنتي٬ رژيم غذايي٬ رژيم غذايي در طب سنتي٬ رژيم لاغري٬ رژيم لاغري در طب سنتي٬ شام در طب سنتي٬ شام سبك در طب سنتي٬ شام طب سنتي٬ شام مناسب در طب سنتي٬ صبحانه در طب سنتي٬ صبحانه طب سنتي٬ طب سنتي٬ ناهار در طب سنتي٬ وعده شام در طب سنتي٬ وعده ناهار در طب سنتي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۵۴:۱۰ توسط:وي پك موضوع:

لاغري و كاهش وزن در طب سنتي با زنجبيل

لاغري و كاهش وزن در طب سنتي با زنجبيل

زنجبيل يكي از ادويه هاي پر كاربرد در ميان مردم شرق آسياست كه خواص سلامتي زيادي دارد. اين گياه معطر علاوه بر عطر و طعم فوق العاده خواص لاغري و كاهش وزن را نيز دارد و مصرف آن علاوه بر كمك به كاهش وزن، باعث هضم بهتر غذا و تقويت سيستم گوارش در بدن نيز مي شود.
تست‌هاي باليني نشان مي‌دهد كه زنجبيل مي‌تواند به تنظيم سطح گلوكز در خون كمك كند و شما اگر مي‌خواهيد وزن كم كنيد، بايد به سطح قند خون نرمال دست يابيد، در غير اينصورت هوس مصرف غذاهاي شيرين، ناسالم و نشاسته‌اي مي‌كنيد.
افراد رژيم گيرنده، براي به حداكثر رساندن فوايد كاهش وزن زنجبيل و همچنين دلپذير كردن طعم آن، از ريشه‌ي زنجبيل به صورت چاي زنجبيل ليمو استفاده مي‌كنند.
خواص كاهش وزن تركيب شده از زنجبيل ليمو، باعث مي‌شود كه چاي زنجبيل ليمو به يك نوشيدني مهم در ميان افرادي كه تمايل به كاهش وزن دارند، تبديل شود
اما چاي زنجبيل، چگونه به شما كمك مي‌كند كه به اندامي باريك و خوش تركيب‌تر دست يابيد؟ در ادامه با برخي از خواص زنجبيل براي لاغري آشنا خواهيد شد.

[caption id="attachment_2022" align="alignnone" width="300"] لاغري با زنجبيل[/caption]

از التهاب جلوگيري مي‌كند

ايندومتاسين موجود در زنجبيل به كاهش التهاب و پاكسازي سيستم بدن كمك مي‌كند. التهاب، نشانه‌اي از تجمع سموم مضر در بدن است. هنگاميكه سموم بيش از حد در بدن وجود داشته باشد، كبد سخت‌تر كار مي كند تا آنها را از بدن بيرون كند.
زنجبيل و ليمو، هر دو داراي تركيبات ضدالتهابي قدرتمند هستند و در كنار يكديگر، سدي محكم در برابر تمام انواع عفونت‌هاي باكتريايي و ويروسي مي‌سازند. چاي زنجبيل ليمو با كشتن ويروس‌ها و باكتري‌ها به پاكسازي سيستم و جلوگيري از التهاب كمك مي‌كند.
علاوه بر اين، توانايي چاي زنجبيل ليمو براي تقويت گوارش و به حداقل رساندن جذب چربي نيز به كاهش عفونت در اندام‌ها كمك مي‌كند.

 

به مهار جذب چربي كمك مي‌كند

زنجبيل ليمو براي جلوگيري از تجمع چربي، به خصوص در اطراف ناحيه‌ي شكم، مفيد است و همچنين مانع جذب چربي توسط بدن مي‌شود. چاي زنجبيل ليمو، به شيوه‌اي مشابه اكثر چربي سوزها عمل مي‌كند. اين چاي به بدن كمك مي‌كند تا چربي اضافه را بسوزاند، متابوليسم را افزايش مي‌دهد و هضم را بهبود مي‌بخشد.

 

كمك به هضم بهتر مواد غذايي

زنجبيل حاوي خواص طبيعي است كه به عملكرد درست معده، روده‌ كوچك و بزرگ كمك مي‌كند. در نتيجه مي‌توانيد با كمك خواص زنجبيل غذاهاي مصرفي‌تان را بهتر هضم كنيد و ويتامين‌ها و مواد مغذي را جذب و مواد زائد را با سرعت بالايي از بدن دفع كنيد.

[caption id="attachment_2027" align="alignnone" width="300"] زنجبيل براي لاغري[/caption]

افزايش سوخت و ساز (متابوليسم) بدن

زنجبيل حاوي يك ماده اسيدي است كه آنزيمهاي معده را تحريك مي‌كند و به اين ترتيب اين گياه، متابوليسم و سوخت و ساز بدن شما را افزايش مي‌دهد. هر چه متابوليسم بدن افزايش يابد، كالري بيشتري مصرف خواهد شد و اين افزايش مصرف كالري ارتباط بين خوردن زنجبيل و لاغري را بيشتر توجيه خواهد كرد.

 

كاهش ميزان كلسترول

تحقيقات دانشمندان نشان داده است كه مصرف زنجبيل در پايين آمدن سطح كلسترول بدن به ويژه سطح كلسترول كبد و خون بسيار موثر بوده، نه تنها مانع از جذب كلسترول مي‌شود بلكه اين كلسترولها را به اسيدهاي صفراوي تبديل و علاوه بر آن به دفع اسيدهاي صفراوي نيز كمك مي‌كند.

[caption id="attachment_2029" align="alignnone" width="300"] كاهش ميزان كلسترول با زنجبيل[/caption]

بهبود عملكرد سيستم گوارشي بدن

استفاده از زنجبيل و خوردن آن باعث بهتر كار نمودن دستگاه گوارش مي‌گردد، زنجبيل حركات حلقوي ماهيچه‌هاي دستگاه گوارش را تنظيم مي‌كند. اين ماهيچه‌ها و حركات منظم آنها در فرو بردن غذا و هضم آنها توسط دستگاه گوارش نقش بسيار مهمي ايفا مي‌كنند. از آنجايي كه مصرف زنجبيل باعث تنظيم حركات حلقوي مي‌شود به قويتر شدن ماهيچه‌هاي دستگاه گوارش و به تبع آن كاهش وزن كمك بسيار زيادي مي‌كند.

 

داشتن خواص ترموژنيك

يكي ديگر از موارد ارتباط مصرف زنجبيل و لاغري خاصيت ترموژنيك گياه زنجبيل است. مواد غذايي ترموژنيك به خوراكي‌هايي اطلاق مي‌شود كه دماي بدن را افزايش مي‌دهند و در نتيجه سوخت و ساز بدن را تحريك مي‌كنند. به همين دليل نيز به چربي سوزي كمك زيادي مي‌كنند. در واقع اين مواد غذايي به چربي سوزها معروف هستند. ريشه زنجبيل نيز يكي از گياهاني است كه به طبيعي‌ترين شيوه به كاهش وزن و لاغري كمك مي‌كند.

 

كاهش اشتها

زنجبيل يكي از مواد غذايي مفيد براي ايجاد احساس سيري است كه ميل به ريزه‌خواري را كنترل مي‌كند. به همين دليل نيز توصيه مي‌شود كه بعد از هر وعده غذايي يك فنجان چاي زنجبيلي بنوشيد تا تمايل به ريزه‌خواري در بين وعده‌هاي غذايي اصلي كنترل شود.

[caption id="attachment_2028" align="alignnone" width="300"] كاهش اشتها با زنجبيل[/caption]

داشتن خاصيت آنتي اكسيدان

چاي زنجبيلي يكي از نوشيدني‌هاي طبيعي با ميزان بالايي از آنتي‌اكسيدان‌هاست. مواد غذايي داراي آنتي‌اكسيدان، باعث كار كردن بهتر همه ارگان‌ها و اندم‌هاي بدن شده و در نتيجه باعث مي‌شود چربي‌هاي بيشتري بسوزانيد و البته از سلامت بيشتر و كامل‌تري برخوردار گرديد.

زنجبيل و لاغري (نحوه مصرف)

اگر مي‌خواهيد از اثرات شگفت‌انگيز زنجبيل براي كاهش وزن بهره‌مند شويد، مي‌توانيد زنجبيل را به روش‌هاي زير مصرف كنيد.

پيش از غذا خوردن يك تكه‌ي نازك زنجبيل بجويد. اين كار به تنظيم سوخت‌وساز، تحريك هضم غذا، كاهش سطح كورتيزول و افزايش انرژي كمك مي‌كند.

[caption id="attachment_2026" align="alignnone" width="300"] برشهاي زنجبيل براي لاغري[/caption]

تكه‌‌ي كوچكي زنجبيل را رنده و با كمي آب ليمو ترش و نمك تركيب كنيد. قبل از وعده‌هاي غذايي كمي از اين تركيب را مصرف كنيد. اين كار باعث كنترل اشتهاي شما مي‌شود و به هضم غذا كمك مي‌كند. علاوه‌بر آن از خواص ليمو ترش هم بهره‌مند مي‌شويد.

زنجبيل يكي از ادويه‌هاي مناسب براي لاغري است. هر زماني كه خواستيد مصرف زنجبيل‌تان را افزايش بدهيد، مي‌توانيد از آن به‌عنوان يك طعم‌دهنده در غذاهايتان استفاده كنيد. پختن زنجبيل به‌مدت كوتاه و در حدود ۶ دقيقه مي‌تواند فوايد آن را براي سلامتي افزايش بدهد. خوشبختانه زنجبيل طعم دلپذيري دارد و نيازي نيست طعم آن را در غذايتان پنهان كنيد.

زنجبيل تازه را برش بدهيد و در انواع غذاها، سوپ‌‌ها و سس‌ها بريزيد. اين كار طعم تند و خوبي به غذايتان مي‌دهد و در كنار آن به حفظ سلامتي‌تان هم كمك مي‌كند.

[caption id="attachment_2025" align="alignnone" width="300"] مصرف زنجبيل براي لاغري در غذا[/caption]

بهترين زمان براي افزودن زنجبيل به غذا، مراحل انتهايي پخت است. اگر زنجبيل خيلي زود به غذا اضافه شود، در اثر فرايند پخت مقداري از جينجرول خود را از دست مي‌دهد. پختن زنجبيل به‌مدت چند دقيقه باعث مي‌شود آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در زنجبيل آزاد شوند.

يك راه خوب ديگر براي افزايش مصرف زنجبيل در زندگي روزمره‌، درست كردن چاي ليموترش و زنجبيل است. نوشيدن دو يا سه وعده از اين چاي در روز مي‌تواند زنجبيل دريافتي‌تان را افزايش بدهد.درضمن درست كردن اين نوشيدني آسان است و طعم خوبي نيز دارد. ليموترش نيز مي‌تواند به كاهش وزن كمك كند. براي تهيه‌ي چاي ليموترش و زنجبيل مي‌توانيد ۵ سانتي‌متر ريشه‌ي زنجبيل را با يك ليتر آب، ۳۰ ميلي‌ليتر ليمو ترش و ۵ ميلي‌ليتر عسل مخلوط كنيد.
براي درست كردن اين نوشيدني، زنجبيل را با آب جوش به‌مدت ۵ دقيقه مخلوط كنيد و درپوشي روي آن قرار بدهيد. پس از خنك شدن تركيب حاصل، عسل و ليمو را اضافه كنيد و از خواص عسل و ليمو نيز بهره ببريد. همچنين مي‌توانيد به جاي آب جوش از چاي سبز براي تهيه‌ي اين نوشيدني استفاده كنيد.
در طب سنتي چاي زنجبيل ليمو، فقط مختص افراد رژيمي نيست. شما مي‌توانيد آن را در طول تابستان‌هاي گرم، به عنوان يك نوشيدني نشاط بخش سرو كنيد.
مي‌توانيد خلاقيت به خرج دهيد و آب ساير ميوه‌ها را به اين مخلوط اضافه كنيد. هر زماني كه احساس گرسنگي كرديد، براي جلوگيري از هوس‌هاي غذايي و كنترل وزن‌تان، چاي زنجبيل ليمو بنوشيد.

[caption id="attachment_2023" align="alignnone" width="300"] چاي زنجبيل با ليموترش براي لاغري[/caption]

مصرف زنجبيل نمي‌تواند به سرعت وزن‌تان را كاهش بدهد. تاثيرات مصرف زنجبيل آهسته و تدريجي است. عجول نباشيد و كمي صبر كنيد تا از اثرات زنجبيل بهره‌مند شويد. گاهي اوقات از دست دادن حتي پانصد گرم در ماه نيز مي‌تواند دستاورد بزرگي باشد.
بايد به ياد داشته باشيد كه روند كاهش وزن‌تان علاوه‌بر زنجبيل به موارد ديگري مانند ورزش، تغذيه، استرس و عوامل وراثتي نيز وابسته است. براي بهره‌مندي بهتر از فوايد زنجبيل بايد ساير روش‌هاي كاهش وزن را نيز به كار ببنديد تا زودتر به نتيجه‌‌ي دلخواه‌تان برسيد

[caption id="attachment_2024" align="alignnone" width="300"] لاغري با زنجبيل[/caption]

 

چاي زنجبيل٬ خواص زنجبيل٬ خواص زنجبيل در طب سنتي٬ دم نوش زنجبيل٬ دم نوش زنجبيل براي لاغري٬ دم نوش زنجبيل و دارچين٬ زنجبيل٬ زنجبيل براي جاي جوش٬ زنجبيل براي لاغري٬ زنجبيل و عسل٬ فوايد دم نوش زنجبيل و ليمو٬ فوايد زنجبيل براي پوست٬ فوايد زنجبيل براي زنان٬ فوايد زنجبيل براي لاغري٬ فوايد زنجبيل براي معده٬ فوايد زنجبيل تازه


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۵۱:۰۶ توسط:وي پك موضوع:

پيشگيري از پيري مغز در طب سنتي

پيشگيري از پيري مغز در طب سنتي

برخي از سبزيجات نقش بسيار زيادي در حفاظت از سلول هاي مغزي دارند و از آسيب هاي جدي به اين سلول ها جلوگيري مي كنند. در اين مقاله مواد غذايي كه باعث پيشگيري از پيري مغزتان مي شود را آماده كرده ايم. پيشنهاد مي كنيم اين بخش را از دست ندهيد و حتما مطالعه كنيد.

قرن‌ها پيش كه امكانات پزشكي به پيشرفتگي امروز نبود افراد از گياهان و ميوه‌ها براي درمان برخي از بيماري‌ها استفاده مي‌كردند، آن‌ها رژيم غذايي سالمي داشتند و كمتر به بيماري مبتلا مي‌شدند.

در عصر حاضر كه انسان‌ها از امكانات پزشكي بسيارخوب و متخصصان زبده برخوردار هستند توجه كمتري به خورد و خوراك خود دارند و رژيم غذايي نامناسبي دارند كه مي‌تواند سبب آسيب ديدن سلول‌هاي مغزي آن‌ها و ايتلا به بيماري هايي چون سكته مغزي و آلزايمر شود.

[caption id="attachment_2009" align="alignnone" width="300"] پيشگيزي از پيري مغز[/caption]

 

از جمله سبزي و ادويه‌هايي كه براي حفظ سلامت مغز بسيار مفيد هستند مي‌توان موارد زير را نام برد.

زرد چوبه:

اين ادويه خوشمزه به دليل وجود تركيبات خاص خود از جمله ماده شيميايي كوركومين براي تقويت قواي ذهني، كاهش التهاب در مغز و بهبود خون رساني به سلول‌هاي مغزي بسيار مفيد است ومصرف روزانه آن به ويژه به سالمندان توصيه مي‌شود.

[caption id="attachment_2010" align="alignnone" width="300"] پيشگيري از پيري مغز با طب سنتي[/caption]

مريم گلي:

يكي از سبزي‌هاي خوشمزه و با خاص فراوان براي سلامت بدن و به ويژه تقويت حافظه است؛ تحقيقات بر روي گروهي از داوطلبان نشان داده است كه مصرف مريم گلي مي‌تواند سبب بهبود عملكرد ذهني و پاسخگويي به سوالات تستي در آن‌ها شود.

[caption id="attachment_2011" align="alignnone" width="300"] پيشگيري از پيري مغز با مريم گلي[/caption]

گياه هندي Bacopa Monnier:

اين گياه نيز داراي تاريخچه طولاني در طب هندو‌ها است و براي تقويت قواي ذهني و حافظه استفاده مي‌شده است.

اين گياه از اكسيد شدن و نابودي سلول‌هاي مغزي جلوگيري مي‌كند و به اين ترتيب باعث سلامت مغز مي‌شود.

[caption id="attachment_2012" align="alignnone" width="300"]Bacopa Monnier پيشگيري از پيري مغز با گياه هندي[/caption]

 

گياه Ginkgo Biloba:

اين گياه نيز داراي اثرات ضد التهابي بسيار قوي است و مي‌تواند به تقويت خون رساني به بافت مغز كمك كند. افرادي كه از اين گياه استفاده كرده اند عملكرد ذهني بهتري در حل مسائل داشته اند. مصرف اين گياه همچنين مي‌تواند سبب تقويت هوش شود و به همين دليل در اكثر مكمل‌هاي خوراكي و سلامتي از اين ماده استفاده مي‌شود.

[caption id="attachment_2013" align="alignnone" width="300"]Ginkgo Biloba پيشگيري از پيري مغز با Ginkgo Biloba[/caption]

 

سير:

اين چاشني تند و معطر نيز داراي خواص درماني فراوان براي بدن است. تحقيقات دانشمندان دانشگاه ميسوري بر روي موش‌هاي آزمايشگاهي نشان داده است مصرف منظم سير باعث جلوگيري از پيري سلول‌هاي مغزي و بروز بيماري هايي همچون آلزايمر و نيز پاركينسون مي‌شود.

[caption id="attachment_2014" align="alignnone" width="300"] پيشگيري از پيري مغز با سير[/caption]

 

رزماري:

يكي از سبزي‌هاي بسيار خوش مزه و با خواص درماني فراوان براي بدن است.در طب سنتي مصرف رزماري و حتي بوييدن آن مي‌تواند بر عملكرد مغز و قدرت حافظه اثرمثبت داشته باشد. كارشناسان بر اين اساس به والدين توصيه مي‌كنند در وعده‌هاي غذايي كودكان خود گياه رزماري را اضافه كنند تا نمرات درسي بهتري كسب كنند.

[caption id="attachment_2015" align="alignnone" width="300"] پيشگيري از پيري مغز با رزماري[/caption]

 

گياه Ashwagandha:

نيز يكي از گياهان مشهور در درمان بيماري‌ها در طب سنتي كشور هندوستان است و از قديم در درمان بسياري از بيماري‌ها به كار رفته است. مصرف اين گياه سبب تقويت فوري حافظه و عملكرد‌هاي شناختي در افراد حتي سالمندان مي‌شود.

[caption id="attachment_2016" align="alignnone" width="300"]Ashwagandha پيشگيري از پيري مغز با Ashwagandha[/caption]

نعناء:

اين گياه معطر، خوشبو و لذيذ كه دربسياري از خوراك‌ها و نوشيدني‌ها به كار مي‌رود براي تقويت حافظه و سلامت سلول‌هاي مغزي مفيد است و مصرف روزانه آن به صورت خام يا همراه باغذاتوصيه مي‌شود.

چاي نعناء نيز يكي از نوشيدني‌هاي بسيار مفيد براي حفظ سلامت بدن است كه مي‌تواند سبب تحريك ناحيه هيپوكامپ مغز و جلوگيري از افت حافظه شود.

[caption id="attachment_2017" align="alignnone" width="300"]نعناع پيشگيري از پيري مغز با نعنا[/caption]

 

با استفاده از اين گياهان مي‌توانيد حافظه خود را تقويت كنيد، اما قبل از مصرف آن‌ها با پزشك متخصص مشاوره انجام دهيد تا با سايردارو‌هايي كه مصرف مي‌كنيد تداخل نداشته باشد، همچنين قبل از مصرف از نداشتن آلرژي غذايي و تنفسي به اين گياهان مطمئن شويد.

[caption id="attachment_2018" align="alignnone" width="300"] پيشگيري از پير شدن مغز[/caption]

 

Ashwagandha٬ Ginkgo Biloba٬ پير شدن مغز٬ پير شدن مغز يعني چه٬ پيشگيري از پير شدن مغز٬ پيشگيري از پير شدن مغز با طب سنتي٬ جلوگيري از پير شدن مغز٬ جلوگيري از پير شدن مغز با Ashwagandha٬ جلوگيري از پير شدن مغز با Bacopa Monnier٬ جلوگيري از پير شدن مغز با Ginkgo Biloba٬ جلوگيري از پير شدن مغز با رزماري٬ جلوگيري از پير شدن مغز با زردچوبه٬ جلوگيري از پير شدن مغز با سير٬ جلوگيري از پير شدن مغز با طب سنتي٬ جلوگيري از پير شدن مغز با مريم گلي٬ جلوگيري از پير شدن مغز با نعنا٬ علائم پير شدن مغز٬ مغز


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۹:۲۶ توسط:وي پك موضوع:

درمان واريكوسل در طب سنتي

درمان واريكوسل در طب سنتي

اغلب مردم با بيماري واريس آشنا هستند؛ اما با انواع آن آشنايي ندارند؛ چرا كه معمولاً تصور بر اين است كه واريس فقط در پا اتفاق مي افتد. اما واقعيت اين است كه واريس به زبان ساده يعني گشاد شدن سياهرگ ها و خراب شدن دريچه هاي آنها؛ اين مسأله باعث عدم توانايي سياهرگ ها در انتقال مطلوب خون به سمت قلب مي شود؛ خون جمع شده در سياهرگ ها، به تدريج باعث گشاد شدن اين رگ ها شده واريس و علامت هاي آن مثل درد و ... به وجود مي آورد. بنابراين هر جا كه سياهرگي وجود داشته باشد؛ احتمال بروز واريس هم وجود دارد.

يكي از اين جاها، بيضه است. در قسمت فوقاني هر بيضه، شبكه اي از سياهرگهاي در هم پيچيده وجود دارد كه به آنها «شبكه پامپينيفرم» گفته مي شود. اگر به هر دليل اين سياهرگ ها دچار اختلال شوند؛ واريس سياهرگهاي بيضه به وجود مي آيد كه به آن واريكوسل گفته مي شود. علل به وجود آورنده واريكوسل بسيار متنوعند و موضوع بحث ما هم نيستند اما از آنجا كه از واريكوسل به عنوان شايعترين دليل قابل درمان ناباروري مردانه ياد مي شود؛ مختصري در مورد آن بحث كرده سپس راههاي درمان آن را بازگو مي كنيم.

 

چند نكته در مورد واريكوسل:

- واريكوسل يا واريسي شدن عروق بيضه شايعترين بيماري مردان پس از بلوغ است و 10 درصد مردان بالغ به آن مبتلا هستند به‌گونه‌اي كه شايعترين عامل ناباروري مردان است. حدود 15 درصد مردان 35-25 ساله  و 40 درصد مرداني كه داراي ناباروري مي باشند، مبتلا به واريكوسل هستند.

 

- سن شروع بيماري معمولاً در زمان بلوغ يا بلافاصله پس از بلوغ است اما در سن كمتر يا سن بالا نيز ممكن است ايجاد شود.

 

- بيماري واريكوسل از نظر شدت به 3 درجه تقسيم‌بندي مي‌شود:

در نوع درجه 1 اتّساع عروق فقط حين فشار شكمي در لمس توسط پزشك قابل تشخيص است.

در نوع درجه 2 با فشار شكمي، اتساع عروق، قابل مشاهده مي‌شود.

در نوع درجه 3 حتي بدون فشار شكمي، اتساع عروق، در حالت ايستاده قابل مشاهده است. در نوع درجه 3 تمامي كيسه بيضه پر از عروق متسع مي باشد كه اصطلاحا گفته مي شود مثل اينكه كيسه بيضه پر از كرم خاكي است.

- واريكوسل يك‌طرفه اختلال در عروق خون‌رساني يك بيضه (راست يا چپ) است و درمان آن با دوطرفه تفاوتي ندارد.

در واريكوسل اوليه، از ديدگاه طبب جديد هيچ عامل ايجادكننده مشخصي وجود ندارد، گرچه تئوري اشكال در دريچه‌هاي لانه‌كبوتري وريدهاي بيضه، طولاني بودن مسير اين وريدها و احتمال اثر فشاري ساير عروق و احشاء شكمي مطرح است اما هنوز علت مشخصي براي آن ثابت نشده است. نوع اوّليه، عامل عمده واريكوسل است و 90 درصد در بيضه چپ به وجود مي آيد.

نوع ثانويه كه به‌دنبال وجود عامل مشخص ايجادكننده انسداد در عروق داخل شكم ايجاد مي‌شود، درصد كمي از واريكوسل‌ها را شامل مي‌شود و علت ايجادكننده آن غالباً توده‌هاي شكمي، به‌خصوص تومورهاي بدخيم است كه تشخيص آن مهم و حياتي است.

[caption id="attachment_1983" align="alignnone" width="300"] درمان واريكوسل در طب سنتي[/caption]

 

چرا واريكوسل باعث اختلال در توليد اسپرم مي شود؟

توليد اسپرم در مرد نياز به حرارتي دارد كه كمي پايين تر از دماي طبيعي بدن مي باشد(حدود نيم درجه)؛ يعني بيضه ها براي انجام صحيح وظايف خود نياز به آب و هوايي خنك و مطبوع دارند! به همين جهت هم هست كه بيضه ها درون كيسه اي، خارج از بدن قرار گرفته اند تا از گرماي داخل بدن دور باشند؛ حالا اگر به هر دليل، گرماي درون كيسه بيضه ها زياد شود؛ روند توليد اسپرم دچار اختلال مي شود و آزمايش آناليز اسپرم بيمار غير طبيعي مي شود. به همين دليل كساني كه مشاغلي دارند كه دائم در معرض گرماي زياد قرار مي گيرند(مثل كساني كه نزديك كوره كار مي كنند) درصد اختلال اسپرم بيشتري نسبت به جمعيت عادي دارند.

حال برمي گرديم به بحث خودمان: در بيماري واريكوسل، به دليل گشاد شدن سياهرگ هاي بيضه و جمع شدن مقدار زيادي خون در آنها، حرارت بيضه ها بالا مي رود و توليد اسپرم(هم در بعد كمّي و هم به لحاظ كيفي) دچار اختلال مي شود. به همين جهت ضرورت دارد كه در زوجهاي نابارور، اگر مرد دچار واريكوسل باشد(به خصوص در انواع دو طرفه)؛ چه اين واريكوسل علامت داشته باشد و چه نداشته باشد، نسبت به درمان آن اقدام كرد. واريكوسل بيشتر در بيضه چپ رخ مي‌دهد، اما بايد توجّه داشت كه واريكوسل در يك بيضه، بر توليد اسپرم در هر دو بيضه تاثير مي‌گذارد.

يك تذكّر شرعي مهم: يكي از آزمايش هايي كه به طور معمول براي مبتلايان به واريكوسل درخواست مي شود، آزمايش آناليز مايع مني است. در اين رابطه بايد توجّه داشت:

۱- ابتلا به واريكوسل(حتي انواع دوطرفه آن) به تنهايي نمي تواند دليل كافي براي بروز ناباروري باشد به عبارت ديگر نه تمامي مردان مبتلا به واريكوسل داراي مشكل در باروري هستند و نه تمام مرداني كه مشكل ناباروري دارند از واريكوسل رنج مي برند.بنابراين، انجام آزمايش آناليز مايع مني در افرادي كه ازدواج نكرده اند يا ازدواج كرده اند امّا بنابر تعاريف علمي، شامل عنوان ناباروري نمي شوند هيچ گونه ضرورتي ندارد.

 

۲- چنان كه در ادامه مقاله مي آيد درمان واريكوسل به شيوه طبّ سنّتي نيازي به اين گونه بررسي ها ندارد و با انجام روش هاي ذيل بهبود پيدا خواهد كرد.

 

۳- نكته تأسّف بار آن است كه مرداني كه به توصيه پزشك معالج نسبت به انجام اين آزمايش اقدام مي كنند معمولا مجبور هستند كه نمونه مني خود را در محيط آزمايشگاه و با انجام استمناء به دست آورند كه گناهي است كبيره. استدلال برخي از اين بيماران آن است كه ضرورت پزشكي، مجوّز انجام اين كار است كه چنان كه گفته شد تقريبا هيچ گاه ضرورت قطعي براي انجام اين آزمايش وجود ندارد و اين توجيه باعث رفع حرمت اين عمل نمي شود.

 

نكته مهم ديگر آن است كه مي توان نمونه را در منزل و از طريق همسر و به روش هاي شرعي به دست آورد و با رعايت شرايطي(كه كارشناس آزمايشگاه براي شما بيان مي كند) آن را به آزمايشگاه رساند يا در آزمايشگاه هايي اقدام به اين كار كرد كه اتاق ويژه اي براي نمونه گيري با حضور همسر دارند. با اين اوصاف واضح است كه تقريبا هيچ راه شرعي براي انجام اين آزمايش در افراد مجرّد وجود ندارد.

 

علائم و نشانه هاي واريكوسل

بيمار ممكن است با شكايت بزرگي يا عدم‌تقارن بيضه‌ها، دردهاي خفيف و مبهم بيضه ها يا احساس سنگيني يا كشيدگي يا ناراحتي در آنها يا در كيسه بيضه يا پس از ازدواج به دليل ناباروري مراجعه كند. درد ناشي از واريكوسل معمولا در طول روز به علت فعاليت‌هاي جسمي بدتر مي شود و با خوابيدن به پشت تخفيف مي‌يابد.

گاهي هم ممكن است بيمار خودش متوجّه رگهاي متسع داخل كيسه بيضه شود(علامت كيسه پر از كرم خاكي). اما شايع ترين شكل بيماري، حالت بدون علامت است كه معمولا به‌طور اتفاقي و در حين معاينه، تشخيص داده مي شود.

در معاينه، بزرگي و تورم عروق بيضه، به‌خصوص در سمت چپ مشهود است و در حالت ايستاده يا افزايش فشار شكمي تشديد مي‌يابد و در حالت خوابيده از بين مي‌رود. در صورتي كه تورم عروق در حالت خوابيده از بين نرفت، بايد به نوع ثانويه آن شك كرد.

واريكوسل به ويژه اگر در سنين قبل از بلوغ ايجاد شود مي تواند سبب كوچك ماندن بيضه ها گردد.

[caption id="attachment_1985" align="alignnone" width="300"] علائم واريكوسل[/caption]

تشخيص واريكوسل

واريكوسل، اغلب تنها با معاينه بيضه توسط يك پزشك مجرّب تشخيص داده مي شود و نيازي به اقدامات پاراكلينيكي ندارد؛ اما به رسم زمانه! اغلب از سونوگرافي براي كمك به تشخيص آن استفاده مي شود.

معاينه فيزيكي هم در حالت دراز كشيده و هم در حالت ايستاده انجام مي شود. در معاينه، ممكن است بيضه ها به صورت «كيسه اي پر از كرم» لمس شوند كه در حالت دراز كشيده برطرف شده يا واضحا كاهش اندازه پيدا مي كند. در واريكوسل هاي كوچكتر، پزشك ممكن است از شما بخواهد نفس عميقي بكشيد و چند ثانيه آن را نگه داريد و به پايين زور بزنيد(مانور والسالوا)؛ اين كار باعث گشاد شدن بيشتر وريد هاي بيضه شده معاينه آن را آسانتر مي كند.

[caption id="attachment_1984" align="alignnone" width="300"] تشخيص واريكوسل[/caption]

درمان واريكوسل

رويكرد درماني اصلي در طبّ كلاسيك، انجام عمل جرّاحي است؛ اما جرّاحي، غير از دردسرهاي معمول خود(عفونت در محل عمل؛ تجمع مايع در كيسه بيضه و ايجاد هيدروسل؛ آسيب به شريان بيضه كه سبب از بين رفتن بيضه همان طرف مي شود. چون شريان بيضه بسيار نازك مي باشد، معمولا قابل رويت نيست، و جراح از برهان خلف استفاده مي كند، يعني اطمينان حاصل مي كند كه رگي كه پيدا كرده است، شريان نيست. ولي گاهي شريان در لا به لاي وريدها گير كرده و آسيب مي بيند.)، چهار ايراد اساسي دارد:

۱- در بسياري از بيماران، عليرغم جرّاحي موفقيت آميز واريكوسل، باز هم اختلالات اسپرمي به طور كامل مرتفع نمي شود.

۲- ميزان عود واريكوسل به دنبال عمل جرّاحي نيز بالاست.

۳- بيماراني كه پس ازعمل جراحي نيز كماكان علائم و نشانه هاي واريكوسل مثل درد و سنگيني بيضه را تجربه مي كنند؛ كم نيستند.

4- برخي از پزشكان معتقد هستند كه عمل جراحي واريكوسل تاثيري در بهبود قدرت باروري مرد ندارد.

تذكّر: راه ديگر درمان در طب كلاسيك، آمبوليزاسيون است يعني ايجاد انسداد مصنوعي در رگهاي واريسي بيضه تا به اصطلاح عاميانه خشك شوند. در اين روش از درد پس از عمل جراحي كاسته مي شود ولي به متخصصين بسيار ماهر و دستگاههاي بسيار پيشرفته نياز است، به زبان ساده تر، با توجّه به آسان بودن درمان واريكوسل، اصلا به زحمتش نمي ارزد.

[caption id="attachment_1986" align="alignnone" width="250"]درمان واريكوسل با طب سنتي درمان واريكوسل[/caption]

درمان واريكوسل به شيوه طبّ سنتي

واريكوسل بر اساس ديدگاه طبّ سنتي ايران، حاصل تجمع سودا در سياهرگهاي بيضه است – چنانكه در مورد واريس پا و هموروئيد نيز همين تئوري مطرح است – بنابراين راه درمان آن، رفع تجمع سودا در اين منطقه است و هر كاري به جز اين، ناموفق يا داراي اثري موقتي خواهد بود. اصول درماني واريكوسل مانند ساير انواع واريس و ... به شرح زير است:

 

۱- كاهش ميزان سوداي خون: مهم ترين اقدام در درمان واريكوسل، كاهش ميزان سوداي خون است. اين هدف از اين راه ها قابل وصول است:

 

الف- اقدامات تغذيه اي

 كاهش مصرف غذاهاي سودازا مانند: سرخ كردني ها، گوشت گاو و گوساله، گوشت هاي يخي و مانده، پنير كهنه، ماست ترش، انواع غذاهاي مصنوعي و به ويژه فست فودها،چاي، عدس، بادنجان، فلفل دلمه اي و ....

[caption id="attachment_1987" align="alignnone" width="300"] ترك فست فود و درمان واريكوسل[/caption]

 

ب-  پرهيز از گرسنگي، بي خوابي، استرس و خستگي جسمي و روحي

ج - ورزش

ورزش ملايم و معتدل به تخليه و پاكسازي بدن از موادّ زائد كمك زيادي مي كند. تقريبا هميشه پياده روي نسبتا تند بهترين گزينه است. اين ورزش بايد در ساعاتي از روز كه هوا معتدل تر است و درزماني بيننيم تا يك ساعت انجام شود.

توجه داشته باشيد كه ورزش هاي سنگين كه منجر به خستگي زياد شوند در طولاني مدّت سودا را افزايش مي دهند. همچنين وزنه برداري و پرورش اندام هم جزء ورزش هاي نامناسب براي افراد مبتلا به واريكوسل هستند. در سوي ديگر، ورزش هايي كه با دست انجام مي شوند(واليبال، بسكتبال و ...) جزء گزينه هاي مناسب براي افراد مبتلا به اين بيماري هستند.

[caption id="attachment_1988" align="alignnone" width="300"] درمان واريكوسل با طب سنتي[/caption]

 

د- اقدامات دارويي

* خاكشير: صبح ناشتا يك قاشق غذاخوري خاكشي را در يك ليوان آب جوش ريخته كمي شيرين و ميل كنيد. اگر خاكشي را نيم كوب كرده و نيز بگذاريد به اندازه ۵-۴ قل بجوشد، اثر درماني آن افزوده خواهد شد. اين كار را بهتر است 4-3 ماه ادامه دهيد.

[caption id="attachment_1989" align="alignnone" width="300"] درمان واريكوسل با خاكشير[/caption]

* افتيمون افتيمون يكي از قوي ترين داروهاي ضدسوداست. كساني كه واريكوسل هاي شديد يا مقاوم به درمان دارند مي توانند از اين دارو استفاده كنند. يم روز درميان، يك قاشق غذاخوري افتيمون را در يك پارچه نخي ريخته چهار طرف آن را گرفته با حالتي مشابه استفاده از چاي كيسه اي، 30 بار داخل يك ليوان شير كه در حد جوش آمدن داغ شده است فرو برده در انتها، پارچه را به لبه هاي ليوان فشار داده تا عصاره افتيمون كاملا وارد شير شود. سپس شير را كمي شيرين و ميل كنيد. البته اگر با خوردن شير مشكل داريد مي توانيد دارو در آب جوش عصاره گيري كنيد. البته افتيمون طبع بسيار گرمي دارد و كساني كه پايه مزاجي گرمي دارند بهتر است از آن استفاده نكنند. ديگران نيز بهتر است با مشورت با فرد مجرب اقدام به مصرف افتيمون نمايند. مصرف افتيمون رابه صورت يك روز درميان، يك تا دو ماه ادامه دهيد.

[caption id="attachment_1990" align="alignnone" width="300"] درمان واريكوسل با افتيمون[/caption]

 

ساير داروها: داروهاي ضدّسودا زيادند. يك نمونه ساده استفاده از دم نوش گل گاوزبان و سنبل طيب است. يك قاشق غذاخوري گاوزبان، حدودا همين مقدار سنبل طيب، 5 عدد عناب( كه با چنگال خراش داده شده باشند) يا يكي دو عدد ليمو اماني(سوراخ شده) را با دو ليوان آب روي شعله كم بجوشانيد تا يك ليوان بماند. سپس صاف و شيرين و ميل كنيد. اين دم نوش خوش طعم و خوش رنگ، يك آرام بخش فوق العاده است كه تقريبا با همه مزاج ها سازگاري دارد.

 

پيشنهاد استاد خيرانديش، استفاده از سركه انگبين است. ۲ ليوان عسل، ۲ ليوان عرق نعنا و ۱ ليوان سركه انگور طبيعي را با هم مخلوط كنيد و هر شب يك سوم ليوان آن را با دو سوم ليوان آب مخلوط و يك ساعت پس از شام، تا سه چهار ماه ميل كنيد. افراد سردمزاج مي توانند نصف ليوان سركه بريزند.

۲- رفع يبوست: اغلب، با مصرف خاكشي جوشانده، يبوست احتمالي بيمار نيز رفع مي شود؛ ولي در غير اين صورت، نسبت به درمان يبوست بيمار اقدام كنيد. درمان يبوست براي حصول نتيجه مطلوب بسيار مهم است.

[caption id="attachment_1991" align="alignnone" width="300"] درمان يبوست براي واريكوسل[/caption]

۳- روغن مالي: براي اين كار، هر شب، روي كيسه بيضه ها و به خصوص قسمتهاي بالاي آن را ربه مدت حداقل دو تا سه ماه، با روغن بابونه (و اگر در دسترس نبود با روغن كنجد و يا روغن زيتون يا مخلوطي از اين دو)  ماساژ دهيد. ماساژ را به آرامي انجام دهيد و آن را تا وقتي كه روغن كاملاً جذب پوست بيضه شود ادامه دهيد. اين روغن مالي علاوه بر كمك به بهبودي واريكوسل، به خودي خود هم در افزايش كيفيت اسپرم مؤثر است.

[caption id="attachment_1992" align="alignnone" width="300"]روغن كنجد ، روغن بابونه درمان واريكوسل با روغن مالي[/caption]

4- بادكش گذاري: يك شب درميان، پايين كمر و زير شكم را بادكش بگذاريد و اين كار را تا دو ماه ادامه دهيد.

[caption id="attachment_1993" align="alignnone" width="300"]بادكش كمر درمان واريكوسل با بادكش[/caption]

5- حجامت: بهتر است با مشورت فرد مجرب، يك يا دو مرحله حجامت عام و يك مرحله حجامت پوبيس(عانه) براي فرد انجام شود.

6 - زالو اندازي: مؤثّرترين و قاطع ترين روش درمان واريكوسل، زالو انداختن است. ۴-۳ نوبت زالو انداختن روي بيضه، معمولا واريكوسل را درمان كرده، كيفيت اسپرم را بالا خواهد برد. اين كار به قدري ساده است كه در صورت ضرورت، بيماران، خودشان نيز مي توانند اقدام به اين كار كنند. من هم معمولاً به بيماران آموزش مي دهم كه خودشان، اقدام به اين كار كنند كه معمولاً هم با موفقيت همراه است.

[caption id="attachment_1994" align="alignnone" width="300"]زالو درماني درمان واريكوسل با زالو درماني[/caption]

در هر نوبت، يك يا دو زالوي ريز تا متوسّط به ازاي هر بيضه كافيست. بهتر است زالوها قسمت بالايي بيضه را بگيرند اما اگر ساير مناطق را هم گرفتند اشكالي ندارد. اين كار درد چنداني ندارد و عارضه مهمي را نيز به دنبال ندارد و لذا با خيال راحت مي توانيد به آن اقدام كنيد. اين كار را به فواصل ۲۰-۱۵ روزه تا ۴-۳ نوبت تكرار كنيد.
نكته مهم: زالو، اخلاط فاسد ازجمله سودا را به صورت موضعي دفع مي كند؛ بنابراين پاكسازي عمومي بدن از طريق داروهاي فوق الذّكر و نيز دوره هاي اصلاح مزاج، و همچنين انجام حجامت عام يا عانه قبل از شروع زالواندازي، مي تواند موفقيت درمان را تضمين كند. البته انجام دقيق و مرحله به مرحله اين اقدامات بايد تحت نظر طبيب حاذق انجام شود.

 

تذكّر ۱: اگرچه معمولا بيمار چند روز پس از شروع درمان، علائم بهبودي را احساس خواهد كرد اما بهتر است حداقل سه ماه درمان را ادامه دهد.

تذكّر ۲: ماساژ بيضه ها با روغن زيتون تصفيه نشده را به تمام مرداني كه مشكل ناباروري دارند توصيه مي كنم؛ حتي اگر در اقدامات تشخيصي انجام شده، مشكلي نداشته باشند. اين كار، كيفيت ساخت اسپرم در بيضه ها را به نحو مطلوبي بالا مي برد.

تذكّر 3: ملاك ما براي درمان واريكوسل و بازگشت قدرت باروري، نه سونوگرافي است و نه آزمايش اسپرم، زيرا به كرات تجربه كرده ايم كه اينها لزوما ارتباط مستقيمي با هم ندارند، به عبارت ديگر ممكن است بعد از درمان، در سونوگرافي واريكوسل ديده شود، آزمايش بيمار هم دچار اشكال باشد اما هم علائم بيمار از بين برود و هم بچه دار شود. حتي در طب جديد هم اين مساله مورد تاييد است كه لزوما، اشكال در سونوگرافي يا آناليز اسپرم، مساوي با داشتن علامت باليني و ناباروري نيست. اگرچه در بسياري از موارد با انجام درمان هاي فوق، اين دو مولفه نيز رو به بهبود مي روند.

تذكّر 4: نكات اين مقاله به مانند ساير مقالات اين پايگاه، نكاتي عمومي هستند و نمي توانند جايگزين كاملي براي درمان حضوري توسط پزشكان مجرّب باشند.

تذكّر 5: اين موارد مي توانند منجر به ايجاد يا تشديد واريكوسل شوند و بايد همزمان با درمان واريكوسل، نسبت به درمان آنها هم اقدام كرد:

 

يبوست، بيماري هاي سرفه دار مزمن، كارهاي سخت يا كارهايي كه با حمل بارهاي سنگين همراهند، وزنه برداري و پرورش اندام، تحريك هاي جنسي مكرّر بدون تخليه و ارضاء، پوشيدن لباس زير تنگ.

 

تذكّر بسيار مهم: واريكوسل حتّي در طبّ  جديد هم تنها وقتي نياز به درمان دارد كه يا علائم باليني ناراحت كننده اي داشته باشد يا به عنوان متّهم ناباروري، مورد سوءظن جدّي باشد و ساير موارد، نياز به اقدام درماني ندارند.

نكته آخر

حتّي اگر به هر دليل تصميم به جرّاحي داريد - كه البته توصيه ما هم چنان پرهيز از آن است- حتماً قبل از جراحي يك دوره پاكسازي سودا انجام دهيد.

[caption id="attachment_1995" align="alignnone" width="300"]درمان واريكوسل با زالو درماني درمان واريكوسل با طب سنتي[/caption]

 

بادكش براي واريكوسل٬ بادكش كمر٬ تشخيص واريكوسل٬ درمان واريكوسل٬ درمان واريكوسل با بادكش٬ درمان واريكوسل با حجامت٬ درمان واريكوسل با زالو٬ درمان واريكوسل با طب سنتي٬ درمان واريكوسل با ورزش٬ درمان واريكوسل بدون جراحي٬ درمان واريكوسل به شيوه طبّ سنتي٬ درمان واريكوسل خفيف٬ درمان واريكوسل ضعيف٬ زالو درماني براي واريكوسل٬ زالو درماني واريكوسل٬ علائم و نشانه هاي واريكوسل٬ علائم واريكوسل٬ واريكوسل٬ واريكوسل درجه 2٬ واريكوسل درجه 3٬ واريكوسل گريد 1٬ واريكوسل گريد 2


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۷:۴۰ توسط:وي پك موضوع: