جعبه

با طب سنتي پاشنه ي پاي نرم داشته باشيم

با طب سنتي پاشنه ي پاي نرم داشته باشيم

ترك كف پا عارضه‌ي شايعي است كه در صورت بي‌توجهي و عدم درمان مي‌تواند به خونريزي و عفونت باكتريايي و درد شديد منجر شود كه به‌ويژه در بيماران ديابتي بسيار خطرناك است . اما با چند راهكار خانگي و ساده مي‌توان ترك پا را در كمترين زمان ممكن درمان كرد. خشكي پوست، استفاده از مواد شوينده شيميايي، رژيم غذايي، اضافه وزن، ايستادن زياد در طول روز، بي‌توجهي به بهداشت پا و ساير شرايط پزشكي مانند اگزما، پسوريازيس، ديابت و كم كاري غده‌ي تيروييد و استفاده از صندل مي‌تواند خشكي پا را تشديد كند.راه‌هاي خانگي درمان اين ضايعه به قرار زير است

استفاده از سنگ پا

سنگ پا يكي از روش‌هاي حذف پوست اضافه و مرده از كف پاست. براي اين كار كافي است كف پا را چند دقيقه در وان آب ولرم قرار دهيد، سپس با سنگ پا پوست مرده را حذف كنيد.

[caption id="attachment_3470" align="alignnone" width="300"] سنگ پا در طب سنتي[/caption]

چرب كردن و مرطوب كردن پوست

استفاده از روغن زيتون، نارگيل و بادام بهترين روش براي نرم كردن كف پاست. براي اين كار كافي است شب قبل از خواب پاي خود را بشوييد و سپس به روغن آغشته كنيد و جوراب بپوشيد و بخوابيد.

[caption id="attachment_3471" align="alignnone" width="300"] چرب كردن پاشنه پا[/caption]

 استفاده از سركه

مخلوط سركه‌ي سفيد و آب ولرم يك روش مناسب براي اسكراب كف پا و از بين بردن لايه‌هاي مرده‌ي پوست است.

عسل

تركيب آب ولرم و عسل يك معجون ضدعفونت باكتريايي مناسب براي ضدعفوني كردن كف پا و درمان ترك پاست. اين روش سه بار در هفته توصيه شده است.

[caption id="attachment_3472" align="alignnone" width="300"] زدن عسل به پاشنه ي پا[/caption]

جوش شيرين

جوش شيرين باعث از بين رفتن التهاب كف پا مي‌‌شود. كافي است پا را به مدت ۱۰ دقيقه در وان آب ولرم كه در آن سه قاشق غذاخوري جوش شيرين حل شده است قرار دهيد و پس از آن از سنگ پا استفاده كنيد.

آرد برنج

آرد برنج، سركه‌ي سيب و عسل را مخلوط كنيد و كف پا را با اين خمير ماساژ دهيد و پس از چند دقيقه بشوييد. سه بار اين عمل را در هفته تكرار كنيد.

[caption id="attachment_3473" align="alignnone" width="300"] درمان ترك پا در طب سنتي[/caption]

سولفات منيزم

سولفات منيزيم باعث تحريك گردش خون در پاها مي‌شود. مي‌توان علاوه بر نمك سولفات منيزيم، از عصاره‌ي نعنا نيز در يك وان آب ولرم استفاده كرد و دو بار در هفته پاها را با اين مخلوط ماساژ داد. اين كار از بروز عفونت در پا جلوگيري مي‌كند.

ليمو

آب و پوست ليمو يك روش طبيعي فوق‌العاده براي نرمي كف پا است.‌ مي‌توان از تركيب آب ولرم و ليمو براي نرمي كف پا استفاده كرد و پا را به مدت ۱۰ دقيقه در اين تركيب ماساژ داد. يك راه ديگر آغشته كردن تركيب وازلين و آب ليمو به كف پا، قبل از خواب است.

 موز

در اين روش توصيه شده است موز كاملا رسيده را دررون مخلوط كن كاملا له كرده و به مدت ۱۵ دقيقه روي ترك هاي پا قرار داد و سپس پا را با آب ولرم شست.

آلوئه ورا

آلوئه ورا به صورت طبيعي يك روش قوي براي نرمي و لطافت كف پا است

[caption id="attachment_3474" align="alignnone" width="300"] نرم كردن پاشنه ي پا در طب سنتي[/caption]

 

براي نرم شدن پاشنه پا٬ پاشنه پا٬ ترك پاشنه پا٬ ترك پاشنه پا در طب سنتي٬ درمان ترك پاشنه پا با طب سنتي٬ درمان ترك پاشنه پا در طب سنتي٬ نرم شدن پوست كف پا٬ نرم شدن پوست كف پا در طب سنتي٬ نرم شدن كف پا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۵۰:۵۲ توسط:وي پك موضوع:

درمان مننژيت در طب سنتي

درمان مننژيت در طب سنتي

در منابع طب سنتي، مننژيت ويروسي را قابل درمان دانسته اند و براي آن نسخه هايي تجويز مي شود. بيمار نيز اغلب در 7 تا 10 روز بهبود مي يابد.

[caption id="attachment_3478" align="alignnone" width="300"] درمان مننژيت با طب سنتي[/caption]

نسخه ي طب سنتي درمان مننژيت

نكته ي مهم اين است كه درمان اين بيماري با نسخه هاي گياهي حتما بايد به تشخيص و تجويز متخصص طب سنتي و براساس شرايط بيمار باشد.

 • ضماد (مرهم) تهيه شده از برگ كلم يا بومادران براي درمان مننژيت توصيه مي شود.
 • روغن بادام شيرين براي درمان كاربرد دارد.

[caption id="attachment_3479" align="alignnone" width="300"] درمان مننژيت با طب سنتي[/caption]

 • مصرف توت پخته، مخلوط با عسل و انجير در معالجه ي مننژيت ويروسي مفيد است.
 • بايد از مصرف خوراكي ها و نوشيدني ها با طبع سرد مانند هندوانه و خيار پرهيز شود.
 • مصرف عرق بومادران، آب انگور و آبليموي تازه توصيه مي شود.

[caption id="attachment_3480" align="alignnone" width="300"] درمان مننژيت با طب سنتي[/caption]

 • بوييدن گل زعفران مفيد است.
 • اگر كسي بر اثر غلبه ي خون دچار سرسام شود، بايد حجامت كرده و خون كم كند، سپس به تجويز پزشك طب سنتي و با توجه به شرايط ، داروي گياهي لازم را مصرف كند.

[caption id="attachment_3481" align="alignnone" width="300"]درمان مننژيت با حجامت درمان مننژيت با طب سنتي[/caption]

 • آب سيب درختي، آب كدو و آب گشنيز تازه را صاف كرده و با گلاب مخلوط كنيد و در طول روز به بيني بكشيد.
 • سركه، روغن گل سرخ و گلاب را مخلوط كنيد و روزي سه بار به سر بماليد.

[caption id="attachment_3482" align="alignnone" width="300"] درمان مننژيت با طب سنتي[/caption]

 • استحمام براي بيماري هاي مغز و نخاع مانند مننژيت مفيد است. اين حمام بايد 25 دقيقه قبل از رفتن به رختخواب در شب انجام شود. درجه ي حرارت آب بايد ولرم باشد. قبل از رفتن به حمام، يك پارچه سرد و مرطوب روي پيشاني و سر بگذاريد تا گردش خون طبيعي شود.
 • عسل رقيق شده ي صبحگاهي، جوشانده ي سياه دانه با عسل طبيعي كه در 24ساعت يك قاشق مرباخوري كافيست.
 • آب سيب طبيعي، سيب شيرين رسيده با عسل رقيق شده شب بخورند.

[caption id="attachment_3483" align="alignnone" width="300"] درمان مننژيت با طب سنتي[/caption]

 • شلغم و آب شلغم پني سيلين طبيعي و سيب و آب سيب آنتي بيوتيك طبيعي است.

درمان مننژيت٬ درمان مننژيت با داروهاي گياهي٬ درمان مننژيت با طب سنتي٬ درمان مننژيت با گياهان دارويي٬ درمان مننژيت باكتريايي٬ درمان مننژيت در بزرگسالان٬ درمان مننژيت در طب سنتي٬ درمان مننژيت در كودكان٬ درمان مننژيت در نوزادان٬ درمان مننژيت در نوزادان نارس٬ درمان مننژيت سلي٬ درمان مننژيت طب سنتي٬ درمان مننژيت مغزي٬ درمان مننژيت ويروسي٬ درمان مننژيت ويروسي در كودكان٬ دوره درمان مننژيت باكتريايي٬ مننژيت

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۴۳:۴۳ توسط:وي پك موضوع:

درمان ترك‌هاي پوستي شكم در طب سنتي

درمان ترك‌هاي پوستي شكم در طب سنتي

استريا يا خطوط حاملگي يا ترك‌هاي پوستي، خطوط فرورفته‌اي به رنگ قرمز يا صورتي و براق هستند كه بعد سفيد مي‌شوند. در آمريكا ۹۰ درصد زنان باردار و ۷۰ درصد بانوان بعد از بلوغ و ۴۰ درصد آقايان بعد از بلوغ از خفيف تا شديد، دچار ترك پوستي هستند. اين مشكل در همه‌ي نژادها ديده مي‌شود ولي در خانم‌ها شايع‌تر از آقايان است. استريا بعد از بلوغ در هر دو جنس، خانم‌هاي باردار و در اثر افزايش ترشح هورمون‌هاي غده‌ي فوق‌كليه در هر سني ديده مي‌شود.

چه افرادي بيشتر مستعد اين عارضه هستند؟

استريا يا ترك‌هاي پوستي ضايعات پوستي هستند كه به دليل نازك شدن لايه‌ي درم و اپيدرم پوست به شكل بريدگي اغلب در نواحي تحت فشار مثل ران، باسن، شكم و سينه‌ها ايجاد مي‌شود.ترك‌هاي پوستي هنگام بلوغ، اغلب روي ران‌ها ، باسن و سينه‌ها ايجاد مي‌شوند ولي در دوران حاملگي اين ترك‌ها بيشتر در نواحي شكم و سينه‌ها بروز مي‌كنند.

مهم‌ترين عامل كشيدگي پوست به طور ناگهاني است كه مثلا در بارداري و بلوغ شاهد آن هستيم ولي كشيدگي پوست تنها يكي از عوامل ايجاد ترك‌هاي پوستي است و عوامل دروني نيز در بروز آن‌ها مؤثرند.از جمله اين عوامل تغييرات هورموني است كه سبب عدم تعادل در فيبروبلاست‌ها ( سلول‌هاي توليد كننده‌ي الاستين و كلاژن ) مي‌شود كه اين امر منجر به كاهش تعداد و كيفيت فيبرهاي كلاژن و الاستين مي‌گردد. در نتيجه پوست فيبرهاي كلاژن دچار پارگي شده و پوست حالت ترك خوردگي پيدا مي‌كند. بيماري‌هاي زمينه‌اي و مصرف داروهاي مختلف مخصوصا داروهاي كورتوني نيز مي‌تواند در پيدايش اين ضايعات موثر باشد.استفاده‌ي طولاني از كورتون‌هاي موضعي قوي نيز مي‌تواند باعث ايجاد استريا يا ترك‌هاي پوستي شود. به همين دليل توصيه مي‌شود كه كورتون‌هاي موضعي فقط زير نظر پزشك مصرف شود تا عوارض آن در بيمار ظاهر نشود.

وراثت نيز در پيدايش استريا نقش دارد.استريا در نژاد قفقازي بيش از ساير نژادها ديده مي‌شود.

[caption id="attachment_3421" align="alignnone" width="300"] عوامل ترك پوست[/caption]

پيشگيري از ترك‌هاي پوستي

 • اجتناب از كاهش وزن ناگهاني، مخصوصا در آنها كه استعداد ابتلا به ترك پوستي دارند يا در سنين نوجواني و اوايل جواني هستند. قبل از اينكه قرمزي ترك‌ها به سفيدي تبديل شود، به پزشك متخصص پوست مراجعه شود زيرا در اين مرحله تا حد زيادي قابل‌درمان است ولي اگر خطوط قرمز به رنگ سفيد درآيند، درمان بسيار مشكل و ميزان بهبود پايين مي‌آيد.
 • در مرحله‌اي كه خطوط قرمز هستند، زدن مرطوب‌كننده‌ها، ويتامين C، اسيدهاي ميوه و ريتنول‌ها باعث كم‌رنگ شدن خطوط مي‌شود.
 • استفاده از اسيد گليكوليك و آلفاهيدروكسي اسيد در دوران بارداري و شيردهي بلامانع است ولي بايد هنگام استفاده از آنها از تماس طولاني با آفتاب اجتناب كرد.
 • روغن ويتامين E در موارد بريدگي‌هاي ناشي از بارداري خصوصا قبل از ظهور ترك‌ها بسيار موثر است ولي در ترك‌هاي پوستي به دليل ساير علل زياد موثر نيست.
 • استفاده از لوسيون‌هاي مرطوب‌كننده در خطوط بريده‌شده و نواحي‌اي كه پيش‌بيني مي‌شود و در ماه‌هاي آينده بارداري ترك بخورد، مصرف مرطوب‌كننده‌هايي از قبيل روغن زيتون، آلوئوورا، روغن جوانه‌ي گندم و غيره براي پيشگيري و درمان ترك‌خوردگي پوست تا حدي موثر است.
 • يكي از پر طرف‌دارترين روغن‌ها در دوران بارداري براي جلوگيري و رفع ترك‌هاي پوستي روغن زيتون است. مقداري روغن زيتون كف دستان خود بريزيد و ناحيه شكم، و دور ناف و پهلوهاي خود را به طور منظم ماساژ دهيد. بلافاصله پس از ماليدن روغن روي ترك‌هاي پوستي حمام كنيد. ممكن است اين كار يك فرآيند زمان بر باشد، اما ارزشش را دارد.
 • زرده‌ي تخم‌مرغ چنانچه از اوايل بارداري روزي ۲ بار استعمال شود، تا حد زيادي از ايجاد بريدگي پوستي جلوگيري مي‌كند و بايد تا ۶ ماه بعد از زايمان ادامه يابد.
 • بدن خود را كاملا هيدراته نگه داريد. هر روز ۱۰ تا ۱۲ ليوان آب بنوشيد. هيدراته و مرطوب نگه داشتن پوست از بسياري از مشكلات پوستي از جمله ترك‌هاي پوستي جلوگيري مي‌كند. همچنين توصيه مي‌شود كه ميزان مصرف قهوه، چاي، و نوشابه را كاهش دهيد. زيرا اين مواد باعث كم شدن آب بدن مي‌شوند.

درمان گياهي ترك‌هاي پوستي

گياه Gotu Kola

در طب سنتي اين گياه به خاطر خاصيت افزايش گردش خون، بهبود التهاب، افزايش فرآيند التيام و افزايش ميزان كلاژن در پوست بسيار معروف است. كرم‌هايي كه حاوي اين گياه هستند از بروز ترك‌هاي پوستي جديد طي دوران بارداري در زناني كه پيش از آن اين ترك‌ها را داشتند پيشگيري مي‌كند.

[caption id="attachment_3422" align="alignnone" width="300"]درمان ترك هاي شكم درمان ترك هاي پوستي[/caption]

 

گياه Tulsi

منشأ اين گياه در هندوستان است. داراي خواص متعددي است از جمله التيام زخم‌ها، عفونت‌ها و ساير مشكلات پوستي. اين گياه حاوي آنتي اكسيدان و مواد فيتوشيميايي و از طرفي داراي خواص ضدباكتريايي، ضدويروسي و ضدالتهابي است كه به تسريع روند التيام ترك‌هاي پوستي كمك مي‌كند.

[caption id="attachment_3423" align="alignnone" width="300"] درمان ترك هاي شكم[/caption]

 

شاه بلوط هندي

برگ‌ها و دانه‌هاي اين گياه حاوي تركيب فوق العاده‌اي به نام Aescin است. خاصيت اصلي اين تركيب در مقاوم سازي بافت‌هاي پيوندي پوست است. همانطور كه مي‌دانيد يكي از علل ترك‌هاي پوستي كم بودن ميزان فيبريلين ميكروگيبريليس است كه باعث انعطاف‌پذيري پوست مي‌شود. اين كمبود را مي‌توان با شاه بلوط هندي درمان كرد چرا كه پيوند بافت‌هاي پوست را مستحكم و سفت مي‌كند.

[caption id="attachment_3424" align="alignnone" width="300"] درمان ترك هاي پوست[/caption]

 

گياه Helichrysum

اين گياه داراي خواص زيادي از جمله خواص ضدالتهابي، ضدحساسيت، ضدگرفتگي، ضدعفونت، كشنده‌ي قارچ‌ها و بندآور است. حواستان باشد كه اگر پوست حساسي داريد، اين گياه ممكن است باعث آزارتان شود.

[caption id="attachment_3425" align="alignnone" width="300"] درمان ترك هاي پوستي[/caption]

 

گياه آلوئه‌ورا

يكي از خواص بارز اين گياه، خاصيت ترميم‌كننده‌ي پوست، التيام زخم‌ها، ترميم و تقويت بافت‌هاي پيوندي و از همه مهم‌تر پيشگيري از بروز ترك‌‌هاي پوستي بيشتر است. براي تأثير بيشتر مي‌توان ژل آن را با كمي‌روغن ويتامين C مخلوط و استفاده كرد.

[caption id="attachment_3426" align="alignnone" width="300"] درمان ترك هاي پوستي[/caption]

كلام آخر

در دام تبليغات و وعده‌هاي دروغين كرم‌هاي ضد ترك پوست نيفتيد! محصولات مراقبت از پوست موضعي نمي‌توانند پوست را به حالت اوليه برگردانند و يا فيبرهاي الاستين را ترميم كنند. نه ماساژ و نه درمارولر قادر به درمان ترك‌ها نيستند. ترتينوئين به عنوان يك ماده موثره مي‌تواند تا حدودي كمك كننده باشد و همچنين بعضي از روش‌هاي پزشكي مثل لايه بردار TCA و ليزر درماني مي‌توانند موثر باشند، اما درباره درمان ترك‌هاي پوستي بهتر است كه واقع بين باشيد

[caption id="attachment_3427" align="alignnone" width="300"] درمان ترك هاي پوستي با طب سنتي[/caption]

 

ترك پوست پا٬ ترك پوست در بدنسازي٬ ترك پوست دست٬ ترك پوست شكم٬ ترك پوست شكم در بارداري٬ ترك پوستي٬ ترك هاي شكم٬ درمان ترك پوست٬ درمان ترك پوست با آلوئه ورا٬ درمان ترك پوست بازو٬ درمان ترك پوست پا٬ درمان ترك پوست در اثر چاقي٬ درمان ترك پوست دست٬ درمان ترك پوست سفيد٬ درمان ترك پوست شكم٬ درمان ترك پوستي دكتر خيرانديش


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۴۰:۳۵ توسط:وي پك موضوع:

درمان و كنترل وسواس در طب سنتي

درمان وسواس در طب سنتي

"وسواس" بيماري اي است كه از نظر طب سنتي معمولا ناشي از افزايش سودا در بدن است.

در طب سنتي ابتدا منشاء ورود سودا و مواد سودازا مسدود مي شود و سپس درمان آغاز خواهد شد.

[caption id="attachment_3439" align="alignnone" width="300"] درمان و كنترل وسواس در طب سنتي[/caption]

ممنوعيات غذايي در بيماري وسواس

به اين منظور در وهله اول بايد مواد سودازا، مانند سوسيس و كالباس، همبرگر و پيتزا و به طور كلي، فست فودها، چاي، قهوه، عدس، بادمجان، گوشت گاو، ترشي، سركه، روغن نباتي، نوشابه، سالاد الويه، سس مايونز، ماكاروني و مصرف زياد گردو و خرما از برنامه غذايي حذف شود.

[caption id="attachment_3440" align="alignnone" width="300"] ممنوعيات غذاي وسواس[/caption]

سپس مواد گرم و تر ميل شود. البته پزشك طب سنتي مي تواند به طور كامل تر اطلاعات را در اختيار بيمار قرار دهد.

كنترل و درمان وسواس با نسخه ي طب سنتي

از جمله توصيه هاي كنترل وسواس مي توان به اين موارد اشاره كرد:

 • انار ترش و شيرين به صورت كامل همراه با ذكر نام پروردگار يا شربت آب زرشك همراه نمك مي تواند جايگزين انار باشد تا زماني كه تيرگي خون برطرف شود.
 • ارده با شيره 4 وعده در هفته

[caption id="attachment_3441" align="alignnone" width="300"]ارده و شيره درمان وسواس با طب سنتي[/caption]

 • بادام درختي روزي 14عدد، مويز 21عدد و انجير شبي 7 عدد.
 • سركه انگبين هر شب يك ليوان (120 شب)
 • حجامت عام سه مرحله ماهي يكبار در ربع سوم ماه قمري
 • روغن زدن به ملاج سر با روغن كنجد هر شب

[caption id="attachment_3442" align="alignnone" width="300"]روغن كنجد درمان وسواس با طب سنتي[/caption]

 • زدن عطر گرم جلوي بيني در حال خواب
 • دمنوش اسطوخودوس و سنبل الطيب هر شب يك ليوان با كمي عسل (4 ماه)

[caption id="attachment_3443" align="alignnone" width="300"] درمان وسواس با طب سنتي[/caption]

 • مخلوط مساوي از پودر عصاره شيرين بيان و پودر رازيانه به مدت 30روز يك قاشق چاي خوري همراه با كمي آب (مخصوص خانم ها)
 • پرهيز از نوشيدن آب سردشده توسط يخ
 • توصيه جدي به مصرف سيب درختي
 • مصرف ماءالجبن يا آب پنير

[caption id="attachment_3444" align="alignnone" width="300"] درمان وسواس با طب سنتي[/caption]

 

درمان وسواس٬ درمان وسواس با دارچين٬ درمان وسواس با داروهاي گياهي٬ درمان وسواس با طب سنتي٬ درمان وسواس با گياهان دارويي٬ درمان وسواس در طب سنتي٬ درمان وسواس شستشو٬ درمان وسواس عملي٬ درمان وسواس فكري٬ درمان وسواس فكري و عملي٬ كنترل وسواس٬ كنترل وسواس با داروهاي گياهي٬ كنترل وسواس با طب سنتي٬ كنترل وسواس با گياهان دارويي٬ كنترل وسواس در طب سنتي٬ كنترل وسواس شستشو٬ كنترل وسواس عملي٬ كنترل وسواس فكري٬ كنترل وسواس فكري و عملي٬ وسواس


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۳۸:۰۴ توسط:وي پك موضوع:

درمان خونريزي رحم در طب سنتي

درمان خونريزي رحم در طب سنتي

براي درمان خونريزي رحم، از جمله لكه بيني ها درمان هايي ارائه شده است كه شامل موارد زير است

اصلاح تغذيه

كاهش سردي و افزايش گرمي ها (دوره 40 تا 120 روز) دردرمان خونريزي هاي شديد قاعدگي بسيار مفيد است. براي آگاهي از اغذيه گرم به قسمت طب سنتي دوران نوزادي مراجعه نماييد.

استفاده از سويق عدس

اين درمان براي كساني كه عادت ماهيانه آن ها قطع نمي شود مفيد مي باشد. سويق عدس خوراكي است كه در آن عدس را آسياب كرده و تفت مي دهند و صبح به صورت ناشتا به ميزان 2 قاشق غذا خوري مصرف مي گردد. در صورت درمان نشدن هر روز يك قاشق سماق تا يك هفته ميل كنيد. مصرف عرق بومادران شبي يك ليوان با مقداري عسل و عرق يونجه نيز مفيد است. استفاده از بادكش در ناحيه تخمدان و خوردن عدس در درمان خونريزيهاي شديد مفيد است.

[caption id="attachment_3414" align="alignnone" width="300"] درمان خونريزي رحم با سويق عدس[/caption]

استفاده از گشنيز و سماق

اين دارو به حدي مؤثر است كه حتي جايگزين اعمال جراحي معرفي شده است. معمولاً از اين دارو براي درمان خونريزي هايي مانند:

خونريزي بكارت

خونريزي به دليل ضخامت رحم

زخم رحم

خونريزي به دليل عفونت داده مي شود

جالب اين جاست كه اگر اين دارو در روزهايي كه عادت ماهيانه وجود دارد خورده شود، خونريزي را قطع نمي‌كند و فقط خونريزي هاي ديگر را قطع مي‌كند. براي استفاده از اين دارو، تخم گشنيز و سماق را آسياب مي كنند و در ظرفي مي ريزند و روي آن را باز مي گذارند و بعد از ريختن آب به اندازه يك ليوان كوچك روي آن، شب زير آسماني كه ستاره دار باشد قرار مي دهند و صبح مي جوشانند و بعد از جوشاندن، آب آن به ميزان يك استكان مصرف مي شود

 

استفاده از رازيانه

رازيانه، براي درمان مشكلات قاعدگي از جمله لكه بيني ها، عادات ماهيانه شديد، نامنظم بودن عادات ماهيانه، ناتواني جنسي و نيز در درمان ريزش مو ناشي از كمبود هورمون استروژن بسيار مؤثر است. براي مشكلات قاعدگي مي توان از چاي رازيانه استفاده كرد. براي استفاده مي توان: در دو هفته ي اول هر ساعت يك استكان و بعد از آن در هر بيست و چهار ساعت يك استكان مصرف شود. (زيرا زياده روي در مصرف رازيانه سبب بيماري قلبي مي شود) هم چنين خوردن عرق رازيانه با يك قاشق عسل هر روز يك استكان توصيه شده است. قطره ي گياهي رازيانه به نام رازين كه در بازار موجود است، داراي خواصي هم چون: شيرافزا، مدر، تنظيم قاعدگي، درمان ضعف جنسي و كاهش عوارض يائسگي مي باشد.

[caption id="attachment_3415" align="alignnone" width="300"] درمان خونريزي رحم با رازيانه[/caption]

حجامت

حجامت تخمدان در درمان خونريزيهاي شديد قاعدگي بسيار مفيد است.

استفاده از به

استفاده از به، به صورت (كمپوت، شربت يا مرباي به) هنگام صبح به صورت ناشتا در طولاني نشدن عادت ماهيانه بسيار مفيد است.

استفاده از شاه بلوط

در درمان عادت ماهيانه ي شديد و هم چنين لكه بيني در فواصل قاعدگي ها بسيار مفيد است. براي مصرف، بايد روزي دو عدد ميوه ي شاه بلوط خورد. در درمان عادات ماهيانه شديد نيز، برگ دلمه ي درخت انگور با رب انار شيرين و مرباي به توصيه مي گردد.

[caption id="attachment_3416" align="alignnone" width="300"] درمان خونريزي رحم با شاه بلوط[/caption]

استفاده از كرفس

در تنظيم قاعدگي، مي توان هر روز يك قاشق چايخوري پودر تخم كرفس را مصرف نمود. تخم كرفس داراي خواصي هم چون: كاهش چربي خون، كاهش قند خون و كاهش فشار خون نيز مي باشد.

استفاده از زرد چوبه

زرد چوبه، در درمان بي نظمي هاي قاعدگي بسيار مفيد است و سبب تنظيم شدن آن مي گردد. ميزان مصرف آن، روزانه يك گرم زردچوبه ي خالص است. زرد چوبه ماهيتي ضد سرطاني دارد.

استفاده از شربت گل بو مادران

استفاده از شربت گل بومادران، در تنظيم قاعدگي و رفع لكه بيني بسيار مفيد است. براي استفاده آن را بايد با عسل گون، مصرف نمود.

تنظيم مزاج

به عقيده ي پزشكان طب اسلامي، خونريزي شديد عادت ماهيانه، مي‌تواند علل متعددي داشته باشد و مهمترين علت آن افزايش صفرا و گرمي است. اگر اين خونريزي بيش از حد باشد و سبب كم خوني و ضعف شديد و سرگيجه شود، نياز به درمان دارد. در غير اين صورت، نوعي حجامت طبيعي بدن محسوب مي شود. براي درمان مي توان: از سويق عدس، سماغ رومي، تركيب داروي جامع امام رضا عليه السلام و عسل و قرص خون كه يك داروي تركيبي مي باشد، استفاده كرد.

استفاده از داروها

اگر عادت ماهيانه خيلي شديد باشد، استفاده از سماغ رومي، بسيار مفيد واقع مي شود.

غسل كردن

يكي از درمان هاي كسي كه عادت ماهيانه او ادامه دارد و به صورت لكه بيني يا خونريزي است اين است كه غسل انجام دهند (دعائم الإسلام، ج2، ص138)

[caption id="attachment_3417" align="alignnone" width="300"] درمان خونريزي رحم در طب سنتي[/caption]

 

استرس و خونريزي رحم٬ براي خونريزي رحم چي خوبه٬ خونريزي رحم٬ خونريزي رحم از چيست٬ خونريزي رحم بدون درد٬ خونريزي رحم بعد از زايمان٬ خونريزي رحم بعد از نزديكي٬ خونريزي رحم بعد از ورزش٬ خونريزي رحم در بارداري٬ خونريزي رحم در سن بالا٬ درمان خونريزي رحم٬ درمان خونريزي رحم با داورهاي گياهي٬ درمان خونريزي رحم با طب سنتي٬ درمان خونريزي رحم با عسل٬ درمان خونريزي رحم بعد از پريود٬ درمان خونريزي رحم بعد از سقط٬ درمان خونريزي رحم چيست٬ درمان خونريزي رحم در طب سنتي٬ درمان گياهي خونريزي رحم٬ علت خونريزي رحم بعد از پريود٬ غلت خونريزي رحم


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۳۵:۳۶ توسط:وي پك موضوع:

با 8 ماده غذايي مهم در طب سنتي آشنا شويد

با 8 ماده غذايي مهم در طب سنتي آشنا شويد

ايجاد تنوع در برنامه‌ي غذايي، يكي از ساده‌ترين روش‌هاي مراقبت از سلامتي است...

همين ابتدا پروردگار را به خاطر نعمت‌هاي بي پايانش سپاس مي‌گوييم. خداوندي كه عاشقانه و بي كم و كاست به فكر سلامتي بندگانش بوده و هست. خداوند نعمت‌هايي خلق كرده سرشار از ويتامين‌ها و آنتي اكسيدان ها. برخي از اين نعمت‌ها با سرطان مقابله مي‌كنند. برخي ديگر قلب را حفاظت مي‌كنند؛ و برخي ديگر حافظه را تقويت مي‌كنند. كسي از پسِ شمارش اين نعمت‌هاي بي پايان بر نمي‌آيد. ما هم، چنين تواني نداريم. در اين مقابله فقط گلچيني از خوردني‌هاي مفيد را ارائه مي‌دهيم و توصيه مي‌كنيم از اين مواد غذايي مفيد غافل نشويد تا سالم‌تر زندگي كنيد.

[caption id="attachment_3402" align="alignnone" width="300"] مواد غذايي مهم در طب سنتي[/caption]

 

تغذيه‌ي درست هوشمندي مي‌خواهد

ايجاد تنوع در برنامه‌ي غذايي يكي از ساده‌ترين روش‌هاي مراقبت از سلامتي است. همين غذاهايي كه هر روز براي رفع گرسنگي و تأمين انرژي ميل مي‌كنيد به پيشگيري از بيماري‌هايي مانند سرطان‌ها و همچنين بيماري‌هاي قلبي عروقي كمك مي‌كنند. پس بهتر است در انتخاب مواد غذايي خود دقت كرده و برخي را در الويت قرار دهيد. اين 8 ماده‌ي غذايي را كه معرفي مي‌كنيم را فراموش نكنيد و در برنامه‌ي غذايتان بگنجانيد.

آووكادو

با وجود اين كه آووكادو سرشار از چربي است اما با اين حال اين ماده‌ي غذايي خوشمزه مي‌تواند ميزان كلسترول خون را كاهش دهد.

محققان معتقدند اگر بتوانيم به جاي 5 درصد از اسيدهاي چرب اشباع شده از چربي‌هاي اشباع  نشده ي مونو استفاده بكنيم به راحتي مي‌توانيم خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي را به يك سوم كاهش دهيم.

جالب است بدانيد كه آووكادو سرشار از بتا- سيتوسترول، استرول گياهي است كه مانع از جذب كلسترول موجود در مواد غذايي مي‌شود. اين ماده‌ي غذايي همچنين حاوي ميزان قابل توجهي گلوتاتيون است كه يك آنتي اكسيدان بسيار قوي محسوب مي‌شود. درست است كه قيمت آووكادو كمي بالاست. اما ارزشش را دارد كه هر از گاهي آن را خريده و از فوايد آن بهره‌مند شويد.

[caption id="attachment_3403" align="alignnone" width="300"] آووكادو در طب سنتي[/caption]

 

حبوبات

حبوبات محافظ سلامت قلب هستند. اين مواد غذايي مفيد سرشار از فيبرهاي محلول در آب هستند كه كلسترول را جذب كرده و به بدن كمك مي‌كنند قبل از اين كه كلسترول به جداره‌ي رگ‌ها بچسبد آن را دفع كند. حبوبات ميزان كلسترول را به ميزان 10 تا 15 درصد كاهش مي‌دهند.

فيبرهاي حلّال و پروتئين‌هاي موجود در اين مواد غذايي باعث كنترل قند خون مي‌شود.

از اين گذشته منيزيم موجود در آن‌ها محافظ رگ‌ها است؛ يعني اين كه باعث مي‌شود خون به خوبي در رگ‌ها جريان داشته باشد و فشار خون در حالت نرمال تنظيم شود.

در نهايت بايد بگوييم كه نتايج مطالعات جديد نشان مي‌دهد كه اين مواد غذايي جزو بهترين آنتي اكسيدان ها هستند.

[caption id="attachment_3404" align="alignnone" width="300"] حبوبات در طب سنتي[/caption]

 

بلوبري

اين ميوه در ايران كمتر ديده مي‌شود. بلوبري سرشار از آنتوسيانين‌ها است و رنگ و قدرت آنتي اكسيداني آن نيز مديون همين تركيبات مي‌باشد. آنتوسيانين ها با بيماري‌هاي قلبي، سرطان، نابينايي و مشكلات مربوط به حافظه در دوره‌ي سالمندي مقابله مي‌كند.

از اين گذشته اين ميوه‌ي ريز مانند زغال اخته حاوي آنتي اكسيداني به نام اپيكاتشين است كه نمي‌گذارد باكتري‌ها به جداره‌ي مثانه بچسبند و به اين ترتيب از ابتلا به عفونت مثانه نيز پيشگيري به عمل مي‌آورد.

در نهايت بايد بگوييم كه ميزان زياد فيبرهاي موجود در اين ميوه يبوست را رفع مي‌كند.

[caption id="attachment_3405" align="alignnone" width="300"] بلوبري در طب سنتي[/caption]

 

شكلات سياه

شكلات سياه منبع فوق‌العاده‌ي فلاوونوئيدها مي‌باشد. نتايج پژوهش‌هاي متعدد نشان مي‌دهد كه اين آنتي‌اكسيدان‌ها فشار خون را تنظيم و از تشكيل لخته‌هاي خوني پيشگيري مي‌كنند. همچنين باعث تسكين التهاب مي‌شوند و اكسيد شدن كلسترول بد(LDL) را به تأخير مي‌اندازند.

كافي است روزانه 45 گرم شكلات سياه ميل كنيد تا خطر سكته قلبي به ميزان 10 درصد كاهش يابد.

در نهايت جالب است بدانيد كه همين شكلات سياه شدت حالت مقاومت به انسولين (پيش زمينه‌ي ابتلا به ديابت) را كاهش مي‌دهد.

[caption id="attachment_3406" align="alignnone" width="300"] شكلات سياه در طب سنتي[/caption]

ماهي آزاد

چربي موجود در ماهي آزاد براي سلامت رگ‌ها فوق‌العاده است. كافي است كه در هفته دو مرتبه از اين ماهي‌ها ميل كنيد تا خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي را به ميزان 17 درصد و خطر حمله‌ي قلبي را 27 درصد كاهش دهيد.

نتايج يك پژوهش سوئدي كه روي 6000 مرد و به مدت 30 سال انجام شده نشان مي‌دهد افرادي كه به ميزان مناسبي ماهي‌هاي چرب مي‌خورند خطر ابتلا به سرطان پروستات را به يك سوم كاهش مي‌دهند.

نتايج پژوهش‌هاي ديگر نيز حاكي از اينست افرادي كه ميزان امگا 3 موجود در خونشان بالاست 50 درصد كمتر از بقيه از افسردگي خفيف يا متوسط رنج مي‌برند.

[caption id="attachment_3407" align="alignnone" width="300"] ماهي آزاد در طب سنتس[/caption]

 

اسفناج

غذاي مورد علاقه‌ي ملوان زبل علاوه بر اين كه سرشار از كاروتنوئيد است و از دژنراسيون ماكولاي چشم جلوگيري مي‌كند، سرشار از ويتامين K نيز مي‌باشد. ويتامين K موجود در اسفناج از تراكم استخوان‌ها محافظت كرده و مانع از شكستگي آن‌ها مي‌شود.

اين سبزي خوشمزه منبع خوب پتاسيم، منيزيم و فولات محسوب مي‌شود كه فشار خون را تنظيم مي‌كند و به همين دليل خطر سكته‌ي مغزي را كاهش مي‌دهد. علاوه بر اين به نظر مي‌رسد فولات موجود در آن نيز خطر ابتلا به سرطان ريه در زنان را كاهش مي‌دهد.

[caption id="attachment_3408" align="alignnone" width="300"] اسفناج در طب سنتي[/caption]

 

ماست

همين ماست سفيدي كه سر سفره مي‌آوريد حاوي پروبيوتيك‌ها است. اين ميكروارگانيسم‌ها جلوي انتشار باكتري‌هاي مخرب روده را مي‌گيرد. پروبيوتيك‌ها آنتي‌بيوتيك‌هاي طبيعي توليد مي‌كنند كه قدرت ايمني بدن را بالا مي‌برد.

بايد بدانيد مصرف مرتب ماست در تسكين و درمان  بيماري‌هاي التهابي روده‌ها، عفونت مجاري ادرار و عفونت واژينال به قارچ‌ها موثر عمل مي‌كند.

همچنين بايد بدانيد كه ماست به دليل سرشار بودن از كلسيم براي استخوان‌ها مفيد است و مي‌تواند هميار لاغريتان شود.

[caption id="attachment_3409" align="alignnone" width="300"] ماست در طب سنتي[/caption]

روغن زيتون

اگر به دنبال روغن سالم مي‌گرديد جاي دوري نرويد. روغن زيتون نيازهاي شما را برآورده مي‌كند. اين روغن خواص فوق‌العاده‌ي زيادي دارد از قبيل كاهش كلسترول بد و افزايش ميزان كلسترول مفيد خون. اگر مي‌پرسيد چرا بايد بگوييم به دليل سرشار بودن از چربي‌هاي اشباع نشده ي مونو.

اين روغن مفيد همچنين سرشار از آنتي‌اكسيدان‌هايي به نام فنول‌ها مي‌باشد كه از جداره‌ي رگ‌ها در برابر انباشته شدن كلسترول محافظت مي‌كند. نتايج پژوهش‌هاي مختلف نشان داده است كه روغن زيتون مانند يك ماده‌ي ضدالتهاب عمل مي‌كند و تأثير مفيدي روي قلب و باقي اعضاي بدن دارد. بايد بدانيد كه التهاب‌هاي موجود در بدن نه تنها باعث بروز بيماري‌هاي قلبي مي‌شود بلكه منشأ بيماري‌هاي ديگري مانند ديابت نوع 2، آلزايمر و سرطان نيز مي‌باشد.

[caption id="attachment_3410" align="alignnone" width="300"] روغن زيتون در طب سنتي[/caption]

 

خواص آووكادو در طب سنتي٬ خواص اسفناج در طب سنتي٬ خواص بلوبري در طب سنتي٬ خواص حبوبات در طب سنتي٬ خواص روغن زيتون در طب سنتي٬ خواص شكلات سياه در طب سنتي٬ خواص ماست در طب سنتي٬ خواص ماهي آزاد در طب سنتي٬ مواد غذايي مفيد در طب سنتي٬ مواد غذايي مهم در طب سنتي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۳۳:۲۴ توسط:وي پك موضوع:

غذاهاي گرم براي روزهاي سرد در طب سنتي

غذاهاي گرم براي روزهاي سرد در طب سنتي

علاوه بر تمام لباس‌هاي گرمي كه به تن مي‌كنيد بايد بدانيد كه تغذيه‌ي خوب نيز دماي بدن را بالا مي‌برد و باعث مي‌شود در طول زمستان شما احساس سرما و همچنين خستگي كمتري داشته باشيد و چاق نشويد.

در هواي سرد همه‌ي ما به فكر فراهم آوردن امكاناتي هستيم كه بتوانيم با سرما مقابله كنيم. خانه‌ي گرم، لباس و كفش گرم و غيره راه‌هايي براي مقابله با سرما هستند. اما در اين بايد به فكر تغذيه‌ي مناسب هم بود. تغذيه‌ي درست و متعادل شما را از گزند سرما حفظ مي‌كند. در اين مقاله شما را با برخي از اين مواد غذايي بيشتر آشنا مي‌كنيم.

زماني كه هوا سرد مي‌شود مكانيسم‌هايي در بدن فعال مي‌شود كه دماي بدن را بالا مي‌برد و اعضاي آن را از خطر حفظ مي‌كند. افزايش گرماي بدن انرژي توليد مي‌كند. تمام اين عكس‌العمل‌ها را ترموژن مي‌نامند. براي فهم بهتر اين مكانيسم زماني را در نظر بگيريد كه از سرما به خود مي‌لرزيد: لرزش عضلات باعث توليد گرما در بدن مي‌شود. برخي از مواد غذايي به خوبي ترموژن بدن را بالا مي‌برند كه با آن‌ها آشنا مي‌شويد:

قهوه

حتي يك فنجان قهوه‌ي كوچك نيز براي فعال كردن ترموژن بدن كارساز است. مصرف منظم قهوه مي‌تواند مصرف انرژي را تا 13 درصد افزايش دهد. در عين حال اين تأثير قهوه باعث مي‌شود مصرف چربي‌ها براي توليد انرژي بيشتر شود؛ و اين بدين معني است كه اگر مثل سابق غذا بخوريد لاغرتر هم مي‌شويد.

اگر در هواي سرد دلتان يك نوشيدني گرم خواست به سراغ قهوه برويد. البته توجه داشته باشيد قهوه به مدت چند ساعت هورمون‌هاي استرس را تحريك مي‌كند؛ براي همين توصيه مي‌كنيم افرادي كه دچار استرس و بي‌خوابي هستند در مصرف قهوه احتياط كنند.

[caption id="attachment_3384" align="alignnone" width="300"] خوراكي مناسب در سرما[/caption]

 

چاي سبز

به نظر مي‌رسد «كاتچين» چاي همانند قهوه مصرف انرژي را بالا مي‌برد. كاتچين‌هاي چاي، مانع از تجمع چربي‌ها مي‌شود.

برخي از متخصصان توصيه مي‌كنند در طول روز هم چاي و هم قهوه بنوشيد زيرا تركيبات اين دو نوشيدني مكمل هم بوده و تأثير بيشتري روي بدن مي‌گذارد.

[caption id="attachment_3385" align="alignnone" width="300"] خوراكي مناسب در سرما[/caption]

 

فلفل

حتماً براي شما هم اتفاق افتاده كه بعد از خوردن فلفل يا غذاي تند احساس كنيد از دهانتان آتش بيرون مي‌زند! بايد بدانيد اين حالت فراتر از يك احساس است.

فلفل در سيستم عصبي تغييراتي ايجاد كرده و ترموژن بدن را فعال مي‌كند. اين ماده‌ي غذايي همانند قهوه، كاهش وزن را نيز تسهيل مي‌بخشد. البته اگر به خوردن غذاهاي تند عادت نداريد توجه داشته باشيد كه به يك باره سراغ فلفل نرويد و به تدريج آن را به غذاهايتان اضافه كنيد.

افرادي كه دچار بيماري‌هاي خودايمني هستند بايد در مصرف فلفل احتياط كنند.

[caption id="attachment_3386" align="alignnone" width="300"] خوراكي مناسب در سرما[/caption]

 

زنجبيل و فلفل سياه

زنجبيل حاوي ماده ‌اي به نام جينجرول (gingerol) و فلفل سياه حاوي پي پرين است.

اين دو ماده به خانواده‌ي تركيبات فلفل تعلق دارند و حتي از آن‌ها نيز قوي‌تر هستند. براي همين زنجفيل و فلفل سياه هم، با سرما مقابله مي‌كنند.

[caption id="attachment_3387" align="alignnone" width="300"] خوراكي مناسب در سرما[/caption]

 

پروتئين

پروتئين‌ها ريز مغذي‌هايي هستند كه تأثير گرمابخشي آن‌ها بيشتر از گلوسيدها و يا ليپيدها مي‌باشد. براي همين در فصل زمستان از خوردن مواد غذايي پروتئين دار غافل نشويد.

پروتئين‌هاي حيواني در گوشت قرمز، ماهي، محصولات لبني و تخم مرغ و پروتئين‌هاي گياهي در سبزيجات برگ دار، سويا، حبوبات، غلات و دانه هاي روغني وجود دارد.

[caption id="attachment_3388" align="alignnone" width="300"] خوراكي مناسب در فصل سرما[/caption]

 

امگا 3 ها

اسيدهاي چرب امگا 3 جزو چربي‌هاي اشباع نشده‌ي پُلي محسوب مي‌شوند. اين اسيدهاي چرب مفيد در ماهي‌هاي چرب وجود دارند كه در آب‌هاي سرد زندگي مي‌كنند. بدن به راحتي مي‌تواند از اين اسيدهاي چرب براي توليد انرژي استفاده كند. براي همين وجود امگا 3 هاي لازم در بدن راهي براي مقابله با سرما محسوب مي‌شود. توصيه مي‌كنيم در هفته دو تا سه مرتبه ماهي ميل كنيد. مي‌توانيد از كپسول‌هاي روغن ماهي نيز استفاده كنيد.

[caption id="attachment_3389" align="alignnone" width="300"] خوراكي مناسب فصل سرما[/caption]

حواستان به رژيم‌هاي غذايي باشد

آيا مدام احساس خستگي مي‌كنيد؟ هميشه سردتان است؟ اگر اين احساس سرما و خستگي مدام با شما باشد توصيه مي‌كنيم حتماً به پزشك مراجعه كنيد زيرا اين دو حالت مي‌تواند علامت يك بيماري يا اختلال باشد. البته اگر يك رژيم لاغري سخت را دنبال مي‌كنيد بايد بدانيد كه احساس خستگي و سرما كاملاً طبيعي است. با اين حال اين عوامل باعث حساسيت شما شده و در برابر بيماري‌ها و عفونت‌هاي زمستاني ضعيفتان مي‌كند. براي پيشگيري از اين قبيل مشكلات توصيه مي‌كنيم فعاليت‌هاي بدني‌تان را كمتر كرده و رژيم ساده تري را دنبال كنيد.

 

تغذيه مناسب در پاييز٬ تغذيه مناسب در زمستان٬ تغذيه مناسب در فصل سرما٬ خوراكي گرم٬ خوراكي گرم در سرما٬ خوراكي گرم مزاج٬ خوراكي گرم و تر٬ خوراكي گرم و خشك٬ خوراكي گرم و مرطوب٬ خوراكي گرمي٬ خوراكي مناسب در سرما٬ غذاهاي گرم براي روزهاي سرد در طب سنتي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۳۱:۳۹ توسط:وي پك موضوع:

خواص انجير در طب سنتي

خواص انجير در طب سنتي

انجير ميوه‌اي مقوي و شيرين است كه در قرآن به آن قسم خورده شده است. نام عربي آن «تين» و نام انگليسي آن FIG مي‌باشد.

درخت انجير بومي آسياي غربي و كشورهاي مديترانه است و از آنجا به عربستان، سوريه و فلسطين اشغالي برده شده است. انجير درختي است با برگ‌هاي زرد و پنجه‌اي و به رنگ سبز خاكستري كه بلندي آن تا شش متر مي‌رسد و به دليل عدم مقاومت در مقابل سرماي شديد، در مناطق معتدله و گرمسير كشت مي‌شود. درخت انجير معمولاً از سال چهارم شروع به ميوه دادن مي‌كند و تا سن بيست سالگي ميوه مي‌دهد.

[caption id="attachment_3365" align="alignnone" width="300"] خواص انجير در طب سنتي[/caption]

ارزش غذايي انجير

انجير، قند زيادي دارد. 50 درصد انجير خشك را قند تشكيل مي‌دهد. همچنين منبع خوبي از پتاسيم، منيزيم، كلسيم، فسفر و ويتامين‌هاي C, B, A است. انجير منبع غني فيبر غذايي مي‌باشد. ليگنين يك نوع فيبر غذايي غير محلول است كه به مقدار زياد در انجير وجود دارد و نقش عمده‌اي در جلوگيري و رفع يبوست دارد.

[caption id="attachment_3366" align="alignnone" width="300"] ارزش غذايي انجير[/caption]

خواص انجير

* مي‌توان از انجير در درمان انواع يبوست استفاده كرد و از عوارض جانبي مسهل‌ها مثل ناسازگاري مزاجي، وابستگي، تحريك شديد روده، گشادي كولون، دل پيچه و استفراغ در امان بود. همچنين يكي از ويژگي‌هاي مثبت اين ميوه نداشتن منع مصرف در دوران بارداري يا شيردهي و قابل‌استفاده بودن براي تمام سنين است. انجير تازه براي رفع انواع يبوست سودمند است، به ويژه اگر بيمار علاوه بر يبوست دچار كم‌خوني باشد يا در دوره نقاهت بيماري به سر ببرد يا قصد اصلاح وزن داشته باشد. توضيح اينكه فرد لاغر مبتلا به يبوست، بايد تعدادي انجير را به عنوان يك ميان‌وعده اضافه، به غذاي اصلي اضافه كند و فرد چاق دچار يبوست بايد انجير را به عنوان يك وعده غذا ترجيحاً صبحانه مصرف كند. در فصولي كه انجير تازه در دسترس نيست، مي‌توان از انجير خشك خيسانده در آب يا گلاب يا پخته‌شده در شير بهره برد.

* از انجير مي‌توان در رژيم‌هاي غذايي خاص مثل رژيم كم چربي، كم سديم، پرفيبر، كاهش وزن، ديابتي و حتي رژيم غذايي مديترانه‌اي استفاده كرد.

انجير خشك تشنگي‌آور است. اگر با خاراگوش(افسنطين) باشد داروي استسقاء است. خوردن شربت انجير به نفع معده است و اشتهاي خوراك را كاهش دهد

* انجير تازه از ميوه‌هايي است كه حكما آن را بسيار به غذاي مطلق نزديك دانسته‌اند و اين به اين مفهوم است كه از خوردن آن خون خوب با كيفيت معتدل پديد مي‌آيد.

* در مورد انجير اين نكته نيز گفتني است كه ميل دهنده مواد زائد به سمت پوست است يعني باعث دفع آن‌ها از طريق پوست مي‌شود. اين ويژگي از دو جهت قابل توجه است يكي اينكه افراد دچار بثورات پوستي شديد (جوش) ممكن است با خوردن آن دچار تشديد بثورات شوند و ديگر اينكه يكي از بهترين گزينه‌هاي درماني براي افراد دچار سوء مزاج بلغمي است چرا كه از نظر عده‌اي از حكما بهترين مسير براي دفع سموم بلغمي مسير پوستي است.

* حكما براي انجير خاصيت نضج و اسهال مواد بلغمي يعني آماده سازي آن‌ها براي دفع و نيز دفع آن‌ها قائل شده‌اند. به عبارتي انجير يكي از بهترين گزينه‌ها براي افراد چاق غيرگوشتي به ويژه خانم‌هاي چاق است.

* در روايت مختلف نيز در مورد انجير منافعي ذكر كرده‌اند از جمله ذكر كرده‌اند افزايش‌دهنده قواي جنسي، موثر در درمان بواسير و نِقرِس و سرديِ مزاج و بوي بد دهان است همچنين ذكر شده كه خوردن انجير، انسدادها را نرم مي‌كند و براي بادهاي قولنج، سودمند است. جالب اينكه در روايات متذكر شده است كه در روز، از آن فراوان بخوريد و در شب در خوردن آن زياده‌روي نكنيد.

* انجير تازه مقوي مغز و كبد، رفع كننده انسداد در كبد و طحال بوده و براي درمان بواسير مفيد است. در افراد با مزاج سرد كه مبتلا به دردهاي مفاصل و يا بيماري مجاري ادراري هستند مفيد مي‌باشد.

* مصلح انجير، انيسون، ريواس و شربت بالنگ است.

[caption id="attachment_3367" align="alignnone" width="300"] خواص انجير در طب سنتي[/caption]

انجير در نگاه ابوعلي سينا

* انجير تر كمي گرم و بسيار تر و آبكي است و كمتر، فايده دارويي دارد. انجير نارسيده زداينده و سردي‌بخش است. ليكن شيرش چنين نيست. انجير خشك در اول گرم و در آخر لطيف است.

* اگر انجير خشك و برگش را با بيخ مازريون سياه بپزند درمان گري چهارپايان است.

* افشره و برگ انجير بسيار گرمكن و زداينده و بسيار نرم‌كننده است و گنديده‌ها را به سوي پوست مي‌راند و سبب عرق كردن مي‌شود و به همين علّت است كه خوردن انجير مايه آرامش گرمي بدن مي‌شود. انجير خشك نيز مواد را به خارج مي‌راند و سبب عرق كردن شود.

* شير انجير خون گداخته را بند آرد و خون بند آمده را مي‌گدازد.

* غذايي كه از انجير حاصل آيد هرچند كه به پرمايگي غذاي گوشت و حبوب نمي‌رسد اما از مواد غذايي هر ميوه‌اي پرمايه‌تر است.

* انجير نارسيده را بر پوست مالند يا ضماد نهند در درمان خال‌ها، زگيل‌ها و زگيل‌مانندها مفيد است.

* خوردن انجير و برگ انجير، رنگ‌پريده به سبب بيماري‌ها را سرحال آرد. داروي ورم گرم و سست است. دمل را مي‌رساند و به ويژه اگر با زنبق و نَطرون يا با آهك و پوست انار باشد داروي كژدمه است.

* شير ديوانجير ورم بسيار سخت را نرم كند. داروي خنازير و ورم ماهيچه است. ديوانجير، افشره برگش، شيرش بر پوست مالند، ترك‌هاي ناشي از سرما را خوب مي‌كند و اگر با موم و روغن گُل باشد چه بهتر.

* انجير يا ديوانجير را با آرد جو بپزند و ضماد كنند ورم سخت را نرم كند. انجير نارسيده را بر بهك گذارند يا بر دمل نهند مفيد است كه دمل را مي‌رساند و بهك را مي‌زدايد.

* انجير را آب‌پز كنند و در گلو گردانند (غرغره)، ورم گلو را از بين ببرد.

* انجير پخته و پوست انار داروي ورم بناگوش است.

* افشره برگ انجير قَرحه‌آور است. آب‌پز انجير را با كف خردل بر خارش مالند مفيد است. شير ديوانجير زخم‌ها را به هم آرد و مي‌چسباند.

* انجير نارسيده و برگ انجير و برگ خشخاش را با هم ضماد كنند و بر پوست استخوان نهند نافع است.

* انجير تر و خشك از صرع مفيد است.

* آب‌پز انجير با كف خردل مخلوط كنند و در گوش چكانند صداهاي گوش را مي‌خواباند.

* افشره شاخه انجير قبل از آنكه برگ از آن سربرزند يا شير انجير را بر دندان كرم‌خورده نهند سودمند است.

* شير انجير مخلوط با عسل در مداواي تيرگي چشم مرطوب، اول آب به چشم آمدن، كلفت شدن طبقات چشم مفيد است. ماساژ دادن پلك چشم با برگ انجير زبري و گري پلك را از بين مي‌برد.

* انجير تر و خشك زبري گلو را از بين مي‌برد و با سينه و قصبه الريه سازگارند.

* شراب (شربت) انجير شير پستان را ريزش دهد. سرفه مزمن را درمان است و در مداواي ورم شش و نازك‌ني مفيد است.

* اگر انجير را با آبكامه خورند زائده‌هاي معده را تنقيه كند و حالت تشنگي كه از بلغم شور ناشي باشد از بين مي‌رود. انجير خشك تشنگي‌آور است. اگر با خاراگوش(افسنطين) باشد داروي استسقاء است. خوردن شربت انجير به نفع معده است و اشتهاي خوراك را كاهش دهد.

* انجير تر، ملين و كمي مسهل است و به ويژه اگر با بادام كوبيده خورند مسهلي ملايم است و سفتي زِهدان را نرم كند.

* شيرش را بر نيش‌زده كژدم و رتيل مالند مفيد است. انجير نارسيده يا برگ سبز انجير را برگزيده سگ هار نهند مفيد است. ضمادش كه با گاودانه باشد پادزهر دندان راسو است.

[caption id="attachment_3368" align="alignnone" width="300"] خواص انجير در طب سنتي[/caption]

 

انجير٬ انجير تازه٬ انجير خشك٬ انجير در بارداري٬ انجير در طب سنتي٬ انجير سياه٬ انجير و ديابت٬ خواص انجير٬ خواص انجير براي مو٬ خواص انجير تازه٬ خواص انجير خشك٬ خواص انجير در بارداري٬ خواص انجير در صبحانه٬ خواص انجير در طب سنتي٬ خواص انجير در لاغري٬ خواص انجير در ناشتا٬ خواص انجير سياه٬ فوايد انجير٬ فوايد انجير براي جنين٬ فوايد انجير براي معده


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۲۹:۴۰ توسط:وي پك موضوع:

تغذيه ي مناسب فصل پاييز در طب سنتي

تغذيه ي مناسب فصل پاييز در طب سنتي

فصل پاييز داراي مزاج سرد و خشك است كه مطابق با طبع سوداوي است. براي همين افراد سودايي كه مزاج سرد و خشك دارند در اين فصل دچار مشكل مي‌شوند.

در اول فصل پاييز به علت سردي هوا، بلغم كمي مانده و صفرا از جوشش و طغيان افتاده و در عوض سودا غالب مي‌شود.

در اين فصل املاح وارد شده به بدن به صورت رسوب به علت خنكي شب‌ها و افزايش صفرا وارد خون مي‌شود. به همين علت مصرف مواد مسهل براي دفع مواد قليايي خون (سودا) كه شور و تلخ است مناسب است.

نوشيدن آب سرد در اين فصل مناسب نيست ولي مصرف آب گرم در صبح ضربان قلب را زياد و اعصاب را تقويت مي‌كند.

در طب سنتي حتي براي بيماري‌ها هم طبع در نظر گرفته‌اند به عنوان مثال در بهار كه طبع گرم‌تر دارد افزايش جوش‌هاي پوستي و دمل شيوع بيشتري دارد. از اين‌رو شاهد هستيم در فصل پاييز نيز بيماري‌هاي سرد مثل سرماخوردگي، بيماري‌هاي مفصل، بيماري‌هاي عصبي، استرس و افسردگي بيشتر مي‌شود.

از آنجايي كه تغيير فصل‌ها با تغييراتي در تمام حيات از جمله انسان همراه است تدابير خاص مناسب هر فصل ضروري است.

با توجه به اين كه طبع پاييز سرد و خشك است مصرف موادي كه باعث سردي يا خشكي بدن مي‌شوند بايد محدود شود چون تأثير منفي اين فصل را افزايش مي‌دهند. موادي مانند سير و غذاهاي حاوي ادويه‌جات مثل سوسيس و كالباس و غذاهاي حاوي نمك زياد مثل انواع شورها و غذاهاي حاوي آب‌غوره و سركه و آب‌ليمو مثل ترشيجات باعث كاهش رطوبت بدن و افزايش خشكي و سودا مي‌شوند؛ از اين‌رو در مصرف آن‌ها بايد دقت نمود.

[caption id="attachment_3347" align="alignnone" width="300"] تغذيه فصل پاييز[/caption]

مهر، آبان، آذر

در ماه مهر كه ابتداي فصل پاييز است بهتر است استحمام كمتر شود، خربزه و خيار كمتر ميل شود، گوشت‌هاي معتدل مثل بره و بزغاله مصرف شود و گوشت گاو نبايد خورده شود. خوردن انواع مسهل براي سبك شدن مزاج توصيه مي‌شود. در ابتداي اين ماه انجام حجامت توصيه شده است.

در مراحل اوليه احساس بروز سرماخوردگي قرقره كردن آب ولرم همراه نمك يا جوش شيرين، نوشيدن فراوان مايعات گرم و شيرين، استفاده از هواي آزاد در محيط بيرون

و تنفس عميق و استفاده از بخورهاي گياهي مثل بخور اكاليپتوس توصيه مي‌شود

در ماه آبان كه سردي هوا محسوس‌تر است حتماً بايد از قرار گرفتن در مكان‌هاي سرد به خصوص اوايل و اواخر روز اجتناب نمود (به مدت طولاني). مواد مسهل نبايد مصرف شود و مصرف انار و ميوه فصلي توصيه مي‌شود تا مزاج به خشكي نرود. بهتر است آب كمتر ميل شود. مصرف مواد غذايي با طبع گرم همچنان مفيد است. در اين ماه ورزش‌ها و حركت‌هاي سنگين مناسب است.

در ماه آذر كه سردي هوا غالب شده است استحمام كمتر شود. نوشيدن آب در شب مفيد نيست و در اول صبح آب گرم بسيار مناسب است. در پوشاندن بدن از باد و سرما بايد دقت كامل شود.

[caption id="attachment_3348" align="alignnone" width="300"] بخور اكاليپتوس[/caption]

افسردگي فصلي

روان‌پزشكان سال‌هاست به تأثير نور در تشديد برخي بيماري‌ها پي برده‌اند و معتقدند برخي انواع افسردگي مثل افسردگي فصلي در فصول پاييز و زمستان به علت كاهش نور دريافتي بدن و در پي آن كاهش هورمون ملاتونين مغز رخ مي‌دهد. امروزه با گسترش شهرنشيني و كمبود نور آفتاب در آپارتمان‌ها، تنش‌ها در فصول سرد افزايش مي‌يابد از اين‌رو رعايت يكسري نكات به بهبود اين وضعيت كمك مي‌كند. مثلاً پياده‌روي سبك حدود 10 دقيقه در نزديك‌ترين پارك، كنار زدن پرده‌ها و استفاده از همان نور اندك، استفاده از مواد غذايي با طبع گرم (گوشت بوقلمون گرم بوده و ماده آرام‌بخش توليد مي‌كند) و استفاده از غذاي سبك هنگام شب. با رعايت اين نكات كوچك تغييرات مهمي در زندگي شما رخ مي‌دهد.

[caption id="attachment_3349" align="alignnone" width="300"]طبع بوقلمون درمان افسردكي فصلي[/caption]

 

سرماخوردگي در پاييز

از شايع‌ترين بيماري‌هاي اين فصل سرماخوردگي است. در طب سنتي ترشحاتي كه از بيني خارج مي‌شود زكام و ترشحات پشت حلق را نزله مي‌نامند. اين ترشحات بايد از سر و بيني پاك شوند و به هيچ وجه نبايد مانع خروج اين مواد  شد. متأسفانه امروزه با بروز اولين نشانه‌هاي سرماخوردگي مصرف آنتي‌هيستامين و قرص سرماخوردگي مانع خروج اين مواد شده و مدتي بعد سرماخوردگي به صورت حادتر و همراه با عفونت برگشت مي‌كند كه به دليل سركوب اوليه كه نامناسب بوده است، اتفاق مي‌افتد.

در روزهاي اول زكام حمام رفتن و تعريق در حمام مضر است ولي در روزهاي آخر مفيد است. پس از استحمام هم حتماً سر را بايد پوشاند.

[caption id="attachment_3350" align="alignnone" width="300"]درمان سرماخوردگي پاييزي سرما خوردگي در پاييز[/caption]

 

مصرف حريره‌اي كه با نشاسته، شكر و روغن بادام شيرين تهيه شده باشد بسيار مفيد است. همچنين آش حاوي اسفناج و ماش پوست كنده و نيز آش جو با عناب يا حريره حاوي سبوس گندم، مغز بادام و عسل همگي مناسب هستند.

بخور با تركيبي از شويد، بومادران، بابونه و آويشن بسيار مفيد است و باعث خروج سريع‌تر مواد دفعي و سبكي سر مي‌شود.

در مراحل اوليه احساس بروز سرماخوردگي قرقره كردن آب ولرم همراه نمك يا جوش شيرين، نوشيدن فراوان مايعات گرم و شيرين، استفاده از هواي آزاد در محيط بيرون و تنفس عميق و استفاده از بخورهاي گياهي مثل بخور اكاليپتوس توصيه مي‌شود.

[caption id="attachment_3351" align="alignnone" width="200"] درمان سرماخوردگي پاييزي با طب سنتي[/caption]

 

مصرف اين مواد در پاييز مفيد است و توصيه مي‌شود

گوشت بره، شتر، بلدرچين، گندم (نان، جوانه، در آش و سوپ)، نخود و لوبيا (با خيساندن نفخ آن گرفته شود)، سيب، مواد غذايي آب‌پز و يا كبابي (سرخ كردني بسيار كم)، ميوه‌هاي شيرين و آبدار (انار شيرين و انگور شيرين)، كشمش، مويز، بادام، زرده تخم‌مرغ (آب پز يا عسلي)، شيره خرما و انگور، مرباي بالنگ، به، سبزيجات، چغندر، ترب، هل و دارچين، انجير، شير با عسل، شير برنج، فرني و كنجد.

[caption id="attachment_3352" align="alignnone" width="300"] خوراكي مفيد در طب سنتي[/caption]

مصرف اين مواد در پاييز بايد به حداقل برسد

غذاهاي آماده و حاضري، غذاهاي فريز شده و مانده، سرخ كردني‌هاي مانده، انواع سس، انواع كنسرو، پنير پيتزا، انواع تنقلات بسته‌بندي شده، كاكائو، قهوه، نسكافه، چاي پر رنگ، مواد حاوي افزودني و نگه‌دارنده، بادمجان، گوشت گاو و گوساله، ماهي شور و دودي، آب ليمو، آب‌غوره، سركه، پنير شور، ماست و دوغ و كشك، نان باگت يا خمير، قارچ، گوجه‌فرنگي، ميوه‌هاي ترش (ليموترش، گريپ‌فروت، انار ترش و پرتقال)، عدس، لوبيا سبز، گوجه‌فرنگي، ترشيجات.

[caption id="attachment_3353" align="alignnone" width="300"] ممنوعيات فصل پاييز در طب سنتي[/caption]

 

افسردگي فصل پاييز٬ افسردگي فصلي٬ تغذيه پاييز٬ تغذيه پاييز در طب سنتي٬ تغذيه پاييز طب سنتي٬ تغذيه در فصل پاييز٬ تغذيه فصل پاييز طب سنتي٬ تغذيه مناسب فصل پاييز٬ تغذيه ي مناسب فصل پاييز در طب سنتي٬ درمان افسردگي فصل پاييز در طب سنتي٬ درمان سرماخوردگي در پاييز٬ درمان سرماخوردگي در پاييز با طب سنتي٬ سرماخوردگي در پاييز


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۲۷:۳۵ توسط:وي پك موضوع:

خواص شلغم در طب سنتي

خواص شلغم در طب سنتي

متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند در فصل سرما براي پيشگيري از سرماخوردگي و بيماري‌هاي تنفسي، حداقل چند نوبت در هفته شلغم بخوريد.

گياه شلغم از خانواده كلم است. بر حسب سن، ريشه اين گياه مي‌تواند كاملاً گرد و يا كمي كشيده و رنگ آن نيز از سفيد تا سبز، زرد و يا ارغواني متفاوت باشد. طعم انواع سفيد و زرد آن شيرين و كمي تيز است.

شلغم در هواي سرد بسيار خوب رشد مي‌كند و شايد وجود همين علت است كه موجب مي‌شود اين سبزي براي درمان بيماري‌هايي كه در فصل سرما زياد است.

شلغم گياهي بسيار مقوي و مغذي است كه به دليل دارا بودن قند گياهي و املاح مفيدي مانند كلسيم و منيزيم، جزو مواد غذايي بسيار با ارزش محسوب مي‌شود.

شلغم همچنين منبع غني از فوليكاسيد، اسيد پانتوتنيك، ويتامين‌هاي ث، ب و آ و همچنين املاح معدني ضروري شامل فسفر، كلسيم، گوگرد، منيزيم و يد، مس است.

سايت تخصصي تغذيه تحت عنوان «اوري نوترينت» در مقاله جديدي در اين باره آورده است: شلغم يكي از پاك كننده‌ها و مواد خون‌ساز مفيد است و كلسيم و منيزيم موجود در آن نقش به سزايي در جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي خطرناك مانند سرطان دارد.

اگر به ناراحتي معده مبتلا نيستيد به ياد داشته باشيد كه خواص آب شلغم خام بيشتر از شلغم پخته است؛ به طور كلي آب شلغم، بدن را تميز كرده و مواد سمي را از بدن خارج مي‌سازد.

شلغم سرشار از ويتامين C است و بهتر است كه شلغم بخارپز شود به دليل اين كه ويتامين C بر اثر اكسيداسيون خيلي سريع از بين مي‌رود.

[caption id="attachment_3357" align="alignnone" width="300"] خواص شلغم در طب سنتي[/caption]

مروري بر خواص شلغم

* شلغم مهم‌ترين گياه ضد سرطان محسوب مي‌شود تا جايي كه حتي گسترش سرطان را متوقف مي‌كند.

* اين ماده غذايي سودمند حاوي نشاسته، پروتئين و سلولز است و به همين سبب به عنوان يكي ماده غذايي نيروزا شناخته مي‌شود.

* يكي ديگر از مزاياي نوشيدن آب شلغم در طب سنتي درمان جوش صورت است.

* مصرف شلغم، برطرف كننده سرفه، نرم كننده سينه، معده و روده است.

* شلغم به علت داشتن ويتامين‌هاي A   و C قدرت بينايي را افزايش مي‌دهد.

* شلغم ادرار را زياد مي‌كند؛ از اين رو موجب دفع سنگ‌هاي مجاري ادراري مي‌شود و مي‌تواند بلورهاي اسيداوريك را حل كند و از دردهاي مفاصل و نقرس جلوگيري كند. اين خاصيت در برگ‌هاي نازك آن بسيار زياد است ولي برگ شلغم دير هضم مي‌شود و توليد نفخ مي‌نمايد.

* شلغم در درمان آسم و سرفه‌هاي خلط دار مؤثر، ميكروب كش و ضد باكتري قوي است. در واقع شلغم اثر مفيد و موثري در درمان بيماري‌هاي تنفسي دارد. براي اين منظور از سوپ يا آش آن استفاده مي‌شود.

* مصرف شلغم به دليل داشتن ماده‌اي به نام تيوسياناد براي كساني كه مشكل تيروئيد دارند ضرر دارد.

* شلغم سرشار از پتاسيم و كلسيم است كه براي فشارخوني‌ها مي‌تواند بسيار مفيد باشد.

* شلغم داراي فسفر است و اعصاب را تسكين مي‌دهد و تقويت مي‌نمايد و كبد را اصلاح كرده و بيماري آن را شفا مي‌بخشد.

* شلغم اشتهاآور است و نيروي شهواني را تقويت كرده و مني را زياد مي‌نمايد.

* آن‌هايي كه حافظه ضعيف دارند حتماً بايد شلغم بخورند، زيرا ثابت شده است كه شلغم حافظه را تقويت مي‌كند.

* شلغم شب كوري را درمان مي‌كند.

* يكي ديگر از تركيبات قابل توجه در شلغم فيبر آن است. فيبر سبب حجيم شدن مدفوع و دفع راحت‌تر و سريع‌تر آن شده، بنابراين خطر تماس مواد سرطان‌زا با سلول‌هاي روده را كمتر مي‌كند. علاوه بر اثرات فوق، فيبر سبب افزايش رشد و تكثير باكتري‌هاي مفيد و مانع رشد باكتري‌هاي مضر در روده مي‌شود و در عين حال بر اثر تخمير فيبر در روده اسيد بوتيريك توليد مي‌شود كه منشاء انرژي براي سلول‌هاي روده است و به حفظ سلامت سلول‌هاي روده كمك مي‌كند.

* شلغم باعث درمان تشنج مي‌شود اما براي كساني كه معده ضعيف دارند به علت دير هضم شدن، ممكن است كه باعث نفخ شود.

* اين گياه پرخاصيت همچنين براي رشد و نمو استخوان‌ها سودمند است و به همين خاطر مصرف آن به زنان باردار و شيرده توصيه مي‌شود.

* همچنين مصرف آن براي مبتلايان به بيماري قند مفيد و خام آن مي‌تواند به عنوان انسولين گياهي مصرف شود.

* براي درمان دمل، كورك و هر نوع كانون التهابي و تورمي يا چركي، ضماد شلغم را روي موضع بگذاريد.

[caption id="attachment_3358" align="alignnone" width="300"] خواص شلغم در طب سنتي[/caption]

 

شلغم؛ آنتي‌بيوتيك گياهي

هر سال با آمدن فصل سرما، سرماخوردگي به بيماري رايج و فراگيري تبديل مي‌شود كه تعداد قابل توجهي از مردم را مبتلا مي‌كند. در اين بين بيماران به 3 دسته تقسيم مي‌شوند: گروهي كه سرماخوردگي را بيماري محسوب نكرده و در منزل به درمان خودسرانه آن با انواع داروها مي‌پردازند، گروهي كه به پزشك مراجعه مي‌كنند و گروهي كه از درمان‌هاي گياهي براي سرماخوردگي استفاده مي‌كنند. اين در حالي است كه تقريباً هر 3 گروه نمي‌توانند به فوايد شلغم در درمان و پيشگيري از سرماخوردگي بي‌توجه باشند. شلغم گياهي است كه از ديرباز در درمان سرماخوردگي كارايي داشته است.

علاوه بر اينكه مي‌توان شكل پخته يا خام شلغم را در انواع سوپ‌ها و سالادها مصرف كرد يا اينكه آن را پخته و به طور جداگانه مصرف كرد، روش ديگري هم وجود دارد كه در واقع با آن عصاره شلغم به دست مي‌آيد كه در درمان سرفه و گلو درد و سرماخوردگي مؤثر است.

براي گرفتن عصاره شلغم مي‌توان قسمت بالايي آن را برش داده و داخل آن را خالي كرد. سپس به داخل شلغم مقداري عسل يا شكر بماليد و بگذاريد براي 12 ساعت در يخچال بماند.

با اين روش داخل شلغم از مايعي پر مي‌شود كه سرماخوردگي را درمان مي‌كند و بايد چند بار در طول روز مصرف شود.

[caption id="attachment_3359" align="alignnone" width="300"]شلغم آنتي بيوتيك خواص شلغم[/caption]

 

روش‌هاي ديگر تهيه‌ي عصاره و شربت شلغم

* براي تهيه‌ي عصاره‌ي آن، شلغم را با وزن مساوي شكر سرخ در كمي آب ريخته و به ملايمت حرارت مي‌دهند.

طريقه ديگر آن است كه وسط شلغم بزرگي را خالي كرده، شكر سرخ را در آن ريخته، پر مي‌كنند و مي‌پزند.

شكل سوم، آن است كه شلغم را به حلقه‌هاي گرد بريده و پياز را نيز به همين شكل در بياورند. سپس در ظرف گودي، طبقات شلغم و پياز را بر روي حرارت بگذارند. وقتي گرم شد، به تدريج شربت آن جدا مي‌شود.

اين عصاره براي درمان سرماخوردگي و گلودرد بسيار نافع است و از آن مي‌توان به عنوان غرغره در هنگام گلودرد استفاده كرد.

* اگر به خوردن شلغم خام تمايلي نداريد مي‌توانيد شلغم را به شكل شربت شلغم درست كنيد. روش تهيه شربت شلغم به اين ترتيب است كه ابتدا وسط يك شلغم را خالي مي‌كنند و در آن كمي شكر مي‌ريزند. پس از مدتي آب در آن جمع مي‌شود. آب آن را با قاشق برداشته و مصرف مي‌نمايند.

[caption id="attachment_3360" align="alignnone" width="300"]شربت شلغم خواص شلغم در طب سنتي[/caption]

 

خريد شلغم

شلغم خوب، بايد سفت و تازه باشد. بنابراين اگر وسط آن شل بوده و با فشار انگشت فرو برود، پلاسيده و مانده است و چنانچه پخته و مصرف شود، در روده‌ها توليد نفخ مي‌كند.

حتماً پوست خارجي آن بايد براق و شفاف باشد.

شلغم بايد سنگين باشد و وقتي وسط آن را بريديد، درونش را روشن و شفاف ببينند.

[caption id="attachment_3361" align="alignnone" width="300"]خواص شلغم خريد شلغم[/caption]

 

خواص آب شلغم٬ خواص شلغم٬ خواص شلغم پخته٬ خواص شلغم خام٬ خواص شلغم در بارداري٬ خواص شلغم در طب سنتي٬ خواص شلغم و عسل٬ شلغم٬ شلغم پخته٬ شلغم در شير٬ شلغم و عسل٬ طرز تهيه شربت شلغم٬ طرز گرفتن آب شلغم


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ دى ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۲۵:۱۹ توسط:وي پك موضوع: